Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Πολύ ωραίο!
Το μόνο του θέμα/μειονέκτημα είναι ότι όχι μόνο θέλει αλλαγή λαδιών κάθε 5.000 χλμ, αλλά θέλει και έλεγχο (με ενδεχόμενη ρύθμιση) βαλβίδων σε αυτά τα χλμ.
Που το διάβασες?
Είχα την εντύπωση ότι δεν έχει τόσο τακτική συντήρηση.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Που το διάβασες?
Είχα την εντύπωση ότι δεν έχει τόσο τακτική συντήρηση.
Στο YouTube το είχα πρωτοδει, κάποιος που έκανε κριτική μετά από αρκετά χλμ και χρόνο συμβίωσης.
Αλλά και με ψάξιμο στο google στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε.

π.χ: πηγή AJP PR7 650 Adventure Maintenance Schedule


The AJP PR7 650 has very aggressive 5000 km / 3000 mile service intervals between oil changes and valve clearance inspections.

Luckily, the valve clearance check is easy, as you don’t need to remove the camshaft.

AJP also recommends you change the air filter at every service, and clean it between services.

Every two services, replace the spark plug, fluids, and grease major components like the steering head bearings.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
π.χ: πηγή AJP PR7 650 Adventure Maintenance Schedule


The AJP PR7 650 has very aggressive 5000 km / 3000 mile service intervals between oil changes and valve clearance inspections.

Luckily, the valve clearance check is easy, as you don’t need to remove the camshaft.

AJP also recommends you change the air filter at every service, and clean it between services.

Every two services, replace the spark plug, fluids, and grease major components like the steering head bearings.
Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή, και αυτό!!!!! :happy:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο YouTube το είχα πρωτοδει, κάποιος που έκανε κριτική μετά από αρκετά χλμ και χρόνο συμβίωσης.
Αλλά και με ψάξιμο στο google στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε.

π.χ: πηγή AJP PR7 650 Adventure Maintenance Schedule


The AJP PR7 650 has very aggressive 5000 km / 3000 mile service intervals between oil changes and valve clearance inspections.

Luckily, the valve clearance check is easy, as you don’t need to remove the camshaft.

AJP also recommends you change the air filter at every service, and clean it between services.

Every two services, replace the spark plug, fluids, and grease major components like the steering head bearings.
Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα
Πιο νωρίς αλλάζουμε στα μονοκυλινδρα λαδι
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ένα ενδεικτικό (από τα πολλά) βίντεο από τον Βούλγαρο Παβλίν, αρκετά ενδιαφέρον θα έλεγα!!!
Για το πώς σκέφτεται, πώς πράττει, τι ταξίδια έχει κάνει και τι σκοπεύει να κάνει. Πώς επιλέγει τι μηχανή θα οδηγήσει κτλ

 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
είναι η βασική έκδοση χωρίς τα εξτρά, γι' αυτό έχει τόσο μονο!
με μια αλοιφή θα γίνει σαν καινούριο....
Δέχεται μόνο μνήματα λέει... :thumbsdown:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
είναι η βασική έκδοση χωρίς τα εξτρά, γι' αυτό έχει τόσο μονο!
με μια αλοιφή θα γίνει σαν καινούριο....
Δεν ειναι προκλητικος?
"Οποιος εχει τα χρηματα και ελθει πρωτος , την παιρνει και φευγει .."
:ha
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σε αυτήν τη τιμή, είναι με το.... κλειδί στο χέρι, ή με το πουλί στο χερι;;; :ha



Highlights αγγελίας!!!!!!!

...."ήταν σε κατάσταση λειτουργίας"!
Κάποτε, ναι!!!! :ha


.... "μόνο μετρητά κατά την παραλαβή"!
Λίρες ας πούμε, δεν δέχεται!!!! :ha


...."δέχομαι μόνο μνήματα"!

Φωτογραφίζει "κάποιον" από εδώ μέσα με αυτήν την πρόταση;;;; :ha


..."οποίος έρθει πρώτος, την παίρνει και φεύγει"!

Ναι, γιατί η "ουρά" αγοραστών θα είναι τεράστια, και δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί!!!! :ha
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χτες κοίταζα triumph boneville 1200 (speed twin κλπ με το κανονικό τιμόνι), δεν λέω τι έχει γεμίσει τα "προτεινόμενα" του Youtube σήμερα.

Για καμιά χαζοβόλτα κοντινή καλό φαίνεται. Κάκιστο VFM.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Χτες κοίταζα triumph boneville 1200 (speed twin κλπ με το κανονικό τιμόνι), δεν λέω τι έχει γεμίσει τα "προτεινόμενα" του Youtube σήμερα.

Για καμιά χαζοβόλτα κοντινή καλό φαίνεται. Κάκιστο VFM.
Ακόμα χειρότερα (κατά την γνώμη μου πάντα) το Scrambler.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ακόμα χειρότερα (κατά την γνώμη μου πάντα) το Scrambler.
Το "ψηλό" έχει πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και χρειάζεται μια zard χαμηλή για να γλιτώσει ο αναβάτης το έγκαυμα. Έχω δει ένα δύο "έτοιμα" κατά καιρούς σε αγγελίες, δεν έχω πειστεί ότι αξίζει λεφτά 1290S και XR.

Στο twin δεν έχω καταλάβει τι πληρώνεις πέραν της ομορφιάς. Θα μου πεις και η πενφέ τα ίδια λεφτά ζητάει για το RnineT, αλλά διάβολε ο ανταγωνισμός υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει τα προϊόντα καλύτερα, όχι ίδια χάλια. Τώρα που το γράφω αυτό θυμήθηκα τα ωραία μας σε κινητή, ρεύμα κλπ με τον υγιή ανταγωνισμό και... Εντάξει τι περιμένουμε από τις εταιρείες...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Χτες κοίταζα triumph boneville 1200 (speed twin κλπ με το κανονικό τιμόνι), δεν λέω τι έχει γεμίσει τα "προτεινόμενα" του Youtube σήμερα.

Για καμιά χαζοβόλτα κοντινή καλό φαίνεται. Κάκιστο VFM.
Θα ήθελα να μπω στο μυαλό σου για μία μέρα....ή μήπως δεν θα ήθελα?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα ήθελα να μπω στο μυαλό σου για μία μέρα....ή μήπως δεν θα ήθελα?
Μου αρέσουν τραγικά πολλές μοτοσυκλέτες για να μπορώ να τις αποκτήσω και συντηρήσω.

Δεν είμαι ο Barber να έχω μερικές εκατοντάδες έτοιμες και να μπορώ να βγάλω για "συντήρηση" κάθε μέρα άλλη.
 
Top Bottom