Thanasis NX 650 Dominator RD08

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Προσωπικά θα ξεκινούσα με λάδια/φίλτρα/μπουζί/αναρτήσεις/φρένα/λάστιχα/λύσιμο-πλύσιμο ηλεκτρικές συνδέσεις και βλέποντας τα υπόλοιπα αν προκύψουν μετά από κάποια χιλιόμετρα.
Είναι σχετικά απλές δουλειές που μπορείς να κάνεις και μόνος σου οι περισσότερες.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Το πλυσιμο εγινε ηδη δυο φορες,ενα απλο οταν ξεκουκουλωθηκε και ενα χθες με το πιεστικο στο σπιτι με βουρτσακια,πινελακια,καθαριστηκε η αλυσιδα,δοκιμασα και ενα γυαλιστικο ανοξειδωτων για τις (αλλαγμενες,οχι μαμα)ακτινες στις ζαντες(εγιναν σαν καινουργιες),οπου εμπενε τελος παντων χερι με σφουγγαρι και πινελακι-βουρτσακι,μπηκε.
Λεω τις επομενες μερες να κανω αλλαγη τα υγρα φρενων,πλυσιμο το twin air και να δω αν φτιαχνεται ο διακοπτης των φλας που εχει θεματακι.Απο βδομαδα να παρω πινακιδα,ασφαλεια και το σαββατο να παω για λαστιχα και για λαδια/φιλτρο,μπουζι,βαλβιδες και λαδια μπροστινου.Το αμορτισερ (Technoflex) σε δευτερο (αμεσο) χρονο θα παει Σπηλιωτη για σερβις.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Και πανω που έλεγα ότι θα ξεμπερδεψω γρήγορα με την επαναφορά της Dominiq και χωρίς πολυημερη αναμονή στο συνεργειο, έσκασε και η αναποδια- εφορια έκπληξη.
Τηλ στην εφορία για να κανονισω ραντεβου από βδομάδα να παρω την πινακιδα. Εννοείται ότι δεν απαντουσε κανεις στο τμήμα αυτοκινήτων και περνοντας αλλά νουμερα της εφορίας, μου λέει ένας υπάλληλος που απάντησε και θέλησε να με εξυπηρετησει(με επιφυλαξη από μέρους του αλλά κατά 99% ισχυει) ότι "πινακιδες που είχαν κατατεθεί μέχρι το 2019 έχουν καταστραφεί"
Άρα λοιπόν πρεπει από Τετάρτη να κλείσω ραντεβου και με εφορία(αν απαντησει ο υπαλληλος)για να παρω βεβαίωση καταστροφής πινακιδων, και με Υπουργείο Μεταφορών (αν απαντησει καποιος και εκεί) για να καταθεσω χαρτιά για έκδοση καινουργιου αριθμου-πινακιδας. Και εδώ έρχεται η έκπληξη, από το site του υπουργείου.
"Η διαδικασία έκδοσης καινουργιων πινακιδων ολοκληρώνεται εντός 50 ημερων(από την ημέρα κατάθεσης της αιτησης").
Έστειλα και mail στην εφορία με το αίτημα μου αλλά ουτως ή άλλως από Τετάρτη θα το δουν......

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Και πανω που έλεγα ότι θα ξεμπερδεψω γρήγορα με την επαναφορά της Dominiq και χωρίς πολυημερη αναμονή στο συνεργειο, έσκασε και η αναποδια- εφορια έκπληξη.
Τηλ στην εφορία για να κανονισω ραντεβου από βδομάδα να παρω την πινακιδα. Εννοείται ότι δεν απαντουσε κανεις στο τμήμα αυτοκινήτων και περνοντας αλλά νουμερα της εφορίας, μου λέει ένας υπάλληλος που απάντησε και θέλησε να με εξυπηρετησει(με επιφυλαξη από μέρους του αλλά κατά 99% ισχυει) ότι "πινακιδες που είχαν κατατεθεί μέχρι το 2019 έχουν καταστραφεί"
Άρα λοιπόν πρεπει από Τετάρτη να κλείσω ραντεβου και με εφορία(αν απαντησει ο υπαλληλος)για να παρω βεβαίωση καταστροφής πινακιδων, και με Υπουργείο Μεταφορών (αν απαντησει καποιος και εκεί) για να καταθεσω χαρτιά για έκδοση καινουργιου αριθμου-πινακιδας. Και εδώ έρχεται η έκπληξη, από το site του υπουργείου.
"Η διαδικασία έκδοσης καινουργιων πινακιδων ολοκληρώνεται εντός 50 ημερων(από την ημέρα κατάθεσης της αιτησης").
Έστειλα και mail στην εφορία με το αίτημα μου αλλά ουτως ή άλλως από Τετάρτη θα το δουν......

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
18 μήνες ειναι .. ψαξτο γιατι μπορει να εισαι οριακα και να ειναι ακομα εκεί :)

Ακομα καλυτερα αν εχεις το αντιγραφο απο την καταθεση και δεν εχουν περασει 18 μηνες πας με αυτο και απαιτεις τις πινακιδες σου.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Το χαρτί το έχω, αλλά η κατάθεση είχε γίνει Ιουνιο του 17 όποτε λιγοστές έως μηδαμινές οι ελπίδες....

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
"Η διαδικασία έκδοσης καινουργιων πινακιδων ολοκληρώνεται εντός 50 ημερων(από την ημέρα κατάθεσης της αιτησης").
Έστειλα και mail στην εφορία με το αίτημα μου αλλά ουτως ή άλλως από Τετάρτη θα το δουν......

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όταν χρειάστηκε να αντικαταστήσω τις πινακίδες λόγω φθοράς στο επαγγελματικό μου δώσανε μία βεβαίωση με την οποία μπορούσα να κυκλοφορώ νόμιμα η οποία έγραφε ότι οι πινακίδες βρίσκονται σε φάση αντικατάστασης.
Μέχρι λοιπόν να έρθουν οι νέες έφτιαξα ένα ζευγάρι μεταλλικές οι οποίες οπτικά μοιάζουν με τις κανονικές και μαζί με τη βεβαίωση του τμήματος συγκοινωνιών κυκλοφορούσα νόμιμα.
Εάν σου δώσουν αριθμό κυκλοφορίας εκείνη τη στιγμή και απλά περιμένουν έως 50 μέρες να γίνει η κατασκευή των πινακίδων ρώτα αν μπορείς να πάρεις μια τέτοια βεβαίωση και εσύ.
Εαν ναι φτιάχνεις και μία μεταλλική πινακίδα και είσαι καλυμμένος...
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Εσένα ήταν επαγγελματικο και σωστό και λογικο που το κανανε. Αν γίνεται αυτό και στα ερασιτεχνικά οχήματα, σώθηκα!!!!!

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Αυτές τις μέρες ασχολήθηκα με τον διακόπτη του φλας(καθαρισμα επαφών) και φτιάχτηκε, οποτε η αγορά άλλου διακόπτη άκυρη.
Αγορά θα γίνει όμως, για φίλτρο αέρα, γιατί το Twin Air μετά από 21 χρόνια χωνεψε και στην απόπειρα πλυσιματος άρχισε να διαλυεται.


Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Τελείωσαν και οι εργασίες αλλαγης φιλτρου-λαδιου κινητήρα, λαδιου αμορτισερ( ένα τσιμουχακι ήταν ετοιμο να παραδωσει πνευμα))και πηρουνιου( όλα καλά στο πηρουνι), μπήκε και καινουργιο ΚΝ,μείνανε μόνο τα λάστιχα να αλλάξουν.
Το κυριο πρόβλημα πλεον ειναι το ραντεβου στην εφορία για να μου δώσουν την βεβαίωση καταστροφής πινακιδας. Στο Μεταφορών για να εκδοθεί νέο νουμερο και πινακιδα κλείνεται ραντεβου μέσω mail στο μπαμ-μπαμ. Για να δω αυριο, ποσο τυχερός θα ειμαι με την εφορία......


Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Ευτυχως ξεμπερδεψα αμεσα και με εφορια και με μεταφορων.Τελικα η πινακιδα ειχε καταστραφει οποτε την ιδια μερα κατεθεσα στο μεταφορων τα χαρτια και βγηκε καινουργιο νουμερο και πινακιδα ,την οποια παρελαβα εντος δυο ημερων (αν πληρωνα μεσαζοντα την επαιρνα την ιδια μερα το μεσημερι).
Μπηκαν καινουργια λαστιχα (Metzeler Tourance),αλλαχτηκαν και τα πισω πισω φλας στα οποια το πλαστικο ειχε πολυμεριστει απο την πολυκαιρια και σπαγανε απο τους κραδασμους για πλακα και συνεχως,σε καθε σημειο του πλαστικου.Τι να πεις,Honda,ουτε 25 χρονια δεν αντεχουν :D:D:D.Τα μπροστα για την ωρα ειναι ντουρα και στην θεση τους.
Back on the road λοιπον και μενει να δουμε αν το τσικι-τσικι που ακουγοταν οταν ζεσταινοταν το μοτερ ηταν απο καδενα εκεντροφορου ή απο βαλβιδες οι οποιες βρεθηκαν τρεις απο τις τεσσερις ανοιχτες.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ευτυχως ξεμπερδεψα αμεσα και με εφορια και με μεταφορων.Τελικα η πινακιδα ειχε καταστραφει οποτε την ιδια μερα κατεθεσα στο μεταφορων τα χαρτια και βγηκε καινουργιο νουμερο και πινακιδα ,την οποια παρελαβα εντος δυο ημερων (αν πληρωνα μεσαζοντα την επαιρνα την ιδια μερα το μεσημερι).
Μπηκαν καινουργια λαστιχα (Metzeler Tourance),αλλαχτηκαν και τα πισω πισω φλας στα οποια το πλαστικο ειχε πολυμεριστει απο την πολυκαιρια και σπαγανε απο τους κραδασμους για πλακα και συνεχως,σε καθε σημειο του πλαστικου.Τι να πεις,Honda,ουτε 25 χρονια δεν αντεχουν :D:D:D.Τα μπροστα για την ωρα ειναι ντουρα και στην θεση τους.
Back on the road λοιπον και μενει να δουμε αν το τσικι-τσικι που ακουγοταν οταν ζεσταινοταν το μοτερ ηταν απο καδενα εκεντροφορου ή απο βαλβιδες οι οποιες βρεθηκαν τρεις απο τις τεσσερις ανοιχτες.

Για ψαξε το λιγο παραπανω!!!!! Σιγουρα εχεις Honda :p;;;;; :ktm:
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Για ψαξε το λιγο παραπανω!!!!! Σιγουρα εχεις Honda :p;;;;; :ktm:
Ωχ, λες τόσα χρόνια να νόμιζα ότι έχω Honda ενώ......... ιιιουουουου!!!!!!!!! (που λέει και η κόρη μου)

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Το τσικι-τσικι τελικά συνεχιζεται, μόλις ζεσταθεί το μοτερ. Καδένα κατά 99% και θα πορευτουμε έτσι για το καλοκαίρι και από χειμώνα πάμε για ανακατασκευή.

Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Χαιρετω μετά από μακραααααα περίοδο απουσίας,που οφειλοταν σε έλλειψη χρόνου λόγω δύο δουλειών.
Η Dominic ζει και βασιλεύει αν και στο ενδιάμεσο έβγαλε διάφορα θεματακια,όλα λόγω ηλικίας.
Το πιο σημαντικό το οποίο θέλω να το μοιραστώ,γιατί νομίζω ενδιαφέρει όλους τους κατόχους Diminator,ήταν με το καρμπυρατερ.

Εάν κάποια στιγμή αρχίσουν και σταματάνε υπερχειλησεις βενζίνης και δεν διορθώνεται το πρόβλημα με καθαρισμό του καρμπυρατέρ και δεν είναι σκουπιδακι στην βελόνα (ή πυραυλακι)του φλοτερ,τότε το πρόβλημα είναι μέσα στην χάλκινη φωλιά που σφραγίζει η βελόνα του φλοτερ και σταματα την ροή της βενζίνης.Σε αλλά καρμπυρατέρ η φωλιά αυτή αλλάζει,σε εμάς δυστυχώς όχι.Που σημαινει ή καινούργιο καρμπυρατέρ (700+ ευρώ)ή μεταχειρισμένο με ότι αυτό συνεπάγεται.
Η ύστατη λύση που δοκίμασα ήταν ένας καρμπυρατερας ο οποίος φρεζαρε ή δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε την φωλιά μπήκε ιμιτασιον γιαπωνέζικη βελονα και το πρόβλημα της υπερχειλησης σταμάτησε.Το κερασάκι ήταν ότι ρυθμισε τόσο γαμάτα το καρμπυρατερ που το ενοχλητικό "τσουφ" στο ρελαντί έχει σταματήσει,μόλις πάρει μπρος κρύα κρατάει αμέσως ρελαντί,η απόκριση στο γκάζι και το τράβηγμα έχει βελτιωθεί αισθητά.Αλλα κυρίως το ενοχλητικό τσουφ έχει χαθεί .
Αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς να δώσω τα στοιχεία του μάστορα εδώ,αλλιώς όποιος θέλει pm

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν επιτρέπεται από τους κανονισμούς να δώσω τα στοιχεία του μάστορα εδώ,αλλιώς όποιος θέλει pm

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλημέρες.
Προφανώς αναφέρεσαι στην χάλκινη φωλιά για το πυραυλάκι...?
Δεν είχα ξανακούσει κάτι αντίστοιχο ως φθορά και ζημιά...
Γράψε τα στοιχεία του μάστορα εδώ αν θέλεις.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ίσως ο μάστορας (το μυαλό μου πάει στον Βύρωνα που είναι,'έξπερτ' στα καρμπυρατέρ) να έκανε κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω .
Το είχα πάθει στο καρμπυρατέρ του XR,η φωλιά της βελόνας με τα χρόνια είχε γίνει έτσι και έκανε υπερχείλιση ακόμα και με καινούργια βελόνα .
348b283a2fda3c60dbc4cfaa2ab07b856b4a83ef

Μετα από λίγη περιποίηση με μπατονέτα,τρυπάνι και μπράσο


Έγινε έτσι και το πρόβλημα λύθηκε.
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Καλημέρες.
Προφανώς αναφέρεσαι στην χάλκινη φωλιά για το πυραυλάκι...?
Δεν είχα ξανακούσει κάτι αντίστοιχο ως φθορά και ζημιά...
Γράψε τα στοιχεία του μάστορα εδώ αν θέλεις.
Ο μάστορας λέγεται Δραινάς Ιωάννης, Λ. Κωνσταντινουπόλεως 118, Αθήνα, 104 35, τηλ 2103425802

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasis NX 650

Μέλος
Όνομα
Θανασης
Μοτό
Honda Dominator NX 650 ΄99
Honda C50 12V ΄86
Ίσως ο μάστορας (το μυαλό μου πάει στον Βύρωνα που είναι,'έξπερτ' στα καρμπυρατέρ) να έκανε κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω .
Το είχα πάθει στο καρμπυρατέρ του XR,η φωλιά της βελόνας με τα χρόνια είχε γίνει έτσι και έκανε υπερχείλιση ακόμα και με καινούργια βελόνα .
348b283a2fda3c60dbc4cfaa2ab07b856b4a83ef

Μετα από λίγη περιποίηση με μπατονέτα,τρυπάνι και μπράσο


Έγινε έτσι και το πρόβλημα λύθηκε.
Ναι,αυτή την ζημιά είχα πάθει και εγω

Στάλθηκε από το M2101K7BNY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom