R1200 GS/GSA LC.....τα υδροψυκτα (...προβλήματα)

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
......
Αλλά αν ήμανε εγώ στη θέση ευθύνης για λήψη απόφασης, το ίδιο θα έκανα. (κι ας μ έστελνε ο γάτος @el-Gatto γι αγρανάπαυση ύστερα:D ).
:tk:. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . .. . . . . .. . . . . . . . . . . . .. . . . .. .:waiting:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατι εκανε η Γιαμαχα για το τρεισερ;
ή μηπως παλιοτερα για τα φειζερ/R1;

Ολα στο βωμο του κερδους
Ακριβώς!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
...
Ξέρω 20 τουλάχιστον μηχανάκια στην Ελλάδα που έχουν υποστεί τα πάνδεινα στο χώμα, μέχρι και σε πίστα μότο κρος μπήκαν κάποια και δεν είχαν θέμα.
...
... Χθες-προχθες γύρισαν 12 απ αυτά, εντελώς άθικτα μετά από μια εβδομάδα εντούρο από την Αθήνα στην Πίνδο και πίσω.
...
Ελα 'νταξ' κοψε κατι...

Κατα τα αλλα με καλυψε o el-Gatto και σε πολλα σημεια συμφωνω και με τον spyrakos35 Οχι ομως στα σχετικα με το υφος των μπεμβεδακιδων Εκει συμφωνω μαζι σου και στον αντιλογο σου περι αυτου
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ελα 'νταξ' κοψε κατι...

Κατα τα αλλα με καλυψε o el-Gatto και σε πολλα σημεια συμφωνω και με τον spyrakos35 Οχι ομως στα σχετικα με το υφος των μπεμβεδακιδων Εκει συμφωνω μαζι σου και στον αντιλογο σου περι αυτου

Στη 2η πρόταση σου δεν έχω κάτι να διαφωνήσω, μαζί σου!
Στην 1η όμως....
Δεν κόβω τίποτα ! Με ξέρεις και ξέρεις ότι δε λέω υπερβολές. Μιλάω για συγκεκριμένο άνθρωπο και υπάρχουν βίντεο με όσα είπα ;)

Να συμπληρώσω...
Υπάρχουν άνθρωποι που πήγαν Βόρειο Ακρωτήριο με το LC και λένε: "του ήπια το αίμα":p:roflmao::laugh:
Κλαίω.....
Νταξ ρε φίλος, πήγες με ένα 1200 20000 χλμ άσφαλτο σε 2 εβδομάδες και κάτι εγινε.... Σιγά μην του ήπιες και τα δάκρυα....
Αυτό που έγραψα όμως για συγκεκριμένα μηχανάκια/ανθρώπους, είναι ακριβέστατο και υπάρχουν φώτο/βίδεα, απ' ούλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
ο τραμπ θα σας αλλαξει τα φωτα....
ας ειχατε καμια ωραια στην καγκελαρια και οχι το μπαζο μπας και τη γλυτωνατε....
στη μαχη του παγκοσμιου οικονομικου πολεμου-οι σκαπανεις gs adv lc ειναι στο στοχαστρο των ελευθερων σκοπευτων της FED και του CITY
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στη 2η πρόταση σου δεν έχω κάτι να διαφωνήσω, μαζί σου!
Στην 1η όμως....
Δεν κόβω τίποτα ! Με ξέρεις και ξέρεις ότι δε λέω υπερβολές. Μιλάω για συγκεκριμένο άνθρωπο και υπάρχουν βίντεο με όσα είπα ;)

Να συμπληρώσω...
Υπάρχουν άνθρωποι που πήγαν Βόρειο Ακρωτήριο με το LC και λένε: "του ήπια το αίμα":p:roflmao::laugh:
Κλαίω.....
Νταξ ρε φίλος, πήγες με ένα 1200 20000 χλμ άσφαλτο σε 2 εβδομάδες και κάτι εγινε.... Σιγά μην του ήπιες και τα δάκρυα....
Αυτό που έγραψα όμως για συγκεκριμένα μηχανάκια/ανθρώπους, είναι ακριβέστατο και υπάρχουν φώτο/βίδεα, απ' ούλα.
Το "'νταξ' κοψε κατι" δεν ηταν δυσπιστια στο οτι καποιοι το βαζουν χωμα και ισως και σε καποια λιγα σημεια να τα βρουν και σκουρα με την μπετονιερα
Στοχευε στο "μέχρι και σε πίστα μότο κρος" και στο "εντούρο" που εγραψες Οχι τιποτα αλλο αλλα θα μας διαβαζουν και καποιοι και μπορει να πιστεψουν οτι το να ανεβοκατεβαινει καποιος απλα τα αλματα μιας πιστας μοτο κρος με ενα τζιες (ή οποιοδηποτε αλλο της συνομοταξιας αυτης μαστοδοντο) ειναι κανα κατορθωμα για μηχανακι και οδηγο, και το να κανεις βολτα σε δασικους δρομους της Πινδου ειναι εντουρο

Και ασε τις φωτο και τα βιδεα (ή βαλτες, δεν τρεχει και τιποτα), γιατι οσες "αποδειξεις" και να αραδισουμε ο καθενας μας για το τι κανουμε με τις μαουνες μας, αυτο δεν θα μετατρεψει τις χωματινες βολτες μας σε ...εντουρο

:friendship:
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Well said. Εδώ πληρώνεται το μαρκετινίστικο τρικ των εταιρειών, που πουλάνε μηχανάκια των 250 κιλών για "adventure" και "on/off", εννοώντας, φυσικά, 99% on, αλλά την παλεύουν και στη ΛΕΑ, αν αρπάξουν λίγο χαλίκι. Κάποτε θα συνέβαινε...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@konkost Κωστή, μίλησα για συγκεκριμένους ανθρώπους. Δε μίλησα για τις δικές μας χωματόβολτες.
Το ότι πάει κάποιος/κάποιοι με GS εκεί που πάνε "μόνο " εντούρο, είναι γεγονός. Το ότι ένα εντούρο την ίδια στιγμή θα τους περνούσε από πάνω, επίσης γεγονός. Όμως πάνε και κάποιοι με GS σε αμμουδιές 20-25 χλμ, πάνε σε μονοπάτια, και μπαίνουν και σε μοτο κρος πίστα και κάνουν τα άλματα κανονικά, με την ταχύτητα που μπορούν και με άλμα (όχι σαν το άλμα του 110 κιλών καθαρού) αλλά όχι κι όπως το λες όμως. Αυτό που λες θα το έκανα εγώ, που δε μπορώ να κάνω άλμα ούτε με εντούρο. Κάποιοι κάνουν και με GS όμως. Όπως κάνουν και με ΚΤΜ 1290 και με Multistrada Adve.

Όσο για την Πίνδο, οι δασικοί στεγνοί περνάνε κι από CBR, γνωστό!
Αλλά με 2 - 3 μέρες κατακλυσμό (πριν λίγες μέρες ήταν με τη θεομηνία), ε ναι! Είναι εντούρο στη λάσπη με θηρία 250 κιλών! κι όχι σκέτα. Με μπαγκάζια για κατασκήνωση μιας εβδομάδας! Η βόλτα είναι γνωστή, δε βάζω λινκ γιατί αφορά επαγγελματία και δε θα κάνω διαφήμιση. Με πμ όποιος θέλει, ότι θέλει.

Φυσικά τα ανεφερα όλα αυτά επί του θέματος, διότι έχουμε παραδείγματα μοτο που "βιάστηκαν" πραγματικά και δεν έκαναν κιχ (για τα πηρούνια λέω, αυτό είναι εδώ το θέμα κι όχι που πάει και τι κάνει το GS). Για την Ελλάδα των 1000 μηχανών μιλάμε πάντα. Στα 1000, κανένα σπασμένο!
Παγκοσμίως 20-30 μηχανάκια (υπερβολικός ο αριθμός, αλλά λέω τόσα) που έσπασαν στο χώμα.
Πουλήθηκαν 168000 όμως! Κι έσπασαν όσα λέμε.....

Κι επανέρχομαι για να τονίσω τη διαφορά, πώς το βλέπω σαν χρήστης μηχανής και πώς το βλέπουν οι καθ ύλην αρμόδιοι του εργοστασίου! (τα έγραψα χθες, μην επαναλάβω).
Επισημαίνω ότι δεν έχω το συγκεκριμένο μηχανάκι και δε με νοιάζει κι αν σπάει στην τελική! ;)
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Παγκοσμίως 20-30 μηχανάκια (υπερβολικός ο αριθμός, αλλά λέω τόσα) που έσπασαν στο χώμα.
Πουλήθηκαν 168000 όμως! Κι έσπασαν όσα λέμε.....
Σε διαδρομές σπίτι-καφετέρια δε σπάνε. Είναι ξεκάθαρη η ανακοίνωση. :p

Και πέρα από την πλάκα, πόσα από αυτά τα 168.000 θεωρείς ότι πιέζονται πραγματικά; Προφανώς, όχι αρκετά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε διαδρομές σπίτι-καφετέρια δε σπάνε. Είναι ξεκάθαρη η ανακοίνωση. :p

Και πέρα από την πλάκα, πόσα από αυτά τα 168.000 θεωρείς ότι πιέζονται πραγματικά; Προφανώς, όχι αρκετά.
σίγουρα όχι!
Ελάχιστα πιέζονται και ποτέ δε θα μπορέσουμε να έχουμε στατιστικά επ αυτού. Λογικο....
Αν δεις όλο το θέμα, κράζω εργοστάσιο! Καταλαβαίνω απλώς τη λογική τους και λέω ότι το ίδιο θα έκανα κι εγώ, όπως κάνουν όλα τα εργοστάσια.
Πέρα από όλα αυτά ομως, το θέμα είναι οι "τρανταχτοί - πηχιάιοι" τίτλοι!!! "Σπάνε τα πηρούνια GS"..... Ε αυτό με ξεπερνάει, γι αυτό βάζω και τα νούμερα , για να βλέπουμε μια συνολική εικόνα, όσο είναι δυνατόν.
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
Ε το εργοστάσιο θεώρησε, προφανώς, ότι πρόκειται για μεμονωμένα περιστατικά και θα τα "ρίξει κάτω από το χαλί" κάπως. Το ίδιο θα έκανε κάθε εργοστάσιο, αν είχε τη δυνατότητα. Για το κέρδος δουλεύουν. Σε κάποιους το ρίσκο βγαίνει, σε κάποιους, όχι. Εδώ δε βγήκε.
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Φυσικά τα ανεφερα όλα αυτά επί του θέματος, διότι έχουμε παραδείγματα μοτο που "βιάστηκαν" πραγματικά και δεν έκαναν κιχ (για τα πηρούνια λέω, αυτό είναι εδώ το θέμα κι όχι που πάει και τι κάνει το GS). Για την Ελλάδα των 1000 μηχανών μιλάμε πάντα. Στα 1000, κανένα σπασμένο!
Παγκοσμίως 20-30 μηχανάκια (υπερβολικός ο αριθμός, αλλά λέω τόσα) που έσπασαν στο χώμα.
Πουλήθηκαν 168000 όμως! Κι έσπασαν όσα λέμε.....
καλά και τα gsxr δεν κόψανε όλα πλαίσια (πριν πόσα? 10+ χρόνια) αλλά δεν παύει να είναι big fail
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλά και τα gsxr δεν κόψανε όλα πλαίσια (πριν πόσα? 10+ χρόνια) αλλά δεν παύει να είναι big fail
μα συμφωνούμε!
Παρόλο το big fail δεν "μηδενίζουμε" το GSXR.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω παντως ανταλλασω την γρια μου .....που ειναι δοκιμασμενη στα δυσκολα, δεν σπαει , δεν χαλαει, με adve lc με ραγισμα στα καλαμια:D
Και στα 2.....:p
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Εγω παντως ανταλλασω την γρια μου .....που ειναι δοκιμασμενη στα δυσκολα, δεν σπαει , δεν χαλαει, με adve lc με ραγισμα στα καλαμια:D
Και στα 2.....:p
στα lc είναι πιο ακριβό το βιβλιαράκι να ξες

:pointu:
 

BLiTzER

Χορχόδειλας
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
ST
μα συμφωνούμε!
Παρόλο το big fail δεν "μηδενίζουμε" το GSXR.
Κάποιες μάρκες, ειδικά αυτές που πουλάνε brand name/lifestyle, έχουν περισσότερους ορκισμένους εχθρούς. Αν GSXR και GS παρουσιάσουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μάντεψε ποια θα δεχτούν το περισσότερο κράξιμο. ;) Επίσης αλλιώς αντιμετωπίζεις το μηχανάκι των 12.000€ που σου έβγαλε ένα πρόβλημα κι αλλιώς αυτό των 25.000€ που σου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
στα lc είναι πιο ακριβό το βιβλιαράκι να ξες

:pointu:
Σωστο αυτο.....αλλα δεν με νοιαζει, γιατι θα το πηγαινω μονο για καφε!!!
Απο χωμα....ομως:D
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Κάποιες μάρκες, ειδικά αυτές που πουλάνε brand name/lifestyle, έχουν περισσότερους ορκισμένους εχθρούς. Αν GSXR και GS παρουσιάσουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, μάντεψε ποια θα δεχτούν το περισσότερο κράξιμο. ;)
όχι μόνο αυτό
στα τζίξερ βγήκε το πρόβλημα, μία σειρά? δύο?, διορθώθηκε, τέλος
στα τζιές σχεδόν κάθε σειρά βγάζει και ένα καλό θέμα

Επίσης αλλιώς αντιμετωπίζεις το μηχανάκι των 12.000€ που σου έβγαλε ένα πρόβλημα κι αλλιώς αυτό των 25.000€ που σου έβγαλε το ίδιο πρόβλημα.
διαφωνώ, μόνο η "ένταση" του κραξίματος μπορεί να δικαιολογηθεί από τη διαφορά τιμής....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
όχι μόνο αυτό
στα τζίξερ βγήκε το πρόβλημα, μία σειρά? δύο?, διορθώθηκε, τέλος
στα τζιές σχεδόν κάθε σειρά βγάζει και ένα καλό θέμα

....
Tι εννοεις καθε σειρα και ενα καλο θεμα????:eek:
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Tι εννοεις καθε σειρα και ενα καλο θεμα????:eek:
που θυμάμαι έτσι?
κάποια σειρά είχε θέμα στον σερβομηχανισμό φρένων
κάποια άλλη σειρά είχε θέμα στο κιβώτιο (εχω φίλο που του το αλλάξανε - προς τιμή τους πάντα, μην το ξαναλέμε)
εχω δει αξονες σπασμένους (δεν ξέρω πως που τι και γιατί αλλά όλοι μας εχουμε δει φωτό)
ε, γενικά όλο και κάτι (χοντρα) βγάζουν κατά καιρούς....

δε λέω οτι "είναι δέλο το μηχανάκι", "μην το πάρετε" κλπ κλπ.... ξέρω πολλούς που τα χαίρονται απροβλημάτιστα και τους χαίρομαι πραγματικά. απλά εγώ, το ξαναλέω, εγώ, δε θα το έπαιρνα (όπως δε θα έπαιρνα πχ το tracer) κυρίως γιατί μου δίνει την αίσθηση του λαχείου (οπως δε θα έπαιρνα και το vstrom 1000 αν ήξερα τα προβλήματα που κανείς δεν έλεγε :mad:)
 
Top Bottom