Yamaha T7 Tenere

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Βρε Κωστή, δεν με προβληματίζει προσωπικά το εμπορικό κομμάτι και το κομματι marketing της Yamaha και ούτε φυσικά πόσοι θα το πάρουν και θα το κάνουν παπί για κάθε μέρα και θα το χρησιμοποιήσουν και για ασφάλτινο Traveller.

Στα δικά μου γούστα που επιθυμώ ένα χωμάτινο adventure traveller με ΑΚΡΙΒΩΣ τα χαρακτηριστικά του concept, δηλαδή την σέλα σερβιέτα, το μεγάλο ύψος απο το έδαφος, το τούμπανο πηρούνι και ψαλίδι λέω: Too good to be true καθώς ΞΕΡΩ πώς δεν είμαι ο μέσος καταναλωτής!

Σαφώς και θα το πολιτικοποιήσουν όπως το βλέπω και θα το ΄΄φλωρέψουν΄΄ για να πουλήσει και να είναι ένα πιο mainstream εργαλείο!

Η αλήθεια είναι πως ΜΠΟΥΧΤΗΣΑΜΕ με εργαλεία που να κάνουν ΛIΓΟ απ όλα και πολύ απο ΤΙΠΟΤΑ.

ΑΝ θέλει η Yamaha να βγάλει ένα χωμάτινο Adventure μηχανάκι όπως ΠΡΕΠΕΙ, ας το βγάλει όπως είναι το Concept.

Αλλιώς την ξέρουμε τη συνταγή!! ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Υπάρχουν άπειρες μοτοσυκλέτες για να αγοράσει κάποιος και να κάνει λίγο απ όλα!

ΕΥΧΟΜΑΙ η Yamaha να το κρατήσει έτσι πολεμικό και να πάει κοντρα στο ρέυμα!! Και πού ξέρεις μπορεί να ανακαλύψει τον εμπορικό παράδεισο που λέει πως υπάρχουν χιλιάδες κόσμου εκει έξω που θέλουν ένα Γιαπωνέζικο Ready to Race!!
Βαγγέλη καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητα(και επιθυμία) σου αλλά κρατάω το παρακάτω κείμενο απ'την επίσημη σελίδα της Yamaha(το λινκ έβαλε παραπάνω ο φίλος BabisStinson )
'Many existing mid-size adventure models are perceived as being too road oriented and too sophisticated, and are unsuited to real off road riding. The adventure world needs a new kind of motorcycle that can offer the genuine long distance versatility and pure durability of the original Ténéré, combined with contemporary design plus cutting edge engine and chassis technology.'

Λίγη υπομονή και σε λίγους μήνες θα ξέρουμε αν οι Γιαμαχαίοι κρατήσουν την 'υπόσχεση΄ τους
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Πάντως το marketing της yamaha έχει αλλάξει πάρα πολύ..... Το 660 είχε παρουσιαστεί σαν concpet μέσα στα νίκελα και τις κορδέλες χαχαχα....
Αυτό είναι dakar style.....:inlove::inlove::inlove:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πάντως το marketing της yamaha έχει αλλάξει πάρα πολύ..... Το 6601200 είχε παρουσιαστεί σαν concpet μέσα στα νίκελα και τις κορδέλες χαχαχα....
Αυτό είναι dakar style.....:inlove::inlove::inlove:
fixed :ok:
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Σωστοοοοοοςς !!!!
Δίκο μου φαουλ, αλλά τώρα με σκάλωσες και προσπαθώ να θυμηθώ το 660 concept κατι video θυμάμαι και spy photos.
:friendship:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Σωστοοοοοοςς !!!!
Δίκο μου φαουλ, αλλά τώρα με σκάλωσες και προσπαθώ να θυμηθώ το 660 concept κατι video θυμάμαι και spy photos.
:friendship:
the legend is back και κατι τετοια...ψηλο offroad καταστασεις.
:cool:
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ωραίο είναι το Τ7.
Έχουν όμως πλάκα οι πρώτες αντιδράσεις λες και βγήκε το υπερμηχανάκι όλων των εποχών !!
Όπως και με το Άφρικα : Θρύλος ! - θα γ...ει ! - θα πετάει ! - κ.λ.π.
Μόλις κυκλοφόρησε βέβαια διαπιστώσαμε ότι είναι ένα user friendly for everybody bike !! (καθόλου κακό αυτό)
Μάλλον το ίδιο θα έχουμε και με το Τ7 και το νέο ΚΤΜ 800 και το αναμενόμενο νεο F 800 ...
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Άμα το βγάλει και σε κίτρινο "Anniversary" speed block ή στα εντελώς racing blue χρώματα της Yamaha θα είναι ότι πρέπει..! :)
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Ωραίο είναι το Τ7.
Έχουν όμως πλάκα οι πρώτες αντιδράσεις λες και βγήκε το υπερμηχανάκι όλων των εποχών !!
Όπως και με το Άφρικα : Θρύλος ! - θα γ...ει ! - θα πετάει ! - κ.λ.π.
Μόλις κυκλοφόρησε βέβαια διαπιστώσαμε ότι είναι ένα user friendly for everybody bike !! (καθόλου κακό αυτό)
Μάλλον το ίδιο θα έχουμε και με το Τ7 και το νέο ΚΤΜ 800 και το αναμενόμενο νεο F 800 ...
Η aprilia βγάζει ένα δικύλινδρο όπλο αλλά δεν έχω δει κανένα (εκτός από δυο) να τα ταξιδέυουν ή να τα δουλεύουν...
Πόσοι αισθάνονται άνετα να ταξιδεύουν με το κάτι σαν το 640 ???? Λίγοι...οπότε γιατί να ασχοληθούν με τους λίγους οι εταιρείες.??
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραίο είναι το Τ7.
Έχουν όμως πλάκα οι πρώτες αντιδράσεις λες και βγήκε το υπερμηχανάκι όλων των εποχών !!
Όπως και με το Άφρικα : Θρύλος ! - θα γ...ει ! - θα πετάει ! - κ.λ.π.
Μόλις κυκλοφόρησε βέβαια διαπιστώσαμε ότι είναι ένα user friendly for everybody bike !! (καθόλου κακό αυτό)
Μάλλον το ίδιο θα έχουμε και με το Τ7 και το νέο ΚΤΜ 800 και το αναμενόμενο νεο F 800 ...
Μπορεί να υπήρχε μια υπεραισιοδοξία ως προς το χωμάτινο προσανατολισμό αλλά γεγονός είναι πως έτσι και αλλιώς ακόμη και το ΑΤ είναι πιο χωμάτινο από τον προκάτοχο του και να σε ταξιδέψει ικανότατα καταφέρνει.
Κατά τη γνώμη μου σήμερα δεν έχει ανταγωνισμό με εξαίρεση ίσως το GS8000 (και είμαι από αυτούς που έχουν ασκήσει σκληρή κριτική στο νέο ΑΤ).

Σε οτι αφορά το Tenere οι δικές μου προσδοκίες (όχι οτι θα μπορώ να το πάρω) είναι να υλοποιηθεί το 70% του concept, ακόμη και τότε θα έχουμε μια μηχανή που θα παίζει μόνη της στον ανταγωνισμό και όταν παίζεις μόνος σου η πίτα είναι ολόκληρη δική σου, που αυτό με τη σειρά του σημαίνει πως δεν σε νοιάζει και τόσο το total market γιατί το market share είναι όλο δικό σου. Δηλαδή ικανοποιητικός αριθμός πωλήσεων, μεγαλύτερος ίσως από αυτόν που θα είχες αν το μοιραζόσουν με μια μεγάλη κατηγορία όπως είναι τα συνήθη on/off.
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Η aprilia βγάζει ένα δικύλινδρο όπλο αλλά δεν έχω δει κανένα (εκτός από δυο) να τα ταξιδέυουν ή να τα δουλεύουν...
Πόσοι αισθάνονται άνετα να ταξιδεύουν με το κάτι σαν το 640 ???? Λίγοι...οπότε γιατί να ασχοληθούν με τους λίγους οι εταιρείες.??

Eπειδη εχω μαλλον το 3ο που δουλευει (sxv βεβαια) θελει "μαστορα" για να δουλεψει σε εκδρομικο το συγκεκριμενο μοτερ, εφοσον το ξεφιμωσεις. Βεβαια τα διαστηματα σερβις του ειναι λιγο μικρα (απο 3 εως 10 ωρες λαδια μοτερ).
Το αυτο πιστευω και για το 640 adv, το οποιο το θεωρω μηχαναρα και ανετα το επαιρνα εαν κοστιζε λιγοτερο απο το caponord μου.
Για την ιστορια και μονο, ενας Φινλανδος την προηγουμενη εβδομαδα τερματισε σε ενα ακομη rally (Amageza rally) χωρις κανενα προβλημα με το aprilia RXV. Ειχε συμμετασχει και στον αγωνα των Σερρων.


 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Ωραίο είναι το Τ7.
Έχουν όμως πλάκα οι πρώτες αντιδράσεις λες και βγήκε το υπερμηχανάκι όλων των εποχών !!
Όπως και με το Άφρικα : Θρύλος ! - θα γ...ει ! - θα πετάει ! - κ.λ.π.
Μόλις κυκλοφόρησε βέβαια διαπιστώσαμε ότι είναι ένα user friendly for everybody bike !! (καθόλου κακό αυτό)
Μάλλον το ίδιο θα έχουμε και με το Τ7 και το νέο ΚΤΜ 800 και το αναμενόμενο νεο F 800 ...
Κοίτα ... Μία μηχανή που είναι (σχεδόν) το ίδιο καλή με ένα 950/990 σε off road και είναι ταυτόχρονα και user friendly (για να μη μιλήσω για το DCT για το οποίο σχεδόν όλοι μιλάνε με τα καλύτερα λόγια) δεν τη λες και απογοήτευση! Στην τιμή ίσως τα χαλάμε λίγο βέβαια..
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Eπειδη εχω μαλλον το 3ο που δουλευει (sxv βεβαια) θελει "μαστορα" για να δουλεψει σε εκδρομικο το συγκεκριμενο μοτερ, εφοσον το ξεφιμωσεις. Βεβαια τα διαστηματα σερβις του ειναι λιγο μικρα (απο 3 εως 10 ωρες λαδια μοτερ).
Το αυτο πιστευω και για το 640 adv, το οποιο το θεωρω μηχαναρα και ανετα το επαιρνα εαν κοστιζε λιγοτερο απο το caponord μου.
Για την ιστορια και μονο, ενας Φινλανδος την προηγουμενη εβδομαδα τερματισε σε ενα ακομη rally (Amageza rally) χωρις κανενα προβλημα με το aprilia RXV. Ειχε συμμετασχει και στον αγωνα των Σερρων.


Νομίζω ότι έχω δεί το aprilia σου σε άλλο forum (σε πίστα με κουβέρτες κτλ.??)....
Έχεις μηχανάρα φτου φτου....
Έτσι είναι αν θέλουμε να έχουμε όπλα, rally, αγωνιστικά enduro/mx/motard, supersport έχει το τίμημα του και δεν μιλάω μόνο για λεφτά...

Στο θέμα μας, το yamaha στις εικόνες είναι κούκλα... άντε με το καλό!!!!
 
Top Bottom