Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

Niou

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Honda Transalp 650 2001
Παιδια ειμαι στη σκεψη, να δωσω το ραλλακι. Ο λογος? Το γκαζι. Και μονο αυτο. Δεν εχω κανενα αλλο παραπονο.. αντε οι αναρτησουλες αλλα με πιο χοντρο λαδακι ελπιζω θα φτιαξουν. Να μου πεις μετα τι να παρεις? 640? DRZ/CCM? Και να εχω τα προβληματακια ενος 20ετους μοτερ/περιφερειακων? Κλασικα... Το μπατζετ οπως και να γινει αυτο ειναι.. Θα μου πεις, μαζεψε λεφτα και παρε 690 να τελειωνεις.

Δεν ξερω για πειτε τη γνωμη σας..

Συμπληρωνω πως μιλαω για χωματινη χρηση εκδρομικη, αλλα και πιο σκληρη αναλογα τα κεφια.
Κοίτα να δεις, σήμερα θα σε ρωτούσα αν αγόρασες το λευκό/μπλε ώστε να βάψεις μικρότερο τμήμα μπροστα. Κοιτάω να πάρω ένα με τη φουρνιά τον επόμενο μήνα. Πόσο θα το έδινες;
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Κοίτα να δεις, σήμερα θα σε ρωτούσα αν αγόρασες το λευκό/μπλε ώστε να βάψεις μικρότερο τμήμα μπροστα. Κοιτάω να πάρω ένα με τη φουρνιά τον επόμενο μήνα. Πόσο θα το έδινες;
κααατσε ρε συ ακομα δν το αποφασισα χαχαχα
Ναι απτην αρχη που το πηρα, το πηρα για να γινει ολο ασπρο
 

R.o.C.

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
ΚΤΜ 990 Adventure
Παιδια ειμαι στη σκεψη, να δωσω το ραλλακι. Ο λογος? Το γκαζι. Και μονο αυτο. Δεν εχω κανενα αλλο παραπονο.. αντε οι αναρτησουλες αλλα με πιο χοντρο λαδακι ελπιζω θα φτιαξουν. Να μου πεις μετα τι να παρεις? 640? DRZ/CCM? Και να εχω τα προβληματακια ενος 20ετους μοτερ/περιφερειακων? Κλασικα... Το μπατζετ οπως και να γινει αυτο ειναι.. Θα μου πεις, μαζεψε λεφτα και παρε 690 να τελειωνεις.

Δεν ξερω για πειτε τη γνωμη σας..

Συμπληρωνω πως μιλαω για χωματινη χρηση εκδρομικη, αλλα και πιο σκληρη αναλογα τα κεφια.
Hμουν σε αυτη ακριβως την φαση πριν 1μιση μηνα. Οι επιλογες αν δεν θες να ριξεις παραπανω χρημα με πηγαιναν σε 20ετιας ( που τελικα θα ριξεις μετα το παραπανω ...) οπότε με το ραλλακι ακολουθωντας τους λογους της αρχικης επιλογης που ηταν κυριως οικονομικοι... καινουργιο- φθηνο- εγγυηση-καταναλωση. Οι αναρτησεις διορθωνονται ...τα γκαζια οκ, λειπουν! Προσωπικα θα μεινει για όσο! το μηχανακι και ευελπιστω σε 2-3 χρονια να υπαρχει σαν 2ο κυριως για καθημερινη χρηση και χαλαρες κοντινες χωματινες. Αν δεν μπορεις να συμβιβαστεις ή δεν εχεις αλλες πιο μακροπροθεσμες εναλλακτικες (της υπομονης δλδ) το δινεις οσο τα χιλιομετρα ειναι λιγα και κραταει τιμουλα. Καλοπροαιρετα και καθαρά βιοματικά αναφερομαι , εξ αλλου ολοι μας στο τελος αποφασιζουμε με τα δικα μας κριτηρια.
Ps καλοπούλητο! :D
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Παιδια ειμαι στη σκεψη, να δωσω το ραλλακι. Ο λογος? Το γκαζι. Και μονο αυτο. Δεν εχω κανενα αλλο παραπονο.. αντε οι αναρτησουλες αλλα με πιο χοντρο λαδακι ελπιζω θα φτιαξουν. Να μου πεις μετα τι να παρεις? 640? DRZ/CCM? Και να εχω τα προβληματακια ενος 20ετους μοτερ/περιφερειακων? Κλασικα... Το μπατζετ οπως και να γινει αυτο ειναι.. Θα μου πεις, μαζεψε λεφτα και παρε 690 να τελειωνεις.

Δεν ξερω για πειτε τη γνωμη σας..

Συμπληρωνω πως μιλαω για χωματινη χρηση εκδρομικη, αλλα και πιο σκληρη αναλογα τα κεφια.
Μονοπάτια πάει ή δυσκολεύεται λόγω βάρους;
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Στις 9 το πρωί τη Κυριακή θα μαζευτούνε ραλλακια από τη σελίδα της voge στο fb για χωμάτινη διαδρομή Βαρυμπόμπη/Μαραθώνα. Στον Στεργίου στη μεταμόρφωση. Ενδιαφέρεται κανείς να ρθει? Λέω να πάω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στις 9 το πρωί τη Κυριακή θα μαζευτούνε ραλλακια από τη σελίδα της voge στο fb για χωμάτινη διαδρομή Βαρυμπόμπη/Μαραθώνα. Στον Στεργίου στη μεταμόρφωση. Ενδιαφέρεται κανείς να ρθει? Λέω να πάω
Θα ερχόμουν αλλά έχω κανονίσει κάτι Κυριακή. Τραβήξτε κάνα βίντεο και φωτο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σκεφτόμουν να παω σε κάτι πιο ελαφρύ και σύγχρονο από το dakar αλλά να έχει και νόημα η αλλαγή, μήπως μπω πιο πολύ χώμα
Είναι αυτό που είναι και δείχνει το ραλακι. Πολύ ικανό στο χώμα και στα δύσκολα με ένα μοτέρ 300 29 άλογα. Δε κολωνει πουθενά σε ανηφορια,δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο η στο χωμα
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Σκεφτόμουν να παω σε κάτι πιο ελαφρύ και σύγχρονο από το dakar αλλά να έχει και νόημα η αλλαγή, μήπως μπω πιο πολύ χώμα
Οπως τα λέει ο tc-drift ... Πάει παντού κυριολεκτικά παντού. Οι ικανότητες σου θα σε περιορίσουν όχι το ράλλυ.. παναλαφρο σε σχέση με το Ντακάρ που έχεις τώρα. Και μονοπάτια εντουρισια , και ανηφορικά κομμάτια ανεβαίνει και ότι θες.. βάλε γρανάζι 44αρι με το που το πάρεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μονοπάτια πάει ή δυσκολεύεται λόγω βάρους;
Μονοπάτια πιπεράτα πάνε μηχανάκια 100-110 κιλά καλά, τα υπόλοιπα είναι παιδεμα
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Στις 9 το πρωί τη Κυριακή θα μαζευτούνε ραλλακια από τη σελίδα της voge στο fb για χωμάτινη διαδρομή Βαρυμπόμπη/Μαραθώνα. Στον Στεργίου στη μεταμόρφωση. Ενδιαφέρεται κανείς να ρθει? Λέω να πάω
Εγω προσπαθώ να βολέψω το πρόγραμμα για να πάω. Δεν νομιζω να μου βγει αλλά έστω κ για μέρος της βόλτας θα ήθελα. Να δω ότι μπορώ να ακολουθήσω κιολας δλδ γιατι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στο χώμα.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Εγω προσπαθώ να βολέψω το πρόγραμμα για να πάω. Δεν νομιζω να μου βγει αλλά έστω κ για μέρος της βόλτας θα ήθελα. Να δω ότι μπορώ να ακολουθήσω κιολας δλδ γιατι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στο χώμα.
Αν μπορεσεις έλα δν νομίζω να είναι απαιτητική και γρήγορη βόλτα.. πιο πολύ γνωριμία και ήρεμη οδήγηση. Μη σε απασχολεί ότι δεν έχεις εμπειρία κανείς δεν είχε!!
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Αν μπορεσεις έλα δν νομίζω να είναι απαιτητική και γρήγορη βόλτα.. πιο πολύ γνωριμία και ήρεμη οδήγηση. Μη σε απασχολεί ότι δεν έχεις εμπειρία κανείς δεν είχε!!
Ευχαριστώ πολύ που το λες. Θα προσπαθήσω να έρθω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σκεφτόμουν να παω σε κάτι πιο ελαφρύ και σύγχρονο από το dakar αλλά να έχει και νόημα η αλλαγή, μήπως μπω πιο πολύ χώμα
Στα λιγων κυβικων μηχανακια δεν ειναι μονο το μικροτερο βαρος που διευκολυνει την χωματινη χρηση Ειναι και η γεωμετρια τους και η διαδρομες των αναρτησεων και τα φρενα και, και...
Κατα την γνωμη μου εφοσον θελεις και μονοπατι υπαρχουν δυο δρομοι Ειτε επιλεγεις ενα μικρο ον οφ που θα το εχεις και για χρηση εκτος χωματος αλλα φυσικα με καποιους (αρκετους) περιορισμους σε πιο δυσκολα-τεχνικα κομματια (voge rally ή crf300L με καλυτερο λογω μικροτερου ογκου και βαρους το crf), ειτε πας σε καθαροαιμο εντουρο καταλληλο για μονοπατια
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Στα λιγων κυβικων μηχανακια δεν ειναι μονο το μικροτερο βαρος που διευκολυνει την χωματινη χρηση Ειναι και η γεωμετρια τους και η διαδρομες των αναρτησεων και τα φρενα και, και...
Κατα την γνωμη μου εφοσον θελεις και μονοπατι υπαρχουν δυο δρομοι Ειτε επιλεγεις ενα μικρο ον οφ που θα το εχεις και για χρηση εκτος χωματος αλλα φυσικα με καποιους (αρκετους) περιορισμους σε πιο δυσκολα-τεχνικα κομματια (voge rally ή crf300L με καλυτερο λογω μικροτερου ογκου και βαρους το crf), ειτε πας σε καθαροαιμο εντουρο καταλληλο για μονοπατια
Το νησί ενδυκνειται να έχεις ένα για ολα και αυτό κάνω με το Ντακάρ..απλά θα ήθελα να πηγαίνω και σε μονοπάτια χωρίς να βιάζομαι
Η να φοβάμαι ότι σε δύσκολες ανηφόρες λόγω βάρους αν μου φύγει τον ήπιαμε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το νησί ενδυκνειται να έχεις ένα για ολα και αυτό κάνω με το Ντακάρ..απλά θα ήθελα να πηγαίνω και σε μονοπάτια χωρίς να βιάζομαι
Η να φοβάμαι ότι σε δύσκολες ανηφόρες λόγω βάρους αν μου φύγει τον ήπιαμε
Για χρήση εντός του νησιού τακατο 300. Θα το καταευχαριστηθεις.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το νησί ενδυκνειται να έχεις ένα για ολα και αυτό κάνω με το Ντακάρ..απλά θα ήθελα να πηγαίνω και σε μονοπάτια χωρίς να βιάζομαι
Η να φοβάμαι ότι σε δύσκολες ανηφόρες λόγω βάρους αν μου φύγει τον ήπιαμε
Αν θελεις ενα για ολα αλλα και για δικαβαλο νομιζω τοτε οτι το voge ειναι προτιμοτερο απο το crf γιατι εχει κατα τι πιο μεγαλη σελα
 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Έχω κάνει ήδη 850χλμ και το στρώνω ακόμα αλλά μετά από 1-2 χρόνια σκέφτομαι μήπως μπαίνει επάνω ρεκτιφιέ ή ακόμα κύλινδρος-πιστόνι. Μου έχει μείνει το κουσούρι από τότε που ήμουν 16 ετών με το RV50 που το είχα κάνει 40 ρεκτιφιέ και του έτριβα με τη λίμα τον αυλό εισαγωγής για να πάει καλύτερα. Την BMW αλλά και τα άλλα μηχανάκια που αγόρασα δεν τολμούσα να τα πειράξω αλλά το 300 νομίζω ότι αποτελεί μια καλή βάση για πείραγμα... Δεν μπορεί κάτι θα γίνεται... Φανταστείτε ένα 300 με 40-45 bhp, πιθανώς με 400cc :)
Αναρωτιέμαι: μήπως κάνει κάποιος άλλος κινητήρας στις βάσεις (ίσως με λίγη οξυγονοκόλληση)... ένα 300 με μηχανή από 400 ίσως Kawa? Μην μπαίνουν ιδέες στους νεότερους: αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα! Λοιπόν τώρα κατεβάζω ιδέες: κάποιος δίχρονος κινητήρας? LOL Voge Rally EXC 400... Μεταχειρισμένος κινητήρας 15ετίας? Κάτι πρέπει να γίνει με τα φρένα... Όλα γίνονται...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom