ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Aρης

Μέλος
Όνομα
ARHS
Μοτό
KTM 990 Adventure 2009
Γιατί εμένα κοπανάει αλλά δεν είναι κατεβασμένη !οπότε φταίει η αλυσίδα μου..
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ε ναι αμα δεν έχει φθαρεί λογικά η αλυσίδα φταίει. Άμα αλαξεις αλυσιδογραναζα άλλαξε και γλυστρα παντός έτσι την πάτησα και εγω με καινούρια αλυσιδογραναζα μετά από λίγο καιρό χτύπαγε φουλ.
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Έχει καταργηθεί ο κωδικός του Se και παίζει του smt το γράφει πιο κάτω. Πάνω από 15 δεν νομίζω να έχει.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
,αφαιρεσα επισης δευτερες πεταλουδες,σνορκελ και τα 2 τριγωνα που εχει ο σκελετος μπροστα
Νίκο γιατί τα αφαίρεσες αυτά?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Νίκο γιατί τα αφαίρεσες αυτά?
Με την αφαιρεση των πεταλουδων γινεται πιο "νευρικο"
Με την αφαιρεση σνορκελ και τα τριγωνακια που εχει μπροστα εχεις μεγαλητερη ταχυτητα εισερχομενου αερα
( το σνορκελ αντικατασταθηκε με pre-filter της UNI)

Kαι με την αφαιρεση σας δεν κερδιζεις κατι απλα αδειαζει λιγο ο χωρος απο τις "αχρηστες" σωληνες (μονο αν φορας ,που εσυ φορας ακραπα), αν εχει καποιος μαμα εξατμιση ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ το SAS.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
να παραθεσω προσωπικη εμπειρια με τα νεα παραφλου
δεν ξερω μαρκα που ειχε πριν,μπλε ηταν,τωρα μπηκαν motul motocool expert
η απαγωγη θερμοτητας ειναι εντυπωσιακη!το μηχανακι ζεσταινεται δυσκολοτερα και κρυωνει πολυ πιο ευκολα..
το ζορισα και σε συνθηκες πολης σημερα και δηλωνω κατευχαριστημενος
ειναι υγρα που τα βαζω στα μηχανακια μου χρονια τωρα,απλα τοσο θεαματικη βελτιωση δε περιμενα ομολογουμενως στο ktm!
αυτα:)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Με την αφαιρεση των πεταλουδων γινεται πιο "νευρικο"
Με την αφαιρεση σνορκελ και τα τριγωνακια που εχει μπροστα εχεις μεγαλητερη ταχυτητα εισερχομενου αερα
( το σνορκελ αντικατασταθηκε με pre-filter της UNI)

Kαι με την αφαιρεση σας δεν κερδιζεις κατι απλα αδειαζει λιγο ο χωρος απο τις "αχρηστες" σωληνες (μονο αν φορας ,που εσυ φορας ακραπα), αν εχει καποιος μαμα εξατμιση ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ το SAS.
Ειναι τα επόμενά μου βήματα Νικόλα....ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Καλησπερα σε ολους! μια ερώτηση. αλλαγη λαδιων καθε ποτε κάνετε;; στην ktm μου ειχαν πει στις 7.500 αλοι μου λενε στις 5,000.εντάξει κακο να αλλάζεις λαδια δεν ειναι αλλα χρειάζετε όμως;;
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Καλησπερα σε ολους! μια ερώτηση. αλλαγη λαδιων καθε ποτε κάνετε;; στην ktm μου ειχαν πει στις 7.500 αλοι μου λενε στις 5,000.εντάξει κακο να αλλάζεις λαδια δεν ειναι αλλα χρειάζετε όμως;;
Εξαρτάται πως το πας.
Εγώ που δεν το ζορίζω πολύ και το βγάζω μόνο για ταξίδια χωρίς ζόρια αλλάζω και ανά 7-8.000 με έλεγχο και συμπλήρωμα ανά 1000. Αν το χρησιμοποιείς αρκετά εντός πόλης ή χώμα ανά 5-6.000 είναι καλά.
Νωρίτερα είναι υπερβολή..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εξαρτάται πως το πας.
Εγώ που δεν το ζορίζω πολύ και το βγάζω μόνο για ταξίδια χωρίς ζόρια αλλάζω και ανά 7-8.000 με έλεγχο και συμπλήρωμα ανά 1000. Αν το χρησιμοποιείς αρκετά εντός πόλης ή χώμα ανά 5-6.000 είναι καλά.
Νωρίτερα είναι υπερβολή..
Και εγω η χρηση που κανω στη μηχανη ειναι μονο βολτες-ταξιδια, ανα 7.500αλλαγη, ανα 1000 τσεκ και συμπληρωμα.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγω που το κουναω και κεντρο αθηνας και ταξιδακια και γρηγορες βολτες και χωμα αλλαζω καθε 5000 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.. τεκαρω γενικα καθε 1000χλμ αλλα και μετα απο βολτες..
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Κι εγώ στα 7.500 το πάω. Γενικά σχεδόν όλα τα km τα κάνω εκτός πόλεων και σχετικά χαλαρά... Τσεκαρω τη στάθμη σχεδόν μετα από κάθε μεγάλη βόλτα... συμπλήρωμα θέλει σπάνια...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καλησπερα σε ολους! μια ερώτηση. αλλαγη λαδιων καθε ποτε κάνετε;; στην ktm μου ειχαν πει στις 7.500 αλοι μου λενε στις 5,000.εντάξει κακο να αλλάζεις λαδια δεν ειναι αλλα χρειάζετε όμως;;
Αν και καινούριος κάτοχος πορτοκαλοκαυλομηχανής, θα σου πρότεινα αλλαγή στις 5000 no matter what. Απ'ότι καταλαβαίνω, για να κάνεις αλλαγές στα 7500 πρεπει να ειναι οι συνθήκες ιδανικές (ταξίδια κτλ), οπότε άλλαζέ τα καθε 5 να είσαι καλυμμένος.
Η διαφορά στο οικονομικό δε φαντάζει ιδιέτερα μεγάλη.
:)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αν και καινούριος κάτοχος πορτοκαλοκαυλομηχανής, θα σου πρότεινα αλλαγή στις 5000 no matter what. Απ'ότι καταλαβαίνω, για να κάνεις αλλαγές στα 7500 πρεπει να ειναι οι συνθήκες ιδανικές (ταξίδια κτλ), οπότε άλλαζέ τα καθε 5 να είσαι καλυμμένος.
Η διαφορά στο οικονομικό δε φαντάζει ιδιέτερα μεγάλη.
:)
Οχι και δεν ειναι μεγαλη, αν γραφεις πολλα χλμ ετησιως, σου βγαινει στις 2 αλλαγες(των 5000) μια δωρο αν τις κανεις ανα 7500.
Αν το κανουμε σε ευρω,ειναι 85 ευρω ( λαδια+φιλτρο που αλλαζω σε καθε αλλαγη)
 
Top Bottom