Yamaha T7 Tenere

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Eιδα ένα στο δρόμο σήμερα. Δείχνει πολύ φτωχό από πίσω με την ανύπαρκτη ουρά. Μοιάζει πολύ με εντουράκι. Μπροστά και πλάι είναι κούκλα.

Άντε με το καλό να αρχίσουμε να τα βλέπουμε και στο βουνό.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Σήμερα κάθισα για πολύ λίγο πάνω στο Tenere 700. Οι μόνες εντυπώσεις που έχω είναι καθαρά σε θέματα εργονομίας γιατί αυτό με απασχόλησε κατά βάση. Η σέλα δε μου φάνηκε τόσο στενή. Αν κάποιος έχει συνηθίσει πολυθρόνες τότε θα του φανεί στενή αλλά σε σχέση με αυτά που είχα εγώ στο παρελθόν μου φάνηκε μια χαρά και όχι σερβιέτα. Είναι μεν ψηλό για τους κάτω από 1.75 αλλά αυτό διορθώνεται εύκολα. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι μου φάνηκε ότι το τιμόνι ήταν μακριά από το σώμα για μένα και μαλιστα λιγο χαμηλότερα από μια όρθια adventurάδικη θέση οδήγησης...Επίσης από κοντά η μηχανή δε φαίνεται τόσο μεγάλη όσο σε κάποιες φωτογραφίες.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πριν λιγες μερες πέτυχα στο κοκοσεα εναν Ιταλο που γυριζε φορτωμενος Ιταλια. Δεν ηταν και το πρωτο μποι αλλα δεν δυσκολευοταν. Η σελα ομως μετα απο ωρα πανω της γινεται κουραστικη. Κατα τα αλλα ταξιδευει ανετα φορτωμενο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν λιγες μερες πέτυχα στο κοκοσεα εναν Ιταλο που γυριζε φορτωμενος Ιταλια. Δεν ηταν και το πρωτο μποι αλλα δεν δυσκολευοταν. Η σελα ομως μετα απο ωρα πανω της γινεται κουραστικη. Κατα τα αλλα ταξιδευει ανετα φορτωμενο.
Είπε ο Ιταλός... ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έκανα το σχόλιο, γιατί ακούω και βλέπω κάτι κουφά για το θέμα φορτώματος.
Και επειδή τα φόρουμ είναι πηγή πληροφορίας και όχι "επίδειξης" όπως το φατσομπουκι, ευτυχώς δεν έχουμε τέτοια κρούσματα ακόμη.
Είδα ένα δικαβαλο με 2 σάκους ιμάντες στην ουρά και έγραφε για το τέλειο φόρτωμα και τέλειο ταξίδι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ενα μπλε με σακους στην ουρα ηταν κι αυτο, ταξιδευε μαζι με ενα Guzzi cruiser. Δεν μιλαω αριστα ιταλικα αλλα καταλαβα οτι ταξιδευε χωρις προβλημα ετσι φορτωμενο στην εθνικη (αργα/γρηγορα δεν ξερω) αλλα η μαμα σελα αρχίζει και ζοριζει μετα απο μια ωρα. Αν θυμάμαι καλα παντως δεν ειχε πλαινες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τόσο στο facebook όσο και στο διεθνές φόρουμ που μοιάζει το όνομά του με το δικό μας γράφουν ότι η σέλα είναι άνετη για περίπου 200 km και μετά αρχίζεις και πονάς και θέλει στάση.

και το ίδιο έγραψαν και από εταιρεία ενοικιάσεων μοτοσυκλετών η οποία έψαχνε λύση μέσω των υπόλοιπων χρηστών για σέλα οπότε δεν είναι τόσο αφήνει αυτό
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έκανα το σχόλιο, γιατί ακούω και βλέπω κάτι κουφά για το θέμα φορτώματος.
Και επειδή τα φόρουμ είναι πηγή πληροφορίας και όχι "επίδειξης" όπως το φατσομπουκι, ευτυχώς δεν έχουμε τέτοια κρούσματα ακόμη.
Είδα ένα δικαβαλο με 2 σάκους ιμάντες στην ουρά και έγραφε για το τέλειο φόρτωμα και τέλειο ταξίδι.
Ε καλα ειναι και ο ενθουσιασμος της νεας μοτο... Oπως και το τι σημαινει φορτωμα για τον καθενα. Το παλικαρι ηταν-δεν ηταν 1.70κατι και 70κιλα, οποτε ανετα ειχε "αερα" για αλλα 50 σε βαλιτσες. Σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω εαν ειχε και τις πλευρικες βαλιτσες της Γιαμαχα, αλλα καπου μεταξυ της κλεφτης συζητησης εν μεσω αναζητησης σχεδιων στο λαπτοπ εχω κενο μνημης...

Παντως καθε πωπουλης εχει διαφορετικα γουστα. Πχ για εμενα τι καθομουν στη μαμα σελα του 1090 τι σε παγκακι μπετινο, το ενα και το αυτο. Βεβαια εγω ειμαι ακωλος, οποτε σε οπισθια τυπου Καρντασιαν μπορει να φαινεται η ιδια σελα πολυθρονα. Και το Τ7 για τη μιση ωριτσα που το δοκιμασα μια χαρα ηταν αλλα ξερω πολυ καλα οτι θες πανω απο ωρα για να βγαλεις συμπερασμα.

Φυσικα πεταμε τη σκουφια μας για σελα μονοδρομου , παλαιου και νεου. Ισως τα μονα που ερχονται απο το εργοστασιο με σεζλονγκ/lazy boy...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ξερω αν η μαμα Yamaha βγαζει πλαϊνές, αλλα με τις touratech δείχνει πολυ ωραίο. Και μια σχάρα να βαλεις ενα σάκο και εισαι έτοιμος.

Αυτές δεν είναι Touratech αλλά Yamaha με αυτοκόλλητο Touratech.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η μηχανή δεν έχει σέλα ταξιδιού, the end.
H σέλα της όμως δεν είναι τόσο "δύσκολη" όσο φαίνεται.
Ταξίδι με τη μηχανή αυτή κάνεις μόνο αν σου αρέσει να κάνεις "έτσι" ταξίδι.

Επομένως....

Αν ζεις κι εργάζεσαι στη Φιλανδία και επισκέπτεσαι την Ελλάδα 3 φορές το χρόνο... δε κάνει!
Αν θέλεις στα ταξίδια σου να βγάζεις 600 χλμ τη μέρα επί 15 ημέρες... δε κάνει!
Αν θέλεις να βγάλεις 1000 χλμ σε μια μέρα... δε κάνει!
Αν θέλεις να τη φορτώσεις όπως φορτώνεις ένα αυτοκίνητο*... δε κάνει!

Όμως...

Αν σου αρέσει να οδηγείς στο επαρχιακό δίκτυο, να απολαμβάνεις και να ταξιδεύεις πρακτικά και πνευματικά με ένα λογικό φόρτωμα (2 μέτρια σαμάρια των 25 λίτρων, ένα λουκάνικο των 40 λίτρων και ένα φυσιολογικό tank bag)... κάνει μια χαρά!
Αν σου αρέσει το ταξίδι να ξεκινάει μήνες πριν από το σπίτι, με έναν λίγο καλύτερο σχεδιασμό στις αποστάσεις και τις διανυκτερεύσεις... κάνει μια χαρά!
Αν θέλεις να έχεις λιγότερο στρες στις χωμάτινες επισκέψεις... κάνει μια χαρά!


Κυρίως όμως....

Αν σου αρέσει, κάνει όπως και να 'χει!


*από ένα σημείο της μοτοσυκλετιστικής μου καριέρας και μετά... ποτέ δε κατάλαβα αυτόν τον πόθο του υπερφορτώματος
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωστός ο Στέφανος.

Η μονη ένσταση για το υπέρ-φόρτωμα.
Αν κάνεις 10μερο δικαβαλο ταξίδι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, χρειάζεσαι φόρτωμα.
Αν κάνεις και κατασκήνωση ειδικά, θέλεις υπερφόρτωση.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Σωστός ο Στέφανος.

Η μονη ένσταση για το υπέρ-φόρτωμα.
Αν κάνεις 10μερο δικαβαλο ταξίδι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, χρειάζεσαι φόρτωμα.
Αν κάνεις και κατασκήνωση ειδικά, θέλεις υπερφόρτωση.
Σωστοί και οι 2.
Σε κάθε περίπτωση πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση, έχω περιέργεια να δω πως θα τα πάει εμπορικά.

Για φόρτωμα εδώ είστε


Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτή η κοπέλα, κάνει βόλτα με τα μαμά αξεσουάρ, φορτωμένη. Lea Rieck, got2go στο φμπ.



Τώρα είναι Μαρόκο. Έχει γράψει εντυπώσεις, αξίζει.
 
Top Bottom