Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 - 10 έως 14 Απριλίου, Εκθεσιακό Κέντρο METROPOLITAN Expo (Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος)

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
«Θα έπαιρνα ktm της κατηγορίας μόνο και μόνο για το brand, αλλά μιλάμε δεν βλέπεται»


Έγραψες την μεγαλύτερη αλήθεια nick89
Προσπαθώ να θυμηθώ πότε είχε βγει ΚΤΜ που να θεωρείται όμορφο από την μάζα για την εποχή και... Δεν υπάρχει.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Προσπαθώ να θυμηθώ πότε είχε βγει ΚΤΜ που να θεωρείται όμορφο από την μάζα για την εποχή και... Δεν υπάρχει.
KTM 1190 RC8
KTM 990 SMT

Τα ρέστα μου...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
KTM 1190 RC8
KTM 990 SMT

Τα ρέστα μου...
Εμένα μου άρεσε το 690 με τις καμινάδες που όλοι το έλεγαν μυρμηγκοφάγο.

Τι τα θες, άβυσσος...
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Συμφωνώ για voge 900dsx , Suzuki 800 de και θα πρόσθετα 790 adventure χωρις να εχω οδηγησει κανενα Εννοειται. Παντως αν σου αρεσει το cf οδηγικά θεωρω πως το 790 υπολείπεται μονο σε εξοπλισμό αλλα οδηγικά αυτο που εχω διαβασει είναι πως ειναι ανώτερο ακομα και χωρις ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Οδήγησε τα ολα αν μπορεις πριν δωσεις 11κ. Δεν ειναι λίγα τα λ7… 1250 τωρα γιατι; :p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
amyroukai

Για να σου αρέσει αυτό το μηχανάκι, μάλλον από τις τρεις φορές που σε πετούσαν ψηλά όταν ήσουν παιδί.....σε έπιαναν τις δύο.

Έλα, τρολάρεις πες την αλήθεια.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
amyroukai

Για να σου αρέσει αυτό το μηχανάκι, μάλλον από τις τρεις φορές που σε πετούσαν ψηλά όταν ήσουν παιδί.....σε έπιαναν τις δύο.

Έλα, τρολάρεις πες την αλήθεια.
Σοβαρά μου αρέσει
Και είναι κακούργημα οι αλλαγές που έκαναν στα τελικά οι ιδιοκτήτες, το κατέστρεφαν απλά.

Τέλος πάντων νομίζω ότι εκείνες οι χρονιές 690 δεν ήταν πολύ... "Γερές" και τα τελευταία είναι καλύτερα, οπότε με την όρεξη θα μείνω (άσε που σιγά μην υπάρχει κανένα μη κανιβαλισμένο). Δεν θέλουμε άλλο μονοκύλινδρο, εξαιρείται το Ducati
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Ζυγίζω τα + και τα - εδώ και κάποιο καιρό και έχω καταλήξει πως το επόμενο μετά το τρανσαλπάκι (σύντομα) θα είναι κατά πάσα πιθανότητα το cf moto 800mt exploRe edition.
Προσωπικά το γεγονός ότι είναι Κινέζικο με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν είναι όλα τα κινέζικα σάπια, όπως δεν είναι και όλα τα άλλα, καλά. Η εταιρεία έχει εξαιρετική ανάπτυξη και έχει κάνει την αγορά να ξανακοιτάει λίγο τί πουλάει και για τί κόστος.
Το value for money είναι δελεαστικό δίνοντας στα 11.000 ένα πλήρες μηχανάκι, που αυτή την στιγμή για εμένα προσωπικά είναι υπερπλήρες. Λέω για εμένα, λόγο μειωμένης εμπειρίας στην μηχανή σε σχέση με άλλους σύντροχους, που έχουν "δει" πράγματα. Το έκανα test drive και πραγματικά ένοιωθα πανέμορφα. Να σημειωθεί πως έχω οδηγήσει μόνο το transalpaki μου

Γεγονός είναι πως πήγα και είδα και το tenere και το tracer 9gt. Το tenere πολύ στενό στην σέλα και πολύ μικροκαμομένο για το σουλούπι μου. Το tracer 9gt ωραίο, αλλά πολύ δρομίσιο. Επείσης τα σηκώνουν μέρα παρά μέρα.
Πήγα είδα το καινούριο transalp και δεν μου άρεσε. Πήγα είδα και ένα μεταχειρισμένο ΚΤΜ 890 Adventure, γιατί μ'αρεσουν τα ΚΤΜ, χωρίς λόγο, αλλά από κοντά παιδιά, αυτό το φούσκωμα που έχουν κάνει μπροστά από τα πόδια, δεν μου αρέσει καθόλου. Θα έπαιρνα ktm της κατηγορίας μόνο και μόνο για το brand, αλλά μιλάμε δεν βλέπεται :(

Πήγα BMW και ερωτεύτηκα το 1250gs adventure. Είχε ένα trophy με 22k. Πήγα και το ξαναείδα μετά από λίγο, αλλά έχει ένα μειονέκτημα. Θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο "διαχείρισης" αρχίζοντας από το κλειστό γκαράζ, που αυτή την στιγμή δεν διαθέτω. Πιστεύω ότι εκεί θα καταλήξω βέβαια σε 3-4 χρόνια.

Πήγα Harley και τρελάθηκα με το Panamerica. Μεταχειρισμένο το full extra στα 20k. -Γκαράζ

Θα ήθελα να δω και ένα multistrada v2, αλλά για το κόστος του, είναι σχετικά "γυμνό". Επίσης έχει το ίδιο αρνητικό με το BMW από πάνω.

Η πιο όμορφη συμπεριφορά που μου ενέπνευσε σιγουριά για το aftersales, ασχολήθηκαν μαζί μου, μου εξήγησαν κτλ, ήταν πρώτη και με διαφορά η cf και στην Κερατέα και το άλλο παιδί στο Αιγάλεω (s moto αν θυμάμαι καλα), και μετά η bmw βαγιαννέλης, με τεράστια διαφορά από όλους τους υπόλοιπους, όπου φάνηκε πως τους ενοχλώ. Εξαιρείται η Harley γιατί είναι φίλος μου, οπότε ήπιαμε και τα καφεδάκια μας :D

Γενικότερα δεν είναι μια εύκολη διαδικασία θα έλεγα, αλλά κάποιος είχε γράψει κάποτε και μου κόλλησε. Όλοι bmw θα πάρετε στο τέλος.

Να είμαστε καλά όλοι, να παίρνουμε αυτά που μιλάνε στην καρδιά μας!
Όλες οι μοτοσυκλέτες που αναφέρεις κλέβονται. Άλλες πολύ ήδη κι άλλες θα αρχίσουν στα επόμενα λίγα χρόνια. Ούτε φτηνό παπί έξω στον δρόμο. Στην θέση σου πιο πολύ θα κοιτούσα για σοβαρό κλειστό γκαράζ παρά για νέα μοτοσυκλέτα. Βρες τον χώρο και μετά αγόρασε.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
KTM 1190 RC8
KTM 990 SMT

Τα ρέστα μου...
Για 990 SMT συμφωνώ και επαυξάνω. Κατά τη γνώμη μου συνεχίζει να είναι η ομορφότερη μοτοσυκλέτα που κατασκεύασε η ΚΤΜ μέχρι σήμερα (εκείνο το τρίμηνο πρέπει να έλειπε ο βασικός σχεδιαστής της εταιρείας με άδεια ασθένειας).
Επίσης πάντα μου άρεσαν τα 950/990 ADV.
Μου αρέσει επίσης το σύγχρονο 690 σε enduro και SM. Με αυτά τέλος, εννοώ από άποψη προσωπικών προτιμήσεων (όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλα εύπεπτα μοντέλα για τα γούστα μου).

Για εκείνο το 690 με τη μύτη γερανού (πουλιού) και τις εξατμίσεις σε ρόλο ακριδοπόδαρων υπάρχουν δύο εκδοχές. Η πρώτη λέει πως πρέπει να βρεθεί ο υπεύθυνος που δεν καθάρισε το τζάμι στο φωτοτυπικό του σχεδιαστηρίου και βγήκε το αντίγραφο μαζί με το ψόφιο έντομο που κοσμούσε το τζάμι. Η δεύτερη λέει πως Ιταλοί σχεδιαστές το έχουν τοποθετήσει σε βάση στο τμήμα καλών τεχνών και προσπαθούν με τη βοήθεια ψυχιάτρων να αναλύσουν τι πήγε στραβά στις συνάψεις των νευρώνων του εγκεφάλου του σχεδιαστή.
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Για 990 SMT συμφωνώ και επαυξάνω. Κατά τη γνώμη μου συνεχίζει να είναι η ομορφότερη μοτοσυκλέτα που κατασκεύασε η ΚΤΜ μέχρι σήμερα (εκείνο το τρίμηνο πρέπει να έλειπε ο βασικός σχεδιαστής της εταιρείας με άδεια ασθένειας).
Επίσης πάντα μου άρεσαν τα 950/990 ADV.
Μου αρέσει επίσης το σύγχρονο 690 σε enduro και SM. Με αυτά τέλος, εννοώ από άποψη προσωπικών προτιμήσεων (όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλα εύπεπτα μοντέλα για τα γούστα μου).

Για εκείνο το 690 με τη μύτη γερανού (πουλιού) και τις εξατμίσεις σε ρόλο ακριδοπόδαρων υπάρχουν δύο εκδοχές. Η πρώτη λέει πως πρέπει να βρεθεί ο υπεύθυνος που δεν καθάρισε το τζάμι στο φωτοτυπικό του σχεδιαστηρίου και βγήκε το αντίγραφο μαζί με το ψόφιο έντομο που κοσμούσε το τζάμι. Η δεύτερη λέει πως Ιταλοί σχεδιαστές το έχουν τοποθετήσει σε βάση στο τμήμα καλών τεχνών και προσπαθούν με τη βοήθεια ψυχιάτρων να αναλύσουν τι πήγε στραβά στις συνάψεις των νευρώνων του εγκεφάλου του σχεδιαστή.
:ha
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
amyroukai

Για να σου αρέσει αυτό το μηχανάκι, μάλλον από τις τρεις φορές που σε πετούσαν ψηλά όταν ήσουν παιδί.....σε έπιαναν τις δύο.

Έλα, τρολάρεις πες την αλήθεια.
:ha:ha:ha
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Σοβαρά μου αρέσει
Και είναι κακούργημα οι αλλαγές που έκαναν στα τελικά οι ιδιοκτήτες, το κατέστρεφαν απλά.

Τέλος πάντων νομίζω ότι εκείνες οι χρονιές 690 δεν ήταν πολύ... "Γερές" και τα τελευταία είναι καλύτερα, οπότε με την όρεξη θα μείνω (άσε που σιγά μην υπάρχει κανένα μη κανιβαλισμένο). Δεν θέλουμε άλλο μονοκύλινδρο, εξαιρείται το Ducati
και μενα,το θεωρω ωραιο σχεδιο..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το SMT πάλι, βαρετό εντελώς θα μπορούσε να είναι Χόντα και τώρα που το είδα πάλι (και στο car) έχει φανάρι που θα μπορούσε να είναι από cb500 :p

Αλλά ήταν το "σωστό" μοτέρ 990 με καλό στήσιμο στο δρόμο και η δεύτερη γενιά είχε abs. 9000 για μοντέλο 13 ετών+ θα πρέπει να αστειεύονται όσο και οι άλλοι με τα συλλεκτικά πενφέ βέβαια. Ακόμα μια απόδειξη ότι το "από κάτω" μπορεί να διαστρεβλώνει το "από πάνω".



Για το άλλο θέμα που συζητήθηκε, το CF Moto 800 είναι πραγματικά πολύ καλό για τα λεφτά του. Αλλά το voge 900 είναι επίσης πλήρες (και με πλήρως ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση). Βασικά τι κάθεται πιο σωστά στο μάτι.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Ερώτηξις... Θυμάστε (από προηγούμενες εκθέσεις), αν γίνονται σοβαρές εκπτώσεις σε εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της έκθεσης;
Ένας φίλος, αλλά κι εγώ, ενδιαφερόμαστε για ανανέωση του εξοπλισμού αναβάτη και σκέφτομαι αν έχει νόημα να περιμένουμε την έκθεση ή να γυρίσουμε με την ησυχία μας στα μαγαζιά τώρα και να αρκεστούμε(; ) στην όποια έκπτωση μας γίνει εκεί....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ερώτηξις... Θυμάστε (από προηγούμενες εκθέσεις), αν γίνονται σοβαρές εκπτώσεις σε εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της έκθεσης;
Ένας φίλος, αλλά κι εγώ, ενδιαφερόμαστε για ανανέωση του εξοπλισμού αναβάτη και σκέφτομαι αν έχει νόημα να περιμένουμε την έκθεση ή να γυρίσουμε με την ησυχία μας στα μαγαζιά τώρα και να αρκεστούμε(; ) στην όποια έκπτωση μας γίνει εκεί....
Αστειεύεσαι,τσάμπα τα δίνουνε!

Βασικά επι πολλά χρόνια τώρα σε εκθέσεις ήταν σχεδόν ανύπαρκτο το αξεσουάρ εξοπλισμός. Αν φέτος έχουν κατέβει οι δυνατοί και ορεξατοι θα δείξει.
 
Top Bottom