Summer tour 2015: Βουνό, Καταρράκτες και μπόλικα Γιοφύρια...

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Χαιρετώ ξανά την όμορφη παρέα του Advride!
Μετά από 1 χρόνο συλλογής πολύτιμων πληροφοριών για τα αξιοθέατα που βρίσκονται σε αυτή την όμορφη χώρα που ζούμε, θα ήθελα την βοήθεια σας για να οργανώσω το επόμενο μεγάλο ταξίδι μου όσο καλύτερα γίνεται. Το ταξίδι θα έχει τελικό προορισμό την Ξάνθη και θα πραγματοποιηθεί τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Ακριβές ημερομηνίες δεν έχω αποφασίσει ακόμη.. Θα περιλαμβάνει πολύ βουνό, πολλούς καταρράκτες και μπόλικα γιοφύρια. Θάλασσα μηδέν μιας και τις υπόλοιπες μέρες του καλοκαιριού θα την έχω χορτάσει..

Η αφετηρία θα είναι ο Αστακός και ο τελικός προορισμός η Ξάνθη έτσι ώστε να πετύχω και τις γιορτές παλιάς πόλης..

Τα αξιοθέατα που θα ήθελα να δω είναι τα παρακάτω:

- Ιερά μονή Προυσου
- Πάντα βρέχει
- Πέτρινο γεφύρι Βινιάτης
- Γέφυρα Ταυροπου
- Νερόμυλοι (κοντα στο χωριο Γούρνες)
- Γεφύρι και καταρράκτες Παλαιοκαρυάς
- ~~ Καταρράκτες της Σούδας
- Γεφύρι της Πλάκας
- Παραδοσιακό καφενείο <<Η Ακανθος>>
- Γεφύρι Καμπερ Αγα
- Γέφυρα του Νουτσου (Κοκκοριου)
- Γεφύρι Λαζαρίδη
- Γεφύρι Πλακίδα (Καλογερικο)
- ~~ Θεογέφυρο και νερόμυλος του Αχιλλέα
- Καταρράκτες Τζουμέρκα
- Γεφύρι Γρέτσι
- Μικρό Παπίγκο, μεγάλο Παπίγκο
- ~~ Οβίρες (κολυμπήθρες)
- Γεφύρι Κονιτσας
- Μονή κοίμησης Θεωτόκου
- Γεφύρι και φαράγγι Πορτιτσας
- Γεφύρι Κατσογιαννη

- ~~ Άλσος Αγίου Νικολάου
- ~~ Πάρκο Νάουσας
- ~~ Καταρράκτης Κορράνος + Καταρράκτες Έδεσσας
- Πάρκο Καταρρακτών Έδδεσας
- Λουτρά Ποζαρ
- Μπλε λίμνη + Καταρράκτες Σκρα
- ~~ Λίμνη Κερκίνης
- ~ Καταρράκτες Ζεστού Νερού
- Σπήλαιο Αγγίτη
- ~~ Καταρράκτες Φρακτου
- ~~ Καταρράκτες Παρανέστι
- Καταρράκτης Λειβαδίτης
- Καταρράκτης Λεπίδα
- Εκκλησακι Αγιου Πνεύματος
- Γέφυρα Παλιού Φυλακίου
- Δυο γεφύρια κοντά στο χωριό Διπόταμα (Τα έχω στον χάρτη, και πληροφορίες δεν βρήκα. Αξίζουν?)
- Καταρράκτης Αγίας Βαρβάρας
- Αρκουδόρεμα
- Γέφυρα Θόλου

Όλη η διαδρομή συμπεριλαμβάνεται στον παρακάτω χάρτη και στις κόκκινες βούλες γράφω το όνομα του κάθε αξιοθέατου.

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zSL9xREN7iog.kHCShoLMvZZg&usp=sharing

Όσα αξιοθέατα έχω με ~~ σημαίνει ότι δεν ξέρω ακριβώς που βρίσκονται και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.. Επίσης όσα από αυτά πιστεύεται ότι δεν αξίζουν να μου το αναφέρεται ώστε να τα βγάλω από την διαδρομή. Εννοείται όμως ότι αν πιστεύεται ότι αξίζει κάτι και είναι κοντά στην διαδρομή να το αναφέρεται. :)
Από χωριά δεν ξέρω καθόλου πια αξίζουν και πρέπει να επισκεφθώ οπότε και εδώ θα ήθελα μια μικρή βοήθεια..

Στο Πάντα Βρέχει το google maps μου βγάζει να κάνω ολόκληρο κύκλο για να φτάσω, μήπως υπάρχει κάποια πιο σύντομη διαδρομή?


Για το Γεφύρι Πορτίτσας υπάρχει πιο σύντομος δρόμος?

Οι Δρακολίμνες αξίζουν?

Σε βουνό ταξιδεύω πρώτη φορά και τα περισσότερα βράδια θα την βγάλω σε σκηνή, οπότε θα ήθελα να ξέρω τι πρέπει να προσέχω στην κατασκήνωση, στο φαγητό (άμα θα βρίσκω μίνι μάρκετ σε όλα τα χωριά), στις διαδρομές και γενικά στο βουνό (πχ καμιά αρκούδα :D).


Οποιαδήποτε διόρθωση - τροποποίηση της διαδρομής για λιγότερη ταλαιπωρία ή περισσότερα αξιοθέατα εννοείται ότι είναι δεκτή.

:biker:





 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αλέξανδρε μας εκπλήσσεις χαρούμενα και πάλι !!!!
Δεν θα σταθώ στις διελεύσεις που περιγράφεις για τις «αναζητήσεις» σου, θα σου πω μόνο ότι θα χρειαστεί να κάνεις περισσότερο «χώμα» από όσο νομίζεις.
Όπως είδα το χάρτη με μια γρήγορη ματιά μπορείς να αποφύγεις αρκετά χιλ/τρα εάν περπατήσεις σε χώμα, όπου είναι και το ζητούμενο, οι ομορφιές της εκάστοτε περιοχής.
Επειδή θα χρειαστεί να κινηθείς για αρκετό διάστημα σε δρόμους «μοναχικούς» θα ήταν προτιμότερο να έχεις για παρέα και μία άλλη μοτοσυκλέτα τουλάχιστον.
Από προετοιμασία μοτοσυκλέτας δεν γνωρίζω τι έχεις κάνει. Καλό είναι τα λάστιχα να είναι 50/50.
Αυτά για αρχή ........
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
σε ποσες μερες περιπου εχεις υπολογισει να ολοκληρωσεις αυτο το ταξιδι??
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τι εννοεις "δεν υπαρχει πια!".
Περυσι το φθινοπωρο ημουν εκει. Ειχα μεινει στο "Τελωνειο" στο χωριο Φραστα, διπλα σχεδον στο γεφυρι.
Εκτος και αν υπαρχει και αλλο γεφυρι με αυτην την ονομασια,που δεν νομιζω.
Εκει ηταν τα παλια συνορα Ελλαδας- τουρκιας καποτε. Ο Αραχθος ποταμος ηταν το φυσικο συνορο. Αυτο το γεφυρι δεν λεμε;

Το γεφύρι της Πλάκας δεν υπάρχει πια..
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τι εννοεις "δεν υπαρχει πια!".
Περυσι το φθινοπωρο ημουν εκει. Ειχα μεινει στο "Τελωνειο" στο χωριο Φραστα, διπλα σχεδον στο γεφυρι.
Εκτος και αν υπαρχει και αλλο γεφυρι με αυτην την ονομασια,που δεν νομιζω.
Εκει ηταν τα παλια συνορα Ελλαδας- τουρκιας καποτε. Ο Αραχθος ποταμος ηταν το φυσικο συνορο. Αυτο το γεφυρι δεν λεμε;
Το πήρε το ποτάμι στις βροχές του φετινού χειμώνα!
Δυστυχώς το ψηλότερο της Ελλάδος και τρίτο ομορφότερο στην Ευρώπη γεφύρι δεν στέκεται πλέον περήφανο, αλλά κείτονται τα απομεινάρια του!
Απορώ πως δεν το ακούσατε! Βούηξε ο τόπος...
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! :friendship:

Ηλία μάλλον θα με ακολουθήσει ένα φιλαράκι με ένα xtz 660 αλλά δεν είναι ακόμα σίγουρο. Γιαυτό θέλω να προετοιμαστώ για οτιδίποτε απρόοπτο τύχει.. Λάστιχα λίγο δύσκολο να τα αλλάξω, οι χωμάτινες διαδρομές είναι σχετικά δύσκολες με αγκωνάρια ή είναι απλά χώμα με χαλικάκι? :D

Χρήστο να φανταστώ ότι δεν το έχουν αναστηλώσει ακόμα..? οπότε μείον το Γεφύρι της πλάκας..

Στέργιο υπολογίζω max 15 μέρες μέχρι την Ξάνθη, πιστεύω θα μου φθάσουν, τι λες εσύ?

Επίσης ξέχασα να ρωτήσω άμα υπάρχει κάποιος πιο σύντομος δρόμος από το χωριό Λιθινο στο χωριό Καταρράκτη για να μην κάνω και εκεί τον κύκλο..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Kαλως τον Αλεξανδρο με τα ωραια τα μεγαλα σχεδια!
Παμε ενα ενα οτι θυμαμαι!
Απο τον Προυσσο υπαρχει χωματοδρομος για το χωριο Ροσκά εχω δει επιβατικο να ερχεται απο εκει.
Στο γυρισμο παρε το φαρδυ χωματοδρομο που βγαζει στη Δομνιστα κι οχι το χωμα που εβαλες στο χαρτη.
Χωματοδρομο θα βρεις επισης στα Αγραφα και μαλιστα αρκετο αλλα βατό.
Τα λαστιχα δρομου παθαινουν ευκολοτερα ζημια εκει φροντισε για το απαραιτητο κιτ.
Επισης μην ξεχασεις πριν μπεις στην κοιλαδα του Αγραφιωτη να φουλαρεις στον Κρεντη..γιατι σε βλεπω για οτοστοπ (και δεν εχει και πολλα οτο).
Μετα τα Θεοδωριανα σε παει Κυψελη απο χωμα αγνωστου ταυτοτητας προτιμησε να ξανακατεβεις στον ''κεντρικο'' να πιεις νερο απο τις βρυσες στην πλατεια του Βουργαρελιου κι απο εκει Κυψελη κ.λ.π.
Στα Θεοδωριανα εχει φοβερο καφενε με σκια αλλα ειναι φαφλαταδες και πινουν πολυ, το νου σου!Το δε χωριο ειναι μπερδεμα, αυτος απο επανω που υπογραφει @ΗΛΙΑΣ εχει χαθει με το Αφρικα εκει μεσα 15 λεπτα!!!!!!! μετα ζητησε βοηθεια για να φυγει....
Το Θεογεφυρο ειναι εξω απο το χωριο Λίθινο οποτε ο κυκλος δεν χρειαζεται.
Στο γεφυρι της Πορτιτσας παει ο χωματοδρομος που κανει κυκλο αλλιως οπως θα δεις απο κοντα θες αλεξιπτωτο ή ποδαραδα σε μονοπατι.
Να κανεις το Βεροια - Ναουσα μεσω Κατω Βερμιου στο τελος εχει δρομακο που σε βγαζει μεσα στον Αγιο Νικολαο,
Το κομματι προς το Τραχωνι ειναι απαιτητικο στα τελευταια 4 χλμ περιπου .Αν μπορεις απεφυγε το και πανε απο το χωριο Λειβαδιτης να αφησεις τη μηχανη στην εισοδο του μονοπατιου για τον Καταρρακτη και να το περπατησεις (συνολο 1 ωρα και κατι).
Μετα συνεχιζεις προς Δασικο χωριο και κανεις δεξια για να κατεβεις στο χωριο Λυκοδρομιο.

Ψαξε στα http://www.advride.gr/threads/Σημεια-κατασκηνωσης-σε-χωματινες-διαδρομες.2744/
εχει μερικα σημεια που σε βολευουν.

p.s.
1.Την πληρη αναστηλωση του γεφυριου της Πλακας την ανελαβε μια οικογενεια απο την περιοχη κι ελπιζουμε να μην εκανε... πλακα.
2.Εχω εντυπωσιαστει με το οτι ψαχνεις το εκκλησακι της Αγιας Τριαδας.Διαβαζεις πολυ και πολυ σωστα μαλιστα!
3.Κι οταν φτασεις στο Σκρα να το γραψεις ή να παρεις τηλεφωνο να ερθουμε να βγουμε μια φωτογραφια!!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS

Την περασμένη εβδομάδα. Δυσάρεστο θέαμα, αλλά αυτά γίνονται. Μακάρι να αποκατασταθεί σύντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το μονο σιγουρο ειναι αλεξανδρε οτι θα εχεις παρεα (σε καποια κομματια!!!!!!και μπορει να ειναι και μεγαλη )φτιαξε το προγραμμα σου
το τζι πι ες που λεγετε πασχαλης!!!!!!τα εχει ολα!!!!
κατε εμε και προσωπικη μου γνωμη μην πολυ μπλεκεις με χωματα (ο κανονας παντα θελει τουλαχιστον!!!! δυο)
εχει πολυ ωραιους περιφερειακους δρομους και μπορεις να κανεις αψογα το ταξιδι σου
αυτα και προχωρα δυναμικα!!!!!!!
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Αλέξανδρε το κομμάτι από Τρίκαλα και μετά προτείνω να το κάνεις ως εξής -Τρικαλα-Πύλη-Περτούλι-Νεραιδοχώρι-Μπάρος( είναι τοποθεσία δεν θα το βρεις στο γοογλη)- Καλαρύτες και από κει συνεχίζεις για όπου θες. Έτσι θα δεις μια πανέμορφη διαδρομή ( και θα φτάσεις στα 1950μ υψόμετρο) που τη θεωρώ καλύτερη από αυτή που έχεις. Το κομμάτι που έχεις από Κράψη Γότιστα είναι δύσκολος κατσικόδρομος και ξέχασέ τον (αν δεν πάθεις λάστιχο θα είσαι πολύ τυχερός αλλά αμέσως μετά θα χρειαστείς αλλαγή ελαστικών για να συνεχίσεις τη βόλτα σου!!). Έχει εναλλακτικές από Φράστα με όμορφη θέα που θα σε βγάλει Γιάννενα και συνεχίζεις !! Ο χωματόδρομος για να κατέβεις στο γεφύρι της Πορτίτσας είναι λίγος και σε καλή κατάσταση οπότε δεν θα έχεις θέμα. Αυτά τα ολίγα προς το παρών!!

Συμβουλή να αφήσεις τα χώματα ειδικά αν είσαι μόνος σου και με ασφάλτινα λάστιχα γιατί θα σου χαλάσει ίσως το πρόγραμμα και είναι αρκετά που μπορεί να σου συμβούν (τσοπανόσκυλα, λάστιχο κ.α.)

εικόνες από τη διαδρομή που σου είπα και λίγα ακόμη που θα βρείς στο δρόμο σου έχω εδώ

http://advride.gr/threads/Απολαμβάνοντας-Ελλάδα.1427/
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Ανανεωμένος:
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zSL9xREN7iog.kHCShoLMvZZg&usp=sharing
Σε ευχαριστώ πολύ Πασχάλη για τις αναλυτικές και χρήσιμες συμβουλές σου! :friendship:

Θέλω κάποιες μικρές διευκρινήσεις όμως.
Πως θα βρω τον δρόμο για το χωριο Ρόσκα? Ο χωματόδρομος αρχίζει από το χωριό Πρόδρομος? Υπάρχει κάποια σήμανση?
Ο δρόμος που έβαλα τώρα από τη Δομνιστα είναι αυτός που μου λες?
Εχθές προμηθεύτηκα αφρό επισκευής (λόγω σαμπρέλας) αλλά λογικά θα κουβαλήσω και μία σαμπρέλα να είμαι καλυμένος..
Διόρθωσα τον δρόμο απο τα θεοδωριανά στην Κυψέλη.
Έβαλα την πλατεία Βουργαρελιου.
Μάλλον πρέπει να εννοείς τον κύκλο που κάνω για να πάω στο χωριό καταρράκτες από το χωριο Λιθινο ώστε να δω τους καταρράκτες. Υπάρχει κάποιος βατός χωματόδρομος που θα με βγάλει κατευθείαν στο χωριό καταρράκτες?
Στο γεφύρι της Πορτιτσας εννοείς τον δρόμο που έχω βάλει ή κάποιον διαφορετικό? Ένας χωματόδρομος που φαίνεται στο google maps δεν σε πηγαίνει πιο γρήγορα? Επίσης όταν φτάσω θα χρειαστεί πολύ περπάτημα για να το δω από κοντά?
Άλλαξα την διαδρομή Βέροια - Νάουσα.
Άλλαξα την διαδρομή προς τον καταρράκτη Λειβαδίτη και προς Ξάνθη..

Έβαλα και με πράσινο τα σημεία κατασκήνωσης που βρήκα..

Συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά πηγαίνω τυφλά μέσω τον google maps..
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Αμέσως πριν τον Προυσό έχει δρόμο που θα σε βγάλει στο Ροσκά και στο φαράγγι . Ετσι δεν θα κάνεις τον κύκλο που έχεις και μετά συνεχίζεις και βγαίνεις κοντά στο Καρπενήσι. όμως έχει στο μυαλό σου ότι θα κάνεις περίπου 60χλμ χωματόδρομο που δεν είναι ιδανικό για ασφάλτινα λάστιχα. Θα χρειαστείς σχεδόν μια μέρα για αυτό και μόνο ( υπολόγισε αρκετές ώρες στο χώμα και 2-3 ώρες περπάτημα και χάζι μέσα στο φαράγγι) . Πανέμορφη διαδρομή αλλά μιας και δεν είσαι εξοπλισμένος για τα χώματα δεν πρότεινα να το ξανασκεφτείς αν δεν αλλάξεις λάστιχα! αυτός ο χωματόδρομος που έχεις από το σπήλαιο μέχρι το γεφύρι Πορτίτσας είναι μόνο 6 χλμ οπότε μην σε αγχώνει! τσέκαρε και το παραπάνω μνμ που έγραψα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
http://advride.gr/threads/Παντα-βρεχει-και-οχι-μονο.2044/

Σε αυτό το θρεντ, υπάρχουν και οι 3 επιλογές, για πρόσβαση στο χωριό ροσκα
Αυτή που θα σε βολέψει είναι η δεύτερη, που ξεκινάει πριν τον προυσσο.
Μελέτησε το και εδώ είμαστε.

advφον!!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Με 17άρη μπροστινό τροχό τι ελαστικά με αξιώσεις στο χώμα να βάλει;
Δεν ξέρω αν βγαίνουν τα heidenau k60 σ' αυτές τις διαστάσεις...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Όμορφο πλάνο και οι προλαλίσαντες γνώστες τα είπαν όλα, το μόνο που χω να σου πώ είναι να σφυρίξης μπάς και βολέψει να τα πούμε!!!Με το καλό λοιπόν!!!
 
Top Bottom