Tuareg-660

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ρώτα τους δικούς μας.... dxlgraphics, για τέτοια αυτοκόλλητα.
Για να τα βάλω στο Tenere; :p
Τόσα αυτοκόλλητα έχουν βγει για το Tenere ένα να μου αρέσει δεν έχω βρει...όλα πρέπει να έχουν 32 εταιρείες και να γράφουν yamaha και T7 με 3 διαφορετικές γραμματοσειρές και το πρώτο για tuareg που βγήκε είναι απλό και ωραίο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για να τα βάλω στο Tenere; :p
Τόσα αυτοκόλλητα έχουν βγει για το Tenere ένα να μου αρέσει δεν έχω βρει...όλα πρέπει να έχουν 32 εταιρείες και να γράφουν yamaha και T7 με 3 διαφορετικές γραμματοσειρές και το πρώτο για tuareg που βγήκε είναι απλό και ωραίο
Ότι αυτοκόλλητο τους πεις θα σου κάνει ..απλά και ωραία.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πάντως το σημαντικό είναι ότι έλειπαν τέτοιες μηχανές σε αυτή τη κατηγορία κυβισμού. Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλα εργοστάσια. Το ΚΤΜ δεν το αναφέρω γιατί μέχρι να πατήσω "Υποβολή Απάντησης" θα έχει γίνει 990.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Πάντως το σημαντικό είναι ότι έλειπαν τέτοιες μηχανές σε αυτή τη κατηγορία κυβισμού. Μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλα εργοστάσια. Το ΚΤΜ δεν το αναφέρω γιατί μέχρι να πατήσω "Υποβολή Απάντησης" θα έχει γίνει 990.
Συμφωνω.Ειναι μια πολυ δυνατη κατηγορια και αν το δουμε και γεωγραφικα σαν Ελλαδα ειναι ακομα πιο χρυση σαν κατηγορια!!!
Στα του touaeg τωρα αν και στον τομεα αξιοπιστια παρει ψιλό βαθμο τοτε ειναι πολυ δυνατος παικτης μιας και οπουδηποτε αλλου το μηχανακι πραγματικα φυσαει!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Συμφωνω.Ειναι μια πολυ δυνατη κατηγορια και αν το δουμε και γεωγραφικα σαν Ελλαδα ειναι ακομα πιο χρυση σαν κατηγορια!!!
Στα του touaeg τωρα αν και στον τομεα αξιοπιστια παρει ψιλό βαθμο τοτε ειναι πολυ δυνατος παικτης μιας και οπουδηποτε αλλου το μηχανακι πραγματικα φυσαει!!!!
Συνάντησα ένα στη Παραλιακή, από Γλυφάδα προς Άλιμο. Μου άρεσε πολύ το ρολάρισμα της και μου φάνηκε αρκετά σβέλτη.
Τα περί αξιοπιστίας δε θα τα φοβόμουν εγώ. Με 4ετή εγγύηση είσαι καλυμμένος και μετά τη συμπεριφορά που έδειξε η Aprilia στα RS660 έχει μεγάλο respect από εμένα.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Συνάντησα ένα στη Παραλιακή, από Γλυφάδα προς Άλιμο. Μου άρεσε πολύ το ρολάρισμα της και μου φάνηκε αρκετά σβέλτη.
Μάλλον εγώ ήμουν, έχεις κράνος με ζελατίνα καθρέφτη?
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Σχετικά με τη ροπή στα χαμηλά.. ξεκίνησα προχτές απο ενα φανάρι ήταν κάπως ραθυμο το μηχανάκι και ήθελε λίγο συμπλεκτη παραπάνω, οπότε φαντάστηκα πως είχα ξεχασει 2α στο κιβώτιο, κοιταξα μία στο κοντέρ και τελικά είχα 4η..

Πέτυχα κ αυτό σε μια συζήτηση:

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τις προάλλες είχα την ευκαιρία να οδηγήσω το νέο Touareg.
Η πρώτη εντύπωση ήταν ένα πολύ ευκολοδήγητο σύνολο και με βόλεψε εξαιρετικά και στην όρθια θέση οδήγησης.
Το μοτέρ του φαίνεται λίγο αδύναμο χαμηλά αλλά όχι ενοχλητικά.
Από τις μεσαίες και πάνω δουλεύει υποδειγματικά με καλή ελαστικότητα.
Κραδασμοί δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα.
Άψογη ρύθμιση του ψεκασμού χωρίς σκαλοπάτια και περίεργες συμπεριφορές.
Τα φρένα του επίσης πολύ καλά και μου κάνει εντύπωση πως σε σχέση με το 950 Adventure η μόνη αλλαγή που έχει στα μπροστά είναι η πάνω τρόμπα και τα τακάκια.
Αλλά καμία σχέση το ένα με το άλλο...
Θέση οδήγησης ξεκούραστη και σε αυτό βοηθάει φυσικά και η σέλα εκτός από τις γωνίες που ενώ δεν φαίνεται άνετη όμως είναι.
Η ανεμοκαλυψη επίσης σε πολύ καλό επίπεδο,έως τα 150 που πήγα για μια στιγμή καμία έντονη ενόχληση με ανοιχτή ζελατίνα και κράνος με γείσο...
Δεν μου άρεσε η μπροστά ανάρτηση...
Σε εγκάρσιες ανωμαλίες είχε μια περίεργη συμπεριφορά σαν χτύπημα.
Νομίζω ότι είναι ποιο σκληρό απ' ότι πρέπει.
Η πίσω αποδεκτή και η γενικότερη οδική συμπεριφορά ασφαλής χωρίς να τρομάζει σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης ή σε πίεση.
Στο χώμα επίσης πολύ προβλέψιμο, μου έδινε την εντύπωση πως δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψεις με πτώση και να μην προλάβεις να το σώσεις.
Στον πολύ καλό έλεγχο βοηθάει φυσικά και το μεγάλο τιμόνι...
Εάν προσθέσεις και την μικρή κατανάλωση την τετραετή εγγύηση είναι ένα σύνολο που εάν υπήρχαν οι προϋποθέσεις το έπαιρνα χθες...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Τις προάλλες είχα την ευκαιρία να οδηγήσω το νέο Touareg.
Η πρώτη εντύπωση ήταν ένα πολύ ευκολοδήγητο σύνολο και με βόλεψε εξαιρετικά και στην όρθια θέση οδήγησης.
Το μοτέρ του φαίνεται λίγο αδύναμο χαμηλά αλλά όχι ενοχλητικά.
Από τις μεσαίες και πάνω δουλεύει υποδειγματικά με καλή ελαστικότητα.
Κραδασμοί δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα.
Άψογη ρύθμιση του ψεκασμού χωρίς σκαλοπάτια και περίεργες συμπεριφορές.
Τα φρένα του επίσης πολύ καλά και μου κάνει εντύπωση πως σε σχέση με το 950 Adventure η μόνη αλλαγή που έχει στα μπροστά είναι η πάνω τρόμπα και τα τακάκια.
Αλλά καμία σχέση το ένα με το άλλο...
Θέση οδήγησης ξεκούραστη και σε αυτό βοηθάει φυσικά και η σέλα εκτός από τις γωνίες που ενώ δεν φαίνεται άνετη όμως είναι.
Η ανεμοκαλυψη επίσης σε πολύ καλό επίπεδο,έως τα 150 που πήγα για μια στιγμή καμία έντονη ενόχληση με ανοιχτή ζελατίνα και κράνος με γείσο...
Δεν μου άρεσε η μπροστά ανάρτηση...
Σε εγκάρσιες ανωμαλίες είχε μια περίεργη συμπεριφορά σαν χτύπημα.
Νομίζω ότι είναι ποιο σκληρό απ' ότι πρέπει.
Η πίσω αποδεκτή και η γενικότερη οδική συμπεριφορά ασφαλής χωρίς να τρομάζει σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης ή σε πίεση.
Στο χώμα επίσης πολύ προβλέψιμο, μου έδινε την εντύπωση πως δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψεις με πτώση και να μην προλάβεις να το σώσεις.
Στον πολύ καλό έλεγχο βοηθάει φυσικά και το μεγάλο τιμόνι...
Εάν προσθέσεις και την μικρή κατανάλωση την τετραετή εγγύηση είναι ένα σύνολο που εάν υπήρχαν οι προϋποθέσεις το έπαιρνα χθες...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φοραει εξατμηση το εργαλειο???
Χαιρομαι που σου αρεσε.Νομιζω οτι ειναι η χρηση κατηγορια για το ελλαδικο τερεν!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φοραει εξατμηση το εργαλειο???
Χαιρομαι που σου αρεσε.Νομιζω οτι ειναι η χρηση κατηγορια για το ελλαδικο τερεν!!!
Ναι μια Arrow.
Εάν αποδειχθεί και αξιόπιστο βεβαίως.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Τις προάλλες είχα την ευκαιρία να οδηγήσω το νέο Touareg.
Η πρώτη εντύπωση ήταν ένα πολύ ευκολοδήγητο σύνολο και με βόλεψε εξαιρετικά και στην όρθια θέση οδήγησης.
Το μοτέρ του φαίνεται λίγο αδύναμο χαμηλά αλλά όχι ενοχλητικά.
Από τις μεσαίες και πάνω δουλεύει υποδειγματικά με καλή ελαστικότητα.
Κραδασμοί δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα.
Άψογη ρύθμιση του ψεκασμού χωρίς σκαλοπάτια και περίεργες συμπεριφορές.
Τα φρένα του επίσης πολύ καλά και μου κάνει εντύπωση πως σε σχέση με το 950 Adventure η μόνη αλλαγή που έχει στα μπροστά είναι η πάνω τρόμπα και τα τακάκια.
Αλλά καμία σχέση το ένα με το άλλο...
Θέση οδήγησης ξεκούραστη και σε αυτό βοηθάει φυσικά και η σέλα εκτός από τις γωνίες που ενώ δεν φαίνεται άνετη όμως είναι.
Η ανεμοκαλυψη επίσης σε πολύ καλό επίπεδο,έως τα 150 που πήγα για μια στιγμή καμία έντονη ενόχληση με ανοιχτή ζελατίνα και κράνος με γείσο...
Δεν μου άρεσε η μπροστά ανάρτηση...
Σε εγκάρσιες ανωμαλίες είχε μια περίεργη συμπεριφορά σαν χτύπημα.
Νομίζω ότι είναι ποιο σκληρό απ' ότι πρέπει.
Η πίσω αποδεκτή και η γενικότερη οδική συμπεριφορά ασφαλής χωρίς να τρομάζει σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης ή σε πίεση.
Στο χώμα επίσης πολύ προβλέψιμο, μου έδινε την εντύπωση πως δεν υπάρχει περίπτωση να κινδυνέψεις με πτώση και να μην προλάβεις να το σώσεις.
Στον πολύ καλό έλεγχο βοηθάει φυσικά και το μεγάλο τιμόνι...
Εάν προσθέσεις και την μικρή κατανάλωση την τετραετή εγγύηση είναι ένα σύνολο που εάν υπήρχαν οι προϋποθέσεις το έπαιρνα χθες...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίο και το κιτρινάκι και χίλια μπράβο στην Aprilia ΚΑΙ για τη σειρά 660.

Είναι μια μικρή εταιρεία που έχει βγάλει όμως σημαντικές μοτοσυκλέτες αλλά με αυτή τη σειρά έχω την εντύπωση πως πέρα από τα εντυπωσιακά χαρακτηριστικά θα πάει πολυ καλά εμπορικά γιατί έπιασαν τον "σφυγμό" της αγοράς την κατάλληλη στιγμή και απ' ότι καταλαβαίνω έχουν ραφινάρει άψογα το συγκεκριμένο μοντέλο. Hρθε η σειρά της Aprilia να πουλήσει καλά.

Εννοείται πως αν αγόραζα τώρα κάτι πιο καινούργιο θα το έπαιρνα. Το γράφω συχνά μπας και το πιστέψω ή γίνει κάνα θαύμα. :prft:

Αλήθεια με χρηματοδότηση τι παίζει?
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Δεν μου άρεσε η μπροστά ανάρτηση...
Σε εγκάρσιες ανωμαλίες είχε μια περίεργη συμπεριφορά σαν χτύπημα.
Νομίζω ότι είναι ποιο σκληρό απ' ότι πρέπει.

Πριν λίγο έβλεπα αυτό το βίντεο ο οποίος τονίζει πόσο καλή είναι η μπροστινή ανάρτηση του tuareg και πόσο καλύτερη είναι από του Τ7.
Προσωπικά από την ανάρτηση του Τ7 είμαι ΥΠΕΡ χαρούμενος. Ίσως φταίει ότι είμαι πολύ ελαφρύς ή ότι είμαι φλώρος στο χώμα δεν ξέρω πάντως ο κύριος BigRockMoto δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την ανάρτηση του Τ7 και μας το υπενθυμίζει συνέχεια.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως για το ίδιο μηχανάκι, για την ίδια ανάρτηση έχουμε 2 εντελώς διαφορετικές απόψεις.
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23

Πριν λίγο έβλεπα αυτό το βίντεο ο οποίος τονίζει πόσο καλή είναι η μπροστινή ανάρτηση του tuareg και πόσο καλύτερη είναι από του Τ7.
Προσωπικά από την ανάρτηση του Τ7 είμαι ΥΠΕΡ χαρούμενος. Ίσως φταίει ότι είμαι πολύ ελαφρύς ή ότι είμαι φλώρος στο χώμα δεν ξέρω πάντως ο κύριος BigRockMoto δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την ανάρτηση του Τ7 και μας το υπενθυμίζει συνέχεια.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως για το ίδιο μηχανάκι, για την ίδια ανάρτηση έχουμε 2 εντελώς διαφορετικές απόψεις.
Ο συγκεκριμενος εχει στην κατοχη του και τ700 Αλλα και το norden
Βλεπω συνεχεια βιντεο του
Ειναι καλυτερη σε σχεση με το τ700 ειναι πιο μακρια (240)και ρυθμιζεται και στις 3 βασικες καττηγοριες
εχω οδηγησει μαμα Τ700 και εχω γνωμη. αλλα και γενικα το θεμα αναρτηση μπρος και πισω ειναι ανωτερο παιδια!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Πριν λίγο έβλεπα αυτό το βίντεο ο οποίος τονίζει πόσο καλή είναι η μπροστινή ανάρτηση του tuareg και πόσο καλύτερη είναι από του Τ7.
Προσωπικά από την ανάρτηση του Τ7 είμαι ΥΠΕΡ χαρούμενος. Ίσως φταίει ότι είμαι πολύ ελαφρύς ή ότι είμαι φλώρος στο χώμα δεν ξέρω πάντως ο κύριος BigRockMoto δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος με την ανάρτηση του Τ7 και μας το υπενθυμίζει συνέχεια.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως για το ίδιο μηχανάκι, για την ίδια ανάρτηση έχουμε 2 εντελώς διαφορετικές απόψεις.
Ανδρέα η άποψή μου για την ανάρτηση είναι καθαρά προσωπική.
Κάποιος άλλος μπορεί να τη βρει υπέροχη ή απλά χάλια... ;)
Κακή πάντως δεν είναι με τίποτα.
Κατά περίεργο τρόπο συμφώνησε μαζί μου και ο ιδιοκτήτης της ο οποίος είναι μηχανικός μοτοσυκλετών με πολλά χρόνια εμπειρίας.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Στην ουσία αυτό ήθελα να πω, ότι κάποια πράγματα είναι εντελώς προσωπικά και έχουν να κάνουν με διάφορους παράγοντες. Ότι αυτού του φαινόταν άψογη ενώ εσένα σκληρή, το ότι εμένα μου φαίνεται άψογη του Τ7 ενώ αυτού πολύ μαλακή.
Το ξέρω ότι ήταν ιδιοκτήτης Τ7. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι λόγω υποκειμενικότητας κάποιων πραγμάτων αυτά που για έναν είναι άψογα για κάποιον άλλον δεν είναι :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανδρέα η άποψή μου για την ανάρτηση είναι καθαρά προσωπική.
Κάποιος άλλος μπορεί να τη βρει υπέροχη ή απλά χάλια... ;)
Κακή πάντως δεν είναι με τίποτα.
Κατά περίεργο τρόπο συμφώνησε μαζί μου και ο ιδιοκτήτης της ο οποίος είναι μηχανικός μοτοσυκλετών με πολλά χρόνια εμπειρίας.
Και ελαφροκοκκαλος.... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom