Yamaha T7 Tenere

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Αν μείνεις με το χάρτινο φίλτρο του εργοστασίου δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός και αν τρως φουλ σκόνη σε κάθε βόλτα. Το φίλτρο δεν το φυσας με αέρα, καταστρεφεται...
δε τοχω καθαρισει ακομα ...δεν εχω κανει τπτ σπουδαιο στο χωμα ακομα γιαυτο...
Δηλαδη πως καθαριζεται το μαμα φιλτρο?
(στο xt660z ειχα αλλο απτο μαμα ,το ειχε βαλει ο προιγουμενος ιδιοκτητης
ηταν ενα σκληρο κοκκινο με ρυρμα/συτα στο γυρω γυρω του κ τοκανα με αερα εκεινο)
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
δε τοχω καθαρισει ακομα ...δεν εχω κανει τπτ σπουδαιο στο χωμα ακομα γιαυτο...
Δηλαδη πως καθαριζεται το μαμα φιλτρο?
(στο xt660z ειχα αλλο απτο μαμα ,το ειχε βαλει ο προιγουμενος ιδιοκτητης
ηταν ενα σκληρο κοκκινο με ρυρμα/συτα στο γυρω γυρω του κ τοκανα με αερα εκεινο)
Δεν το καθαρίζεις (δες κ στο manual ).. άντε λίγο να το χτυπήσεις ανάποδα να πέσουν τα πολλά που ίσως έχει μαζέψει!
Όταν έρθει η ώρα του απλά το αλλάζεις.
28€ κοστίζει αν δεν κάνω λάθος.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δεν το καθαρίζεις (δες κ στο manual ).. άντε λίγο να το χτυπήσεις ανάποδα να πέσουν τα πολλά που ίσως έχει μαζέψει!
Όταν έρθει η ώρα του απλά το αλλάζεις.
28€ κοστίζει αν δεν κάνω λάθος.
Αχα...δε το ηξερα...πως καταλαβαινουμε οτι ηρθε η ωρα του
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ούτε τα χάρτινα φίλτρα, Ούτε τα τύπου γαζας αντέχουν φύσημα με αέρα...Καταστρεφονται!!!
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ στα γρήγορα. Τι λέει το βιβλίο συντήρησης για την περιοδικότητα των σέρβις? Αν θυμάμαι καλά πρώτο 1000 δεύτερο 10000 αλλά εμείς κάνουμε μια αλλαγή λάδι φίλτρο στα 5000?. Τα λέω σωστά? Εάν ισχύει, φαντάζομαι μπορώ να το πάω για σέρβις των 5000 σε δικό μου συνεργείο χωρίς πρόβλημα με την εγγύηση.
 
Reactions: STF

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παιδιά μια βοήθεια παρακαλώ στα γρήγορα. Τι λέει το βιβλίο συντήρησης για την περιοδικότητα των σέρβις? Αν θυμάμαι καλά πρώτο 1000 δεύτερο 10000 αλλά εμείς κάνουμε μια αλλαγή λάδι φίλτρο στα 5000?. Τα λέω σωστά? Εάν ισχύει, φαντάζομαι μπορώ να το πάω για σέρβις των 5000 σε δικό μου συνεργείο χωρίς πρόβλημα με την εγγύηση.
Καλημέρες!
Για αυτοκίνητα είναι το παρακάτω αλλά θεωρώ πως δεν αλλάζει κάτι για τα συνεργεία μοτοσυκλετών.

 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Καλημέρες!
Για αυτοκίνητα είναι το παρακάτω αλλά θεωρώ πως δεν αλλάζει κάτι για τα συνεργεία μοτοσυκλετών.

Ωραια η ευρωπαικη οδηγια για ο,ποιο συνεργειο θελεις, αλλα ετσι που ειναι στημενο, μονο τα εξουσιοδοτημενα εχουν προσβαση στο δικτυο ωστε να περαστει το service και να ειναι ενημερωμενος ο ''φακελος'' της μηχανης, ετσι δεν ειναι? συν οτι αν διεκδικησεις κατι στην εγγυηση, θα πρεπει να το κανεις σε εξουσιοδοτημενο, που αν δεν εισαι πελατης, δεν θα ειναι και πολυ εξυπηρετικοι...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραια η ευρωπαικη οδηγια για ο,ποιο συνεργειο θελεις, αλλα ετσι που ειναι στημενο, μονο τα εξουσιοδοτημενα εχουν προσβαση στο δικτυο ωστε να περαστει το service και να ειναι ενημερωμενος ο ''φακελος'' της μηχανης, ετσι δεν ειναι? συν οτι αν διεκδικησεις κατι στην εγγυηση, θα πρεπει να το κανεις σε εξουσιοδοτημενο, που αν δεν εισαι πελατης, δεν θα ειναι και πολυ εξυπηρετικοι...
Δεν μπορώ να διαφωνήσω...
Το βιβλίο service έχει καταργηθεί δηλαδή και περνιούνται πλέον μόνο ηλεκτρονικά?
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Δεν μπορώ να διαφωνήσω...
Το βιβλίο service έχει καταργηθεί δηλαδή και περνιούνται πλέον μόνο ηλεκτρονικά?
Οχι, υπαρχει, αλλα πια ολα περνανε και απο τη ''μαμα'', το βλεπεις και απο τις αγγελιες οπου η υπαρξη ηλεκτρονικου φακελου δινει πλεονεκτημα, αν δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση για να πουληθει μια συγχρονη μηχανη.Υποτιθεται οτι το βιβλιο μαιμουδευεται, ενω το κομπιουτερ δεν ψευδεται, μονο τρωει...:wacky:
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Πήγα χθες να κλείσω σερβις στον τοπικό αντιπρόσωπο, κοιτάει τα ραντεβού του και μου λέει, τυχερός είσαι, φέρε το στις 28 Ιούλη που έχω μια ακύρωση :eek:
Στην ερώτησή μου πότε θα με πήγαινε εάν δεν υπήρχε η ακύρωση, μου είπε μετά τις 18 Αυγούστου. Γιαυτό το λόγο αναγκαστικά πρέπει να το πάω σε δικό μου συνεργείο.
Μήπως έχει κάποιος το service manual ηλεκτρονικά να ελέγξω εάν αναφέρει σερβις στις 5000? Έχω την εντύπωση ότι το πρώτο είναι στις 10000.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Το κάθε 5000 λάδια δεν αναφέρεται στο service manual.
Στις αντιπροσωπείες μόνο το (edit: ) προτείνουν κάθε 5000χλμ
Μιχάλη ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Άρα κανένα θέμα με την εγγύηση.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μιχάλη ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Άρα κανένα θέμα με την εγγύηση.
θεωρητικά ναι ... αλλά αν δεν έχεις κάνει κάθε 5Κχλμ όπως προτείνουν δεν ξέρω κατά πόσο δεν θα σου δημιουργήσουν κάποιο θέμα
βέβαια 99% όλα αυτά είναι θεωρητική κουβέντα μιας και τι να πάθει το εργαλείο ;) ;;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Μήπως έχει κάποιος το service manual ηλεκτρονικά να ελέγξω εάν αναφέρει σερβις στις 5000? Έχω την εντύπωση ότι το πρώτο είναι στις 10000.
Στείλε μου ΠΜ το email σου για να στο στείλω.
Αλλά να σου επιβεβαιώσω ότι λέει 1.000 και 10.000 χλμ . Βεβαία το ίδιο αναφέρει και στο user manual που έχεις ήδη.

Εμένα δεν μου έβαλαν καν σφραγίδα. Μου έδωσαν εννοείται απόδειξη και βεβαίωση ότι έγινε το σερβις και μπορώ να το εκτυπώσω κι εγώ μέσω του λογαριασμού που έχω στο "my yamaha". Αν και πήρε μερικές ημέρες να εμφανιστεί. Το σέρβις έγινε 22 Αυγούστου και στο my yamaha φαίνεται ότι έγινε 5 Σεπτεμβρίου.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Το κάθε 5000 λάδια δεν αναφέρεται στο service manual.
Στις αντιπροσωπείες μόνο το (edit: ) προτείνουν κάθε 5000χλμ
Ακριβώς. Τα ίδια μου είπαν κι εμένα πρόσφατα στην αγορά, ότι να κάνουμε αλλαγή λαδιών κάθε 5Κ, ενώ το service manual λέει ξεκάθαρα κάθε 10Κ.
Επίσης μου είπαν ότι πλέον είναι ηλεκτρονική η καταγραφή των service, κρατιέται ιστορικό. Απλά σου δίνουν αποδείξεις για τις εργασίες που έγιναν. Service book έγγραφο δεν δόθηκε με την μοτοσικλέτα.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
θεωρητικά ναι ... αλλά αν δεν έχεις κάνει κάθε 5Κχλμ όπως προτείνουν δεν ξέρω κατά πόσο δεν θα σου δημιουργήσουν κάποιο θέμα
βέβαια 99% όλα αυτά είναι θεωρητική κουβέντα μιας και τι να πάθει το εργαλείο ;) ;;
Παιδιά τι θέμα να σου δημιουργήσουν? Που δεν έκανες σέρβις σε αυτούς με διαθεσιμότητα 45 ημέρες μετά? Αφού τότε θα έχω 6000-6500 χιλιόμετρα, τί νόημα έχει. Ας τολμήσουν να που κάτι ή να δημιουργήσουν θέμα σε περίπτωση ανάγκης. Ευτυχώς ζούμε στο 2023 και υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να προστατευτείς από τέτοιες τακτικές.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια η αλλαγή λαδιών κάθε 5 δεν γραφεται στο βιβλίο σέρβις
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παιδιά τι θέμα να σου δημιουργήσουν? Που δεν έκανες σέρβις σε αυτούς με διαθεσιμότητα 45 ημέρες μετά? Αφού τότε θα έχω 6000-6500 χιλιόμετρα, τί νόημα έχει. Ας τολμήσουν να που κάτι ή να δημιουργήσουν θέμα σε περίπτωση ανάγκης. Ευτυχώς ζούμε στο 2023 και υπάρχουν χίλιοι δυο τρόποι να προστατευτείς από τέτοιες τακτικές.
Κράτα την απόδειξη απο το συνεργείο που έκανες την άλλαγή λαδιών και μαζί με το manual που λέει 1000-10.000 είσαι μια χαρά. Άκου ραντεβού για λάδια σε 1 μήνα. 10 λεπτά υπόθεση.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κράτα την απόδειξη απο το συνεργείο που έκανες την άλλαγή λαδιών και μαζί με το manual που λέει 1000-10.000 είσαι μια χαρά. Άκου ραντεβού για λάδια σε 1 μήνα. 10 λεπτά υπόθεση.
Θα πρέπει να έχουν μαζευτει πάρα πολλά..... δεκάλεπτα!!!!! :wacky:
 
Top Bottom