Tuareg-660

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εννοείς την εύρεση νεκράς χωρίς συμπλέκτη; Αν ναι γενικότερα θα σου πρότεινα να μη ταλαιπωρείς το σύστημα σε χαμηλές στροφές και σε αναζήτηση νεκράς χωρίς συμπλέκτη, έστω και αν γίνεται. To QS δεν λειτουργεί όπως ένα DCT.
Όχι όχι , με συμπλέκτη πάντα .

απλά πριν την έβρισκες κατευθείαν . Τώρα μου φαίνεται ότι θέλει πιο λεπτή κίνηση για να πιάσει η νεκρά . Πιο εύκολα την βρίσκω εντωμεταξύ από Δευτέρα να κατεβάσω σε νεκρά παρά από πρώτη να ανεβάσω νεκρά
 
Reactions: STF

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι όχι , με συμπλέκτη πάντα .

απλά πριν την έβρισκες κατευθείαν . Τώρα μου φαίνεται ότι θέλει πιο λεπτή κίνηση για να πιάσει η νεκρά . Πιο εύκολα την βρίσκω εντωμεταξύ από Δευτέρα να κατεβάσω σε νεκρά παρά από πρώτη να ανεβάσω νεκρά
Έβαλες τα ίδια λάδια στο σερβις??
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό με την νεκρά, νομίζω δεν κάνει δει να κάνει με το σιφτερ
Και στο xr είναι λίγο δύσκολο να την βρεις και με τα fuchs λαδακια έγιναν όλα εύκολα.

Αισθάνομαι πάντως ότι είμαστε πειραματόζωα με το σιφτερ......θα δείξει το μέλλον τι ζημιές θα βγουν
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αυτό με την νεκρά, νομίζω δεν κάνει δει να κάνει με το σιφτερ
Και στο xr είναι λίγο δύσκολο να την βρεις και με τα fuchs λαδακια έγιναν όλα εύκολα.

Αισθάνομαι πάντως ότι είμαστε πειραματόζωα με το σιφτερ......θα δείξει το μέλλον τι ζημιές θα βγουν
Σε εμένα την έβρισκα εύκολα , ήταν κάπως clicky και έμπαινε . Εγώ έχω την αίσθηση ότι είναι απτό σιφτερ γιατί είναι κάπως ακαριαίο στο ανέβασμα .
Λες να έχουμε θέματα ; Υποτίθεται δεν είμαι ασφαλές ;

επίσης από πρώτη σε Δευτέρα και γενικά σε χαμηλές στροφές ή μες την πόλη δεν το δουλεύω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε εμένα την έβρισκα εύκολα , ήταν κάπως clicky και έμπαινε . Εγώ έχω την αίσθηση ότι είναι απτό σιφτερ γιατί είναι κάπως ακαριαίο στο ανέβασμα .
Λες να έχουμε θέματα ; Υποτίθεται δεν είμαι ασφαλές ;

επίσης από πρώτη σε Δευτέρα και γενικά σε χαμηλές στροφές ή μες την πόλη δεν το δουλεύω
Εγώ το δουλεύω μόνο σε σβέλτη οδηγηση πια.
Σε ομάδες του εξωτερικού βλέπω τάπες λαδιού με ρινίσματα και λένε ότι είναι από το σαζμαν λόγω σιφτερ
Λογικό μου ακουγεται
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Εγώ το δουλεύω μόνο σε σβέλτη οδηγηση πια.
Σε ομάδες του εξωτερικού βλέπω τάπες λαδιού με ρινίσματα και λένε ότι είναι από το σαζμαν λόγω σιφτερ
Λογικό μου ακουγεται
Μάλιστα δεν το γνώριζα αυτό … απλά βλέπω ότι πολλά μοντέλα ξεκινάνε ήδη με το σιφτερ επάνω και το θεώρησα αξιόπιστο .

Επίσης όπως έπιασα κουβέντα με τον μηχανικό τον ρώτησα αν έχουν δει βλάβες μέχρι τώρα , μου είπε δεν βγάζει μέχρι τώρα , το μόνο που έχει δει δυο φορές είναι η μίζα ! Αυτό μας το επιβεβαίωσε και ο συν φόρουμιτης mariner.
 

jopa

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Tuareg 660
Όντως, με το QS (το είχα βάλει κ εγώ κανένα μήνα μετά την αγορά - τόσο πήρε να έρθει από την Ιταλία) δυσκολεύει λίγο η νεκρά (το ανεφέρουν κ σε φόρουμ του εξωτερικού), αλλά κ πάλι είναι νομίζω σχετικά εύκολη. Από 1η σε 2α δε λειτουργεί το QS στο Tuareg (βγάζει πορτοκαλί συμβολάκι για να το επισημάνει στο dashboard κ το αναφέρουν κ οι οδηγίες).

Συγκρίνοντας με το QS που είχε το Svartpilen 401 που είχα πριν, στο Tuareg είναι πολύ πιο ομαλό, αλλά ομολογώ ότι παρότι διασκεδαστικό δεν θα το έβαζα ψηλά στη λίστα των έξτρα που μπορεί να βάλει κανείς σε αυτή τη μηχανή. Το δίνει όμως κ σε άρκετά δελεαστική τιμή (200ευρώ), οπότε...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Έτσι κάνει το τουαρεγκ με τη νεκρά αν έχει σιφτερ.ειδικα κρύο δεν την βρίσκεις με τίποτα.ζεστο κάτι γινεται
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Όντως, με το QS (το είχα βάλει κ εγώ κανένα μήνα μετά την αγορά - τόσο πήρε να έρθει από την Ιταλία) δυσκολεύει λίγο η νεκρά (το ανεφέρουν κ σε φόρουμ του εξωτερικού), αλλά κ πάλι είναι νομίζω σχετικά εύκολη. Από 1η σε 2α δε λειτουργεί το QS στο Tuareg (βγάζει πορτοκαλί συμβολάκι για να το επισημάνει στο dashboard κ το αναφέρουν κ οι οδηγίες).

Συγκρίνοντας με το QS που είχε το Svartpilen 401 που είχα πριν, στο Tuareg είναι πολύ πιο ομαλό, αλλά ομολογώ ότι παρότι διασκεδαστικό δεν θα το έβαζα ψηλά στη λίστα των έξτρα που μπορεί να βάλει κανείς σε αυτή τη μηχανή. Το δίνει όμως κ σε άρκετά δελεαστική τιμή (200ευρώ), οπότε...
Εμένα το είχε ετοιμοπαράδοτο .
Όντως σχεδόν τελευταίο το έβαλα .
Ο κυριοσ λόγος που το έβαλα είναι το ταξίδι , κάπου στα αρκετά χιλιόμετρα ή πολυήμερη εκδρομή αρχίζει με κουράζει το ανέβα κατέβα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μάλιστα δεν το γνώριζα αυτό … απλά βλέπω ότι πολλά μοντέλα ξεκινάνε ήδη με το σιφτερ επάνω και το θεώρησα αξιόπιστο .

Επίσης όπως έπιασα κουβέντα με τον μηχανικό τον ρώτησα αν έχουν δει βλάβες μέχρι τώρα , μου είπε δεν βγάζει μέχρι τώρα , το μόνο που έχει δει δυο φορές είναι η μίζα ! Αυτό μας το επιβεβαίωσε και ο συν φόρουμιτης mariner.
Δεν είπα ότι δεν θα βγουν αξιόπιστα, απλά αισθάνομαι σαν πειραματόζωο και προσπαθώ να το δουλεύω όπου μου χρειάζεται και όχι συνέχεια.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προσωπικά -αν και δεν έχω και δεν είχα ποτέ μηχανή με QS- το έχω στο μυαλό μου ως ένα εργαλείο που δουλεύει καλά και κυρίως γλυκά από ένα sweet point στροφών και άνω. Επίσης είδα πως δε θέλει καθόλου κλείσιμο γκαζιού για να δουλέψει γλυκά. Αν πειραματιστεί κανείς και σε μοτοσυκλέτες χωρίς QS, το βρίσκει αυτό το swet point, όπου ακόμη και οι "καρφωτές" μπαίνουν πολύ γλυκά.

Ειδικά σε On/Off μοτοσυκλέτες δε βρίσκω το λόγο να γίνεται κατάχρηση αυτού του μέσου. Έχει τύχει σε πολύωρη οδήγηση κατά το τέλος της ημέρας και σε κρύο να την έχουν "ακούσει" τα δάχτυλα μου όπου θα ήθελα να έχω αυτήν την ευκολία για ξεκούραση, όχι για κάτι περισσότερο.

Συνεχίζει να μου αρέσει ο ήχος της διπλογκαζιάς αν κι έχω ζήσει πως μπορείς να κλέψεις εκκλησίες σε κοντρίτσες με το QS.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Προσωπικά -αν και δεν έχω και δεν είχα ποτέ μηχανή με QS- το έχω στο μυαλό μου ως ένα εργαλείο που δουλεύει καλά και κυρίως γλυκά από ένα sweet point στροφών και άνω. Επίσης είδα πως δε θέλει καθόλου κλείσιμο γκαζιού για να δουλέψει γλυκά. Αν πειραματιστεί κανείς και σε μοτοσυκλέτες χωρίς QS, το βρίσκει αυτό το swet point, όπου ακόμη και οι "καρφωτές" μπαίνουν πολύ γλυκά.

Ειδικά σε On/Off μοτοσυκλέτες δε βρίσκω το λόγο να γίνεται κατάχρηση αυτού του μέσου. Έχει τύχει σε πολύωρη οδήγηση κατά το τέλος της ημέρας και σε κρύο να την έχουν "ακούσει" τα δάχτυλα μου όπου θα ήθελα να έχω αυτήν την ευκολία για ξεκούραση, όχι για κάτι περισσότερο.

Συνεχίζει να μου αρέσει ο ήχος της διπλογκαζιάς αν κι έχω ζήσει πως μπορείς να κλέψεις εκκλησίες σε κοντρίτσες με το QS.
Αυτό έκανα και εγώ , σε πολύωρες βόλτες μετά τις βάζω καρφωτες … κανείς μια τσικ κλείσιμο το γκάζι από τέρμα ανοιχτό και μπαίνει … έτσι τις έβαζα πιτσιρικάς που είχα το fx 125 :roflmao:

δεν ξέρω αν αυτό φέρει πρόβλημα όμως , έχω διαβάσει ότι δεν καταπονεί το σασμάν … αλλά δεν το γνωρίζω εμπειρικά .
Εμπασι περίπτωση στην αρχή έλεγα πως δεν το χρειάζομαι αλλά οδηγώντας κ άλλες Μότο με QS είδα αυτή την ευκολία που σου δίνει όπου το χρειαστείς
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχουν αναφερθεί πάντως θέματα με την ευαισθησία του quick shifter στο χώμα, όταν ακουμπά το πόδι καταλαθος τον λεβιέ και κόβει το καύσιμο γιατί νομίζει ότι θα αλλάξεις ταχύτητα. Αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε aprilia ή σε ktm... μάλλον το δεύτερο.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Επειδή τους κακολόγησα τους ανθρώπους. Κάγκελα και ποδιά Thork Racing (crosspro). Ήρθαν σε 2 βδομάδες από την ημέρα της παραγγελίας (μια εβδομάδα από όταν ήταν έτοιμα). Πολύ καλή κατασκευή και τα κάγκελα πανάλαφρα. Υ.Γ. θα χρειαστείτε loctite κόκκινο
(έβαλα μπλέ γιατί δεν είχα κόκκινο, πιστεύω θα κάνει δουλειά)



 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Επειδή τους κακολόγησα τους ανθρώπους. Κάγκελα και ποδιά Thork Racing (crosspro). Ήρθαν σε 2 βδομάδες από την ημέρα της παραγγελίας (μια εβδομάδα από όταν ήταν έτοιμα). Πολύ καλή κατασκευή και τα κάγκελα πανάλαφρα. Υ.Γ. θα χρειαστείτε loctite κόκκινο
(έβαλα μπλέ γιατί δεν είχα κόκκινο, πιστεύω θα κάνει δουλειά)



Καλοριζικα και αγρατζουνιστα ! Ωραίο αποτέλεσμα .
Κάπου διάβασα ότι με την αφτερ μάρκετ πόδια νιώθεις περισσότερο την ζεστη απτον καταλύτη !
Ισχύει κάτι τέτοιο ; Αν καταλάβεις κάτι να μας πεις
 
Top Bottom