ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Μιλάω εκ πείρας και μόνο!!
Σπάνια έχω δει μοτέρ που έχει επέμβει κάποιος και να μην έχει προβλήματα!

Όπως σπάνια όταν αρχίσεις να σκαλίζεις, δεν επεμβαίνεις και πιο δραστικά ;)
Φυσικά δεν αναφέρομαι στα θέματα του ΚΤΜ.....γιατι εκεί λύνονται σοβαρά προβλήματα από ότι διαβαζω
Αρα δε μιλαμε για απλα μια αλλαγη εξατμισης αλλα για πιο σοβαρες επεμβασεις. Δε θα μπλεξω καν με αφαιρεση sas φαντασου. Απλα μια εξατμιση να αναπνευσει το μηχανακι και να πεσουν οι θερμοκρασιες γιατι ειναι ανυποφορες!
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Στο 990 οι μαμά εξατμίσεις είναι μαρτύριο!! Βάλε ανοιχτές και θα δεις διαφορά από το πρώτο χιλιόμετρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αρα δε μιλαμε για απλα μια αλλαγη εξατμισης αλλα για πιο σοβαρες επεμβασεις. Δε θα μπλεξω καν με αφαιρεση sas φαντασου. Απλα μια εξατμιση να αναπνευσει το μηχανακι και να πεσουν οι θερμοκρασιες γιατι ειναι ανυποφορες!
Μπλεξε και με σασ καλυτερα!! Αν εισαι αθηνα αυτες τις μερες περνα μια βολτα απο τον χελιωτη να δεις και να ρωτησεις!!!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Μπλεξε και με σασ καλυτερα!! Αν εισαι αθηνα αυτες τις μερες περνα μια βολτα απο τον χελιωτη να δεις και να ρωτησεις!!!
Αθηνα απο Νοεμβρη! Ειναι μανουρα να βγει ο sas αν δε κανω λαθος κι εμενα μ αρεσει να τα κανω μονος μου οποτε δε ψηνομαι να μπλεξω! Αλλωστε απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιο οφελος απο την αφαιρεση του!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Χάνοντας φυσικά από την αξιοπιστία του κινητήρα.....
οχι απαραιτητα,αλλα αυτο ειναι μεγαλη ιστορια να το αναλυσουμε εδω...
π.χ στις περισσοτερες περιπτωσεις (οχι παντα ομως) αλλαζοντας το τελικο εξατμισης με πιο ελευθερας και αφαιροντας τον καταλυτη κερδιζεις σε αξιοπιστια
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Αθηνα απο Νοεμβρη! Ειναι μανουρα να βγει ο sas αν δε κανω λαθος κι εμενα μ αρεσει να τα κανω μονος μου οποτε δε ψηνομαι να μπλεξω! Αλλωστε απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιο οφελος απο την αφαιρεση του!
θα το πω αναποδα..το μονο που κερδιζεις με το sas ειναι η μειωση καυσαεριων
αλλη μια περιπτωση που κερδιζεις αξιοπιστια αφαιρωντας το sas
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οχι απαραιτητα,αλλα αυτο ειναι μεγαλη ιστορια να το αναλυσουμε εδω...
π.χ στις περισσοτερες περιπτωσεις (οχι παντα ομως) αλλαζοντας το τελικο εξατμισης με πιο ελευθερας και αφαιροντας τον καταλυτη κερδιζεις σε αξιοπιστια
Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα....αλλα δεν εννοώ καποια τέτοια απλή αλλαγή!
Έχω δει να ξεκινάνε με εξάτμιση....να περνούν σε πρόγραμμα και όταν καταλάβουν ότι δεν πήραν άλογα....να σκαλίζουν εκκεντροφορους, χώρους καύσης και καμμία στροφαλομπιελα....και τα παίρνουν μετά στο χερι:D
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα....αλλα δεν εννοώ καποια τέτοια απλή αλλαγή!
Έχω δει να ξεκινάνε με εξάτμιση....να περνούν σε πρόγραμμα και όταν καταλάβουν ότι δεν πήραν άλογα....να σκαλίζουν εκκεντροφορους, χώρους καύσης και καμμία στροφαλομπιελα....και τα παίρνουν μετά στο χερι:D
σ αυτο εχεις δικιο
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αθηνα απο Νοεμβρη! Ειναι μανουρα να βγει ο sas αν δε κανω λαθος κι εμενα μ αρεσει να τα κανω μονος μου οποτε δε ψηνομαι να μπλεξω! Αλλωστε απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιο οφελος απο την αφαιρεση του!
Το sas ειναι ενα συστημα που πεταει αερα μεσα στον κυλινδρο.. η αφαιρεση του δεν ειναι δυσκολη.. αφαιρεις αυτα τα δυο μικρα ορθογωνια μαζι με οτι καλωδιο-σωληνα τα ενωνει και ταπωνεις.. (αγορασε ειτε απο ελλαδα ειτε απ εξω τις ταπες) και μετα πρεπει να βραχυκυλωσεις και μια φισα.. (το κιτ απο ελλαδα εχει μεσα μια φισα για να την βραχυκυκλωσεις, και τα κιτ απο το εξωτερικο φανταζομαι θα εχουν)
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ο rock n rolla_990
για μια εξατμιση ρωτησε και φθασαμε στις στροφαλομπιελες....για τη θερμοκρασια θελει εξατμισεις,σητα μπροστα στο ψυγειο,καλο παραφλου,το sas ειναι στην κριση του ιδιοκτητη,θεωρω οτι τα επαρχιωτικα δεν χρειαζεται να το αφαιρεσουν...τωρα για πειραγματα μοτερ δεδομενου οτι το ιδιο φοραει απο superduke ψωνιζεις ενα τετοιο,το κουμπωνεις και δεν καθεται διπλα του ,ουτε 1090...
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Βασικα ψωνιζεις μοτερ απο smt του βαζεις και καρμπυρατερ κοντενεις και το γραναζωμα και δεν καθετε διπλα σου τιποτα...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Βασικά καληςπερα και προσέξτε μην πετάξετε :ha βάλε τις μπουκες που γουστάρεις φιλαράκι και ολα καλα ως εκει ! Στα χαμηλά θα χάσεις λιγο αλλα μπρος στα καλη τι ειναι ο πόνος λεει μια παροιμία
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
@rock n rolla_990 , γιατι να παρεις leovince με 480ευρω ενω στα ιδια χρηματα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενες acrapovic σε αριστη κατασταση;;

+ χαρτη των acrapovic,στον περνανε εντελως δωρεαν τα περισσοτερα συνεργεια.

Για αφαιρεση SAS υπαρχει ετοιμο κιτ με ταπες (κανα 30αρι) το οποιο το παιρνεις και θες κανα διωρακι να κανεις την αφαιρεση,χαλαρα με καφεδακι!!
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
@rock n rolla_990 , γιατι να παρεις leovince με 480ευρω ενω στα ιδια χρηματα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενες acrapovic σε αριστη κατασταση;;

+ χαρτη των acrapovic,στον περνανε εντελως δωρεαν τα περισσοτερα συνεργεια.
Ποσο "μεταχειρισμενες". Οταν αγοραζω κατι μεταχειρισμενο για μηχανη θελω να ειμαι 101% σιγουρος οτι δεν ειναι προιον κλοπης ποσο μαλλον για εξατμισεις που ειναι το νουμερο 1 πραγμα που κλεβουν. Δεν εχω βρει καποια αγγελια που να μου βγαζει σιγουρια. Αν και δε παιζει να εδινα 500 ευρω για μεταχειρισμενες akrapovic. Θα προτιμουσα να δωσω 700 και να παρω Wings!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ποσο "μεταχειρισμενες". Οταν αγοραζω κατι μεταχειρισμενο για μηχανη θελω να ειμαι 101% σιγουρος οτι δεν ειναι προιον κλοπης ποσο μαλλον για εξατμισεις που ειναι το νουμερο 1 πραγμα που κλεβουν. Δεν εχω βρει καποια αγγελια που να μου βγαζει σιγουρια. Αν και δε παιζει να εδινα 500 ευρω για μεταχειρισμενες akrapovic. Θα προτιμουσα να δωσω 700 και να παρω Wings!
Νταξει, μια ιδέα έριξα, αλλά όχι μόνο για εξατμίσεις αλλά για οποιοδήποτε "μεταχειρισμένο" δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για την προέλευση του παρά μόνο αν ξεκινήσεις να ψάχνεις από κάποιους γνωστούς κι αν δεν βρεις τότε πάρε ότι άλλο θες καινούργιο.

Πιστεύω όμως ότι αξίζει να ψάξεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Νταξει, μια ιδέα έριξα, αλλά όχι μόνο για εξατμίσεις αλλά για οποιοδήποτε "μεταχειρισμένο" δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για την προέλευση του παρά μόνο αν ξεκινήσεις να ψάχνεις από κάποιους γνωστούς κι αν δεν βρεις τότε πάρε ότι άλλο θες καινούργιο.

Πιστεύω όμως ότι αξίζει να ψάξεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ψωνίζω μόνο απο φιλους η φιλους φιλων και απο μακροχρονια μελη φορουμ. Ποτέ απο αγγελιες στο car κτλ και ειδικα ποτε απο μαγαζακια τρωγλες του "δε το εχω τωρα αλλα θα στο βρω". Εαν καποιο μελος πουλαει Akrapovic οι οποιες αποδεδειγμενα ειναι δικες του σε λογικη τιμη τοτε μ ενδιαφερει! Για να επανελθουμε και στο θεμα μας δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι ακριβως το οφελος της αφαιρεσης του sas περα απο τα λιγοτερα σκασιματα!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ψωνίζω μόνο απο φιλους η φιλους φιλων και απο μακροχρονια μελη φορουμ. Ποτέ απο αγγελιες στο car κτλ και ειδικα ποτε απο μαγαζακια τρωγλες του "δε το εχω τωρα αλλα θα στο βρω". Εαν καποιο μελος πουλαει Akrapovic οι οποιες αποδεδειγμενα ειναι δικες του σε λογικη τιμη τοτε μ ενδιαφερει! Για να επανελθουμε και στο θεμα μας δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι ακριβως το οφελος της αφαιρεσης του sas περα απο τα λιγοτερα σκασιματα!

Γλυτώνεις από όλα αυτά τα οποία αν βάλεις εξάτμιση είναι άχρηστα εντελώς.
Εγώ τα έβγαλα για να αδειάσει λίγο γιατί είναι όλα στριμωγμένα..
Σκασίματα μην φανταστείς ότι θα γλυτώσεις και πολλά.. εμένα προσωπικά το ίδιο μου φαίνεται..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ποσο "μεταχειρισμενες". Οταν αγοραζω κατι μεταχειρισμενο για μηχανη θελω να ειμαι 101% σιγουρος οτι δεν ειναι προιον κλοπης ποσο μαλλον για εξατμισεις που ειναι το νουμερο 1 πραγμα που κλεβουν. Δεν εχω βρει καποια αγγελια που να μου βγαζει σιγουρια. Αν και δε παιζει να εδινα 500 ευρω για μεταχειρισμενες akrapovic. Θα προτιμουσα να δωσω 700 και να παρω Wings!
Εχε υπομονή , βρες ένα μέλος που να πουλάει το μηχανάκι του και να έχει ακραπες.δωσε 500€ , και εσύ ευχαριστημένος και ο άλλος θα κατεβάσει την τιμή κατα 500€ και θα φύγει πιο εύκολα το μηχανάκι του


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εχε υπομονή , βρες ένα μέλος που να πουλάει το μηχανάκι του και να έχει ακραπες.δωσε 500€ , και εσύ ευχαριστημένος και ο άλλος θα κατεβάσει την τιμή κατα 500€ και θα φύγει πιο εύκολα το μηχανάκι του


Sent from my iPhone using Tapatalk
Υπάρχει ήδη ενα με Acrapovic το οποίο πωλείται στο γνωστό site απο συμφορουμίτη εκ'Πελλοπονήσου...;)
 
Top Bottom