Yamaha T7 Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τι να πω, εχεις δικαιο γιατι εδωσα δικαιώματα κ γω πριν κατι μηνες..
Αμα ηταν ποιο ευελικτο το Tracer ,ισως τωρα να καθομουν σε αναμενα καρβουνα..
Αυτο δεν εστριβε , τουλαχιστον οπως θαθελα.
Τωρα ειμαι ήσυχος, ξεθολωμένος κ ξεκιναω σε κανενα μηνα ,οταν θα μπορω δλδ ,τα επακολουθα :
Σταντ ανυψωσης πισω ροδας , δεν εχω κ δε θελω 2πλο σταντ πανω στη μηχανη
Εξατμιση
Χουφτες
Αλλη ποδια
Ισως καγκελα
Και εξοπλισμο αναβατη.
Παρεμπιπτόντως, εχθες πηρα κ μια gopro μετα απο κανα 5αρι χρονια ξανα
και απο βδομαδα , παρα πολυ πιθανον να σας κανω ενα βιντεο μεσα σε μια διαδρομη υπερδασενια , εκπληξη !!
Τenere 700 λοιπον ! μεχρι να βγει το 900....τοτε ισως κατι γινει στο θεμα αλλαγης...
Ο λογος μου συμβολαιο και τα γραπτα μένουν !
Μπορεις να χρησιμοποιήσεις το μήνυμα αυτο εναντίον μου αν θες !!
(οχι ομως για τις ενδεχόμενες μελλοντικές αγορες αξεσουαρ , αλλα για το οτι θα παραμείνω στο Tenere μου)
Κατ' αρχάς ξεκινώ λέγοντας ότι κάνουμε και κανά πείραγμα γιατί έχω καταλάβει ότι έχεις χιούμορ. Σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιώ κανένα μνμ εναντίον κανενός μέλους.

Όλα τα άλλα που γράφεις έχουν να κάνουν μόνο με το γεγονός που σου είχα γράψει πριν μερικές μέρες: "πως και πας σε τόσο διαφορετική μοτοσυκλέτα". Με άλλα λόγια έχεις γενικότερα εξοικειωθεί με άλλη κατηγορία μοτοσυκλετών.
Γιατί το Tracer 9 στρίβει πολύ καλύτερα από το Tenere και σίγουρα αλλάζει πολύ πιο εύκολα κατεύθυνση και με πολύ μικρότερες κλίσεις (για το ίδιο αποτέλεσμα). Ο 17άρης τροχός είναι ένα εντελώς άλλο πεδίο από το 21/18 όπως και οι γεωμετρίες τέτοιων μοτοσυκλετών. Εκτός αν αναφέρεσαι σε αστικό περιβάλλον με κίνηση όπου και πάλι το Tracer θεωρείται από τα πιο ευκολο-οδήγητα στην κατηγορία του.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Κατ' αρχάς ξεκινώ λέγοντας ότι κάνουμε και κανά πείραγμα γιατί έχω καταλάβει ότι έχεις χιούμορ. Σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιώ κανένα μνμ εναντίον κανενός μέλους.

Όλα τα άλλα που γράφεις έχουν να κάνουν μόνο με το γεγονός που σου είχα γράψει πριν μερικές μέρες: "πως και πας σε τόσο διαφορετική μοτοσυκλέτα". Με άλλα λόγια έχεις γενικότερα εξοικειωθεί με άλλη κατηγορία μοτοσυκλετών.
Γιατί το Tracer 9 στρίβει πολύ καλύτερα από το Tenere και σίγουρα αλλάζει πολύ πιο εύκολα κατεύθυνση και με πολύ μικρότερες κλίσεις (για το ίδιο αποτέλεσμα). Ο 17άρης τροχός είναι ένα εντελώς άλλο πεδίο από το 21/18 όπως και οι γεωμετρίες τέτοιων μοτοσυκλετών. Εκτός αν αναφέρεσαι σε αστικό περιβάλλον με κίνηση όπου και πάλι το Tracer θεωρείται από τα πιο ευκολο-οδήγητα στην κατηγορία του.
Ναι ...καλα κανεις ..εχουμε χιουμορ ...δε παρεξηγώ
κ γω χιουμορ κανω οταν λεω να
χρησιμοποιησεις μνμ εναντίον μου ...!
Δε μεκατσε το Tracer ...
Aκουω προτασεις για σταντ ανύψωσης πισω τροχου !!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Suzuki gsx 1000 gx...
Αν είχατε λίγο χιούμορ θα προτείνατε το v100Stelvio που έχει το τιμόνι των ονείρων του μαλλιά
 

Zar

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
ΤENERE 700 23'
KLX250S 09'
Ναι ...καλα κανεις ..εχουμε χιουμορ ...δε παρεξηγώ
κ γω χιουμορ κανω οταν λεω να
χρησιμοποιησεις μνμ εναντίον μου ...!
Δε μεκατσε το Tracer ...
Aκουω προτασεις για σταντ ανύψωσης πισω τροχου !!
Οικονομικό και αρκετά ποιοτικό από Heavy Duties Ρουμανία. Ύστερα από ψάξιμο κατέληξα σ αυτό και δεν το μετάνιωσα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Μάλλον δεν εννοεί κεντρικό σταντ… σταντ «συνεργείου» κατάλαβα εγώ…
Αν μιλάμε για κεντρικό αυτό που λέει ο Zar και το sw-motech είναι αυτά που ανεβαίνουν οσο γίνεται πιο πάνω ώστε να μην μειώνεται η απόσταση από το έδαφος της μοτοσικλέτας.
Εγώ έχω το sw και είναι πάρα πολύ καλό!
(Να φανταστείς στο ΦΒ ο Χελιώτης πρότεινε αυτό έναντι του Yamaha)
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Οικονομικό και αρκετά ποιοτικό από Heavy Duties Ρουμανία. Ύστερα από ψάξιμο κατέληξα σ αυτό και δεν το μετάνιωσα.
οχι , οχι σταντ πανω στη μηχανη .... δε θελω να χτυπαει οταν πηγαινω γρηγορα σε λακουβες..
ειχα στο xt660z κ μου την εσπαγε αυτο το θεμα..
σταντ ανυψωτικο ,εκεινο που κουμπωνει στο ψαλιδι η στα ραουλα πισω
πχ
 
Τελευταία επεξεργασία:

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
οποτε παμε παρακατω..
Λιπαντικο αλυσιδας??
Ειχα το Motorex adventure , ετσι κ ετσι ηταν..
Κανενα κορυφαιο για μας που παμε κ χωμα που κ που??
Δλδ πολυ πιθανο να παρω το ιδιο ,απλα ρωταω
(Καθαριστικο βαζω παραφινελαιο κ δε ταλλαζω)
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
οποτε παμε παρακατω..
Λιπαντικο αλυσιδας??
Ειχα το Motorex adventure , ετσι κ ετσι ηταν..
Κανενα κορυφαιο για μας που παμε κ χωμα που κ που??
Δλδ πολυ πιθανο να παρω το ιδιο ,απλα ρωταω
(Καθαριστικο βαζω παραφινελαιο κ δε ταλλαζω)
Δοκίμασε βαλβολίνη 80-90W και ξεμπλεξες για 2 χρόνια με 7-8€. Ασε τις λακ , εχεις αρσενικό μηχανάκι

με παραφινελαιο πως καθαρίζεις ακτίνες;;
Κηροζίνη και μην ακουω αδερφίστικα για τσιμουχες κτλ
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπέρα , επειδή δεν γνωρίζω το motea , έχετε κάνει αγορές , είναι αξιόπιστο γενικά ;

Γνωρίζουμε την ποιότητα στα προιόντα Bagtecs ;
Μια χαρα ειναι το motea Δυο φορες εχω ψωνισει απο κει Την δευτερη φορα πηρα σαμαρια Bagtecs 25λ εκαστο Εχουν την ιδιαιτεροτητα οτι κρατανε το σχημα τους ακομα και οταν ειναι αδεια αφου εσωτερικα εχουν σκληρο πλαστικο που κραταει την φορματους ...Μια χαρα με βολεψαν
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλησπέρα , επειδή δεν γνωρίζω το motea , έχετε κάνει αγορές , είναι αξιόπιστο γενικά ;

Γνωρίζουμε την ποιότητα στα προιόντα Bagtecs ;
Καλησπέρα. Μέτρια ως κακή εμπειρία.
Παρηγγειλα Ιούνιο καταφύγιο τύπου αρμαντιλο με αρχική εκτίμηση Αύγουστο και τελικά παρέλαβα Νοέμβριο χωρίς να λαμβάνω ενημερώσεις για τις καθυστερήσεις παρά μόνο όταν ρωτούσα εγώ. Επίσης μια ενδοσυνεννόηση που πήρα (σαν από αλί αλλά απλά πιο ακριβή) έχει θεματάκια. Πολύ επιφυλακτικός για αγορά ξανά και σίγουρα όχι αν δεν είναι ετοιμοπαράδοτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δοκίμασε βαλβολίνη 80-90W και ξεμπλεξες για 2 χρόνια με 7-8€. Ασε τις λακ , εχεις αρσενικό μηχανάκι

με παραφινελαιο πως καθαρίζεις ακτίνες;;
Κηροζίνη και μην ακουω αδερφίστικα για τσιμουχες κτλ
στην Αfrica τι βαζεις?
οζα ,οταν ειναι ακομα ζεστη
και μετα οξυζενε??
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
οποτε παμε παρακατω..
Λιπαντικο αλυσιδας??
Ειχα το Motorex adventure , ετσι κ ετσι ηταν..
Κανενα κορυφαιο για μας που παμε κ χωμα που κ που??
Δλδ πολυ πιθανο να παρω το ιδιο ,απλα ρωταω
(Καθαριστικο βαζω παραφινελαιο κ δε ταλλαζω)
Δοκίμασε βαλβολίνη 80-90W και ξεμπλεξες για 2 χρόνια με 7-8€. Ασε τις λακ , εχεις αρσενικό μηχανάκι

με παραφινελαιο πως καθαρίζεις ακτίνες;;
Κηροζίνη και μην ακουω αδερφίστικα για τσιμουχες κτλ
Εγώ χρησιμοποιώ Würth λιπαντικό αλυσίδας και παραφινέλαιο για καθαρισμό.. αν θέλω για πιο γρήγορα (και όχι τόσο αποτελεσματικά) χρησιμοποιώ και το «καθαριστικό φρενών και αλυσίδας» της Würth.
Αφού ψεκάσω το λιπαντικό και γυρίσω τον τροχό για κάποια ώρα με το χέρι σκουπίζω με πανί την αλυσίδα, αρκετά καλά ώστε να πάρει το σπρέι που έχει μένει πάνω στη αλυσίδα. Αν δεν σκουπίσω πετάει αρκετά μετά αλλά αν το κάνω σωστά σχεδόν καθόλου. Μετά από χρόνια πειραματισμών αυτό το προϊόν μου κάνει πολύ καλή δουλειά!
Έχω πειραματιστεί και με το ξηρό λιπαντικό της Würth το οποίο είναι πολύ πιο καθαρό αλλά δεν ξέρω πόσο (πιο) καλή απόδοση έχει. Ειδικά τον χειμώνα προτιμώ το «απλό».
Όσον αφορά στο παραφινέλαιο (καθαρίζω και τις ακτίνες με αυτό) έχω παρατηρήσει πως το απλό (μη φαρμακευτικό) ίσως είναι κατά τι πιο αποδοτικό και μετά ξεπλένεται και πιο εύκολα από το φαρμακευτικό.
Εννοείται το ξεπλένω αμέσως μετά τον καθαρισμό…
Δεν ξέρω αν τυχων κάνει κάποια «ζημια» σε σχέση με το φαρμακευτικό!
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Φωτιστικο πέτρελαιο (κηροζίνη) και βαλβολίνη. Βαλβολίνη λεει και το εγχειρήδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Εγώ χρησιμοποιώ Würth λιπαντικό αλυσίδας και παραφινέλαιο για καθαρισμό.. αν θέλω για πιο γρήγορα (και όχι τόσο αποτελεσματικά) χρησιμοποιώ και το «καθαριστικό φρενών και αλυσίδας» της Würth.
Αφού ψεκάσω το λιπαντικό και γυρίσω τον τροχό για κάποια ώρα με το χέρι σκουπίζω με πανί την αλυσίδα, αρκετά καλά ώστε να πάρει το σπρέι που έχει μένει πάνω στη αλυσίδα. Αν δεν σκουπίσω πετάει αρκετά μετά αλλά αν το κάνω σωστά σχεδόν καθόλου. Μετά από χρόνια πειραματισμών αυτό το προϊόν μου κάνει πολύ καλή δουλειά!
Έχω πειραματιστεί και με το ξηρό λιπαντικό της Würth το οποίο είναι πολύ πιο καθαρό αλλά δεν ξέρω πόσο (πιο) καλή απόδοση έχει. Ειδικά τον χειμώνα προτιμώ το «απλό».
Όσον αφορά στο παραφινέλαιο (καθαρίζω και τις ακτίνες με αυτό) έχω παρατηρήσει πως το απλό (μη φαρμακευτικό) ίσως είναι κατά τι πιο αποδοτικό και μετά ξεπλένεται και πιο εύκολα από το φαρμακευτικό.
Εννοείται το ξεπλένω αμέσως μετά τον καθαρισμό…
Δεν ξέρω αν τυχων κάνει κάποια «ζημια» σε σχέση με το φαρμακευτικό!
παραφινελαιο βαζω μονο στην αλυσιδα...οχι το φαρμακευτικο...αυτο για τα καντηλακια βαζω..
δε ξεπλενω,μονο με πανι ,κ μετα καπακι το λιπαντικο κ την παρκαρω..
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Φωτιστικο πέτρελαιο (κηροζίνη) και βαλβολίνη. Βαλβολίνη λεει και το εγχειρήδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αληθεια ελεγες...
Νόμιζα πως με έκανες πλακα ..
Λεω κ γω τι κηροζινη...
Γιαυτο ειπα για την οζα ...
Δε το ηξερα παντως !!
 
Top Bottom