Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Σήμερα εξελίχθηκε το απόλυτο φιάσκο, δεδομένου ότι παρήγγειλα έναν γρασαδόρο χειρός έτσι ώστε να λιπάνω το ρουλεμάν του μοχλικού, γνωστός πονοκέφαλος στους κατόχους 640 δεδομένου ότι δεν υπάρχει ανταλλακτικό και η συντήρηση/λίπανση είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία.

Αφού έχω καθαρίσει το χώρο γύρωθεν, επιχειρώ να ενώσω το τσουτσούνι του γρασαδόρου για να μπει το πολυπόθητο γράσο μέσα στο ρουλεμάν, και το πιο σημαντικό, να ξεράσει το παλιό από τα πλάγια.









Καθώς πίεζα με αρκετή δύναμη, το γράσο δεν εισχωρούσε μέσα στην υποδοχή και κατ'επέκταση στο ρουλεμάν, αλλά το ξέρναγε από τα πλάγια της επαφής.
Σκέφτομαι, η μπίλια της υποδοχής θα είναι κολλημένη, οπότε επιχείρησα να αφαιρέσω την υποδοχή και να την καθαρίσω/δοκιμάσω εκτός.



Αφού σιγουρεύτηκα ότι η υποδοχή είναι λειτουργική, την τοποθέτησα ξανά στο μοχλικό και ξαναέκανα προσπάθεια.




Δυστυχώς και αυτήν τη φορά, το γράσο έβγαινε από τα πλάγια της ένωσης του γρασαδόρου με την υποδοχή.
Σκέφτηκα ότι το γράσο του ρουλεμάν του μοχλικού ίσως είναι παλιό και βρόμικο, και μαζί με το χώμα έχει φτιάξει πάστα η οποία έχει φρακάρει τα κενά και δεν αφήνει να περάσει μέσα το καινούργιο γράσο.

Μία ήταν η λύση, να λυθεί το σύστημα, να πλυθεί με σπρέι επαφών και να γρασαριστεί εκ νέου, αλλά πριν πάω εκεί σκέφτηκα να κάνω μια βόλτα στο google, μήπως έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα.

Πράγματι, το σύστημα λίπανσης του ρουλεμάν στο μοχλικό χρειάζεται μεγάλη πίεση στον γρασαδόρο για να μπορέσεις να το εισχωρήσει μέσα, επομένως ο γρασαδόρος χειρός κρίνεται ανεπαρκής για αυτή τη δουλειά. Χρειάζεται γρασαδόρος αέρος ή γρασαδόρος ως εξάρτημα για σύνδεση σε κομπρεσέρ αέρος.

Τσάμπα ή αγορά του γρασαδόρου χειρός αλλά που να το φανταστώ.
Έλυσα το μοχλικο στο 640 σήμερα και το γρασαρα.
Ειχε πιάσει μάκα και δεν πέρναγε το γρασσο.
Τώρα δουλεύει κανονικά και ξερνάει το γρασο απ'τις πάντες.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έλυσα το μοχλικο στο 640 σήμερα και το γρασαρα.
Ειχε πιάσει μάκα και δεν πέρναγε το γρασσο.
Τώρα δουλεύει κανονικά και ξερνάει το γρασο απ'τις πάντες.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος ρε Γιάννο!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έλυσα το μοχλικο στο 640 σήμερα και το γρασαρα.
Ειχε πιάσει μάκα και δεν πέρναγε το γρασσο.
Τώρα δουλεύει κανονικά και ξερνάει το γρασο απ'τις πάντες.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έφτιαξα και ένα πειραματικό timelapse με την δουλειά αυτή, πιο πολυ για να δοκιμάσω την γκοπρό. Πλάκα είχε.

 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Έφτιαξα και ένα πειραματικό timelapse με την δουλειά αυτή, πιο πολυ για να δοκιμάσω την γκοπρό. Πλάκα είχε.

είσαι θεός!!! όχι απλά θεός... ημίθεος!!!!
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Βάλαμε παπουτσάκια στο freewind. 50/50. Και το όνομα αυτών; Mitas e07. Διάβασα καλά λόγια από πολλούς και διάφορους και είπα να κάνω την δοκιμή. Περισσότερα όταν καβαλήσω, σε μερικούς μήνες.

 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Βάλαμε παπουτσάκια στο freewind. 50/50. Και το όνομα αυτών; Mitas e07. Διάβασα καλά λόγια από πολλούς και διάφορους και είπα να κάνω την δοκιμή. Περισσότερα όταν καβαλήσω, σε μερικούς μήνες.

Μεγεια!
Πόσο € αν επιτρέπεται;
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Εγω προσφατα σε 90/90/21 140/80/18
τα αγορασα 140€..μαζιε σαμπρελες και τοποθετηση 185€

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλή τιμή.
Από ποιο μαγαζί;
Στην Πάτρα δεν έχω βρει λαστιχαδικο να φέρνει.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλή τιμή.
Από ποιο μαγαζί;
Στην Πάτρα δεν έχω βρει λαστιχαδικο να φέρνει.

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ουτε εγω βρηκα στην Πατρα γιατι εκει εψαχνα.siriocenter τελικα βρηκα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ουτε εγω βρηκα στην Πατρα γιατι εκει εψαχνα.siriocenter τελικα βρηκα.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραίος.. ευχαριστω!!

Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
απλά την καμάρωσα!!! I love my KTM αφού....

(τον πιάσατε τον συμβολισμό με τα κάγκελα πίσω??ε?ε?ε?)


Εδω...ταιριαζει...το τραγουδι του Τζιμαρα...!!!

Καγκελαααα....παντου.....σε κινητα κ ακινητα....!!!!!
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
απλά την καμάρωσα!!! I love my KTM αφού....

(τον πιάσατε τον συμβολισμό με τα κάγκελα πίσω??ε?ε?ε?)


Θοδωρή τι να πούμε και εμείς που θα μείνουμε μέσα και μετά την καραντίνα......
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Την πηγα βολτα για βενζινη και μεχρι το σουπερμαρκετ για ψωνια.




Επισης της εβαλα αυτα τα καβλιτσεκια στα καλαμια για εξαερωση, γιατι τα ειχα παρει 4€ απο Κινα για κατι αλλο αλλα επειδη δεν ειχα τι να κανω ειπα να τα βαλω πανω να περασει η ωρα γιατι παω τεζα στο χωμα και το πιρουνι θελει εξαερωση συχνα.




Ελπιζω να μην μου βγει κανεις και εδω να μου πει οτι εφαρμοζω μεσαιωνικες λυσεις και να τα βγαλω αμεσα, αλλα νομιζω οτι ευτυχως σε θεματα μοτοσυκλετας δεν συμμετεχει.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Την πηγα βολτα για βενζινη και μεχρι το σουπερμαρκετ για ψωνια.




Επισης της εβαλα αυτα τα καβλιτσεκια στα καλαμια για εξαερωση, γιατι τα ειχα παρει 4€ απο Κινα για κατι αλλο αλλα επειδη δεν ειχα τι να κανω ειπα να τα βαλω πανω να περασει η ωρα γιατι παω τεζα στο χωμα και το πιρουνι θελει εξαερωση συχνα.




Ελπιζω να μην μου βγει κανεις και εδω να μου πει οτι εφαρμοζω μεσαιωνικες λυσεις και να τα βγαλω αμεσα, αλλα νομιζω οτι ευτυχως σε θεματα μοτοσυκλετας δεν συμμετεχει.
αχ.... κι εσύ μανάρι... καβαλάς ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Την πηγα βολτα για βενζινη και μεχρι το σουπερμαρκετ για ψωνια.




Επισης της εβαλα αυτα τα καβλιτσεκια στα καλαμια για εξαερωση, γιατι τα ειχα παρει 4€ απο Κινα για κατι αλλο αλλα επειδη δεν ειχα τι να κανω ειπα να τα βαλω πανω να περασει η ωρα γιατι παω τεζα στο χωμα και το πιρουνι θελει εξαερωση συχνα.




Ελπιζω να μην μου βγει κανεις και εδω να μου πει οτι εφαρμοζω μεσαιωνικες λυσεις και να τα βγαλω αμεσα, αλλα νομιζω οτι ευτυχως σε θεματα μοτοσυκλετας δεν συμμετεχει.
Κουκλαρα.... Βγάλε το κουτί από πίσω βρεεεεεεεε
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κουκλαρα.... Βγάλε το κουτί από πίσω βρεεεεεεεε
Σουπερμαρκετ λεμεεεεεε! Στη σελα ειναι καμια 20αρια μπιρες, μην τις πιω ξεροσφυρι, στη βαλιτσα εχει ζαμπονοτυρα και ζαρζαβατικα!!!
 
Top Bottom