Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Έχω κάνει ήδη 850χλμ και το στρώνω ακόμα αλλά μετά από 1-2 χρόνια σκέφτομαι μήπως μπαίνει επάνω ρεκτιφιέ ή ακόμα κύλινδρος-πιστόνι. Μου έχει μείνει το κουσούρι από τότε που ήμουν 16 ετών με το RV50 που το είχα κάνει 40 ρεκτιφιέ και του έτριβα με τη λίμα τον αυλό εισαγωγής για να πάει καλύτερα. Την BMW αλλά και τα άλλα μηχανάκια που αγόρασα δεν τολμούσα να τα πειράξω αλλά το 300 νομίζω ότι αποτελεί μια καλή βάση για πείραγμα... Δεν μπορεί κάτι θα γίνεται... Φανταστείτε ένα 300 με 40-45 bhp, πιθανώς με 400cc :)
Χαχαχαχ άμα βρεις τον τρόπο να πάρει 15 άλογα πες το μου και το κρατάω για πάντα!!!
 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Χαχαχαχ άμα βρεις τον τρόπο να πάρει 15 άλογα πες το μου και το κρατάω για πάντα!!!
Έχω συμπληρώσει κάποιες ιδέες στο προηγούμενο post αλλά με 4300€ σαν καλή βάση μπορείς να παίξεις όσο θέλεις... Αρκεί να το έχεις σαν 2ο μηχανάκι για να βγαίνεις σαν pimp my ride... και να κάνεις την πλάκα σου... Γιατί ο Entzo ferrari είναι καλύτερος? :)
 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Υπερτροφοδοτούμενο Voge rally 400 EXC : 57Bhp Yannis60 Αντί για Fast & Furious εγώ θα είμαι Fat & Florious (BMW 1300 GSA triple black) αλλά... θα πάρω την εκδίκηση μου....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Έχω συμπληρώσει κάποιες ιδέες στο προηγούμενο post αλλά με 4300€ σαν καλή βάση μπορείς να παίξεις όσο θέλεις... Αρκεί να το έχεις σαν 2ο μηχανάκι για να βγαίνεις σαν pimp my ride... και να κάνεις την πλάκα σου... Γιατί ο Entzo ferrari είναι καλύτερος? :)
Αν το μοτερ του είναι πιστή αντιγραφή του klx 300...κατι μπορεί να γίνει....Bill blue 351cc big bore kit. Το θέμα είναι τι γίνεται με τον ψεκασμό.
 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Καλά όλα αυτά .. αλλά με την εγγύηση τι γίνεται? :eek:
Μετά από την εγγύηση της Voge (με το πέρας της διετίας), εμείς θα δίνουμε εγγύηση 400 μέτρων σε 8'' με ταχύτητα εξόδου 225kmh αλλά από φρένα...θα δούμε...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για πες.. πήρε κάνα γκάζι?
καταρχήν να τονίσω για αποφυγή παρεξήγησης προς κάποιον καλοθελητή επειδή είμαστε δημόσιο φόρουμ πως η τοποθέτηση έγινε σε μηχανακι φίλου που έχει βγεί απο την εγγύηση, άσχετα αν το εξάρτημα αυτό δεν επηρεάζει σε κάτι την λειτουργία της μηχανής προς το κακό παρα μόνο της κάνει καλό και δεν κάνεις καμία επέμβαση στον εγκέφαλο βέβαια. Ουσιαστικά όπως έχουμε πει κάνει λίγο πιο πλούσιο το μίγμα, γεμίζει χαμηλομεσαίες και δουλευει (θεωρητικά) πιο δροσερά. Αυτό το τελευταίο δεν μπορώ να το δω στο μηχανακι του φίλου καθώς δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας.

Στο θέμα της απόδοσης φάνηκε αμέσως πώς καταρχήν άλλαξε και λίγο η χροιά του κινητήρα, έγινε πιο ήσυχο μου φάνηκε καταρχήν σε μηχανικό θόρυβο. Κατα δεύτερον φούσκωσαν όντως οι χαμηλομεσαίες σε ένα βαθμό και μάλιστα ικανό. Το μηχανακι δίνει την άισθηση πώς πήρε 50 κυβικά, σαν να πήρε ανάσα, σαν να απλώνει καλύτερα μέχρι τις 6000-6500rpm. Ψηλά έτσι κι αλλιώς πάνω απο 7000 δεν έχει να δώσει κάτι ιδιαιτερο αυτό το μοτέρ και δεν άλλαξε αυτό. Θέλω όμως να κάνω μερικές βόλτες ακόμα να έχω πιο καλή εικόνα (εδώ βοηθάει το γεγονός πως η συσκευή ανοιγοκλείνει με διακόπτη και μπορείς ανα πάσα στιγμή να το οδηγήσεις με αυτό ή χωρίς και να έχεις άμεση εικόνα.

Χαμηλά όμως σε απόκριση και εκεί 2000-6000rpm φαίνεται πως σπρώχνει καλύτερα, είναι πιο γεμάτο, πιο χορταστικό. Νιώθεις καλύτερη ροπή. Αυτό είναι το πρώτο συμπέρασμα και φυσικά τώρα πρέπει να γράψει χλμ για πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα όπως η κατανάλωση, η ομαλή λειτουργία μέχρι τέρμα ζεστό το μοτέρ και η βελτίωση του πώς φαίνεται σε πιο απαιτητικές συνθήκες όπως ζόρικα ανηφόρια στο βουνό.

Προς το παρόν οι πρώτες εντυπωσεις είναι θετικές και ειδικά σε συνάρτηση με το κόστος του που είναι μικρό φαίνεται πως αξίζει. Να σημειωσω πως ο φίλος έβελα μαζί και το φιλτρο foam της JRendurance
 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Το μηχανάκι δίνει την αίσθηση πώς πήρε 50 κυβικά, σαν να πήρε ανάσα, σαν να απλώνει καλύτερα μέχρι τις 6000-6500rpm. Ψηλά έτσι κι αλλιώς πάνω από 7000 δεν έχει να δώσει κάτι ιδιαίτερο αυτό το μοτέρ και δεν άλλαξε αυτό.
Εντάξει, μου φτάνει (δηλαδή 2-3 ξέφρενα αλόγατα?)... και από κόστος πόσο περίπου έρχεται (αν και είναι μετά από 2 χρόνια για μένα)?
Μόλις το έβαλα στο internet μου έβγαλε:
Tetric Powerflow Fill ... Tetric Powerflow Fill. Λεπτόρρευστη ρητίνη οπισθίων για αποκαστάσεις Ι και ΙΙ ομάδας.
Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό!(?)
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εντάξει, μου φτάνει (δηλαδή 2-3 ξέφρενα αλόγατα?)... και από κόστος πόσο περίπου έρχεται (αν και είναι μετά από 2 χρόνια για μένα)?
Μόλις το έβαλα στο internet μου έβγαλε:
Tetric Powerflow Fill ... Tetric Powerflow Fill. Λεπτόρρευστη ρητίνη οπισθίων για αποκαστάσεις Ι και ΙΙ ομάδας.
Δεν πιστεύω να εννοείς αυτό!(?)
Kοιτα άμα βάλεις ρητίνη οπισθίων δεν ξέρω αν θα πάρεις άλογα αλλά μπορεί να γίνεις σαν άλογο!

Στο ενδιάμεσο αυτό το powerflow θα σε βάλει μέσα 65 έυρα συν μεταφορικά

 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Kοιτα άμα βάλεις ρητίνη οπισθίων δεν ξέρω αν θα πάρεις άλογα αλλά μπορεί να γίνεις σαν άλογο!

Στο ενδιάμεσο αυτό το powerflow θα σε βάλει μέσα 65 έυρα συν μεταφορικά

Αυτό μάλιστα αλλά θα δίσταζα να δώσω € σε ένα τηλέφωνο whatsUp (μοιάζει dark and suspicious)...
Που τα βρίσκεις ρε παιδί μου... Εγώ στη ρητίνη έπεσα (ευτυχώς όχι μέσα αλλά παραλίγο)...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό μάλιστα αλλά θα δίσταζα να δώσω € σε ένα τηλέφωνο whatsUp (μοιάζει dark and suspicious)...
Που τα βρίσκεις ρε παιδί μου... Εγώ στη ρητίνη έπεσα (ευτυχώς όχι μέσα αλλά παραλίγο)...
Ένα κύκλωμα είναι που παίρνει τα δεδομένα από τον αισθητήρα θερμοκρασίας και ταιζει την ecu με μικρότερη θερμοκρασία περιβάλλοντος υποχρεώνοντας την να κάνει το μίγμα 5-6% πιο πλούσιο. Αντιστρέφει δηλαδή σε ένα βαθμό μια από τις διαδικασίες που έκαναν στις υπάρχουσες προδιαγραφές να κάνουν τα μοτέρ καυτά ώστε να καίνε πιο τέλεια το μίγμα ουσιαστικά όμως μειώνοντας την ψυξη που κάνει η βενζίνη στη κεφαλή και τον κύλινδρο και μειώνοντας αντίστοιχα και την μακροζωία του κινητήρα. Προσωπικά περισσότερο το έκανα για την μακροχρόνια αξιοπιστία και λιγότερο για το απόλυτο κέρδος δύναμης που δεν είναι ευκαταφρόνητο. Κάποιες φορές οι πιο απλές λύσεις είναι και οι πιο έξυπνες.
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Την ερχόμενη Κυριακή σκοπεύουμε να βγούμε μερικά ραλακια. Από την πίσω πλευρά της Πάρνηθας μέχρι Αυλωνα λέει το πλάνο. Μέχρι στιγμής είμαστε 3-4, οι περισσότεροι αρχάριοι. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, καλοδεχουμενος.
 

R.o.C.

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
ΚΤΜ 990 Adventure
Την ερχόμενη Κυριακή σκοπεύουμε να βγούμε μερικά ραλακια. Από την πίσω πλευρά της Πάρνηθας μέχρι Αυλωνα λέει το πλάνο. Μέχρι στιγμής είμαστε 3-4, οι περισσότεροι αρχάριοι. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, καλοδεχουμενος.
99% είμαι μέσα, εκτός απροόπτου
 

R.o.C.

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
ΚΤΜ 990 Adventure
Την ερχόμενη Κυριακή σκοπεύουμε να βγούμε μερικά ραλακια. Από την πίσω πλευρά της Πάρνηθας μέχρι Αυλωνα λέει το πλάνο. Μέχρι στιγμής είμαστε 3-4, οι περισσότεροι αρχάριοι. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, καλοδεχουμενος.
Μήπως να το ανοίγατε ξεχωριστά στις "μοτοσυναντησεις" με τις οποιες πληροφορίες , ωρα, μερος, κτλ;
 

Kon83

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
BMW F700GS
Voge 300 Rally
Vespa 300GTS
Μήπως να το ανοίγατε ξεχωριστά στις "μοτοσυναντησεις" με τις οποιες πληροφορίες , ωρα, μερος, κτλ;
Κανονικα εκεί πρέπει να μπει. Αλλα επειδή είναι από την ομάδα της voge στο fb, δεν ήθελα να το ανοίξω τόσο.
 

R.o.C.

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
ΚΤΜ 990 Adventure
Κανονικα εκεί πρέπει να μπει. Αλλα επειδή είναι από την ομάδα της voge στο fb, δεν ήθελα να το ανοίξω τόσο.
Οκ... απλα επειδή προσωπικά fb δεν χρησιμοποιω, αν υπαρχουν πληροφοριες δωστε τες και εδω. Και την προηγουμενη Kυριακη ειχαν κανονισει rally και μαθευτηκε απο δω, τελικα πως πηγε;...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Top Bottom