Tuareg-660

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Ναι, απο την στιγμή που υπάρχουν 30 χρόνια προβολάκια και πλέον LED πανάλαφρα και πάμφθηνα που κάνουν τη νύχτα μέρα και άμα πέσεις στο βουνό και σπάσουν με 20€ βαζεις καινούργιο το να ψέγουμε εταιρείες που στις μεσαίες τους σειρές on-off δεν βάζουν (λόγω κόστους και πολυπλοκότητας και πιθανών φθορών στο χώμα) cornering lights ακούγεται λίγο κουφό (σε μένα τουλάχιστον).

Υπάρχουν touring μοτοσυκλέτες που έχουν όλο αυτό τον εξοπλισμό αν σου είναι τόσο αναγκαίος. Ενα μεσαίο on-off πρέπει να μείνει σε νορμάλ τιμή αλλιώς δεν έχει νόημα (αυτό το στόχο έβαλαν προφανώς οι εταιρείες με transalp, tuareg, 790, vstrom και έχει λογική) και ταυτόχρονα πρέπει να είναι όσο πιο ανθεκτικό και απλό γίνεται για τις πτώσεις. Αν παρόλα αυτά το θεωρείς και αυτό εκ των ουκ ανευ αυτή τη στιγμή η αγορά στα μεσαια on-off δυστυχώς δεν μπορεί να σε καλύψει.
Όχι σε αυτό συμφωνώ . Αν τα είχαν όλα τα κάναν κάνα τάλιρο παραπάνω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οποίος ταξιδεύει τα χρειάζεται τα περισσότερα από αυτά , καλά αερόσακους όχι . Αλλά ένα κρουιζ κοντρόλ το θες , θερμενομενα grips τα θες , διασυνδέσεις Bluetooth τώρα οκ άμα θες το gps στην οθόνη . Επίσης τα προβολακια που ριχα στην προηγούμενη μηχανή πραγματικά βοηθαγαν πολύ το βράδυ νε βλέπεις , όποτε γιατί όχι …
Κι εγώ έχω προβολάκια και θερμαινόμενα γκρίπς και bluetooth στο κράνος και ABS. Οκ cruise control δεν έχω δεν με σκοτίζει κιόλας, έτσι κι αλλιώς όσο μπορώ εθνική αποφεύγω.

η ένσταση μου με τον Γιάννη ήταν ότι όσο πάμε γινόμαστε σε πολλά σχεδόν παράλογοι απο απαιτήσεις και ταυτόχρονα άμα πράγματα αρχίζουν και χαλάνε ή μας βγάζουν μια τιμή στο Θεό λέμε όλα ακρίβυναν!

Προσωπικά με νευριάζει που μεγάλες εταιρείες κάνουν εκπτωσεις απο σοβαρα πραγματα όπως αναρτήσεις για να γεμίζουν μηχανές με ηλεκτρονικά gadget και ο λόγος που γίνεται αυτό είναι η νοοτροπια μας πλέον και η μορφή των απαιτήσεων μας. Χωρίς bluetooth δε ζούμε αλλά με μία WP APEX έτοιμη για κάδο σκουπιδιών ζούμε άνετα? Χίλιες φορές αναλογικά όργανα και καλή ανάρτηση να το πω κι ετσι. Τουλαχιστον όσο αφορά εμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παιδιά μισό λεπτό.

Όλα τα "οφισιαλ" προβολάκια τα δίνουν περίπου στο 450-500 οι εταιρείες. Κάπου τόσο έχουν και τα givi Denali κλπ.

Ναι οκ έχει Αλί τρισαλι με το 1/10 του κόστους.

Στο R12 φέτος η BMW βάζει το φανάρι που συζητάμε με 230 ευρώ, δηλαδή τα μισά από τα προβολάκια.

Δεν είναι τόσο τρελή η κατάσταση από κόστος όσο λέτε.


Συμφωνώ απόλυτα με το ότι λείπουν άλλα και άλλα βασικά πράγματα συχνά (ένας από τους λόγους που θεωρώ κακή αγορά το ta750).

Το αν τα φώτα είναι υπερβολή... Ε ξέρω γω μπορεί. Μετά τα "δεν έχει βγει σε βροχή" να δούμε τα "δεν έχει περπατήσει νύχτα"

Edit
Τα "εξ ων ουκ άνευ" είναι άλλος εξοπλισμός. Τα φώτα είναι "θα το ήθελα πολύ γιατί αποδεδειγμένα είναι καλό και προσιτό".
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δυστυχώς δεν έχω οδηγήσει γιατί δεν το έχω βρει σε "βολικό" μαγαζί και δεν είμαι έτοιμος για εκταμίευση (πρέπει να φύγουν τα άλλα) οπότε μένω μακριά από τον πειρασμό (συν το ότι, θεωρητικά φέτος θα πρέπει να ανανεωθεί το μοντέλο).

Το μόνο "ψυχολογικό" που έχω με τα μικρά μοτέρ είναι ότι ξέρω πως θα κουραστώ σε μιά μεγάλη ημέρα γιατί δεν "τρώνε" εθνική με τον ίδιο χαλαρό και ράθυμο τρόπο που την "τρώνε" τα μεγάλα. Το Tuareg έχει πραγματικά όλα τα θέλω μου εκτός από φώτα κλίσης που δεν τα βρίσκω σε κανένα μεσαίο.


edit στα 13026 που βγάζει η σελίδα της Απρίλια το λες και προσιτό (με τα ισχύοντα δεδομένα μοτοσικλετών). Αποσκευές έχει πλέον πολύ πιο φτηνά, κάγκελα το ίδιο.


Προτεινόμενη τιμή τιμοκαταλόγου
€ 12290.00

ΑΞΕΣΟΥΑΡ


ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΑΝΤΙΚΛΕΠΤΙΚΟ1D002554
+€ 129.00
ΣΕΛΑ COMFORT ΨΗΛΗ2S001875-
+€ 249.00
ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΕΣ ΧΕΙΡΟΛΑΒΕΣ2S001864-
+€ 289.00
ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ2S001980-
+€ 69.00

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ


Προωθητική ενέργεια
X-Care + Επέκταση Εγγύησης 2 χρόνια

€ 230.00 € 0.00

Επιλεγμένες προωθητικές ενέργειες

  • ΔΩΡΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣΑνακάλυψε τη νέα γκάμα μοτοσυκλετών Aprilia και απόκτησε τη δική σου με 4 χρόνια εγγύηση.
Σύνολο
€ 13026.00
Γιάννη,
από εσωτερική πηγή έμαθα ότι ετοιμάζεται να βγει ενδιαφέρον χρηματοδοτικό στο group, ίσως να αξίζει να το δεις;)
 

S.p 990

Μέλος
Όνομα
Spiros
Μοτό
Ktm 990 adv. 2008
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την μπροστινή ανάρτηση. Τελικά υπάρχει θέμα?? Η aprilia έχει βγάλει καμία ανάκληση η πρέπει να λύσω τα καλάμια να τα τσεκαρω?????
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όχι.

Κάποιοι αμερικανοί ανακάλυψαν τυχαία ότι κάποια παρτίδα ίσως έχει λάθος συναρμολόγηση. Γράφουν ότι το καταλαβαίνεις υπο πίεση στο χώμα στην λειτουργία.

Θεωρητικά όταν και αν τα πας για σέρβις μπροστά και ο μάστορας ξέρει τι του γίνεται (σπάνιο) τότε του λες να τα δει. Οι ροδέλες του stack ειδικά σε μηχανάκια των 200 κιλών που πάνε χώμα είναι μάλλον "αναλώσιμα".
 
Τελευταία επεξεργασία:

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
χλωμο μαστορας σε συνεργειο να ασχοληθει με τις ροδελες κλπ. Ιδανικα θα πρεπει να βρουμε εναν εξειδικευμένο αναρτησά και να παμε οι κατοχοι να βαλουμε το προτειμενο σετ. Τα σχολια απο το εξωτερικο ειναι αρκετς ενθαρρυντικά απο όσους το έχουν κανει.

Βεβαια, και όσοι δεν το έχουν συνεχίζουν να σχολιαζουν θετικά τις αναρτήσεις του...εγώ ακομα δεν το εχω δουλεψει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μάστορας σε συνεργείο όχι, μάλλον έχω δει ένα συνεργείο που είναι αναρτήσεις και σέρβις αλλά άλλης μάρκας.

Όπως λένε και στο νήμα, ακόμα και αν έχει "πρόβλημα" απλά δεν παίρνεις το 100% της ανάρτησης. Αν δεν σε έχει προβληματίσει κάπου, όλα οκ.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μητσάκος



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί ρε Doc.DD , το πόδι πάνω στα μαρσπιε να φαίνεται γόνατο. Το πατάς με ΠΟΛΥ λυγισμένο πόδι πάντως.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτός έχει τα πόδια της ακρίδας δεν είναι φυσιολογικό. Είναι το ακριβώς αντίθετο από τον μαραγκό όπου έχει τα πόδια του μπουντόγκ.

Εδώ που τα λέμε θα κάνανε ωραίο ζευγάρι :brr:
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Γιατί ρε Doc.DD , το πόδι πάνω στα μαρσπιε να φαίνεται γόνατο. Το πατάς με ΠΟΛΥ λυγισμένο πόδι πάντως.
Γενικά αν και μόνο 1.85 πατάω γεμάτα σχεδόν τα πάντα.γενικα πάντως στο απριλια έχω κουμπώσει καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο έχω ανέβει σε στοκ μορφή.γ αυτό κ δεν χω ασχοληθεί ούτε με αποστάτες ,σέλες ζελατίνες κλπ ομορφιες
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Γενικά αν και μόνο 1.85 πατάω γεμάτα σχεδόν τα πάντα.γενικα πάντως στο απριλια έχω κουμπώσει καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο έχω ανέβει σε στοκ μορφή.γ αυτό κ δεν χω ασχοληθεί ούτε με αποστάτες ,σέλες ζελατίνες κλπ ομορφιες
Ισχύει
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αφού είσαι προδότης και πήγες στους αξιόπιστους Ιάπωνες αφού
Όχι μωρέ , οι κύριοι λόγοι που με οδήγησαν σε αλλαγή είναι τα κυβικά . Στόχος και σκοπός μου είναι να κάνω ταξίδια και Ευρώπη Θέου θέλοντος και συγκυριών επιτρέποντος ! Με το τουαρεγκ έκανα δυο ! Το χώμα με εξιτάρει πολύ και ευτυχώς από όσο λίγο είδα το crf ανταποκρίνεται σαν 800 σε διαχείριση στο χώμα .
Το ψυχολογικό κομμάτι τις αξιοπιστίας του τουαρεγκ με απασχολούσε και είναι κάτι που με απασχολεί γενικά , μου έβγαλε μια μικρή ίσως τυχαία βλάβη όπως είχα γράψει στο ταξίδι , αλλά γενικά η αξιοπιστία είναι κάτι που με απασχολεί , για παράδειγμα τα Κτμ μου αρεσουν πολύ ! Δεν θα μπορουσα να αγοράσω για εμένα ένα Κτμ όμως , τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι τώρα .

το τουαρεγκ όμως μου ανέβασε τον πήχη θα έλεγα στο πως είναι ένα καλά στημένο adventure μηχανάκι , είναι φοβερο

Σίγουρα όμως το brand Africa twin κάτι κάνει μέσα μου , δεν θα έπαιρνα άλλο ον οφφ μεγάλο
 

chrismar

Μέλος
Όνομα
christos
Μοτό
Honda XADV 750 MY19
Γιάννη,
από εσωτερική πηγή έμαθα ότι ετοιμάζεται να βγει ενδιαφέρον χρηματοδοτικό στο group, ίσως να αξίζει να το δεις;)
Καλησπέρα, επειδή είμαι κι εγώ στην φάση για αγορά του tuareg, εχουμε κάποια πληροφορία σχετικά με το χρηματοδοτικό;θα αφορά πχ έκπτωση όπως τον περασμένο Δεκέμβρη ή κάτι άλλο; Στον βυνιο που ρώτησα, οι τιμές είναι αυτές που δίνει η αντιπροσωπεία και έχει ετοιμοπαραδοτο το μαύρο και το χρώμα Dakar με παραγγελία και παράδοση σε 1.5-2 μήνες
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα, επειδή είμαι κι εγώ στην φάση για αγορά του tuareg, εχουμε κάποια πληροφορία σχετικά με το χρηματοδοτικό;θα αφορά πχ έκπτωση όπως τον περασμένο Δεκέμβρη ή κάτι άλλο; Στον βυνιο που ρώτησα, οι τιμές είναι αυτές που δίνει η αντιπροσωπεία και έχει ετοιμοπαραδοτο το μαύρο και το χρώμα Dakar με παραγγελία και παράδοση σε 1.5-2 μήνες
Νομίζω πως θα είναι τύπου balloon (μικρή προκαταβολή και δόσεις με τελευταία μεγάλη, κάτι που ήδη κάνει η BMW) αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω να μάθω. Ο σύνδεσμος μου τώρα είναι Ιταλία :D
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Νομίζω πως θα είναι τύπου balloon (μικρή προκαταβολή και δόσεις με τελευταία μεγάλη, κάτι που ήδη κάνει η BMW) αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω να μάθω. Ο σύνδεσμος μου τώρα είναι Ιταλία :D
αμα κανει τετοιο πραμα η απριλια θα παρει πολυ πανω της
 
Top Bottom