Αγορα bmw gs 1200/1250 adventure!

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η 24.000 αν πας σε χρηματοδοτικό δε θα μείνουν 24.000, θα τσιμπήσουν άλλο ένα 6 χίλιαρο.
Γιατί ναι μεν είναι εξαιρετικό το πρόγραμμα αλλά σου πλασάρει παράλληλα -υποχρεωτικά- και ένα ασφαλιστικό που επίσης είναι εξαιρετικό αλλά για κάποιον που βγαίνει 2-3 φορές το χρόνο στην Ευρώπη και όχι για κάποιον που δε γράφει πολλά χιλιόμετρα. Αυτό το ασφαλιστικό αγγίζει τα 4 χιλιάρικα σε βάθος 3ετίας...
Εγώ θα έβλεπα με περισσότερη συμπάθεια ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο. Είναι αρκετά οικονομικότερο, τα φαινόμενα καμιά φορά απατούν. Για "πολύ" μεταχειρισμένο θα ήταν όχι και από εμένα.
Απλά το αναφέρω...
 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!
Λογικα θα παω σε κανουργιο η αμα βρω απο γνωστο μου καποιο πολυ καλο...παντα 1250 εκει καταληξαμε!
Τι να κοιταξω περισσοτερο σε αυτα ,ξερoυμε κατι απο συγκεκριμενες φθορες η βλαβες?
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
...... αν οι αναγκες μου ειναι για μια μηχανη 24000 η μπορουν να εξυπηρετηθουν με ενα κοστος τυπου 17000 5ετιας...
Σύμφωνα με τις ανάγκες που περιέγραψες πιο πάνω, με 17.000€ και πενταετίας είσαι ΥΠΕΡκαλυμμένος !!!!!!!
Παράπανω από ΥΠΕΡκαλυμμενος θα έλεγα! Τα 7.000€ της διαφοράς, δεν είναι καθόλου αμελητέα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σύμφωνα με τις ανάγκες που περιέγραψες πιο πάνω, με 17.000€ και πενταετίας είσαι ΥΠΕΡκαλυμμένος !!!!!!!
Παράπανω από ΥΠΕΡκαλυμμενος θα έλεγα! Τα 7.000€ της διαφοράς, δεν είναι καθόλου αμελητέα!!!!
Που δεν θα είναι μόνο 7.000.
Βάλε τόκους, βάλε υπερ-ασφάλιση, βάλε κάποια αξεσουαράκια (που μάλλον ήδη θα έχει ένα μεταχείρω τέτοιας κλάσης....)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τα οποία θέματα ποια είναι?
Δεν τα θυμαμαι τωρα αναλυτικά απλα κάποια στιγμη που με ειχε πιασει κατι τις, ειχα καταλήξει σε αυτο το συμπέρασμα.
Απο αυτα που θυμαμαι τωρα ειναι το βολάν για πιο ομαλή λειτουργία, αλλαγές στο σασμαν , δεν ξερω αν εχουν αλλα πηνια και αλλα μπροστινα καθώς τα παλια είχαν θέμα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Καλη αγορά...και τις βόλτες σου θα πας και στα χωματα θα μπεις...το απόλυτο ταξιδιωτικό μηχάνημα...στους 2 τροχούς.

 

morris

Μέλος
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
C50 1988
Που δεν θα είναι μόνο 7.000.
Βάλε τόκους, βάλε υπερ-ασφάλιση, βάλε κάποια αξεσουαράκια (που μάλλον ήδη θα έχει ένα μεταχείρω τέτοιας κλάσης....)
Αυτο που δεν θελω,ειναι να σπαταλησω αρκετα χρηματα που δεν θα τα καταλαβω ποτε στον δρομο λογο της χρησης που κανω σε μια τετοια μηχανη.Αν εγω χρησιμοποιω το 60% γτ δεν κανω πολλα πραγματα για τα οποια ειναι φτιαγμενη,δεν θα μου κανει τοση διαφορα το καινουργιο μοντελο θεωρω.Πολλοι απο εσας κανετε παρα πολλα χιλλιομετρα και περιμενετε και την παραμικρη αλλαγη και στο χωμα και στην ασφαλτο.Ναι εκει συμφωνω...Προφανως δεν θα παω σε κατι πολυ παλιο,εχω βαλει ενα στοπ μεχρι 5 ετιας.ψαχνω καπου την χρυση τομη...αναγκες σε σχεση με τιμη!

Ναι εχω την δυνατοτητα να αγορασω καινουργια και θα ειναι το ιδανικο,αλλα επειδη γενικα το εχω δει να συμβαινει στην ζωη μου,αγοραζω παντα κατι πολυ παραπανω απο αυτο που χρειαζομαι,(που συμβαινει σε αρκετο κοσμο πιστευω) θα ηθελα να το αποφυγω...Τωρα αν μου πειτε οτι αν παρεις ενα μεταχειρισμενο του 2015 εχει θεματα και θα το πληρωσεις διπλα, τοτε οκ!Η αν παρεις του 2020 που ηταν τα πρωτα 1250, βγαζανε θεματα και δεν αξιζει,παλι οκ!εννοειται παω σε καινουργιο και τελειωνει.Με ενδιαφερει απλα να μου πειτε τι εχω να αντιμετωπισω σε μια τετοια μεταχειρισμενη μηχανη.

Υ.Γ.1 Σας ευχαριστω πολυ για την κουβεντα που κανουμε ειναι πολυ χρησιμες ολες οι συμβουλες σας πραγματικα!

Υ.Γ.2 Βεβαια οταν αγοραζεις μια τετοια μηχανη σιγουρα θα μαγαλωσουν και οι αναγκες σου περισσοτερο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπήκα και είδα λίγο από περιέργεια χτες αγγελίες. Έχει μοντέλα 17-18-19 σε τιμή που αξίζει να πεις ότι ψωνίζεις μεταχειρισμένο.


Το να ψωνίζεις "πάνω από τις ανάγκες σου" αν δεν σου στερεί από αλλού δεν είναι τραγικό, γεγονός όμως ότι αν μπορείς να κάνεις το ίδιο με λιγότερα χρήματα δεν έχεις λόγο να μην το προτιμήσεις.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από 16000 ξεκινάνε τα μοντέλα 17+ που είναι 35% κάτω από την τιμή καινούριου.

Είναι πολλά χρήματα γενικώς, είναι οκ για την περίπτωση ειδικώς.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
...
Ναι εχω την δυνατοτητα να αγορασω καινουργια και θα ειναι το ιδανικο,αλλα επειδη γενικα το εχω δει να συμβαινει στην ζωη μου,αγοραζω παντα κατι πολυ παραπανω απο αυτο που χρειαζομαι,(που συμβαινει σε αρκετο κοσμο πιστευω) θα ηθελα να το αποφυγω...Τωρα αν μου πειτε οτι αν παρεις ενα μεταχειρισμενο του 2015 εχει θεματα και θα το πληρωσεις διπλα, τοτε οκ!
...
Aν μου επιτρεπεις μηπως με την αγορα του 1250 αγοραζεις για μια ακομη φορα κατι παραπανω απ οτι χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη?
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Εγώ θα σου έλεγα πήγαινε και πιο πίσω σε τέλη 14 δλδ 1200 που θα βρεις και σε καλή τιμή και φουλ πακέτα και ουσιαστικά θα πάρεις ότι χρειάζεσαι.
Κρατάνε τιμές τα gs και όντως η διαφορά των 4 με 5 κ από μεταχειρισμένο 2019 σε καινούργιο δεν είναι τραγική ( ανάλογα βέβαια τα μεγέθη του καθενός, κάποιοι παίρνουν όλο το χρόνο 5 κ ) , ενώ στα 1ης γενιάς είναι πιο αισθητή η διαφορά στη τσέπη , και κατ εμέ χωρίς να κάνεις ιδιαίτερες εκπτώσεις στο τελικό προϊόν.
Και τα 125 και τα 135 πολλά άλογα είναι για τουριστικό μηχανακι , πιο πολύ ανέβηκαν για να μειωθεί το κόμπλεξ από τα ktm και όχι για ουσιαστικόυς λόγους.
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλημερα φιλε μου.
Πρωτα απο ολα κανονιζει η τσεπη του καθενος.Απο την στιγμη που η τσεπη μπορει τοτε υπαρχουν 2 μεριες.Η πρωτη ειναι η κ@αυλα και η δευτερη ειναι η λογικη.Εγω προσωπικα δεν αγοραζω ποτε με την λογικη ειτε ειναι καλο ειτε ειναι κακο αυτο.
Το τι χρειαζεσαι το ξερεις μονο εσυ.
Απο εκει και περα παρε κατι μου να σου δινει λογο να κατεβαινεις στο γκαραζ καθε πρωι να πας καπου χωρις να εχεις καπου να πας.
Επισης υπαρχει μια εκδοχη στα λεφτα που διαθετεις να παρεις 2 μηχανακια.Ενα ωραιοτατο 1200gs και ενα ωραιοτατο 990 adve.
Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.
Καλες αγορες και παντα ορθιος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πριν το 2017 έβγαλαν τις παιδικές αρρώστιες και καλό είναι να βγει από την κουβέντα το πρώτο μοντέλο.
Εφόσον μιλάμε και για 1250....καλο είναι για μεταχειρισμένο να κοιτάμε 2018 στα 1200 lc.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μπήκα και είδα λίγο από περιέργεια χτες αγγελίες. Έχει μοντέλα 17-18-19 σε τιμή που αξίζει να πεις ότι ψωνίζεις μεταχειρισμένο.


Το να ψωνίζεις "πάνω από τις ανάγκες σου" αν δεν σου στερεί από αλλού δεν είναι τραγικό, γεγονός όμως ότι αν μπορείς να κάνεις το ίδιο με λιγότερα χρήματα δεν έχεις λόγο να μην το προτιμήσεις.
Ναι αλλά χωρίς ταμπλέτα ;
Άρα πρέπει να πάει ή για τελευταία 1200αρια ('18 ) ή για 1250αρια.
Και κει όντως η τιμή είναι κοντά στο 20αρικο
 
Top Bottom