Tenere 700 vs F800gs vs ....

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
, βάσεις για βαλίτσες,
Από επιπλέον εξοπλισμο θα χρειαστώ κάγκελα εμπρός, πίσω για βαλίτσες, πίσω σχάρα και μία μικρή βαλίτσα για τις μετακινήσεις εντός Αθήνας. Αυτά βγάινουν λίγο κάτω από €1.000. Αυτά μου αρκούν σε αυτή τη φάση για ταξίδια, στο μέλλον μπορεί να κάνω μικροαλλαγές ανάλογα τις ανάγκες.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Από επιπλέον εξοπλισμο θα χρειαστώ κάγκελα εμπρός, πίσω για βαλίτσες, πίσω σχάρα και μία μικρή βαλίτσα για τις μετακινήσεις εντός Αθήνας. Αυτά βγάινουν λίγο κάτω από €1.000. Αυτά μου αρκούν σε αυτή τη φάση για ταξίδια, στο μέλλον μπορεί να κάνω μικροαλλαγές ανάλογα τις ανάγκες.
Μια πρόχειρη κοστολόγιση

Κάγκελα Heed (bunker) 225 ευρώ
Καγκελα πίσω Τouratech ή Hepco Becker ή Givi ή Sw Motech 250 ευρώ
Σχάρα με χειρολαβές για βαλίτσα Τouratech 155 ευρώ
Βαλίτσα για εντός Αθήνας πηρα αυτή ( δεν είναι ωραία, είναι βολική, αλλιώς βάζω σάκκο) 70 ευρώ

Σύνολο €700
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το v-strom 650 xt το βάζεις στις επιλογές σου? Ο σφακιανάκης αυτήν την περίοδο έχει καλύτερο χρηματοδοτικό απο yamaha...
Δεν διαφωνώ, αλλά το vstrom δεν είναι σε αυτά που κοιτάω. Θέλω οπωσδήποτε εμπρός τροχό 21" και να μην ντρέπεται να παταει χώμα.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το Swm 2020 SWM SUPERDUAL X το έχει καβαλήσει ποτέ κανείς; Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ καλά για την τιμή του. Επίσης ξέρει κανεις τι ισχύει με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα; Βρίσκεις ανταλλακτικά η το αγοράζεις και το παντρεύεσαι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το Swm 2020 SWM SUPERDUAL X το έχει καβαλήσει ποτέ κανείς; Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ καλά για την τιμή του. Επίσης ξέρει κανεις τι ισχύει με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα; Βρίσκεις ανταλλακτικά η το αγοράζεις και το παντρεύεσαι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Νομίζω ο Βαγγέλης tc-drift γνωρίζει για το συγκεκριμένο.
Μπορεί να κάνω και λάθος, ας μας πει.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το Swm 2020 SWM SUPERDUAL X το έχει καβαλήσει ποτέ κανείς; Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ καλά για την τιμή του. Επίσης ξέρει κανεις τι ισχύει με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα; Βρίσκεις ανταλλακτικά η το αγοράζεις και το παντρεύεσαι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Εδώ υπάρχει ένα σχετικό θέμα...

 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το tenere δεν κανει για δικαβσλο ταξιδι και φορτωμα....παρα πολυ στενο μηχανακι και στο φαρδος και στο μηκος της σελας.... σε σχεση με το BMW μιλαω.... γιατι δεν κοιτας κανενα ΚΤΜ 990??? Σε αυτα τα λεφτα εχει παρα πολλα στο car
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το tenere δεν κανει για δικαβσλο ταξιδι και φορτωμα....παρα πολυ στενο μηχανακι και στο φαρδος και στο μηκος της σελας.... σε σχεση με το BMW μιλαω.... γιατι δεν κοιτας κανενα ΚΤΜ 990??? Σε αυτα τα λεφτα εχει παρα πολλα στο car
Γιατί δεν είναι μηχανή που μπορώ να χρησιμοποιήσω καθημερινά.κεντρο Αθήνα. Καίει ένα σκασμο βενζίνη και δεν βολεύεται στην.κινηση.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Γιατί δεν είναι μηχανή που μπορώ να χρησιμοποιήσω καθημερινά.κεντρο Αθήνα. Καίει ένα σκασμο βενζίνη και δεν βολεύεται στην.κινηση.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
αν θες κεντρο το ΚΤΜ θα λιωσει σαν κερι και εσυ θα ψηθεις σαν μπριζολα... για το gs δεν εψω αποψη αλλα καθημερινα και κεντρο κανονικα θελει ενα σκουτερ δυστηχως... οι μηχανες γενικα σε δυσκολευουν χωρις λογο... ασε που βροχη/ κρυο το σκουτερ ειναι 1000φορες καλυτερο....το tenere πρακτικα ειναι το συγχρονο 640 adventure.... ετσι πρεπει να το σκεφτεσαι, μη κοιτας που εχει 2κυλινδρο μοτερ και δεν του φαινεται... τετοιας φιλοσοφιας μηχανακι ειναι...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
αν θες κεντρο το ΚΤΜ θα λιωσει σαν κερι και εσυ θα ψηθεις σαν μπριζολα... για το gs δεν εψω αποψη αλλα καθημερινα και κεντρο κανονικα θελει ενα σκουτερ δυστηχως... οι μηχανες γενικα σε δυσκολευουν χωρις λογο... ασε που βροχη/ κρυο το σκουτερ ειναι 1000φορες καλυτερο....το tenere πρακτικα ειναι το συγχρονο 640 adventure.... ετσι πρεπει να το σκεφτεσαι, μη κοιτας που εχει 2κυλινδρο μοτερ και δεν του φαινεται... τετοιας φιλοσοφιας μηχανακι ειναι...
Συμφωνώ με αυτά που λες, ωστόσο έχω συνηθίσει να οδηγώ μηχανή στο κεντρο. Το να έχω δύο δεν το θέλω από άποψη κόστους. Κρύο, βροχή δεν με.προβληματιζει έχω εξοπλισμό για αυτό. Το Τ7 είναι πιστεύω πιο κοντά σε αυτό που λες, αλλά για τα δικαβαλα δεν θα πρέπει να προβληματίζομαι τόσο. Ας πρόσεχε ο συνεπιβάτης.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv



Αυτο αγορασε εαν εχεις ταβάνι τα 12K
Ktm 790 adv .. κανετο test drive κ θα καταλάβεις .. κ εγω αυτα τα δυο που εχεις στο θεμα δοκίμαζα .., με τεστ ντραιβ κ απο γνωστούς, μολις ομως ανέβηκΑ στο πορτοκαλί άλλαξα γνώμη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Το Swm 2020 SWM SUPERDUAL X το έχει καβαλήσει ποτέ κανείς; Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ καλά για την τιμή του. Επίσης ξέρει κανεις τι ισχύει με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα; Βρίσκεις ανταλλακτικά η το αγοράζεις και το παντρεύεσαι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
DELTA...Καλληροης πηγαινε να το δεις απο κοντα..νομιζω το δινουν για τεστραιντ.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Το Swm 2020 SWM SUPERDUAL X το έχει καβαλήσει ποτέ κανείς; Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ καλά για την τιμή του. Επίσης ξέρει κανεις τι ισχύει με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα; Βρίσκεις ανταλλακτικά η το αγοράζεις και το παντρεύεσαι;

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ποιοτικο δειχνει και εκτιμω οτι ειναι. Αρκετα ψηλο (εκανα βολτα αυτο με τον 21 ιντσες τροχο ειμαι 1,88 και τα ποδια ακουμπουσαν με τις μυτες) καποια κομπιασματα τα εκανε οχι μονο χαμηλα αλλα και στις μεσαιες.Το μοτερ δειχνει ψυχωμενο και το συνολο εκτιμω οτι θα ικανοποιησει τις εκτος δρομου απαιτησεις. Αναλαφρη αισθηση και ευκολα διαχειρησιμο. Μενει να αποδειχτει η αξιοπιστια του μοτερ .Δεν πρεπει να εχει πουλησει σχεδον καθολου και οτι πληροφοριες θελεις μαλλον θα τις βρεις απο καποια φορουμ του εξωτερικου. Η DELTA motors αντιπροσωπευει την SWM και οταν ρωτησα με διαβεβαιωσαν οτι υπαρχει οτι χρειαστει καποιος σε ανταλλακτικα και αναλωσιμα. Δεν χανεις τιποτα να το δεις απο κοντα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ποιοτικο δειχνει και εκτιμω οτι ειναι. Αρκετα ψηλο (εκανα βολτα αυτο με τον 21 ιντσες τροχο ειμαι 1,88 και τα ποδια ακουμπουσαν με τις μυτες) καποια κομπιασματα τα εκανε οχι μονο χαμηλα αλλα και στις μεσαιες.Το μοτερ δειχνει ψυχωμενο και το συνολο εκτιμω οτι θα ικανοποιησει τις εκτος δρομου απαιτησεις. Αναλαφρη αισθηση και ευκολα διαχειρησιμο. Μενει να αποδειχτει η αξιοπιστια του μοτερ .Δεν πρεπει να εχει πουλησει σχεδον καθολου και οτι πληροφοριες θελεις μαλλον θα τις βρεις απο καποια φορουμ του εξωτερικου. Η DELTA motors αντιπροσωπευει την SWM και οταν ρωτησα με διαβεβαιωσαν οτι υπαρχει οτι χρειαστει καποιος σε ανταλλακτικα και αναλωσιμα. Δεν χανεις τιποτα να το δεις απο κοντα.
Το πρόβλημα με τα κομπιάσματα νομίζω ότι οφείλεται σε ρυθμίσεις για να περνάει προδιαγραφές κάποιων euro "x". Μάλλον με κατάλληλες επεμβάσεις σε φίλτρο ή και εξάτμιση να διορθώνεται εύκολα.
Ανταλλακτικά πήρε πρόσφατα φίλος -για χρήση σε άλλη μοτοσυκλέτα- όλο το σύστημα του ανεμοθώρακα χωρίς πρόβλημα πέραν της αναμονής μερικών ημερών.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Και εγώ που το πήγα μια σύντομη βόλτα παρατήρησα το κομπιάσματα.
Είναι αρκετά ψηλό πάταγα στις μύτες και είμαι 1.80 βέβαια είναι σχετικά ελαφρύ, έχει δύναμη και από ότι διάβαζα απο sites του εξωτερικού δεν τα πάει και άσχημα απο θέμα αξιοπιστίας.
Σε αυτή την τιμή νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις για εκδρομικό εντούρο ....
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Το πρόβλημα με τα κομπιάσματα νομίζω ότι οφείλεται σε ρυθμίσεις για να περνάει προδιαγραφές κάποιων euro "x". Μάλλον με κατάλληλες επεμβάσεις σε φίλτρο ή και εξάτμιση να διορθώνεται εύκολα.
Ανταλλακτικά πήρε πρόσφατα φίλος -για χρήση σε άλλη μοτοσυκλέτα- όλο το σύστημα του ανεμοθώρακα χωρίς πρόβλημα πέραν της αναμονής μερικών ημερών.
Ναι σωστά πρέπει να υπάρχει τρόπος να διορθωθεί το θεματάκι αυτό.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Από τη στιγμή που καβάλησες το 800, και δεν το θυμάσαι, απορρίπτεται αυτόματα.
Το'πιασες το υπονοούμενο
Πέρα από τις γνώμη τη δική μου και των υπολοίπων στο advride, επισκέψου στο you tube τα reviews και τα test rides. Σίγουρα θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις!
Spam on:
Κόκκινος Μύλος και KLE500, ο μόνος που ξέρω στον Κόκκινο Μύλο με KLE500 είναι ο χασάπης της γειτονιάς και στην φωτογραφία δεν του μοιάζεις :D:laugh:
Spam off
 
Top Bottom