Voge 300GY Rally Pro: Μικρός ραλίστας εν δράσει

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ένα τέτοιο πράγμα βάζανε και στα Xch
Δεν ήταν όλοι ευχαριστημένοι.

Περνάνε τα χρόνια βέβαια και άλλη τεχνογνωσία τώρα, αλλά το αναφέρω απλά.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ένα τέτοιο πράγμα βάζανε και στα Xch
Δεν ήταν όλοι ευχαριστημένοι.

Περνάνε τα χρόνια βέβαια και άλλη τεχνογνωσία τώρα, αλλά το αναφέρω απλά.
Όσο οι προδιαγραφές έγιναν πιο αυστηρές και φτάσαμε στα euro4 euro5 ειδικά η μοτοβιομηχανια που δεν έχει τους τεράστιος πόρους της αυτοκινητοβιομηχανίας να ξεψαχνισει τους ΜΕΚ, ούτε την δυνατότητα να βάζει επάνω μπαταρίες και μοτέρ είχε δύο μέσα. Βάρβατοι καταλυτες και φτωχά μίγματα που θα κάνουν όσο πιο ολοκληρωμένη καύση και θα πυρωνουν καλά τους καταλύτες. Όλα για τις εκπομπές ρύπων.

Πολύ πιθανό το xchal να ήταν όπως πρέπει ρυθμισμένο με τις τότε πιο χαλαρρς προδιαγραφές και μια τέτοιο συσκευή να ήταν και ανούσια αλλά και ίσως μλνα έφερνε και αντίθετα αποτελέσματα. Γιατί δεν το θες μετά και υπερβολικά πλούσιο.
 

man25

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Vespa P150X 1980
Ποιο το κόστος του tc-drift; Άσχετο, αλλά σκεφτόμουν για το 300ds να κάνω τρύπες στο καβούκι του βεντιλατερ για καλύτερη ψύξη (το πλαστικό καβούκι του καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του ψυγείου), δε ξέρω όμως αν είναι καλή ιδεα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ποιο το κόστος του tc-drift; Άσχετο, αλλά σκεφτόμουν για το 300ds να κάνω τρύπες στο καβούκι του βεντιλατερ για καλύτερη ψύξη (το πλαστικό καβούκι του καλύπτει σχεδόν όλη την επιφάνεια του ψυγείου), δε ξέρω όμως αν είναι καλή ιδεα
300ds έχεις?

Το DS νομίζω έχει υποδεέστερο κύκλωμα ψύξης απο το Rally αν και ειναι το ίδιο μοτέρ. Έχει νομίζω ένα ψυγείο και όχι πολύ μεγάλο ενώ το Rally 2. Φαντάσου και σε δύσκολα κομμάτια στη τελευταία βόλτα μια φορά άκουσα βεξντιλατέρ δεν το είχα ακούσει μέχρι τότε. Πιστεύω πώς ένα powerflow θα ήταν ακόμα περισσότερο επωφελές για το 300DS. Nα δουλεψει πιο πλούσιο να ρίξει θερμοκρασίες και το είπα και στον Ισπανό. Μόλις έρθει το powerflow και το δοκιμάσω κι εγώ να έχω ίδια άποψη θα σου πω. Το κόστος έιναι μικρό. 65€+ μεταφορικά. Δεν μπορεί να τοποθετηθεί το ίδιο απευθείας καθότι θέλει τροποποίηση στην καλωδίωση. Μπορεί όμως και θα το κανει ο Ισπανός, του είπα ήδη πώς αν δουλευει όπως λέει πρώτα πελάτες θα βρει απο τα 300DS ειδικά Ελλάδα.
 

man25

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Vespa P150X 1980
Ναι 300ds έχω. Δουλεύει συνέχεια το βεντιλατερ, ειδικά εντός πόλης ακόμα και χειμώνα..καλοκαίρι δουλεύει και εκτός πόλης σε πορεία. Ωραία, θα περιμένω feedback σου οπότε και θα κάνω κίνηση μετά, ευχαριστώ!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ναι 300ds έχω. Δουλεύει συνέχεια το βεντιλατερ, ειδικά εντός πόλης ακόμα και χειμώνα..καλοκαίρι δουλεύει και εκτός πόλης σε πορεία. Ωραία, θα περιμένω feedback σου οπότε και θα κάνω κίνηση μετά, ευχαριστώ!
Προς το παρόν στη θέση σου θα έβαζα για τώρα το καλυτερο παράφλου της αγοράς. Αυτό από μόνο του θα σου ρίξει μερικούς βαθμούς στα νερά.

Αυτό το πειραχτηρι ο XR Maniac να σου πει τι έβαλε πριν λίγες μέρες στο XR και είδε τη θερμοκρασία να πέφτει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προς το παρόν στη θέση σου θα έβαζα για τώρα το καλυτερο παράφλου της αγοράς. Αυτό από μόνο του θα σου ρίξει μερικούς βαθμούς στα νερά.

Αυτό το πειραχτηρι ο XR Maniac να σου πει τι έβαλε πριν λίγες μέρες στο XR και είδε τη θερμοκρασία να πέφτει.
Spectro ....κατεβάζει εντυπωσιακά γρήγορα την θερμοκρασία όταν ανάβει το βεντιλατερ.
Σε σύγκριση με το μαμά αντιψυκτικό .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ναι 300ds έχω. Δουλεύει συνέχεια το βεντιλατερ, ειδικά εντός πόλης ακόμα και χειμώνα..καλοκαίρι δουλεύει και εκτός πόλης σε πορεία. Ωραία, θα περιμένω feedback σου οπότε και θα κάνω κίνηση μετά, ευχαριστώ!
O Ruben της powerflow επιβεβαίωσε πως η σύνδεση του powerflow σε 300ds είναι τελικά η ίδια και δεν χρειάζεται κάποια τροποποίηση. Συνεπώς αναμενεται η δοκιμή και κάτι μου λέει πως αν κάνει αυτά που υπόσχεται ίσως βρείτε λύση οι ιδιοκτήτες 300ds με τις θερμοκρασίες. Μαζί θα προσθέσω με ένα ΠΟΛΥ καλό παράφλου.
 

man25

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Vespa P150X 1980
Ενθαρρυντικό που ταιριάζει χωρίς πατέντες! Οπότε αναμένω εντυπώσεις και θα προχωρήσω στις αλλαγές!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Αν θέλεις το απόλυτο σε απαγωγή θερμότητας, τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες, βάλε σκέτο απιονισμένο νερό!!!!
Πλέον εδώ κ λίγα χρόνια σε όλα τα οχήματα βάζω αντιψυκτικο κ το αραιωνω μόνο με απιονισμενο που μαζεύω σε δοχεία από τον αφυγραντηρα.
Επίσης τους τελευταίους χειμώνες αφήνω πολλές φορές στην βεράντα 4λιτρα απιονισμενο από τον αφυγραντηρα.
Παγώνουν τα πάντα υπό του μηδέν εκτός από αυτά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πλέον εδώ κ λίγα χρόνια σε όλα τα οχήματα βάζω αντιψυκτικο κ το αραιωνω μόνο με απιονισμενο που μαζεύω σε δοχεία από τον αφυγραντηρα.
Επίσης τους τελευταίους χειμώνες αφήνω πολλές φορές στην βεράντα 4λιτρα απιονισμενο από τον αφυγραντηρα.
Παγώνουν τα πάντα υπό του μηδέν εκτός από αυτά.
Έτσι!!!!
Άσε που όλα τα τρακτέρ στην Κωπαΐδα, τα παλιά χρόνια "πήγαιναν" όλα με νερό απ'τις σούδες!!!!!!! :happy:
Όσα δεν "παροπλιστηκαν" απ' τους ιδιοκτήτες τους με καινούργια, δουλεύουν ακόμα!!!!! :ok:
 

Yannis60

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW K1200R (2007)
VOGE 300 RALLY (2024)
Bρεθηκε ευκαιρία και το χαρήκαμε λιγο το rallaki σημερα
Που είσαι? Ψάχνω μέρη για να πάω... (Μένω κέντρο Αθήνας και δεν έχω πολύ καιρό κάθε φορά)
 

R.o.C.

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
ΚΤΜ 990 Adventure
Που είσαι? Ψάχνω μέρη για να πάω... (Μένω κέντρο Αθήνας και δεν έχω πολύ καιρό κάθε φορά)
Yμηττός, κοντά στο στρατοπαιδο Σακετα (Καρέας)
 
Top Bottom