Summer Tour 2015 by 125cc!!

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
1.9.15 με 6.9.15 Μέρα 14-19...

Γιορτές Παλιάς Πόλης Ξάνθης

Η σημερινή μέρα είχε ξύπνημα γύρω στις 11 και γύρα στα μαγαζιά για αγορά παραφλού και μπουζί..



Στην συνέχεια περίμενα να πέσει ο ήλιος για να πάω να αρχίσω την δουλειά! Η ώρα δεν πέρναγε με τίποτα!
Όταν πέρασε τα πήρα κάτω πήρα και ένα μπουκάλι να βάλω το παλιό μέσα και έπιασα δουλειά!





Και ιδού το παραφλού που βγήκε από μέσα! Όταν το κοίταζες από πάνω είχε ένα κυπαρισσί χρώμα ενώ όταν το κοίταγες στο πλάι ένα μελανί! :D
Περιέργα πράματα! :woot:

Στην συνέχεια έκανα βίδες όλο το μηχανάκι για να αλλάξω το μπουζί.. Το μπουζί φαινόταν καλό και επίσης και τα λάδια δεν είχαν σαπουνάδα! Και το παραφλού ούτε ίχνος κηλίδας λαδιού! Στην συνέχεια όταν το έφτιαξα το έκανα βόλτα για να δω αν θα ξαναλλάξει χρώμα!

Τίποτα.. Το παραφλού παρέμεινε πράσινο!

Όταν είδα ότι δεν γινόταν τίποτα, πήγα να ανεβάσω το ρελαντί του καρμπυρατέρ ώστε να μην σβήνει.. Παρατήρησα όμως ότι είχε ένα ψιλοσκισμένο σωληνάκι το οποίο άρχιζε από μια βαλβίδα υποπιέσεος στο ντεπόζιτο και πήγαινε στο λαιμό του καρμπυρατέρ..
Με το που το έκοψα στην άκρη που ήταν σκισμένο και το ξαναέβαλα το μηχανάκι δούλευε κανονικά, και όλα ήταν υπέροχα!! Όσο για το παραφλού παίζει να είχα κάνει εγώ την μ@λ@κία επειδή παλιότερα είχα συμπληρώσει λίγο πράσινο και παίζει να είχε μωβ μέσα και να έγινε το μιλκσέικ!

Μερικές φωτογραφίες από τις μέρες που ήμουν στην Ξάνθη..











Δεν τράβηξα πολλές φωτογραφίες ούτε από την Ξάνθη.. :banghead:

Η καλύτερη μέρα στην Ξάνθη με διαφορά ήταν η τελευταία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
7.9.15 Μέρα 20...

https://www.google.gr/maps/dir/Ξάνθη 671 00/Καβάλα/Θεσσαλονίκη/@41.0431911,24.6744204,11.71z/data=!4m30!4m29!1m15!1m1!1s0x14ac2d3b68e5d97d:0xf6ee78a35222d0de!2m2!1d24.8864902!2d41.1300361!3m4!1m2!1d24.7193128!2d41.0300885!3s0x14ae82ca3dc71d6f:0xb1c49ced01eca70f!3m4!1m2!1d24.5641437!2d40.9687549!3s0x14ae9856625f9fa5:0x5e4ad5856e5d4b7b!1m5!1m1!1s0x14aebb729066fc01:0xf567e137446a476c!2m2!1d24.412866!2d40.937607!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3e0

Ξάνθη - Καβάλα - Θεσσαλονίκη

Μιας και τέλειωσαν οι γιορτές παλιάς πόλης έπρεπε σιγά σιγά να πάρω τον δρόμο της επιστροφής.. Προκειμένου να απολαύσω την διαδρομή και να αποφύγω και τα διόδια είπα να πάω από την παλιά εθνική ώστε να περάσω και από Καβάλα αφού είναι στο δρόμο μου!

Σηκώθηκα και άρχισα να μαζεύω τα πράματα μου. Χαιρέτησα τον Αντρέα, φόρτωσα το μηχανάκι και πήρα τον δρόμο για την Καβάλα...

Την προηγούμενη μέρα είχα διαβάσει για μερικά αξιοθέατα της Καβάλας και τα είχα σημειώσει σε ένα χαρτάκι..

Με το που έφτασα στην Καβάλα αντίκρισα τις καμάρες!



Μετά κατευθύνθηκα προς το λιμάνι και άρχισα να ψάχνω το Ιμαρέτ!

Μέχρι που το βρήκα μετά από πολλές ερωτήσεις.. (ευτυχώς ήταν σε εμφανές σημείο)






Ένα γλαρόνι με κοίταζε περίεργα και απορούσε!





Δημαρχείον Καβάλας!




Δημοτική Καπναποθήκη Καβάλας!




Πρώτη φορά βλέπω κόκκινο ταξί...



Αφού είδα αυτά που ήθελα πήγα να βρω κάτι να φάω μιας και δεν είχα φάει τίποτα από το πρωί.. Όπως πήγαινα πέτυχα ένα σουβλατζίδικο. Όταν μπήκα μέσα όμως και είδα τις τιμές κάπως μου ήρθε. 2.80 λαγάνα με γύρο κοτόπουλο και άλλα διάφορα μέσα.. Παίρνω μία έτσι για να μου φύγει η πείνα και τι να δω...





Έλεγα να πάρω και 2 κιόλας!!

Στην φωτογραφία δεν φαίνεται πολύ καλά! Είναι μέσα σε μπολ από δημητριακά αυτό το τέρας.. Την λαγάνα την είχε κάνει σαν χωνάκι και το είχε μπουκώσει με μπόλικο υλικό! Με το ζόρι το έφαγα ολόκληρο!


Μετά από αυτό το υπέροχο πράμα με περίμενε μια απίστευτη εμπειρία! Ένας καφές μαζί με τον Μάνο! (man gs)
Το ένα καλό ερχόταν πίσω από το άλλο!!

Συναντηθήκαμε εκεί που ήμουν και πήγαμε σε ένα μαγαζάκι με απίστευτη θέα!





Δεν άργησε να νυχτώσει και ο ουρανός να παίξει με τα υπέροχα χρώματα του..





Οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους! Με το που έσβηνα την μηχανή μετά από 10 λεπτά την ξανάνοιγα και τράβαγα κιάλλες! Η συγκεκριμένη ώρα ήταν η καλύτερη! Τόσα χρώματα μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα..

Όσο για τον Μάνο πολύ ευχαριστήθηκα που τον γνώρισα από κοντά έστω και για λίγες ώρες!! Πολύ όμορφες συζητήσεις και μέσα από αυτές με έκανε να βλέπω το εξωτερικό με άλλο μάτι.. Πολύ adventuras! Παρόλο που έλεγα να φύγω νωρίς για να μην με πιάσει βράδυ μας πήρε η κουβέντα και άρχισε να βραδιάζει!

Το μικρό με τα μεγάλα όνειρα και το μεγάλο με τις μπόλικες εμπειρίες του..



Στο μυαλό μου είχα να συνεχίσω από τον παλιό εθνικό αλλά μιας και με πίεζε ο χρόνος + ότι είχε βραδιάσει πήγα από την Εγνατία για να κάνω πιο γρήγορα..

Λίγο πριν την Θεσσαλονίκη με έπιασαν κάτι ψιχάλες αλλά ευτυχώς δεν κράτησε πολύ.. Μόλις έφτασα στον φίλο μου ξεφόρτωσα το μηχανάκι, έκανα ένα μπάνιο και βγήκαμε στην Ικτίνου για μπυρίτσα.. Καθίσαμε καμιά ώρα και επιστρέψαμε σπίτι για ύπνο.. Με το που φτάσαμε δεν προλάβαμε να ξαπλώσουμε και άρχισε να μπουμπουνίζει και να βρέχει.. Στο τσακ την γλυτώσαμε την μπόρα..

Τέλος 20ης μέρας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ!!!.... να ηρέμήσω!!!!
Είμαι και 20 ώρες μακρία από τα μηχανάκια μου.......
Δεν θα μας κάνεις να χαζέψουμε τώρα.....

Σαν την Ξανθη κτλ. για φοιτικά και μηχανάκια δεν έχει...
Πάνω ήταν και οι δικοί μου και κάναμε πολλές βόλτες κτλ κτλ κτλ....

Τα καλύτερα σου εύχομαι ρε Αλάνι....
:friendship::friendship:

υ.γ πιο πολύ σε χαίρομαι γιατί κάνεις πολλά χιλόμετρα μόνος (και έμένα μου αρέσει αρκετά αυτό το σπορ)...
υ.γ:secret: μας γαμησες:yew::friendship:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ!!!.... να ηρέμήσω!!!!
Είμαι και 20 ώρες μακρία από τα μηχανάκια μου.......
Δεν θα μας κάνεις να χαζέψουμε τώρα.....

Σαν την Ξανθη κτλ. για φοιτικά και μηχανάκια δεν έχει...
Πάνω ήταν και οι δικοί μου και κάναμε πολλές βόλτες κτλ κτλ κτλ....

Τα καλύτερα σου εύχομαι ρε Αλάνι....
:friendship::friendship:

υ.γ πιο πολύ σε χαίρομαι γιατί κάνεις πολλά χιλόμετρα μόνος (και έμένα μου αρέσει αρκετά αυτό το σπορ)...
υ.γ:secret: μας γαμησες:yew::friendship:
Χαχαχαχαχαχα.. Άστα ρε Νίκο, και εγώ τα ξαναθυμάμαι τώρα που τα γράφω και κάπως μου ρχεται! :D Όσο για την φοιτιτηκή ζωή στην Ξάνθη είναι υπέροχη!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Το ψήνεται να κανονίσουμε τσάρκα με χαμηλού κυβισμού μηχανάκια? Φορτωμένα τάπα με σκηνές σλίπιν μπαγκ καφόμπρικα κτλ. Ένα πσκ έτσι για να γουστάρουμε! :)
Τι λέτε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ψήνεται να κανονίσουμε τσάρκα με χαμηλού κυβισμού μηχανάκια? Φορτωμένα τάπα με σκηνές σλίπιν μπαγκ καφόμπρικα κτλ. Ένα πσκ έτσι για να γουστάρουμε! :)
Τι λέτε?
Ωραία θα είναι. ......αλλά κανόνισε να ψωνίσεις εσύ ένα μεγαλύτερο, να έρχεσαι μαζί μας.:p
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Ωραία θα είναι. ......αλλά κανόνισε να ψωνίσεις εσύ ένα μεγαλύτερο, να έρχεσαι μαζί μας.:p
Κομματάκι δύσκολο αυτό.. Και φέτος με βλέπω να γυρνάω με το 125αρι! :D
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Το ψήνεται να κανονίσουμε τσάρκα με χαμηλού κυβισμού μηχανάκια? Φορτωμένα τάπα με σκηνές σλίπιν μπαγκ καφόμπρικα κτλ. Ένα πσκ έτσι για να γουστάρουμε! :)
Τι λέτε?
Είμαι σίγουρα μέσα!!!!!!!!
Απλά πρέπει να περιμένεις μέχρι το καλοκαί αν είναι να έρθω και εγώ μαζί...!!!!

Θα έχει πάρα πολύ χαβαλέ!!!!
:)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Είμαι σίγουρα μέσα!!!!!!!!
Απλά πρέπει να περιμένεις μέχρι το καλοκαί αν είναι να έρθω και εγώ μαζί...!!!!

Θα έχει πάρα πολύ χαβαλέ!!!!
:)
Άμα σε ψήνει η όλη φάση και θέλεις, μπορείς να με ακολουθήσεις στο Summer Tour 2016 ;)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Δίπλωμα για μεγαλο έχεις ;
Με το που μπει 2016 έχω πάει και το έχω βγάλει απεριόριστο. Τώρα έχω μέχρι 500cc
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Με το που μπει 2016 έχω πάει και το έχω βγάλει απεριόριστο. Τώρα έχω μέχρι 500cc
τοτε για μηχανακι μην στεναχωριεσαι θα σε φτιαξουμε εμεις !!!εδω!!!στην κοινοτητα!!!τα διαχειριστακια του χωρου εχουν πολλους ασους στο μανικι!!!
εσυ κοιτα τα επαγελματικομαθησιακα!!! σου να εισαι κυριλε με την οικογενεια!!!!!!!!!!! και τα αλλα θα τα βρουμε
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα με τρελάνετε ρεεε!! :D
Με τις σπουδές μακάρι να περάσω τις εξετάσεις και να πάρω αυτή την πιστοποίηση να τελειώνω!
πρωτα τα σοβαρα!!! σπουδες δουλειες και υστερα τα παρεργα!!!!!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
πρωτα τα σοβαρα!!! σπουδες δουλειες και υστερα τα παρεργα!!!!!
Πάντα!! Εκτός αν είσαι παλαβιάρης και τα συνδυάζεις και τα δύο! :D
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Αν και off topic... και ταπεινή άποψη...
Ισοοροπία θέλει...
Αν κάτι λείπει το <<σύστημα>> δεν είναι αποδοτικό ή τουλάχιστον ευδιάθετο και ήρεμο...

Μεγάλη συζήτηση....

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom