Xωμάτινη, Σάββατο 16/01 στα πέριξ της Λαυρεωτικής...

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το Σάββατο 16/1 θα ξεκινήσω από Βάρης - Κορωπίου με σκοπό την χωμάτινη περιήγηση προς Κερατέα - Λαυρεωτική - Λεγραινά - Ανάβυσσο - Καλύβια. Δεν την έβαλα την Κυριακή 17/1 γιατί γίνεται εντούρο-βόλτα οργανωμένη και πολλοί ίσως θελουν να πάρουν μέρος, ίσως και γω ανάλογα τα κέφια.

Οποιος θέλει χωματάδα-ονοφάδα είναι ευπρόσδεκτος αρκεί να έχει μια σχετική εμπειρία σε τέτοιου είδους βόλτες. Η βόλτα θα είναι βατή και για μεγάλα-βαριά ον/οφ. Τα χώματα προς τα 'κει δεν λασπωνουν εύκολα αλλά καλό είναι στα μηχανάκια να υπάρχουν χωμάτινα λάστιχα ειδικά στα βαριά μηχανάκια.

Ακόμα και με χαλαρή βροχή η βόλτα θα γίνει. Αν ρίχνει καταιγίδα-παπάδες και τα σχετικά, το αφήνουμε για λόγους ασφαλείας.

Θα βολτάρουμε αρκετά στο χώμα. Η περιοχή εχει μπόλικα όμορφα κομμάτια που αξίζει να τα δείτε. Ενδιάμεσα θα σταμάτησουμε για καφέ-σάντουιτς στον Αγιο Κωνσταντίνο όπου ακριβώς απέναντι εχει βενζινάδικο, χρήσιμο για όσους ερθουν με μικρά ον/οφ. Ταβέρνα για κανονικό φαγητό δεν θα παίξει.



ΡΑΝΤΕΒΟΥ 9.3Ο στα Τζάμπο στην Βάρης - Κορωπίου... (Υπάρχει τεράστιος χώρος στάθμευσης).
2ο χλμ Λεωφόρου Βάρης - Κορωπίου, Πλησίον Σχολής Ευελπίδων, Βάρη, 16672, ΑΤΤΙΚΗΣ

Οπως μπαίνουμε στην λεωφόρο Βάρης - Κορωπίου με φορά από Βάρη (βλάχικα) προς Κορωπί, λίγο παρακάτω από την Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων που είναι στα αριστερά μας, είναι τα Τζάμπο στα δεξιά μας. Από εκεί μόλις περάσουμε το τούνελ, στο πρώτο φανάρι θα κάνουμε δεξιά και με ένα συνδυασμό χώματος - ασφάλτου θα φτάσουμε Λαγονήσι απ όπου ξεκινάει κανονικά η διαδρομή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Ωχ.... βασική ερώτηση: θα πηγαίνεις αεροπορία???

Μου χει μείνει "παιδικό τραύμα" να σε βλέπω με το μικρό που είχες να περνάς σούζα ένα σκαλοπάτι...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ωχ.... βασική ερώτηση: θα πηγαίνεις αεροπορία???

Μου χει μείνει "παιδικό τραύμα" να σε βλέπω με το μικρό που είχες να περνάς σούζα ένα σκαλοπάτι...

Καλώς την...

Ηρεμα θα πηγαίνουμε, ονοφάδα rules. Ο ρυθμός θα ναι χαλαρός, μη σε προβληματίζει αυτό. Ελα, θα περάσουμε από όμορφα μέρη με εύκολη πρόσβαση.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κι εγω μέσα.
Πολύ θελω να δω τα χωματα προς τα κει. ;-)
 

Husky

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
Africa twin 750 rd04
Ωραια βολτα αυτι παιδιά την εχω κανει πολλές φορες και ειναι και κοντα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
:):):)

Βλέπω μαζευεται κόσμος και χαίρομαι.

Θα είναι για μενα η πρώτη ονοφάδα μετα από 6 χρόνια (που χα το άφρικα) με ελαφρύ μηχανάκι και ανυπομονώ.




Η περιοχή πέρα από τις κλασσικές διαδρομές έχει και μέρη που δεν περιμένει να δει κανείς, σε κατοικημένη περιοχή 45 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Μαλλον μεσα και εγω αν και οπως παντα θα επιβεβαιωσω παρασκευη μηπως εχω καμμια στραβη της τελευταιας στιγμης στην δουλεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστυχώς θα λείπω αυτό το ΣΚ......
Καλά να περάσετε και το νου σας.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολύ ενδιαφέρον Κωστή, εκτός απροοπτου μέσα!

Το προπελάκι σου θα βλέπει χώμα και θα στρίβει, βιτρίνα θα το χεις???:friend:
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
Μετα απο αναβάθμιση του transalp με τον christof (καθάρισμα ,τέντωμα αλυσίδας,έλεγχος πίεσης ελαστικών κτλ...) θα της ρίξω κάτι επάνω της και θα ερθω και εγω


 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πολύ ενδιαφέρον Κωστή, εκτός απροοπτου μέσα!

Το προπελάκι σου θα βλέπει χώμα και θα στρίβει, βιτρίνα θα το χεις???:friend:
Kαλησπέρα Βαγγέλη...

Η μπουμπού είναι γυαλιστερή και αγρατζούνιστη και θέλω να παραμείνει ετσι. Βέβαια αν σε ταξίδι κυρίως εκτός συνόρων προκύψει χώμα για να δω κάτι, θα το βάλω δίχως δεύτερη σκέψη αλλά με το μαλακό.

Εντός συνόρων δεν υπάρχει πλέον λόγος, λόγου της ύπαρξης του μικρού μαύρου βελζεβούλη, έτσι λέω το CCM. Mε το γρανάζωμα του DRZ s μπορεί να ταξιδέψει παντού από χώμα ή όχι. Με το κοντό του Ε μετατρέπεται σε ικανότατο εντούρο και προσφέρει πολλά χαμόγελα :);).
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν δείτε ότι ο καιρός δείχνει ασθενή βροχή μην τρομάξετε. Πάμπολλες φορές εχει τύχει να βρέχει π.χ. Πάρνηθα ή κέντρο και προς την Λαυρεωτική να ρίχνει που και που καμμιά ψιχάλα την ώρα που βολτάρουμε. Δεν το πιάνει ευκολα βροχή προς τα εκεί.

Ισα - ισα που θα μας κάνει την βόλτα πιο ατμοσφαιρική.
 
Top Bottom