Yamaha T7 Tenere

Mpimpos

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha
Θα γελάσω πάρα πολύ αν το κούνημα του τενερέ γίνει το νέο tracer gate


Επίσης εάν η συνεπιβάτης ενδιαφέρεται για την απόλυτη άνεση σε μοτοσυκλέτα έβγαλε χτες ο Παναγιωτόπουλος σε αγγελία στο car ένα BMW f850gs adventure στα 10.000 ευρώ με εγγύηση φουλ πακέτο εξοπλισμού.
Θα γελάσω πάρα πολύ αν το κούνημα του τενερέ γίνει το νέο tracer gate


Επίσης εάν η συνεπιβάτης ενδιαφέρεται για την απόλυτη άνεση σε μοτοσυκλέτα έβγαλε χτες ο Παναγιωτόπουλος σε αγγελία στο car ένα BMW f850gs adventure στα 10.000 ευρώ με εγγύηση φουλ πακέτο εξοπλισμού.
δεν υπαρχει κατ εμε η απολυτη ανεση σε μοτο. Καποια στιγμη ωρα θα πιαστεις ακομα και με αμαξι να εισαι.
 

Mpimpos

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha
Δεν ξέρω τι ύψος έχετε όλοι εσείς που λέτε ότι τρως ξύλο με τη ζελατίνα

Εγώ στο 186 ξύλο δεν έφαγα αλλά γεγονός είναι ότι είχε βρώμικο αέρα πίσω από τη ζελατίνα ο οποίος δημιουργούσε αυξημένο θόρυβο στο κράνος. Ανεμοπιεση πάντως δεν υπήρχε πουθενά και φαντάζομαι ότι εάν μπουν πλευρικά αυτάκια στη ζελατίνα το πιθανότερο αν θα κόψουν και την τύρβη αυτή
186 χλμ με μαμισια ζελατινα;;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Θα γελάσω πάρα πολύ αν το κούνημα του τενερέ γίνει το νέο tracer gate
Με 27° rake και μολις 104mm trail δεν ειναι και η πιο σταθερη γεωμετρία στην κατηγορια, στη θεωρια τουλαχιστον.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διπλος εχεις κανει χλμ σε εθνικο δυκτιο;
Όχι δεν έχω κάνει και το μηχανάκι μου βγάζει τον ίδιο προβληματισμό με σένα οπότε κοιτάω άλλη λύση για τα δικά βαλα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μεταξυ Tracer 700 και Vstrom 650 θα πηγαινα στο δευτερο, δοκιμασμενη λυση αλλα ταυτοχρονα εξελιγμενο πλεον.

Αδιακρητη ερωτηση, για τι υψη/κιλα μιλαμε στο δικαβαλο?
 

Mpimpos

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha
Μεταξυ Tracer 700 και Vstrom 650 θα πηγαινα στο δευτερο, δοκιμασμενη λυση αλλα ταυτοχρονα εξελιγμενο πλεον.

Αδιακρητη ερωτηση, για τι υψη/κιλα μιλαμε στο δικαβαλο?
1.80.και 1.65..κιλα 62 +75.(62 εγω) χααα.. καλο το vstrom αλλα σχετικα βαρυ και νωχελικο
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
1.80.και 1.65.. καλο το vstrom αλλα βαρυ και νωχελικο
Ναι ενω το Tracer βαζει φωτιες στην ασφαλτο...

Να ξερεις παντως οτι το Τενερε 700 εχει οριο φορτιου 190κιλα συμφωνα με το μανιουαλ του. Αναβατης, συνεπιβατης με εξοπλισμο και βαλιτσες/καγκελα/φορτιο δηλαδη να ειναι εως 190κιλα συνολο.
 

PanosP

Μέλος
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
Yamaha Tenere 700, (x) Honda CRF 250 Rally
Ειναι για κοντους το μηχανακι σαν και μενα στο 1.73, δεν νιωθω τπτ απο αερα ως τα 150 :)
 

Mpimpos

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha
Ναι ενω το Tracer βαζει φωτιες στην ασφαλτο...

Να ξερεις παντως οτι το Τενερε 700 εχει οριο φορτιου 190κιλα συμφωνα με το μανιουαλ του. Αναβατης, συνεπιβατης με εξοπλισμο και βαλιτσες/καγκελα/φορτιο δηλαδη να ειναι εως 190κιλα συνολο.
Νασαι καλα για την ενημερωση.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ναι ενω το Tracer βαζει φωτιες στην ασφαλτο...

Να ξερεις παντως οτι το Τενερε 700 εχει οριο φορτιου 190κιλα συμφωνα με το μανιουαλ του. Αναβατης, συνεπιβατης με εξοπλισμο και βαλιτσες/καγκελα/φορτιο δηλαδη να ειναι εως 190κιλα συνολο.
Όντως ισχύει αυτό;
Λίγα δεν είναι;
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Η ζελατινα αρκει οντως μεχρι τα 120,το μηχανακι ομως μεχρι τα 180 που το ανοιξα ηταν Ακλονητο,τρως ξυλο απ τον αερα με την στδ ζελατινα ,δεν κουναει ΚΑΘΟΛΟΥ ομως.
Δεν εννοώ αν κουνάει στις ευθείες! Δεν θα μου κάνει και εντύπωση μετά κάποιες ταχύτητες.... Εννοώ ότι δεν εμπνέει την σταθερότητα υπό κλίση που έχουν οι πιο ''άσφαλτινες'' κατασκευές!!!

Δεν ξέρω κατά πόσο θα το έπαιρνε κάποιος για δικαβάλα ταξίδια έστω και της τάξης των ±300 χλμ (κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι και στο τέλος φτάσαμε τα 500-600 τη μέρα) αλλά αν με ρωτάς αν θα ήθελα να έχω μια τέτοια κατασκευή στο γκαράζ μου (όχι απαραίτητα το T7) απαντώ ξεκάθαρα ναι!!!

Τώρα επειδή τα λεφτά τρέχουν από τα μπατζάκια ας μείνω με το σούπερ @@@το Capo μου!!! :fun:fun:p:p
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Επειδή εγώ είμαι 115kg (185cm) και η συνεπιβάτης 68kg (172cm). Έχουμε πάει δικάβαλο άνετα μέχρι το Σχοινιά και πίσω ( περίπου 100χλμ) με άνεση ( το στρώνω ακόμα και θέλω να το ζορισω για περισσότερα). Δεν ξέρω τι περιμένετε από μια μηχανή on/off, αλλά η προηγούμενη μεγάλη και άνετη που είχα ( BMW 1150gs Adv) ήταν άνετη στο ταξίδι, αλλά λόγω βάρους σου έβγαζε την πίστη όταν έφτανες στον προορισμό. Έκανα άνετα τα 500+ μέχρι την Θεσσαλονίκη, αλλά μέσα στην πόλη ήταν ζόρι. Ήμουν άνετος για 5-6 ώρες και προβληματισμένος για 3-4 μέρες.
Τα ίδια και όταν πήγαινα στην ορεινή Αρκαδία στο χωριό της γυναίκας μου.
Η μόνη μηχανή που έκανε καλά και τα δύο ήταν το 950 Adventure S , αλλά εκεί είχε άλλους προβληματισμούς.

Το Tenere με μία στάση παραπάνω ( μισή ώρα καθυστέρηση στα 400 χλμ) θα σου παρέχει ξένοιαστες εξορμήσεις.
Εγώ λόγω" όγκου" θα του αλλάξω το πίσω ελατήριο με ένα Hyperpro όταν ολοκληρώσω το στρώσιμο και θα είμαι "άρχοντας"
 

Mpimpos

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha
Επειδή εγώ είμαι 115kg (185cm) και η συνεπιβάτης 68kg (172cm). Έχουμε πάει δικάβαλο άνετα μέχρι το Σχοινιά και πίσω ( περίπου 100χλμ) με άνεση ( το στρώνω ακόμα και θέλω να το ζορισω για περισσότερα). Δεν ξέρω τι περιμένετε από μια μηχανή on/off, αλλά η προηγούμενη μεγάλη και άνετη που είχα ( BMW 1150gs Adv) ήταν άνετη στο ταξίδι, αλλά λόγω βάρους σου έβγαζε την πίστη όταν έφτανες στον προορισμό. Έκανα άνετα τα 500+ μέχρι την Θεσσαλονίκη, αλλά μέσα στην πόλη ήταν ζόρι. Ήμουν άνετος για 5-6 ώρες και προβληματισμένος για 3-4 μέρες.
Τα ίδια και όταν πήγαινα στην ορεινή Αρκαδία στο χωριό της γυναίκας μου.
Η μόνη μηχανή που έκανε καλά και τα δύο ήταν το 950 Adventure S , αλλά εκεί είχε άλλους προβληματισμούς.

Το Tenere με μία στάση παραπάνω ( μισή ώρα καθυστέρηση στα 400 χλμ) θα σου παρέχει ξένοιαστες εξορμήσεις.
Εγώ λόγω" όγκου" θα του αλλάξω το πίσω ελατήριο με ένα Hyperpro όταν ολοκληρώσω το στρώσιμο και θα είμαι "άρχοντας"
Με μαμισια σελλα και ζελατινα πηγατε;
 
Top Bottom