Yamaha T7 Tenere

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Θέλω να φέρω το τιμόνι ένα κλικ πιο κοντά στο σώμα μου για καλύτερη γωνία στα χέρια.
Από λίγο ψάξιμο που έκανα υπάρχουν δύο διαφορετικοί τύποι αποστάτες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, τους σταθερούς και τους ρυθμιζόμενους.
Έχει βάλει κάποιος ή γνωρίζει να μου προτείνει κάποιο ποιοτικό?
Αυτοί που βάζω στις φωτογραφίες μου κάνουν?

Αυτούς σκέφτομαι και εγώ, 2cm πίσω και 2cm πάνω, νομίζω είναι ταμάμ.
Τους δείνει όμως για Africa twin, λέτε να μην κάνουν? Να έχει πχ άλλο σπείρωμα ή είναι το ίδιο σε όλα?

Βαζω τα παραπανω παλια ποσταρισματα επειδη ειδα οτι υπαρχουν αποστατες που φερνουν το τιμονι πανω αλλά και προς τον αναβατη, και κατι τετοιο θελω για το δικο μου AT1100L. Αλλα ψαχνοντας δε βρηκα πληροφοριες σχετικα. Ποιοι ειναι αυτοι οι αποστατες που φερνουν το τιμονι 2cm πισω και 2cm πανω και βγαινουν για Africa Twin? Αν μπορειτε βαλε ενα συνδεσμο, ευχαριστω.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βαζω τα παραπανω παλια ποσταρισματα επειδη ειδα οτι υπαρχουν αποστατες που φερνουν το τιμονι πανω αλλά και προς τον αναβατη, και κατι τετοιο θελω για το δικο μου AT1100L. Αλλα ψαχνοντας δε βρηκα πληροφοριες σχετικα. Ποιοι ειναι αυτοι οι αποστατες που φερνουν το τιμονι 2cm πισω και 2cm πανω και βγαινουν για Africa Twin? Αν μπορειτε βαλε ενα συνδεσμο, ευχαριστω.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Θα προτιμούσατε τις os base βαλίτσες της Kriega (6+6 lt λέω) πάνω στην dedicated βάση της εταιρείας ή όπως το σεταπ της AS και γιατί;
Μιχάλη εγώ μιας και είχα την σχάρα της Perun Moto προτίμησα την βάση της kriega για το Tenere και δεν το έχω μετανιώσει. Είναι πολύ ποιοτική κατασκευή. Οι συγκεκριμένες πλαϊνές βάσεις δεν μου αρέσουν όταν είναι χωρίς βαλίτσες γιατί μου θυμίζει λίγο armadillo το μηχανάκι.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Θα προτιμούσατε τις os base βαλίτσες της Kriega (6+6 lt λέω) πάνω στην dedicated βάση της εταιρείας ή όπως το σεταπ της AS και γιατί;
Την βάση της Kriega φυσικά, γιατί να βάλεις επιπλέον σίδερο πάνω στη μηχανή, όταν κάτι είναι μελετημένο να δουλεύει χωρίς;
Το μόνο που πρέπει να τσεκάρεις είναι πως κάθεται η (υφασμάτινη) βάση με τη σχάρα που έχεις τώρα πάνω στο Τ7.
Αλήθεια τα 6+6L τσαντΑΚΙΑ τι ακριβώς χρήση μπορούν να έχουν;
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Μιχάλη εγώ μιας και είχα την σχάρα της Perun Moto προτίμησα την βάση της kriega για το Tenere και δεν το έχω μετανιώσει. Είναι πολύ ποιοτική κατασκευή. Οι συγκεκριμένες πλαϊνές βάσεις δεν μου αρέσουν όταν είναι χωρίς βαλίτσες γιατί μου θυμίζει λίγο armadillo το μηχανάκι.
Χαχα δεν έχεις άδικο Γιάννη.. αλλά μαύρες πάνω σε μαύρο μηχανάκι χάνονται κάπως.. γενικά μου αρέσουν τα προϊόντα της AS. Έχω γνωστό με τις εν λόγω βάσεις/σχάρα και δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει...
Από την άλλη...
Την βάση της Kriega φυσικά, γιατί να βάλεις επιπλέον σίδερο πάνω στη μηχανή, όταν κάτι είναι μελετημένο να δουλεύει χωρίς;
Το μόνο που πρέπει να τσεκάρεις είναι πως κάθεται η (υφασμάτινη) βάση με τη σχάρα που έχεις τώρα πάνω στο Τ7.
Αλήθεια τα 6+6L τσαντΑΚΙΑ τι ακριβώς χρήση μπορούν να έχουν;
..όπως λες και εσύ Αλέξανδρε το όποιο επιπλέον βάρος είναι λάθος λογική. Βέβαια τα εν λόγω προϊόντα είναι από τα πιο ελαφριά εκεί έξω.
Η κατασκευή του συστήματος της Kriega είναι εξαιρετική δεν διαφωνώ έχω φίλο που το έχει και το έχω δει από κοντά. Είναι high-endιά.. και φυσικά δουλεύει εξαιρετικά φέρνοντας το βάρος σχετικά κάτω και όσο πιο κοντά στον αναβάτη γίνεται χωρίς να ενοχλεί.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα ήταν ίσως χρήσιμη η ύπαρξη μιας σχάρας πίσω και κυρίως κάποιας μορφής χειρολαβές. Δεν ξέρω αν το σύστημα της Kriega θα μπορούσε να μπει με την σχάρα μόνο τις AS χωρίς τα πλαινά.
Εννοείται πως η σχάρα που έχω τώρα (SW) θα βγαίνει όταν είναι να χρησιμοποιήσω τα Kriega.
Σε σχέση με την χωρητικότητα έκανα λάθος πιο πάνω τα 12lt +12lt σκέφτομαι με την λογική του εκπαιδεύω τον εαυτό μου για όσο πιο light packing μπορώ... Ο φίλος μου έχει τα 18+18 και τα 6+6 για μονοήμερες καταστάσεις.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μιχάλη εγώ μιας και είχα την σχάρα της Perun Moto προτίμησα την βάση της kriega για το Tenere και δεν το έχω μετανιώσει. Είναι πολύ ποιοτική κατασκευή. Οι συγκεκριμένες πλαϊνές βάσεις δεν μου αρέσουν όταν είναι χωρίς βαλίτσες γιατί μου θυμίζει λίγο armadillo το μηχανάκι.
Δεν είναι λίγο ψηλά οι σάκοι με τις βάσεις της της kriega ? Ενα σαμάρι με πίσω καγκελο μπορεί να κατέβουν πολύ χαμηλά. Καταλαβαίνω την λογική για ένα σύστημα χωρίς κάγκελα αλλά νομίζω το βάρος είναι περισσότερο θέμα κατανομής.

Σε σχέση με την χωρητικότητα έκανα λάθος πιο πάνω τα 12lt +12lt σκέφτομαι με την λογική του εκπαιδεύω τον εαυτό μου για όσο πιο light packing μπορώ...
Θα έλεγα να αρχίσεις λίγο ανάποδα. Το light δεν σημαίνει καταναγκη ότι ο όγκος είναι λιγος. Δες τι όγκο έχει ο εξοπλισμός που θέλεις να πάρεις μαζί και μετά αποφάσισε. Πχ ένας υπνοσακος εύκολα μπορεί να πιάσει 8λιτρα. Μια τσάντα με εργαλεία αλλά 3, μια σαμπρέλα άλλο ένα, κλπ κλπ.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δεν είναι λίγο ψηλά οι σάκοι με τις βάσεις της της kriega ? Ενα σαμάρι με πίσω καγκελο μπορεί να κατέβουν πολύ χαμηλά. Καταλαβαίνω την λογική για ένα σύστημα χωρίς κάγκελα αλλά νομίζω το βάρος είναι περισσότερο θέμα κατανομής.


Θα έλεγα να αρχίσεις λίγο ανάποδα. Το light δεν σημαίνει καταναγκη ότι ο όγκος είναι λιγος. Δες τι όγκο έχει ο εξοπλισμός που θέλεις να πάρεις μαζί και μετά αποφάσισε. Πχ ένας υπνοσακος εύκολα μπορεί να πιάσει 8λιτρα. Μια τσάντα με εργαλεία αλλά 3, μια σαμπρέλα άλλο ένα, κλπ κλπ.
Εξέχουν λίγο (για τα os 18) αλλά από την άλλη απέχουν αρκετά από το τελικό της εξάτμισης. Έχουν ωραίο ζύγισμα πάντως...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ότι και να διαλέξεις, σταδιακά τα πράγματα που παίρνεις πρέπει να τα διαλέξεις με τον λιγότερο δυνατόν όγκο και βάρος επίσης. Ο καλός εξοπλισμός είναι επένδυση και αντέχει χρόνια...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!


Χαχα δεν έχεις άδικο Γιάννη.. αλλά μαύρες πάνω σε μαύρο μηχανάκι χάνονται κάπως.. γενικά μου αρέσουν τα προϊόντα της AS. Έχω γνωστό με τις εν λόγω βάσεις/σχάρα και δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει...
Από την άλλη...

..όπως λες και εσύ Αλέξανδρε το όποιο επιπλέον βάρος είναι λάθος λογική. Βέβαια τα εν λόγω προϊόντα είναι από τα πιο ελαφριά εκεί έξω.
Η κατασκευή του συστήματος της Kriega είναι εξαιρετική δεν διαφωνώ έχω φίλο που το έχει και το έχω δει από κοντά. Είναι high-endιά.. και φυσικά δουλεύει εξαιρετικά φέρνοντας το βάρος σχετικά κάτω και όσο πιο κοντά στον αναβάτη γίνεται χωρίς να ενοχλεί.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα ήταν ίσως χρήσιμη η ύπαρξη μιας σχάρας πίσω και κυρίως κάποιας μορφής χειρολαβές. Δεν ξέρω αν το σύστημα της Kriega θα μπορούσε να μπει με την σχάρα μόνο τις AS χωρίς τα πλαινά.
Εννοείται πως η σχάρα που έχω τώρα (SW) θα βγαίνει όταν είναι να χρησιμοποιήσω τα Kriega.
Σε σχέση με την χωρητικότητα έκανα λάθος πιο πάνω τα 12lt +12lt σκέφτομαι με την λογική του εκπαιδεύω τον εαυτό μου για όσο πιο light packing μπορώ... Ο φίλος μου έχει τα 18+18 και τα 6+6 για μονοήμερες καταστάσεις.
Εγώ έχω τα 18 άρια για τα πλαϊνά, το 6αρι για τα εργαλεία και τις σαμπρέλες που μπαίνει πάνω στη σέλα και ένα 15λιτρο για την πλάτη . Κάποια στιγμή θα πάρω και 2 os 6 ακόμη για διανυκτέρευση χωρίς αντίσκηνο...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!


Χαχα δεν έχεις άδικο Γιάννη.. αλλά μαύρες πάνω σε μαύρο μηχανάκι χάνονται κάπως.. γενικά μου αρέσουν τα προϊόντα της AS. Έχω γνωστό με τις εν λόγω βάσεις/σχάρα και δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει...
Από την άλλη...

..όπως λες και εσύ Αλέξανδρε το όποιο επιπλέον βάρος είναι λάθος λογική. Βέβαια τα εν λόγω προϊόντα είναι από τα πιο ελαφριά εκεί έξω.
Η κατασκευή του συστήματος της Kriega είναι εξαιρετική δεν διαφωνώ έχω φίλο που το έχει και το έχω δει από κοντά. Είναι high-endιά.. και φυσικά δουλεύει εξαιρετικά φέρνοντας το βάρος σχετικά κάτω και όσο πιο κοντά στον αναβάτη γίνεται χωρίς να ενοχλεί.
Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα ήταν ίσως χρήσιμη η ύπαρξη μιας σχάρας πίσω και κυρίως κάποιας μορφής χειρολαβές. Δεν ξέρω αν το σύστημα της Kriega θα μπορούσε να μπει με την σχάρα μόνο τις AS χωρίς τα πλαινά.
Εννοείται πως η σχάρα που έχω τώρα (SW) θα βγαίνει όταν είναι να χρησιμοποιήσω τα Kriega.
Σε σχέση με την χωρητικότητα έκανα λάθος πιο πάνω τα 12lt +12lt σκέφτομαι με την λογική του εκπαιδεύω τον εαυτό μου για όσο πιο light packing μπορώ... Ο φίλος μου έχει τα 18+18 και τα 6+6 για μονοήμερες καταστάσεις.
Ακόμη και οι 12 + 12 είναι πολύ μικρές για το Tenere και μάλλον θα είναι σστείες πάνω του. Στο μικρό WRR έχω τις 18 +18 και για μονοήμερη ΑΝ μου χρειαζόταν θα έβαζα μόνο τη μια από την αντίθετη πλευρά της εξάτμισης (αφού σκέφτεσαι για μεταlλική βάση/σχάρα όπως έχω εγώ).



 
Τελευταία επεξεργασία:

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ναι για τις 18+18 θα πάω τελικά...
Άλλωστε αν δεν βάλεις πολλά πράγματα μέσα μαζεύουν...
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ναι για τις 18+18 θα πάω τελικά...
Άλλωστε αν δεν βάλεις πολλά πράγματα μέσα μαζεύουν...
Αν δεν έχεις τόσα πράγματα που να γεμίζουν μια τσάντα 18 λίτρων καλύτερα ένα backpack και τελειώνει η ιστορία.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Αν δεν έχεις τόσα πράγματα που να γεμίζουν μια τσάντα 18 λίτρων καλύτερα ένα backpack και τελειώνει η ιστορία.
Σίγουρα έχω.. απλά λέω αν είναι μια ημερήσια βόλτα πχ. Άσε που προτιμώ να μην έχω κάτι στην πλάτη αν είναι δυνατόν
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Απλά αν ο όγκος των πραγμάτων είναι τόσο μικρός υπάρχουν άλλες λύσεις, όπως back pack, tail pack κτλ.
Βαλίτσες, σαμάρια, σάκοι, τσάντες ουράς κτλ, πρέπει να είναι οι πρώτες επιλογές, και τελευταία το σακίδιο πλάτης!
Με εξαίρεση τα gs (υπάρχουν και άλλες μηχανές, αλλά αυτήν έχουμε, αυτήν λέμε) που όσο βάρος και να έχει η τσάντα πλάτης, ακουμπάει στην πίσω σέλα!!! :happy:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχεις 42000 ευρώ για μοτοσικλέτα και δεν θες να τα δώσεις σε Ιταλούς για V4 η τρικυλιδρο;

Η Yamaha Europe έχει την λύση.


 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ρε παίδες συγνώμη αλλά μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαβασω όλο το νήμα για info, μήπως μπορείτε να μου κάνετε δυο τρεις προτάσεις για κάγκελα και για εξάτμιση;

Ευχαριστώ.
 
Top Bottom