Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έφτιαξα τα καλάμια (ελπίζω).

Είπα να αλλάξω τσιμουχάκια στα φρένα. Το πίσω όλα ΟΚ μέχρι στιγμής, αλλά... Είχε μέσα στα υγρά που ήταν στην δαγκάνα μόλις βγήκε το έμβολο μαύρες "νιφάδες" άγνωστης προέλευσης (τα υγρά ήταν ολίγων μηνών) και σκέφτομαι μήπως αποσυντίθεται το σωληνάκι και δεν ξέρω, άντε και τα έκανα "λουλούδι", να τα ξαναβάλω επάνω έτσι; Επίσης πιθανολογώ ότι δεν δουλεύει η επιστροφή των υγρών διότι διαλύθηκε το τακάκι σε χρόνο dt και δύσκολα γυρίζει το έμβολο πίσω με το χέρι (δηλαδή πολλά καντήλια για αστείο αποτέλεσμα, ενώ αν ανοίξεις την εξαέρωση πατιέται εύκολα) και μου είπε αυτός από τον οποίο αγόρασα το κιτ επισκευής να βγάλω την τρόμπα από το ποδόφρενο και να δω μιά πλαστική γωνία που είναι η δίοδος που τα γυρνάει στο δοχείο μήπως είναι βουλωμένη (μην με ρωτήσετε παραπάνω, δεν έβγαλα το τεμάχιο ακόμα να καταλάβω τι εννοούσε). "Αστείας αξίας να την αλλάξεις αλλά δεν έχω να σου δώσω", κλασσικά.

Το εμπρός δεν είχε αρκετά υγρά μέσα στο ρεζερβουάρ για να σπρώξει τα έμβολα έξω. Να συμπληρώσω. ΚΑΠΟΥ είχα ένα παλιό μπουκάλι, για την δουλειά αυτήν ότι πρέπει. Άφαντο. Εννοείται πως αυτό ΠΑΝΤΑ γίνεται όταν απλά θες να τελειώνεις. Πάμε για ψώνια.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έφτιαξα τα καλάμια (ελπίζω).

Είπα να αλλάξω τσιμουχάκια στα φρένα. Το πίσω όλα ΟΚ μέχρι στιγμής, αλλά... Είχε μέσα στα υγρά που ήταν στην δαγκάνα μόλις βγήκε το έμβολο μαύρες "νιφάδες" άγνωστης προέλευσης (τα υγρά ήταν ολίγων μηνών) και σκέφτομαι μήπως αποσυντίθεται το σωληνάκι και δεν ξέρω, άντε και τα έκανα "λουλούδι", να τα ξαναβάλω επάνω έτσι; Επίσης πιθανολογώ ότι δεν δουλεύει η επιστροφή των υγρών διότι διαλύθηκε το τακάκι σε χρόνο dt και δύσκολα γυρίζει το έμβολο πίσω με το χέρι (δηλαδή πολλά καντήλια για αστείο αποτέλεσμα, ενώ αν ανοίξεις την εξαέρωση πατιέται εύκολα) και μου είπε αυτός από τον οποίο αγόρασα το κιτ επισκευής να βγάλω την τρόμπα από το ποδόφρενο και να δω μιά πλαστική γωνία που είναι η δίοδος που τα γυρνάει στο δοχείο μήπως είναι βουλωμένη (μην με ρωτήσετε παραπάνω, δεν έβγαλα το τεμάχιο ακόμα να καταλάβω τι εννοούσε). "Αστείας αξίας να την αλλάξεις αλλά δεν έχω να σου δώσω", κλασσικά.

Το εμπρός δεν είχε αρκετά υγρά μέσα στο ρεζερβουάρ για να σπρώξει τα έμβολα έξω. Να συμπληρώσω. ΚΑΠΟΥ είχα ένα παλιό μπουκάλι, για την δουλειά αυτήν ότι πρέπει. Άφαντο. Εννοείται πως αυτό ΠΑΝΤΑ γίνεται όταν απλά θες να τελειώνεις. Πάμε για ψώνια.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι εκανες στα φρενα αλλα νομιζω οτι
Οι μαυρες νυφαδες που λες πιθανοτατα να ειναι βρωμιες που με τα χρονια εχουν περασει στο κυκλωμα Ειτε απο τα τακακια ειτε απο το δοχειο
Ειναι λογικο οταν ανοιγεις την εξαερωση το εμβολο να επιστρεφει ευκολα πισω (φτυνοντας φυσικα απο κει υγρα), και επισης ειναι και λογικο να μην επιστρεφει ευκολα με το χερι οταν το κυκλωμα ειναι κλειστο ,δηλ. με κλειστη την εξαερωση και το καπακι του δοχειου
Δεν ξερω βεβαια ποσα καντηλια εριξες οποτε μπορει να παιζει και το σεναριο του βουλωματος
Αν φαγωθηκε μονο το ενα τακακι, αυτο απο την μερια του εμβολου, γρηγορα πιθανον να μην ειχε γρασσο ο πυρος της γλυστρας Το υγρο των φρενων δεν φταιει για την μη επαρκη επιστροφη του εμβολου ή/και της δαγκανας
Καλυτερα που δεν βρηκες το παλιο μπουκαλι με τα υγρα (εκτος και αν μετα τα αντικαταστουσες αμεσα) Οταν βαζουμε υγρα βαζουμε παντα φρεσκα και μαλιστα απο σφραγισμενο μπουκαλι αφου αυτα ειναι πολυ υγροσκοπικα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι εκανες στα φρενα αλλα νομιζω οτι
Οι μαυρες νυφαδες που λες πιθανοτατα να ειναι βρωμιες που με τα χρονια εχουν περασει στο κυκλωμα Ειτε απο τα τακακια ειτε απο το δοχειο
Ειναι λογικο οταν ανοιγεις την εξαερωση το εμβολο να επιστρεφει ευκολα πισω (φτυνοντας φυσικα απο κει υγρα), και επισης ειναι και λογικο να μην επιστρεφει ευκολα με το χερι οταν το κυκλωμα ειναι κλειστο ,δηλ. με κλειστη την εξαερωση και το καπακι του δοχειου
Δεν ξερω βεβαια ποσα καντηλια εριξες οποτε μπορει να παιζει και το σεναριο του βουλωματος
Αν φαγωθηκε μονο το ενα τακακι, αυτο απο την μερια του εμβολου, γρηγορα πιθανον να μην ειχε γρασσο ο πυρος της γλυστρας Το υγρο των φρενων δεν φταιει για την μη επαρκη επιστροφη του εμβολου ή/και της δαγκανας
Καλυτερα που δεν βρηκες το παλιο μπουκαλι με τα υγρα (εκτος και αν μετα τα αντικαταστουσες αμεσα) Οταν βαζουμε υγρα βαζουμε παντα φρεσκα και μαλιστα απο σφραγισμενο μπουκαλι αφου αυτα ειναι πολυ υγροσκοπικα
Όταν το πήρα, δεν είχε υγρά μέσα στο κύκλωμα. Είχε μιά "μαύρη λάσπη", σε στάθμη που κάλυπτε ίσα ίσα την τρύπα πάνω από το έμβολο εμπρός και... ότι που φαινόταν στον πάτο του δοχείου πίσω. Οπότε έγινε μιά πρώτη αλλαγή και εξαέρωση "τον καιρό εκείνο". Μετά έκανα και δεύτερη γιατί δεν είχε καλή αίσθηση το πίσω, μετά έλυσα την πίσω δαγκάνα χωρίς να βγάλω το έμβολο και έτριψα/γράσαρα αξονάκια με καλό αποτέλεσμα σε ότι αφορά την πέδηση αλλά όχι στην συνολική λειτουργία. Ξαναάλλαξα υγρά όταν άλλαξα τον διακόπτη του πίσω φρένου.
Τελικά τώρα, έλυσα δαγκάνες "στα εξ ων συνετέθησαν", καθαρίστηκαν έμβολα (δεν είχαν βρώμα ιδιαίτερα γιατί τα είχα τρίψει και παλιότερα, ότι εξείχε), αλλάχτηκαν τα τσιμουχάκια (τα πιο λεπτά ήταν πολύ φθαρμένα), θα μπει πάλι γράσο θερμοκρασίας (πιθανώς αυτό το brembo που έχει μέσα στις συσκευασίες; έχω και άλλο ένα για ως 700 βαθμούς) και νέα λαστιχάκια προστασίας των γλιστρών.
Τα παλιά υγρά τα ήθελα για να συμπληρώσω προκειμένου να "σπρώξει" τα έμβολα της εμπρός δαγκάνας προς τα έξω το υγρό, όπως έκανα την πίσω δηλαδή. Τελικά δίπλα στο βενζινάδικο που πήρα νέα υγρά έχει ένα τοπικό συνεργείο αυτοκινήτων, ζήτησα να βοηθήσουν με πεπιεσμένο αέρα και όλα ΟΚ.

Θεωρώ ότι η βρώμα θα έπρεπε να έχει φύγει μετά τρεις αλλαγές. Μπορεί και όχι φυσικά, κάπου να κράτησε κάτι.

Σε ότι αφορά την επιστροφή, στο fazer στο οποίο επίσης δεν έχω κάνει ποτέ σέρβις στις δαγκάνες τώρα που το σκέφτομαι, ποτέ δεν έχει εμφανίσει δυσλειτουργία τέτοιου τύπου και τα έμβολα γυρίζουν πίσω με πίεση αρκετή αλλά... απλά αρκετή, χωρίς ευχέλαια :) Και όπως λέει ο φίλτατος Θεόφιλος, τζαπάν ρε. Και τι να του πεις... Βέβαια το fazer δεν έχει μείνει δεκαπέντε χρόνια με τα ίδια υγρά στο κύκλωμα, κάπως μετράει και τούτο.


υ.γ. Οι δαγκάνες έχουν ακόμα μαυρίλα επάνω, παρά το επίμονο ψέκασμα με cleaner, τρίψιμο αρχικά με οδοντόβουρτσα, μετά με πράσινο σφουγγάρι κουζίνας και σαπουνάδα. Ε, είπα να γλιτώσω το εγκεφαλικό και την σοδοβολή για να γίνουν "χαρτί" και να αποδεχτώ το χρώμα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δωράκι spa μετά από αρκετό καιρό... Νομίζω το αξίζει και με το παραπάνω μετά τον Κίσσαβο


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ενας χωματινος γεννιεται .....:p:p:p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@#skliros_kariolis (geez996) ...Τι εκανα για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα ??? :D

Tης έβγαλα όξω τ'άντερα ,κι ετοίμασα τη συκωταριά για κοκορέτσι. :rolleyes:
Αύριο θα κόψω την υπόλοιπη σε παϊδάκια.:wacky:
Φέρε φελιζόλ να πάρεις κι εσύ άμα θες.:p
Φτάνει για όλους. :fun



Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
@#skliros_kariolis ...Τι εκανα για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα ???



Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αμ....τα θελει ο "κ@λος"....σου βριζει τα "θεια".....κ εσυ φτιαχνεις το μηχανακι του.......ριξτου βενζινη κ καψτο......να μαθει πως φερονται !!!!!!!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αμ....τα θελει ο "κ@λος"....σου βριζει τα "θεια".....κ εσυ φτιαχνεις το μηχανακι του.......ριξτου βενζινη κ καψτο......να μαθει πως φερονται !!!!!!!!
Δεν κατάλαβες....δεν το φτιάνω...ΣΚΡΑΠ το κάνω. :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@#skliros_kariolis (geez996) ...Τι εκανα για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα ??? :D

Tης έβγαλα όξω τ'άντερα ,κι ετοίμασα τη συκωταριά για κοκορέτσι. :rolleyes:
Αύριο θα κόψω την υπόλοιπη σε παϊδάκια.:wacky:
Φέρε φελιζόλ να πάρεις κι εσύ άμα θες.:p
Φτάνει για όλους. :fun



Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μοτοσυκλέτες με χαρακτήρα..... :pointu:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
@#skliros_kariolis (geez996) ...Τι εκανα για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα ??? :D

Tης έβγαλα όξω τ'άντερα ,κι ετοίμασα τη συκωταριά για κοκορέτσι. :rolleyes:
Αύριο θα κόψω την υπόλοιπη σε παϊδάκια.:wacky:
Φέρε φελιζόλ να πάρεις κι εσύ άμα θες.:p
Φτάνει για όλους. :fun



Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κερνα πονο ,κερνα ξυγκι ρε...

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:


Φερνω κουτες Νουνου και φυγαμε για Σχιστό. Τα ρεστα δρακουλινια...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αμ....τα θελει ο "κ@λος"....σου βριζει τα "θεια".....κ εσυ φτιαχνεις το μηχανακι του.......ριξτου βενζινη κ καψτο......να μαθει πως φερονται !!!!!!!!

Πρωτα τσεκαρα να μην εχει τιποτα ποστερ της Βαλεντινας. Ευτυχως δεν ειχε και περασα το κατωφλι...

Ειπα να του αφησω το 690 να ασζοληθει με κανα μηχανακι της προκοπης μιας και ειχαν ματωσει τα δακτυλα απο την σταυροβελονια στο ραψιμο.
Ξερεις εχει εχει παρει φασον και ραβει VR46.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μοτοσυκλέτες με χαρακτήρα..... :pointu:
Κοιτα χαμογελο....

Τον ειδες εσυ να χαμογελαει ετσι με το Χοντα ?


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
@#skliros_kariolis (geez996) ...Τι εκανα για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα ??? :D

Tης έβγαλα όξω τ'άντερα ,κι ετοίμασα τη συκωταριά για κοκορέτσι. :rolleyes:
Αύριο θα κόψω την υπόλοιπη σε παϊδάκια.:wacky:
Φέρε φελιζόλ να πάρεις κι εσύ άμα θες.:p
Φτάνει για όλους. :fun



Στάλθηκε από το HUAWEI CAM-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΩΩΩΩΩ θα τον κάνεις Μάλινο τον μαυρόσκυλο (από τα καλύτερα αυτοκόλιτα του μοτο). Κάτι μου λέει, ότι θα γίνει πύραυλος το 690.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Συντηρησουλα by el-gato για να ειμεθα ετοιμοπολεμοι παντου και παντα....

Μετα σειρα εχει ενα ευχελαιο και διαβασμα στο Αγιον Ορος μπας και σπασει το ματι του Μανιακ.

:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Συντηρησουλα by el-gato για να ειμαθε ετοιμοπολεμοι παντου και παντα....

Μετα σειρα εχει ενα ευχελαιο και διαβασμα στο Αγιον Ορος μπας και σπασει το ματι του Μανιακ.

:rolleyes:
Αυτουνού το μάτι, δεν σπάει ούτε με κομπρεσέρ, αλλά μόνο με έναν τρόπο. Να τον πω?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Μοτοσυκλέτες με χαρακτήρα..... :pointu:
Κερνα πονο ,κερνα ξυγκι ρε...

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:


Φερνω κουτες Νουνου και φυγαμε για Σχιστό. Τα ρεστα δρακουλινια...
Πρωτα τσεκαρα να μην εχει τιποτα ποστερ της Βαλεντινας. Ευτυχως δεν ειχε και περασα το κατωφλι...

Ειπα να του αφησω το 690 να ασζοληθει με κανα μηχανακι της προκοπης μιας και ειχαν ματωσει τα δακτυλα απο την σταυροβελονια στο ραψιμο.
Ξερεις εχει εχει παρει φασον και ραβει VR46.
:ha:ha:ha
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Συντηρησουλα by el-gato για να ειμαθε ετοιμοπολεμοι παντου και παντα....

Μετα σειρα εχει ενα ευχελαιο και διαβασμα στο Αγιον Ορος μπας και σπασει το ματι του Μανιακ.

:rolleyes:
Πες του Γάτου ότι χρειάζεσαι και ξεμάτιασμα...;)
Ξέρει αυτός...:cool::D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πες του Γάτου ότι χρειάζεσαι και ξεμάτιασμα...;)
Ξέρει αυτός...:cool::D
ΔΕΝ ξεματιάζουμε "οπαδούς" του 3Μ.
Του'χω πεί ,αμα θέλει ,θα πατήσει κ θα φτύσει μια φωτό του 3Μ ,θα φωνάξει δυνατά "Απεταξάμην 3Μ" ,κ μετά θα του δώσω το τηλ σου ,να σωθεί κι αυτός. :D
 
Top Bottom