R1200GS ....υγρά συμπλέκτη? ... ... αντλία συμπλέκτη?

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Kαλησπέρα Γιάννη, η πολιτική της μαμάς είναι γνωστή, εμένα προσωπικά με αφήνει παγερά αδιάφορο και θα την "εκμεταλλεύομαι", μόνο για τις ανακλήσεις. Το κιτ που είχα αγοράσει ήταν αυτό.
Πρόσεξε, δεν ταιριάζει το έμβολο, μόνο τα U-rings θα αντικαταστήσεις και θα κρατήσεις το παλιό έμβολο.


αριστερά BMW δεξιά, KTM
Θυμασαι το τηλεφωνο η την διευθυνση του μαγαζιου που αγορασες το σετακι της ktm; Η σελιδα δεν ανοιγει, λογο "συντηρισης". Ψαχνω και εγω τα δυο τσιμουχακια της αντλιας της μανετας, για την μηχανη του κουμπαρου μου!
Αν θυμασαι αυτην την πληροφορια θα εισαι Θεος!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δες αν ισχύει το 231 085 7747 :)
Ισχυει το τηλεφωνο! Μια χαρα. Σε ευχαριστω!!! Το ερωτημα ειναι, το τι υγρα χρησιμοποιει το οποιο μοντελο KTM εχει αυτο το εμβολο. Οπως επισης, απο τι αντλια ειναι; φρενων η συμπλεκτη;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ισχυει το τηλεφωνο! Μια χαρα. Σε ευχαριστω!!! Το ερωτημα ειναι, το τι υγρα χρησιμοποιει το οποιο μοντελο KTM εχει αυτο το εμβολο. Οπως επισης, απο τι αντλια ειναι; φρενων η συμπλεκτη;
Νικολα αν θελεις παω στο Makina να τα ρωτησω απο κοντα..
Ειναι φιλος απο τη Χοντα εποχη μου!

p.s
Καλως ορισες στην παρεα:)
 

nivam

Μέλος
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
R1200GS
Δεν θυμάμαι αν είναι υδραυλικού ή DOT4, παρόλαυτα συμπληρώνω αυτόν τον μήνα δύο χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας. Είναι από συμπλέκτη, όχι από φρένα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νικολα αν θελεις παω στο Makina να τα ρωτησω απο κοντα..
Ειναι φιλος απο τη Χοντα εποχη μου!

p.s
Καλως ορισες στην παρεα:)
Τον πηρα τηλεφωνο Πασχαλη και του ειπα τι ακριβως ψαχνω. Παντως, η αληθεια ειναι οτι απο κοντα γινεται καλυτερα η δουλεια! Αν ειναι στον δρομο σου και δεν βαριεσαι, κανε του τις ερωτησεις σου και μας λες!!!
Το εμβολο που κρατω στα χερια μου, εχει διαμετρο 13,5mm. Η τσιμουχα που ειναι κοντα στο ελατηριο εχει εσωτερικη διαμετρο 6mm, και η αλλη 8mm.

Καλως σας ξαναβρηκα παιδες!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν θυμάμαι αν είναι υδραυλικού ή DOT4, παρόλαυτα συμπληρώνω αυτόν τον μήνα δύο χειναιοβλημάτιστης λειτουργίας. Είναι από συμπλέκτη, όχι από φρένα.
Αφου συμπληρωνεις δυο χρονια καλης λειτουργιας, ειναι θετικο και ευχαριστο! Επισης, ειναι απο συμπλεκτη οπως λες το οποιο ειναι εξισου θετικο. Μενει να μαθουμε το πιο βασικο: Με τι υγρα δουλευει!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αφου συμπληρωνεις δυο χρονια καλης λειτουργιας, ειναι θετικο και ευχαριστο! Επισης, ειναι απο συμπλεκτη οπως λες το οποιο ειναι εξισου θετικο. Μενει να μαθουμε το πιο βασικο: Με τι υγρα δουλευει!!!
Αυριο πρωι θα ειμαι στο Makina..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυριο πρωι θα ειμαι στο Makina..
Μολις μιλησα μαζι του Πασχαλη και μου ειπε οτι δεν μπορεσε να βρει κατι στην διασταση του εμβολου που ειναι 13,5mm. Αλλη διασταση εμβολου εχει η μηχανη του Νικολα;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θυμασαι τι διαμετρο εμβολου εχει η αντλια του συμπλεκτη της μηχανης σου Νικολα (nivam);

Καποιον κωδικο part number απο το ανταλακτικο που αγορασες;
Απο ποια μηχανη KTM ηταν;

Για πες, για πες!!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πηγα στο Μακινα μολις, και μου ειπε τα ιδια Νικολα(boxer).
Οι εσωτερικες διαμετροι των τσιμουχων 6 και 8 μπορει να ειναι σε εμβολο των 12.5
η και μικροτερο αλλα δεν μπορει να μετρησει.
Αν βρουμε που φαινεται πως βρεθηκε:rolleyes: τον κωδικο ανταλλακτικου
που αγορασε και χρησιμοποιησε ο nivam μπορει να μας το προμηθευσει.

p.s.
Η επιχειρηση εχει αλλαξει χερια και το site ειναι αγνωστο ποτε θα ξαναανοιξει,οποτε τηλεφωνο!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πηγα στο Μακινα μολις, και μου ειπε τα ιδια Νικολα(boxer).
Οι εσωτερικες διαμετροι των τσιμουχων 6 και 8 μπορει να ειναι σε εμβολο των 12.5
η και μικροτερο αλλα δεν μπορει να μετρησει.
Αν βρουμε που φαινεται πως βρεθηκε:rolleyes: τον κωδικο ανταλλακτικου
που αγορασε και χρησιμοποιησε ο nivam μπορει να μας το προμηθευσει.

p.s.
Η επιχειρηση εχει αλλαξει χερια και το site ειναι αγνωστο ποτε θα ξαναανοιξει,οποτε τηλεφωνο!
Και εγω πιστευω οτι εχουμε το σωστο ανταλακτικο Πασχαλη! Μαλιστα εχω να διορθωσω κατι στα γραφομενα μου. Εχω γραψει οτι η διαμετρος του εμβολου μου ειναι 13,5mm. Η μετρηση εγινε με το ηλεκτρονικο παχυμετρο που εχω το οποιο ηθελε καλυμπραρισμα, και αυτο γιατι εχθες το ξαναμετρησα με το απλο κλασικο παχυμετρο που επισης εχω, και ειναι 13mm! Το ρυθμισα και ξαναμετρησα με το ηλεκτρονικο το οποιο το μετρησε επισης 13mm!
Ειναι να μην τα βριζω μετα τα ηλεκτρονικα μπλιμπλικια, οπου και υπαρχουν αυτα;;; Την τεχνολογια μου μεσα.....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εμένα με θέτε κάτι άλλο? :)
Νομιζω πως εχω ενα 200αρι+ περισσευμα στη τσεπη μονο απο την ανω αντλια!
Χωρια η κατω απο την οποια και θα ξεκινησω τη συντηρηση.
Και παλι μπραβο Νικο..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νομιζω πως εχω ενα 200αρι+ περισσευμα στη τσεπη μονο απο την ανω αντλια!
Χωρια η κατω απο την οποια και θα ξεκινησω τη συντηρηση.
Και παλι μπραβο Νικο..
Να μην το νομιζεις καθολου, γιατι το ιδιο μου συμβαινει και εμενα πλεον:yew:!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Σημερα βρεθηκε με τη βοηθεια του Σπυρου απο το Africa twin club κ ο κωδικος του σετ επισκευης της ΚΤΜ απο το οποιο χρησιμοποιουμε μονο τα επιμαχα τσιμουχακια των 13mm.. 61002032000 και κοστος 35 περιπου ευρω

adv phone
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ειναι στις σωστες διαστασεις αυτα; 13×8 και 13×6 αντιστοιχα; Το μηκος της μπροστινης τσιμουχας (αυτης που ειναι κοντα στο ελατηριο επαναφορας, και ουσιαστικα ασκει την πιεση) ειναι το ιδιο με της "μαμας";
 
Top Bottom