Xωμάτινη,στα πέριξ της Λαυρεωτικής (Vol.2)

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
το τσουρεκακι με λευκη σοκολατα και καστανο,μουρλια
φερε μου αυριο τα ανταλλακτικα και θα σε κερασω σπεσιαλ τριπλο κομματι:D
Τα θές σκέτα τα ανταλλακτικά ή να στα τυλίξω με λέλουδα ???? :p
 

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs
Η διαδρομη ηταν πολυ καλη σχεδον σε ολα τα σημεια. Απλα στα μεγαλα μοτο κανα δυο κοματια ηταν καπως δυσκολα αλλα οχι αδυνατα. Ολα ωραια εκτος την ατυχη στιγμη του φιλου μας.

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
 

lalou

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Λαμπρος
Μοτό
R1200GS 08 DRZ400S 01 ZX9R 95 KRIIS115 01
Ευχαριστω τον Kordix για την υπεροχη βολτα σημερα Περαστηκα στον Στρατη ηταν μια ατυχια σημερα ευχομε γρηγορα να ξαναλασποθεις.
Δυο βιντεο απο την βολτα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Παιδες, η βολτα απο πλευρας τοπιων και περασματων ητανε ΥΠΕΡΟΧΗ, Κωστα @kordix ευχαριστουμε και παλι για την πλοηγηση :cool:

Οταν εφτασα στο σημειο που ειχε χτυπησει ο Στρατης, που ητανε ακομη πανω στη μηχανη μη μπορωντας να κατεβει, και τον ακουσα οπως ποναγε ενοιωσα καπως.. :( Μαλιστα στην αρχη οπως τον ειδα απο πισω, λογω του GS Adv νομισα οτι ητανε ο Κωστας @gsmaniac :eek: Αν και αισθανθηκαμε ολοι πολυ ασχημα (εμενα μου θυμησε και το ατυχημα που ειχα περσι τον Ιουνη), εφ'οσον κανονιστηκε η διακομιδη του Στρατη σε νοσοκομειο και ητανε μονο η αρχη της βολτας, αποφασισαμε να συνεχισουμε. Το ιδιο ειχε γινει περσι οταν χτυπησα εγω, κατεβηκαμε στο Χαλικι οπου εμεινα να δεσω και να βαλω παγο στο ποδι και τα παιδια ανεβηκανε στη Βερλιγκα που ητανε και ο στοχος της μερας.

Η διευρημενη παρεα ητανε και παλι φανταστικη, με τα πειραγματα, τα γελια, τις ατακες και την κουβεντουλα στις στασεις, στον καφε και στο τελος στο τραπεζι στην Κερατεα :ok:

@sliv και @gsmaniac, ελπιζω να χωματο-βολταρουμε παλι συντομα ολοι μαζι (Στρατη, γρηγορα σιδερενιος ευχομαι)! :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το λοιπόν.
Ελεγξα το video σπιθαμή πρός σπιθαμή ,στο σημείο του ατυχήματος.
Και η πραγματογνομωσύνη ανέδειξε τα στοιχεία

Στην ακόλουθη φωτό ,
με πράσινο βέλος το σημείο που σταμάτησε ο Στρατής μετά το χτύπημα
με κόκκινο βέλος ,το κοτρώνι που κοπάνησε το πόδι του




Η ανάλυση του print screen δεν είναι καλή ,αλλά φαίνεται καθαρά ,κι είναι τεράστιο !!!
Προφανώς αποκολλήθηκε απο τον πλαϊνό όχτο ,κι έπεσε στο δρόμο.
Και ίσως να ήταν λίγο πιό εσωτερικά ,κ μετακινήθηκε λίγο απο την σύγκρουση.




Δεν φαινότανε με τίποτα απο μακριά ,καθώς όπως βλέπετε όλοι ,ήταν ακριβώς στον ίδιο χρωματικό τόνο με τον χωματόδρομο.
Και επειδή όταν οδηγούμε ,κοιτάμε μακριά ,άρα ,δεν θα το βλέπαμε ούτε περνώντας δίπλα του.
Ούτε κι εγώ θυμάμαι να το είδα στο αρχικό μας πέρασμα.

Βλέποντας το μέγεθός του ,απορρώ ΠΩΣ δεν βρήκε στον κύλινδρο του boxer ????
Αν έβρισκε ,θα γλύτωνε το πόδι......
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στους PouroDurus μας αρέσει να τηρούνται οι παραδόσεις! Έτσι ξεκίνησε η βόλτα μας στη Λαυριωτική! ...ή μάλλον δεν ξεκίνησε! :hungover:

Άντε ρε XLΓιώργη, ξεκινάμε είπαμε!!!

 
Τελευταία επεξεργασία:

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Αυτο ειναι Γατε...;) τον βρηκα(τον κοτρωνα ) αργοτερα και τον πεταξα πανω στο αναχωμα...αριστερα λιγα εκατοστα πισω ψηλα στο αναχωμα φαινεται το σημειο που βγηκε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αφού δεν προσέφερε κανένας -από αυτούς που υποσχεθήκαν- αναλαμβάνω εγώ εκπροσωπώντας τους PouroDurus να σου προσφέρουμε (λίγα λεπτά πριν γυρίσει αυτή η ρομαντική μέρα) την ηλεκτρονική τους μορφή!
@vaelsod

 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Το λοιπόν.
Ελεγξα το video σπιθαμή πρός σπιθαμή ,στο σημείο του ατυχήματος.
Και η πραγματογνομωσύνη ανέδειξε τα στοιχεία

Στην ακόλουθη φωτό ,
με πράσινο βέλος το σημείο που σταμάτησε ο Στρατής μετά το χτύπημα
με κόκκινο βέλος ,το κοτρώνι που κοπάνησε το πόδι του




Η ανάλυση του print screen δεν είναι καλή ,αλλά φαίνεται καθαρά ,κι είναι τεράστιο !!!
Προφανώς αποκολλήθηκε απο τον πλαϊνό όχτο ,κι έπεσε στο δρόμο.
Και ίσως να ήταν λίγο πιό εσωτερικά ,κ μετακινήθηκε λίγο απο την σύγκρουση.




Δεν φαινότανε με τίποτα απο μακριά ,καθώς όπως βλέπετε όλοι ,ήταν ακριβώς στον ίδιο χρωματικό τόνο με τον χωματόδρομο.
Και επειδή όταν οδηγούμε ,κοιτάμε μακριά ,άρα ,δεν θα το βλέπαμε ούτε περνώντας δίπλα του.
Ούτε κι εγώ θυμάμαι να το είδα στο αρχικό μας πέρασμα.

Βλέποντας το μέγεθός του ,απορρώ ΠΩΣ δεν βρήκε στον κύλινδρο του boxer ????
Αν έβρισκε ,θα γλύτωνε το πόδι......
ΟΚ το μπραβο στην αναλυση ...λιγο .....!!!! απλα δεν παιζεσαι φιλαρακι!!!!!;):ok::ok::ok::ok:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Κατ'αρχην περαστικα Στρατο και ας μην προλαβαμε να σε γνωρισουμε μερικοι...ηταν ατυχημα απο αυτα που και να θες δεν γινονται...περαστικα ευχομαι γρηγορα που με τοσες ειλικρινεις ευχες ολων μας θα εισαι γρηγορα μαχιμος και παλι.
Κωστη ...τι να πω... καθε φορα την κανεις και καλυτερη την βολτα ...θα πω αλλη μια φορα ευχαριστω για τις επιλογες του τερεν.. και τα μονοπατια τα οποια πιστευω ιδιαιτερα δεν δυσκολεψαν κανεναν. Αλλα δεν καθαρισες ακομα...αντιλαμβανομαι οτι εχει πολυ πραγμα να παιξεις σε αυτα τα μερη, οποτε θα μας ξαναφορτωθεις ελπιζω συντομα.
Οσο για την παρεα...τι να πω... μακαρι να βγαινω για καιρο μαζι σας βολτες....
@STF Στεφανε δεν θελω να βαλω λογια στην σχεση σου με τον Χριστοφορο ..αλλα ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι ολα εληξαν...χαχαχα . Ασε που δυστυχως η καμερα μου εγραφε την ωρα που στην κατηφορα....εγειρ.... ες . Οι ενδιαφερομενοι Στεφανος και χριστοφορος μπορουν να αρχισπυν τις προσφορες με pm να μην δημοσιευσω η να δημοσιευσω την σκηνη... διακριτικα και ομορφα...
Για μια ακομα φορα ευχαριστω ολη την καταπληκτικη παρεα ... καθως και την Διακρτιτικοτατη Ελενη που δεν μας εκραξε ακομα...αφου τα λουλουδια που ταξατε διαφοροι δεν ειχε που να τα βαλει...
Φωτο και βιντεο προσεχως...γιατι οπως λεει και ο συντροχος Γατος το καλο πραγμα αργει να γινει...
Βαγγέλη δώσε πτώσεις ατο λαό και ναι, ακόμη και τα Tenere ακουμπούν τα τιμόνια τους στο έδαφος.

*Ομολόγησα μόνος μου, δε παίρνεις φράγκο από εμένα!

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Βαγγέλη δώσε πτώσεις ατο λαό και ναι, ακόμη και τα Tenere ακουμπούν τα τιμόνια τους στο έδαφος.

*Ομολόγησα μόνος μου, δε παίρνεις φράγκο από εμένα!

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
:UH: και ηθελα να βαλω ελατηρια στο μπροστινο...:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Να ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου τον Kordix για την όμορφη βόλτα που μας χάρισε.
Δεν είχα περπατήσει ποτέ ως τώρα το νότιο άκρο της Αττικής και θα πω πως έχει ενδιαφέρον τερέν. Καλές εναλλαγές (αν και πολλά χλμ σε κατοικημένες περιοχές) και το μόνο που θα σημειώσω είναι δυο στενά περάσματα που δεν την παλεύουν τα ''μεγάλα'' λόγο όγκου.
Η παρέα καταπληκτική και ο καιρός super !
Απο video δικό μου μην περιμένετε τίποτε... Έγραφα τα όργανα του ΤΑ καθότι δεν ρύθμισα καλά το πεδίο της.....:()
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Να ευχαριστήσω κι εγώ με την σειρά μου τον Kordix για την όμορφη βόλτα που μας χάρισε.
Δεν είχα περπατήσει ποτέ ως τώρα το νότιο άκρο της Αττικής και θα πω πως έχει ενδιαφέρον τερέν. Καλές εναλλαγές (αν και πολλά χλμ σε κατοικημένες περιοχές) και το μόνο που θα σημειώσω είναι δυο στενά περάσματα που δεν την παλεύουν τα ''μεγάλα'' λόγο όγκου.
Η παρέα καταπληκτική και ο καιρός super !
Απο video δικό μου μην περιμένετε τίποτε... Έγραφα τα όργανα του ΤΑ καθότι δεν ρύθμισα καλά το πεδίο της.....:()
Εμ μα ρε φιλε ποιος θα ανεβει χωρις σκαλα εκει ψηλα να στην ρυθμισει...παρεπιπτοντως.. εκανες την τελεια ρυθμιση στην δικια μου:yew:πολυεργαλειο εχεις γινει...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταρχήν περαστικά στο Στρατή, όλοι στεναχωρεθήκαμε πολύ αλλά το αντιμετώπισε μια χαρά με υπομονή και ηρεμία και καλώς ή κακώς αυτά συμβαίνουν στο βουνό και έχουν συμβεί σε όλους.

Τουλάχιστον θεωρούνται μικροτραυματισμοί και σε λίγες βδομάδες θα είσαι περδίκι!

Φίλε Κώστα (Kordix) είχαμε καιρό να βγούμε παρεούλα μια βόλτα. Την απόλαυσα τρελά, τα κομμάτια είναι υπέροχα και το χώμα στην περιοχή είναι ιδανικό. Να σαι καλά ΄και έτσι πάντα με το χαμόγελο όπως αλλωστε σε θυμάμαι απ όταν γνωριστήκαμε (σκέψου στο κινητό σε έχω Kώστας YZ!!) xaxa. Η περιοχή έχει πολύ ενδιαφέρον και χρωστάς μια ΄΄εντουράδα΄΄ (δεν ξεχνώ!!)

Επίσης χάρηκα πολύ με την όλη εικόνα της παρέας ομολογώ.

-Φίλοι μου απο τους Πουροντούρους που γνωριζόμαστε χρόνια
-Φίλοι ή γνωστοί απο παλιότερες παρέες
-Παιδιά που έχω γνωρίσει πρόσφατα ή παλαιότερα σε trail ride ¨η enduro meeting ¨
-και καινούργια πρόσωπα για μένα με εξαιρετική διάθεση και εξαιρετικοί χαρακτήρες που ελπίζω σε επόμενες βόλτες να τα πούμε και περισσότερο.

Μιλάμε ότι καλύτερο!! Στο advride.gr σαν να έχει γίνει ένα σταυροδρόμι, το ιδανικό σημείο συνάντησης για όσους αγαπάμε το χώμα και το χωμάτινο ταξίδι. Και πλέον λίγο πολύ γνωριζόμαστε με τα χρόνια! Και είναι σχεδόν όλοι εδώ!

Άντε τα λέμε (σύντομα) στα επόμενα!!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Στους PouroDurus μας αρέσει να τηρούνται οι παραδόσεις! Έτσι ξεκίνησε η βόλτα μας στη Λαυριωτική! ...ή μάλλον δεν ξεκίνησε! :hungover:

Άντε ρε XLΓιώργη, ξεκινάμε είπαμε!!!

Ε ναι ρε Στεφ, τοσο καιρο ειχα να δω τα παιδια, οποτε η σχετικη κουβεντουλα επιβαλοτανε :) Και πες-πες δεν εβγαλα πιεσεις :oops:
 
Reactions: STF

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Στρατή @sliv εύχομαι να είναι περαστικό και το τελευταίο το ατύχημα. Πραγματικά στεναχωρήθηκα και καταλαβαίνω απόλυτα πως είναι να εξελίσσεται έτσι η μέρα σου που αλλιώς υπολόγιζες να την περάσεις.
Πέρα πάντως από το μελανό σημείο της ημέρας ομολογώ ότι ήταν μια καταπληκτική βόλτα με εντουράδικες πινελιές που έδωσαν όμως μπόλικο αλατοπίπερο με φοβερές εναλλαγές τοπίων.
Κώστα @kordix, χάρηκα που σε ξαναείδα και σε ευχαριστούμε πολύ για την ωραία βόλτα που μας κέρασες! Με δυο λέξεις είσαι "ήρεμη δύναμη"!
Και βέβαια ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που χάρη στην καλή τους διάθεση και το πνεύμα συνεργασίας βοηθούν πάντα στην επιτυχία μιας εκδρομής!
 
Top Bottom