Yamaha T7 Tenere

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια η αλλαγή λαδιών κάθε 5 δεν γραφεται στο βιβλίο σέρβις
Δεν γράφεται αλλά στο λένε.
Καινούργιο πήρα την περασμένη βδομάδα και ο ίδιος ο αντιπρόσωπος ,μου είπε μόνος του άσε το 12.000 που λέει το μανουαλ αναμεσα θα κάνεις κι αλλη αλλαγή , κάθε 6000 δηλαδη.

Δεν είναι μεμονωμένο.

Όλοι το συστήνουνε και αν έχουν και το θάρρος της γνωριμίας σου λένε στα ίσια μην είσαι μαλάκας , βέβαια και δεν θα αλλάξεις κάθε 10 -12- 15 η ότι λέει το μανουαλ.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Ούτε τα χάρτινα φίλτρα, Ούτε τα τύπου γαζας αντέχουν φύσημα με αέρα...Καταστρεφονται!!!
Εγώ παντως μετα απο 2-3 χωματινες μοτοβολτες το φίλτρο DNA, το καθάρισα με λιγο κούνημα κ λιγο αερα , για να φύγει η σκόνη , δεν εκανα το καθάρισμα με τα καθαριστικά που ειναι κ ακριβό

Θα αγορασω παντως το κιτ καθαρισμού κ θα το καθαρίσω σχολαστικά συμφωνα με τις οδηγιες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ παντως μετα απο 2-3 χωματινες μοτοβολτες το φίλτρο DNA, το καθάρισα με λιγο κούνημα κ λιγο αερα , για να φύγει η σκόνη , δεν εκανα το καθάρισμα με τα καθαριστικά που ειναι κ ακριβό

Θα αγορασω παντως το κιτ καθαρισμού κ θα το καθαρίσω σχολαστικά συμφωνα με τις οδηγιες
A

Sent from my iPhone using Tapatalk
Μπορείς για τα χοντρά να χρησιμοποιείς ηλεκτρική σκούπα . Δεν κάνει ζημιά .
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Εγώ παντως μετα απο 2-3 χωματινες μοτοβολτες το φίλτρο DNA, το καθάρισα με λιγο κούνημα κ λιγο αερα , για να φύγει η σκόνη , δεν εκανα το καθάρισμα με τα καθαριστικά που ειναι κ ακριβό

Θα αγορασω παντως το κιτ καθαρισμού κ θα το καθαρίσω σχολαστικά συμφωνα με τις οδηγιες


Sent from my iPhone using Tapatalk
οταν ειναι να παω χωμα το βγαζω το dna και βαζω ενα απλο φιλτρο .
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Το συγκεκριμένο είναι κατάστημα με αξεσουάρ μοτο(μανετες, φλας, αυτοκόλλητα και διάφορα άλλα, δεν μου άφησε καλη εντύπωση, είναι στην περιοχή μου) δεν κατασκευάζει εξατμίσεις θα σου πρότεινα να πας σε κατι επωνυμο και γνωστό...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Το συγκεκριμένο είναι κατάστημα με αξεσουάρ μοτο(μανετες, φλας, αυτοκόλλητα και διάφορα άλλα, δεν μου άφησε καλη εντύπωση, είναι στην περιοχή μου) δεν κατασκευάζει εξατμίσεις θα σου πρότεινα να πας σε κατι επωνυμο και γνωστό...
ναι ...
ψαχνω ρε παιδι μου κατι κοντο, οπως πχ της dominator την gp1 ...αλλα δε μαρεσει ο ηχος της
η σαν αυτη, της werx
καθαρα για αισθητικους λογους...
αλλα ναχει κ ηχο βαρυ ,μπασατο..οπως πχ της mivv η χαμηλη ,χωρις την ταπα
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
ναι ...
ψαχνω ρε παιδι μου κατι κοντο, οπως πχ της dominator την gp1 ...αλλα δε μαρεσει ο ηχος της
η σαν αυτη, της werx
καθαρα για αισθητικους λογους...
αλλα ναχει κ ηχο βαρυ ,μπασατο..οπως πχ της mivv η χαμηλη ,χωρις την ταπα
Δεν γνωρίζω τι ταιριάζει στο Τ7 ούτε έχω ψαχτει με εξατμίσεις, αλλά αυτό που κοιταζες στην Αθήνα δεν είναι εξειδικευμενο σε εξατμίσεις, δες τι ταιριάζει απο γνωστές μάρκες ή φτιαξε μία σε εναν εξατμισα χειροποίητη όπως την θες εσύ.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δεν γνωρίζω τι ταιριάζει στο Τ7 ούτε έχω ψαχτει με εξατμίσεις, αλλά αυτό που κοιταζες στην Αθήνα δεν είναι εξειδικευμενο σε εξατμίσεις, δες τι ταιριάζει απο γνωστές μάρκες ή φτιαξε μία σε εναν εξατμισα χειροποίητη όπως την θες εσύ.
υπερχλομο να το κανω αυτο με εξατμισα... ασε που δε θελω να το ρισκαρω αν δε μαρεσει ο ηχος μετα....
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
αυτο φανταζομαι τοχεται δει να φανταστω με Χελιωτη
ε η termignoni ακουγεται οπως θελω...αλλα ρωτησα στο βιντεο αν εχει αλλαξει κ λαιμους κ απαντησε ναι...
Δεν ειμαι για τετοια αλλαγη προς το παρον...μονο τελικο θα βαλω
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
αυτο φανταζομαι τοχεται δει να φανταστω με Χελιωτη
ε η termignoni ακουγεται οπως θελω...αλλα ρωτησα στο βιντεο αν εχει αλλαξει κ λαιμους κ απαντησε ναι...
Δεν ειμαι για τετοια αλλαγη προς το παρον...μονο τελικο θα βαλω
Αυτο που κοιταζες πάντως Αθήνα ειναι κατι τέτοιο μαλλον https://m.aliexpress.com/item/1005003295787543.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.64c7418bS5fsOV&browser_id=eac267e8e89d498ab70f77ea5ad668c7&aff_trace_key=3b1bd59c108c4d7680074bcf19661d84-1688152940737-01028-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=mttygtknmzacasna1890dc2fabe1378bac7d1c23da&gclid=&pdp_npi=3@dis!EUR!37.79!37.79!!!!!@0b0a558a16881530293154260d0778!12000025071860673!sea!GR!3169481089&algo_pvid=cd3ce710-e8ee-43f8-b619-bb05d46a2510&search_p4p_id=202306301223492978658805604800005029888_5 με ταμπελακι του καταστηματος:secret:
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Η πιο φτηνή επώνυμη είναι η storm πού είναι θυγατρική της mivv και την βρίσκεις στο γνωστό γερμανικό ιντερνετικο κατάστημα
.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
πο πο πο ...πολυ ωραια αυτη
ειναι η SC Project Rally race ΟΧΙ η SC Project Rally raid ,η RACE....
480E Italy ,+ 36ε για Ελλαδα
αν κ λεει :

FOR RACING USE ONLY
πραμα που δε το πιανω απολυτα γιατι το λεει
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
πο πο πο ...πολυ ωραια αυτη
ειναι η SC Project Rally race ΟΧΙ η SC Project Rally raid ,η RACE....
480E Italy ,+ 36ε για Ελλαδα
αν κ λεει :

FOR RACING USE ONLY
πραμα που δε το πιανω απολυτα γιατι το λεει
Για να κ@υλωσεις και να την παρεις,εχει μερικα db παραπανω.

Γιατι δεν κοιτας hp corse sp-1 short,αυτη καθεται ψηλα και δεν χτυπαει στο πεσιμο.Την εχω βαλει ,πολυ καλη
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Για να κ@υλωσεις και να την παρεις,εχει μερικα db παραπανω.

Γιατι δεν κοιτας hp corse sp-1 short,αυτη καθεται ψηλα και δεν χτυπαει στο πεσιμο.Την εχω βαλει ,πολυ καλη
Τη φοβαμαι αυτη γιατι δε ξερω με την πινακιδα ετσι οπως την εχω μη μου καψει τα φλας...


Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Τη φοβαμαι αυτη γιατι δε ξερω με την πινακιδα ετσι οπως την εχω μη μου καψει τα φλας...
Βάλε φωτο από πλάϊ και πίσω και θα σου πούμε αν έχεις πρόβλημα με το tail tidy που έχεις επάνω τώρα.

Η καλύτερη λύση κατεμέ για το απλό Τενερέ είναι η ψηλή HP Corse. Την είχα και είχε πολυ ωραίο ήχο. Την έβγαλα γιατί έβρισκε στο ψαλίδι (ελάχιστα) του World Raid (που έχει ψηλότερες αναρτήσεις από το από Τ7).
Η Mivv dakar που είναι κι αυτή ψηλή είχε πρόβλημα η κούρμπα του σωλήνα και έβρισκε στο ψαλίδι. Είναι ακριβή γι'αυτό που είναι και της λείπει το κάρμπον προστατευτικό (πρέπει να αγοραστεί έξτρα, νομίζω 60€). Η HP Corse έρχεται με το καρμπον προστατευτικό.
Την άλλαξαν πρόσφατα σε βέρσιον 2, αλλά το έκαναν γαργάρα για να μην ζητήσει αλλαγή ο κόσμος (θα ήταν σαν να αναγνώριζαν επίσημα το πρόβλημα).

Mivv version 1:


Mivv version 2:



Αλλά τώρα βρίσκει στο προστατευτικό για το σωληνάκι του φρένου, πρέπει να ξηλωθεί:



 
Top Bottom