Yamaha T7 Tenere

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για να μην αδικήσω τη Yamaha να ενημερώσω οτι τελικά δεν είχε πρόβλημα η αντλία λόγω κακής ποιότητας κατασκευής....μέσα στο φίλτρο, στο ντεπόζιτο και την αντλία βρήκαμε μάυρα σωματίδια, σαν καφές, παντού. Μετά απο έρευνα με φίλους μηχανικούς και γνωστούς τελικά το φταίξιμο το έχουν τα βενζινάδικα και η ποιότητα βενζίνης. Να σημειώσω οτι το 90% του καυσίμου που κατανάλωνε το μηχανάκι ήταν απο πρατήρια σε χωριά ή απομακρυσμένα μέρη. Η αντλία αλλάχτηκε αντίστοιχη Ιαπωνική. Αποφάσισα οτι κάθε 15.000 θα καθαρίζω το ντεπόζιτο το φίλτρο και εαν δυνατόν και ένα ξέπλυμα την αντλία. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ που βάζουμε, η θεωρία λεει οτι η 100ρα δεν νοθέυτε τόσο εύκολα. Προσωπικά απο εδώ και πέρα σε χωριά και απομακρυσμένα μέρη θα βάζω 100ρα.
Το πρόβλημα δυστυχώς είναι ότι σε χωριά και απομακρυσμένα μέρη είναι εντελώς απίθανο να βρεις 100σταρα...
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εχει φίλτρο η guglatech, μια... κάλτσα που μπαίνει στην εισαγωγή καυσίμου και κρατάει τα σκουπίδια.

Το 22006 λέει ότι ταιριάζει στο Τ7.

Νομίζ
Εχει φίλτρο η guglatech, μια... κάλτσα που μπαίνει στην εισαγωγή καυσίμου και κρατάει τα σκουπίδια.

Το 22006 λέει ότι ταιριάζει στο Τ7.


Νομίζω είναι λίγο βάσανο σε κάθε ανεφοδιασμό.

Σε παλιότερα που είχα διαβάσει. είχαν αργό γέμισμα.

Δεν ξέρω αν τα έχουν αλλάξει, ή αν υπάρχουν διαβαθμίσεις φίλτρων με ανάλογη καθυστέρηση στο φιλτράρισμα για αυτά που φιλτράρουν περισσότερο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν σκεφτείς ότι βγήκαν για βοήθεια σε ανεφοδιασμό από μπουκάλια στην έρημο για τους overlanders το αργό δεν ενοχλεί.

Θεωρώ ότι πιο εύκολα πλένεις αυτό παρά το ντεπόζιτο και την αντλία κάθε 10,000 χλμ.

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα από σκουπίδια στην βενζίνη μέχρι σήμερα (κρατάω επιφύλαξη για το θέμα του ΚΤΜ).
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ναι ρε ,100αρα να βαζεις ,που την εχουν 30 χρονια στην δεξαμενη επειδη δεν αγοραζει κανεις:rolleyes:
Ακριβως :ok: Πριν απο καποια χρονια εβαλα Shell V-power σε ενα απομακρυσμενο χωριο καπου στην Καππαδοκια και το καταλαβα στα 2χμ απο το βενζιναδικο. Το μηχανακι χωλαινε αλλα πηγαινε λογω καρμπυρατερ (XLV650), αν ηταν ψεκαστο θα ειχα παρει την αντλια στο χερι. Αδειασα αυτη τη βενζινη και εβαλα αλλη οταν βρηκα βενζιναδικο σε μεγαλο δρομο αλλα πηρε 3 τεποζιτα για να συνελθει αρκετα. Και οταν γυρισα στην Ελλαδα το ελυσα και αδειασα τη βενζινη απο τα λεκανακια των καρμπ και συνηλθε τελειως.

Σε απομακρυσμενα χωρια, καλυτερα την απλη 95αρα που κινειται.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να πω και εγώ τη μ@λ@κια μου; Συνήθως βαζω V-power 98 απο εταιρικά πρατήρια, όταν μπορώ και τα βρίσκω, αλλιώς όπου νάνε σε ταξίδια. Χθές όμως την κέρασα ένα δοχείο 100άρα από ΕΚΟ, χωρίς να περιμένω κάτι. Αφού έκανε μερικά χιλιόμετρα η μηχανή αφηνίασε. Ανέβαζε στροφές όπως ποτέ και στο καρύδωμα του γκαζιού "άκουγε" αμέσως με άφθονη ροπή από χαμηλά. Η διαφορά ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, μου έκανε εντύπωση ομολογώ.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Καλά ...απ'οτι καταλαβαίνω απο τα τελευταία σχόλια δεν τη γλυτώνω ...
Τώρα που το θυμάμαι και στο 990 που είχα, γύρω στις 15.000χλμ μου βάρεσε αντλία κι αυτό. Αλλά τότε το είχα ρίξει στο οτι είχε κάνει το μηχανάκι 70.000 χλμ...τα ντεπόζιτα είχαν καθαριστεί λίγο αφού το είχα πάρει στις 55.000 στον Γάτο....
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Η πρώτη μου βόλτα με το μπλεδάκι. Έβαλα μερικές φωτογραφίες, μέχρι Θήβα (απο φυλή σκούρτα ερυθρές) η διαδρομή και πίσω απο την άλλη μπάντα γτ με κούρασε λίγο η τυφλομυγα, αλλά έμπλεξα με τις βροχές. Πολύ ομίχλη μέχρι Θήβα, στην επιστροφή έγινα μούσκεμα μέχρι και η αδιάβροχη μεμβράνη απο το dainese πότισε , καλά πήγε αυτό αλλά άξιζε :)









Καλοριζικο φιλος !!!!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Από εκεί που την πήρα μου είπανε να μην βάζω 100αρα (ή τύπου v-power) γιατί το μηχανάκι δεν είναι υψηλής συμπίεσης και δεν χρειάζεται...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Από εκεί που την πήρα μου είπανε να μην βάζω 100αρα (ή τύπου v-power) γιατί το μηχανάκι δεν είναι υψηλής συμπίεσης και δεν χρειάζεται...
Τι σχέση έχει αυτό; Εφόσον έχει ECU και διορθώνει το μίγμα βάσει του knock sensor (κόβει ή δίνει αβανς), το μηχανάκι θα δουλευει πάντα καλύτερα με βενζίνη περισσότερων οκτανίων. Εκτός των άλλων δε συμφωνώ, γιατί μερικές φορές με χαμηλό φορτίο και σκατά βενζίνη μου έχει τύχει να ακούσω πυράκια, που φυσικά διορθώνει αμέσως ο εγκέφαλος. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι, αυτό που σου είπαν είναι (για εμένα) άστοχο.
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Η πρώτη μου βόλτα με το μπλεδάκι. Έβαλα μερικές φωτογραφίες, μέχρι Θήβα (απο φυλή σκούρτα ερυθρές) η διαδρομή και πίσω απο την άλλη μπάντα γτ με κούρασε λίγο η τυφλομυγα, αλλά έμπλεξα με τις βροχές. Πολύ ομίχλη μέχρι Θήβα, στην επιστροφή έγινα μούσκεμα μέχρι και η αδιάβροχη μεμβράνη απο το dainese πότισε , καλά πήγε αυτό αλλά άξιζε :)









Πολλά και όμορφα χιλιόμετρα να γράψετε,πανέμορφη είναι.μοντελο 23?πρόλαβες τη προσφορά της yamaha για 540 ευρώ σε αξεσουάρ;αν ναι τι εβαλες?
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Μιας και το πιάσαμε τα μοντέλα 24 ποτέ έρχονται στην αγορά;στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες πωλουνται από το φθινόπωρο ήδη.σε μας από τι έχω ρωτήσει γύρω στην άνοιξη;έχουν ουσιαστικές διαφορές από τα 23αρια εκτός από τα led φλας,την έγχρωμη οθόνη και το abs που απενεργοποιείται στο πίσω τροχό;
Θέλω να πω αξίζει αν κάποιος ετοιμάζεται για αγορά να περιμένει του 24 (πέρα από το γεγονός ότι θα έχει μοντέλο 24 ) χάνοντας τη προσφορά που τρέχει και με άλλη τιμή ίσως?
 

Mosca_Capoeira

Μέλος
Όνομα
Mosca
Μοτό
TTR 250 Raid '94 & Ténéré 700 Rally '21
Καλημέρα στην ομάδα!!!

Έχω στο Ténéré τη γνήσια σχάρα κεντρικής βαλίτσας της yamaha και θέλω να βάλω κάγκελα για πλαϊνές βαλίτσες της Givi, συγκεκριμένα τα Givi PLO2145 CAM.

Από ότι φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο θέλει κάποιες τροποποιήσεις.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον στην ευρύτερη περιοχή της Εύβοιας ή της Αττικής που να μπορεί να κάνει τις τροποποιήσεις αυτές και να μου τα ταιριάξει στο μηχανάκι;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Καλημέρα στην ομάδα!!!

Έχω στο Ténéré τη γνήσια σχάρα κεντρικής βαλίτσας της yamaha και θέλω να βάλω κάγκελα για πλαϊνές βαλίτσες της Givi, συγκεκριμένα τα Givi PLO2145 CAM.

Από ότι φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο θέλει κάποιες τροποποιήσεις.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον στην ευρύτερη περιοχή της Εύβοιας ή της Αττικής που να μπορεί να κάνει τις τροποποιήσεις αυτές και να μου τα ταιριάξει στο μηχανάκι;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Ρε φίλε δε το ποσταρεις και στα KTM θέματα? Όλο και κάποιοι Τενερακιδες θα γυρνάνε εκεί μέσα...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλημερα παιδια σε ολους !
Μηπως εχει παρει κανεις τα καγκελα της HEED ,τα απλα ,αυτα εδω δλδ:
Crash bars for Yamaha TENERE 700 - Basic
απο Πολωνία ? στελνουν κανονικα Ελλαδα ?
Μηπως καποιος ταχει και τα δίνει απο δω απτο forum ?
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καλημερα παιδια σε ολους !
Μηπως εχει παρει κανεις τα καγκελα της HEED ,τα απλα ,αυτα εδω δλδ:
Crash bars for Yamaha TENERE 700 - Basic
απο Πολωνία ? στελνουν κανονικα Ελλαδα ?
Εχω πάρει απο heed για το KTM πισω κάγκελα, στέλνουν Ελλάδα, για τα άλλα ας απαντησουν οι κάτοχοι t7.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Υπάρχει και ο αντίλογος σε αυτό το βίντεο, που το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον.


Ο συγκεκριμένος δείχνει να έχει πολλες γνώσεις σε μηχανολογικά και έχω δει και άλλα βίντεο του και σε συνδυασμό με τα γραφικά που κάνει, τα κάνει πιο κατανοητά.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Υπάρχει και ο αντίλογος σε αυτό το βίντεο, που το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον.


Ο συγκεκριμένος δείχνει να έχει πολλες γνώσεις σε μηχανολογικά και έχω δει και άλλα βίντεο του και σε συνδυασμό με τα γραφικά που κάνει, τα κάνει πιο κατανοητά.
Ναι το έχω δει!
Ήθελα να το ανεβάσω και εγώ!
Όντως πολύ ενδιαφέρον...
Ελπίζω ο F9 να "απαντήσει"
 
Top Bottom