Summer Tour 2015 by 125cc!!

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Από τις 7.9.15 μέχρι τις 12.9.15 έμεινα στην αγαπημένη μου Θεσσαλονίκη λόγω κακοκαιρίας.. Γενικά στην Θεσσαλονίκη εκείνες τις μέρες πέρασα πάρα πολύ όμορφα.. Και όπως ήταν φυσικό παραβρέθηκα για άλλη μια φορά στον καφέ της Τετάρτης! (9.9.15)



Και εκείνο το βράδυ πέρασα πολύ όμορφα με την Βόρεια παρέα του Advride.. Όταν πέρασε η ώρα η παρέα έσπασε και μείναμε μερικοί να ψάχνουμε κάτι <<αφτεράδικο>> για να πάμε να συνεχίσουμε..
Έτσι με πήγανε σε ένα όμορφο στέκι όπου καθίσαμε μέχρι αργά!

Αφρικάνικο καταφύγιο!




Χάρη να ξέρεις ότι εκείνο το βράδυ έβλεπα στον ύπνο μου το Ducati! :D

Στην συνέχεια χαιρετηθήκαμε με την παρέα μιας και θα έκανα καιρό να τους ξαναδώ και ο καθένας πήρε τον δρόμο του..

12.9.15 Μέρα 25...

https://www.google.gr/maps/dir/Θεσσαλονίκη/Αμφιλοχία/Αστακός/@39.5749773,20.7682222,8z/data=!3m1!4b1!4m25!4m24!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!1m10!1m1!1s0x135e9c8b60566c57:0x74f1d0a9bff24169!2m2!1d21.1666182!2d38.8632567!3m4!1m2!1d20.8941249!2d38.9070625!3s0x135c3acedab239bb:0x80e78d110e3c9488!1m5!1m1!1s0x135dd7ec1259de69:0xd5be9aa9ab2e9245!2m2!1d21.0820678!2d38.5357192!3e0

Η μέρα της επιστροφής...

Θεσσαλονίκη - Αμφιλοχία - Βόνιτσα - Μύτικας - Αστακός

Και κάπως έτσι όλο αυτό το υπέροχο ταξίδι έφτασε στο τέλος του.. Ήρθε η ώρα να φορτώσουμε τα μπογαλάκια μας και να πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής..
Έτσι σηκώνομαι γύρω στις 8 το πρωί δένω καλά τα πραγματάκια μου πάνω μιας και το ταξίδι θα ήταν πολλές ώρες και αναχωρώ στις 9 παρά τέταρτο..
Εγνατία και ξερό ψωμί λοιπόν!

Θεσσαλονίκη



Κάπου πάνω στην Εγνατία σε έναν σταθμό διοδίων σταμάτησα να βάλω την επένδυση επειδή παρόλο τον ήλιο που είχε, είχε και την ψύχρα του!



Γύρω στις 1 έφτασα στα Γιάννενα όπου έκανα ένα γρήγορο γεμισματάκι και συνέχισα τον κατήφορο για τον Αστακό..



Και τσουπ! Νατη και η Αμφιλοχία!



Το είχα παράπονο να την βγάλω μια φορά φωτογραφία επειδή κάθε φορά που πέρναγα πάντα βιαζόμουν και την πέρναγα έτσι..



Εκεί που έβγαζα φωτογραφίες αποφάσισα μετά την Αμφιλοχία να κάνω δεξιά προς Βόνιτσα ώστε να κατέβω παραλιακά στον Αστακό και να απολαύσω το μπλε της θάλασσας!!

Άγιος Νεκτάριος, Βόνιτσα







Μετά την Βόνιτσα πέρασα από την Πάλαιρο και κατέβηκα προς Μύτικα.. Είχα πολύ καιρό να αντικρίσω αυτό το υπέροχο πράμα και μου είχε λείψει..






Όπου και αν πήγα ότι και αν είδα αυτό το μπλε πάντα θα έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου..





Όταν κατάλαβα ότι όλο αυτό το ταξίδι έφτασε με επιτυχία στο τέλος του χωρίς καμία σοβαρή έλλειψη πέταξα από την χαρά μου :D:D:D



Μύτικας



Μα γίνεται να περάσεις από τον Μύτικα χωρίς να φας ένα γλυκό στον Μπαρμπαπάνο...? Ποτέ! Νόμος...

Εκμέκ Καταίφι




Δεν πέρασε ούτε ένα λεπτό και αμέσως εξαφανίστηκε! :eek:



Βρε που πήγε, βρε ποιος το έφαγε...?

Εβρέθει τελικά ο ένοχος!! :D



Έκατσα πολύ ώρα απολαμβάνοντας το τοπίο και με έπιασε απόγευμα, οπότε αποφάσισα να ξεκινήσω για το μικρό κομματάκι που μου είχε απομείνει για να φτάσω στον Αστακό..

Μετά από ένα μισάωρο δρόμο έφτασα εκεί απ'όπου ξεκίνησα! :)



Ο χάρτης μέχρι το σημείο που έφτασα..

Όλο το ταξίδι κράτησε 25 μέρες και τα χιλιόμετρα που έγραψα ήταν 3119χλμ (με μία επιφύλαξη). Τα λεφτά που μου φύγανε ήταν γύρω στα 400 - 500 ευρώ, ούτε αυτό το υπολόγισα καλά :D

Γενικά η εμπειρία ήταν μοναδική και το συμπέρασμα από όλο αυτό είναι ότι η ομορφιά της Ελλάδας είναι πολύ καλά κρυμμένη και διασκορπισμένη παντού!

Τα αξιοθέατα - χωριά - εκδηλώσεις που μου άρεσαν περισσότερο ήταν:

- Πάντα Βρέχει (TOP)
- Καταρράκτες Θεωδωριανών
- Το χωριό Καλαρρύτες
- Ο δρόμος στην κορυφή στα Τζουμέρκα (ΤOP)
- Χωριό Κήποι
- Γεφύρι Καλογέρικο
- Μικρό - Μεγάλο Πάπιγκο + Κολυμπήθρες
- Άλσος Αγίου Νικολάου (TOP)
- Νάουσα
- Έδεσσα
- Λουτρά Πόζαρ (ίσως και το καλύτερο) (TOP)
- Καταρράκτες Ζεστού Νερού (Σιδηρόκαστρο)
- Σπήλαιο Αλιστράτη
- Κτήμα του Ορέστη (Παρανέστι)
- Γιορτές Παλιάς πόλης Ξάνθης (TOP)

Αυτά είναι που ξεχώρισα περισσότερο...



Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθεια και την συμπαράσταση εκτός από όλο το φόρουμ τους:

- Phoenix (Στέργιος) :friendship:
- Paschalis (Πασχάλης) :friendship:
- Gsmanic (Κώστας) :friendship:
- Δημοσθένης (Παπασούζας) :friendship:
- Man gs (Μανος) :friendship:
- Παρασκευάς (Μηχανικός που μου σύστησαν τα παιδιά) :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Γερός να είσαι να ταξιδέψεις και την υπόλοιπη Ελλάδα, διότι στον χάρτη όπως κατάλαβες, έχεις αφήσει πολύ πράμα για αργ'οτερα...:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ταξιδέψαμε μαζί σου.
Μα το πιο σημαντικό για εμένα , είναι ότι βρήκες τον χώρο του advride και αισθάνθηκες ασφάλεια.
Η συχνή μας επικοινωνία εκείνες τις ημέρες και η εμπιστοσύνη που μας έδειξες , είναι καύσιμο στο όχημα που λέγεται advride.gr
Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να ταξιδεύεις, με ότι όχημα έχεις στην κατοχή σου, σεμνά και ταπεινά.
Είσαι το μέλλον και έχεις εμπνεύσει πολλούς με την συμμετοχή σου εδώ μέσα.
Keep riding....:biker:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Γερός να είσαι να ταξιδέψεις και την υπόλοιπη Ελλάδα, διότι στον χάρτη όπως κατάλαβες, έχεις αφήσει πολύ πράμα για αργ'οτερα...:D
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο! Όχι πολύ πράμα, πάρα πολύ πραμα ακόμη! Αλλά που θα πάει θα καταφέρω να την γυρίσω ολόκληρη χωρίς να αφήσω ούτε ένα ίχνος της απάτητο!! :D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο! Όχι πολύ πράμα, πάρα πολύ πραμα ακόμη! Αλλά που θα πάει θα καταφέρω να την γυρίσω ολόκληρη χωρίς να αφήσω ούτε ένα ίχνος της απάτητο!! :D
Κι είναι μεγάλη η Ελλάδα και δυσκολοεξερεύνητη κι ας μην της φαίνεται, αλλά όμορφη όπως και οι άνθρωποι των βουνών...
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Ταξιδέψαμε μαζί σου.
Μα το πιο σημαντικό για εμένα , είναι ότι βρήκες τον χώρο του advride και αισθάνθηκες ασφάλεια.
Η συχνή μας επικοινωνία εκείνες τις ημέρες και η εμπιστοσύνη που μας έδειξες , είναι καύσιμο στο όχημα που λέγεται advride.gr
Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να ταξιδεύεις, με ότι όχημα έχεις στην κατοχή σου, σεμνά και ταπεινά.
Είσαι το μέλλον και έχεις εμπνεύσει πολλούς με την συμμετοχή σου εδώ μέσα.
Keep riding....:biker:
Κώστα εσείς το καταφέρατε αυτό με τις πράξεις σας. Αυτό που με έφερε πιο κοντά στην ομάδα, είναι ότι εκτός από εδώ μέσα ενδιαφερθήκατε και απ'έξω, να τηλεφωνήσετε να δείτε πως πάω, αν πάνε όλα καλά κτλ.. :)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Ο παλιός είναι αλλιώς αλλά ο νέος είναι ωραίος.. Αλέξανδρε συνέχισε όπως ξεκίνησες.. Καλούς δρόμους και υπέροχα ταξίδια να έχεις..
Σε ευχαριστώ πολύ Πάνο! :friendship:
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Αλεξανδρε χαρηκα για την γνωριμια και ευχομαι καλους δρομους στις επομενες βολτες σου.
:)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αλεξανδρε χαρηκα για την γνωριμια και ευχομαι καλους δρομους στις επομενες βολτες σου.
:)
Και εγώ χάρηκα Μάνο και ελπίζω να τα ξαναπούμε από κοντά!! Καλούς δρόμους και καλές περιπέτειες και σε εσένα! :)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αλέξανδρε...εύχομαι στη ζωή σου πάντα τέτοια ταξίδια να έχεις και να απολαμβάνεις την ελευθερία της μοτοσυκλέτας!!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αλέξανδρε...εύχομαι στη ζωή σου πάντα τέτοια ταξίδια να έχεις και να απολαμβάνεις την ελευθερία της μοτοσυκλέτας!!
Σε ευχαριστώ πολύ Ηλία! :)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Aλεξ μας χαρισες μια ωραια ρεαλιστικη και χορταστικη αναφορα.
Απο την πλευρα μου το μονο που εκανα ειναι αυτο που λεει η ''οδηγια''!
Οταν δεν ταξιδευεις το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι παρεα με αυτους που ταξιδευουν,
κι αυτο εκανα!!!
Κι αυτο με πηγαινε καθε μερα απο την παραλια οπου ''ξεπληρωνα'' ακινητοποιημενος τα νορβηγικα τερτιπια:D
μιά στα Θεοδωριανα μιά στου Ναπολεοντα μιά στον Δια στο μικρο Παπιγκο κι απο κει στην Κονιτσα στο Σπηλαιο στο Βερμιο στην Κερκινη.
Ευχομαι -μετα απο αυτα που ακουγα στο τηλεφωνο- γοργη απαλλαγη απο τους γουγλμαπς!!!(που ειναι για τις μαπ'ς)
και περιηγηση ανευ ορων και οριων στην υπολοιπη χωρα ..δια της οσφρησης η οποια ειναι ολοφανερο οτι σου περισσευει!

p.s.
Στα εξωτερικα....γουγλ, γκαρμιν και ησυχασες:)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Aλεξ μας χαρισες μια ωραια ρεαλιστικη και χορταστικη αναφορα.
Απο την πλευρα μου το μονο που εκανα ειναι αυτο που λεει η ''οδηγια''!
Οταν δεν ταξιδευεις το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι παρεα με αυτους που ταξιδευουν,
κι αυτο εκανα!!!
Κι αυτο με πηγαινε καθε μερα απο την παραλια οπου ''ξεπληρωνα'' ακινητοποιημενος τα νορβηγικα τερτιπια:D
μιά στα Θεοδωριανα μιά στου Ναπολεοντα μιά στον Δια στο μικρο Παπιγκο κι απο κει στην Κονιτσα στο Σπηλαιο στο Βερμιο στην Κερκινη.
Ευχομαι -μετα απο αυτα που ακουγα στο τηλεφωνο- γοργη απαλλαγη απο τους γουγλμαπς!!!(που ειναι για τις μαπ'ς)
και περιηγηση ανευ ορων και οριων στην υπολοιπη χωρα ..δια της οσφρησης η οποια ειναι ολοφανερο οτι σου περισσευει!

p.s.
Στα εξωτερικα....γουγλ, γκαρμιν και ησυχασες:)
Όπως το είπες! Για μαπ'ς το google maps τουλάχιστον στην Ελλάδα.. Πόσες φορές με έκανε να χαθώ, μια που κόλλησα κάπου μετά τον Προυσό, μία με την λίμνη Κερκίνη που έκανα κύκλους, άστα.. Αλλά άμα θες περιπέτεια αυτά παθαίνεις!
Σε ευχαριστώ πολύ Πασχάλη για όλες τις πολύτιμες αναλυτικές οδηγίες σου!! :)
 
Top Bottom