ΑΦΗΝΩ ΤΟ ELLADISTAN ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΛΛΑ STANS

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Τα σύνορα ήταν πολύ κοντά στην Οsh, μόλις 10 χιλιόμετρα έξω από την πόλη. Παρόλο που είμασταν οι μόνοι με μηχανή και μόνο κάτι νταλίκες ακόμα, ο έλεγχος ήταν τραγικός.... Φάγαμε κανά δίωρο και είμασταν μόνοι, δεν θέλω να σκεφτώ αν είμαστε μόνοι πότε θα ξεμπερδεύαμε...


Αργά το απόγευμα φτάσαμε Τασκένδη μετά από πολύ ζέστη και έξι σημεία ελέγχου.


Ψώνια από Super Market, τα απαραίτητα και πάμε ξενοδοχείο. Λόγω κούρασης δεν βγήκαμε νυχτερινή βόλτα.


Επόμενη μέρα συνάντηση με ντόπιους μοτοσυκλετιστές και βόλτα 35 χλμ έξω από την πόλη.


Τι χρειάζεται ένα Hayabusa στην Τασκένδη ; Δεν ξέρω πραγματικά.


Βόλτα στα αξιοθέατα της πόλης.










Μαγαζάκια διάφορα με τεχνίτες επί το έργο.






















Δώσαμε 100 δολάρια και πήραμε 300.000 som, μήπως τους πιάσαμε κορόϊδα ; Χαχαχα..


Στον δρόμο για Samarkand.


Σε τελειωμένο βενζινάδικο. Το μεγαλύτερο άγχος στο Ουζμπεκιστάν είναι η βενζίνη, 80 οκτανίων στην καλύτερη.

Φτάσαμε χθες βράδυ Samarkand και αύριο πάμε για Buxara.... To ταξίδι συνεχίζεται.....


 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Nέα ανταπόκριση από τον Πάνο.


Στο ξενοδοχείο στην Samarkand παρεά με μία Ural ενός Γάλλου,


Νυχτερινή βόλτα.


Εδώ στην παλιά πόλη.









Ωραία η Samarkand


Mετά το χορταστικό πρωινό στο ξενοδοχείο, βόλτα στην παλιά πόλη και στα σοκάκια της Buxara.












H Mιραράκη θα έκοβε φλέβες.






Χωμένοι στα δρομάκια της παλιάς πόλης


Η σωλήνα πίσω είναι το δίκτυο υγραερίου που πηγαίνει σε κάθε σπίτι.








Καφεδάκι και πάμε για ξεκούραση ξενοδοχείο..
Έξοδο μετά, μόλις πέσει ο ήλιος και τα χρώματα θα είναι διαφορετικά.


 
Τελευταία επεξεργασία:

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250

Η είσοδος του ξενοδοχείου που μένουμε για δύο βράδια, παλιό παραδοσιακό στην παλιά πόλη.


Το δωμάτιο...


Και μια τελευταία βόλτα στην παλιά πόλη.








Καλό βράδυ από την υπέροχη Buraxa. Eπόμενη πόλη η Xiva


 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Που είχαμε μείνει; Α ναι Xiva.. Πάμε λοιπόν..:)



Στο δρόμο για Xiva η μόνη σκιά που βρήκαμε σε απόσταση 200 χιλιομέτρων.


Φτάνοντας Xiva και ψάχνοντας για το ξενοδοχείο.


Ψωμάκι από σπίτι που έφτιαχναν σε φούρνο χτιστό από λάσπη και άχυρα, όπως όλα τα σπίτια στην παλιά πόλη.


















Εκθαμβωτική η XIva.. !!!


Eπόμενη μέρα ξανά στο δρόμο και τι δρόμο. Μία ευθεία στην έρημο...

Πάμε για Nukus σε ραντεβού με κάποιους που μας σύστησε ένα μηχανόβιος για να μας πάνε σε γνωστό σπίτι για να φουλάρουμε. Το θέμα με την βενζίνη είναι μόνιμα εφιάλτης.


Το μόνο σημείο για κατούρημα..




Κάνω οτοστοπ, λέτε να περάσει κανείς σήμερα ; καμιά καμήλα ίσως... !!

Τελικά μετά το φουλάρισμα στην Nukus αποφασίσαμε να κάνουμε άλλα 150 χιλιόμετρα για διανυκτέρευση στην πόλη Kungarant. Έπεσαν τα απαραίτητα τηλέφωνα και φιλοξενία σε σπίτι μηχανόβιου. Την επόμενη αποχαιρετάμε το Ουζμπεκιστάν και μπαίνουμε Καζακστάν ξανά.


Έρημος από την πλευρά του Ουζμπεκιστάν αλλά και μπαίνοντας στο Καζακστάν

Beyneu η πόλη που διανυκτερεύσαμε μετά από 70χιλ μετά τα σύνορα, Χάλια δρόμος και απίστευτη αμμοθύελλα.


Σήμερα το ίδιο σκηνικό για 450 χλμ, έρημος, αέρας, σκόνη και καμήλες. Στάση όπου βρίσκαμε για προφύλαξη από τον άνεμο.

Φτάσαμε Atyrau όλα καλά, το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχει αρχίσει η φθορά του πίσω ελαστικού να με ανησυχεί, έφυγε ένα τακούνι, αύριο μπαίνουμε Ρωσία και οι πληροφορίες που έχουμε είναι ότι 250 χλμ δρόμου είναι πολύ χάλια..., θα δούμε το ταξίδι συνεχίζεται...​
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πανο το λαστιχο θελει φουλ φουσκωμενο μπας και σωθει..
Οτι λεει ο κατασκευαστης της μοτο για δυο ατομα και αποσκευες.
Καλη συνεχεια και ευκολια:)
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Πασχάλη τώρα που το λες φίλε έχεις απόλυτο δίκιο.. Πρέπει να την έκανα την βλακεία.. Τα ξεφουσκωσα γιά χώμα και δεν τα φουσκωσα ξανά.. Αλλά ήταν τόσο χάλια οι δρόμοι που θα έπρεπε να φουσκωνω και να ξεφουσκωνω συνέχεια... Τέλος πάντων έβαλα αέρα τώρα και βλέπουμε... Ευχαριστώ φιλαρακι να είσαι καλά...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πασχάλη τώρα που το λες φίλε έχεις απόλυτο δίκιο.. Πρέπει να την έκανα την βλακεία.. Τα ξεφουσκωσα γιά χώμα και δεν τα φουσκωσα ξανά.. Αλλά ήταν τόσο χάλια οι δρόμοι που θα έπρεπε να φουσκωνω και να ξεφουσκωνω συνέχεια... Τέλος πάντων έβαλα αέρα τώρα και βλέπουμε... Ευχαριστώ φιλαρακι να είσαι καλά...
Ο μονος τροπος να ''χαλασεις'' ενα Heidenau.
Ασφαλτος με πιεση για χωμα..

Βαλε αερα και μπορει να σε φερει μεχρι τον ''πολιτισμο''
:)
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Πανο μην το φούσκωνεις και το ξεφουσκώνεις συνέχεια ....άστο με πίεση μέσα, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό γιατί δεν πας σε πετρωτω, οι δρόμοι είναι μεν χώμα αλλά είναι πολύ βατή από ότι βλέπουμε...Μην ξεχνάς ότι είσαι και δικαβαλος τριβαλιτσος, θέλει πίεση το λάστιχο. .Καλή συνέχεια.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Να είστε καλά φιλαράκια.. Τελικά το λάστιχο χειροτερεύει.. Δυο τακουνια έφυγαν εντελώς μέχρι να φανούν τα λινά, και πέντε με εξι τα μισά απο την μιά πλευρά.. Εκατσα με φαλτσετα και τα εκοψα εγώ ο ίδιος μπας και τα σώσω και δεν φύγουν ολόκληρα.. Είμαστε Τσετσενία στην πρωτεύουσα Grozny κάνοντας μόνο εκατό χιλιόμετρα μέχρι εδώ.. Και που δεν έχουμε πάει και τι δεν έχουμε κάνει δεν βρίσκουμε λάστιχο.. Ενα κινέζικο βρήκα με πενήντα ευρώ στριταδηκο καινούριο.. 140/70-17 εμένα είναι 130/80-17.. Πείρα τον περιστερά τον ρωτησα και μου είπε βάλτο δεν θα έχει πρόβλημα.. Ένας ντόπιος με R1 και γνώστης απ'οτι κατάλαβα όταν του είπαμε οτι θα περάσουμε σύνορα για Γεωργια μας είπε οτι οι δρόμοι είναι χάλια και μην βάλουμε το κινέζικο δεν θα μας βγάλει.. Αυτός τώρα έχει αρχίσει τα τηλ μπας και βρει σε κάποια άλλη πόλη καμιά 400χιλ μακριά από εδώ αλλά για πολύ χλωμό το βλέπω.. Δεν ξέρω τι εξέλιξη θα έχουμε ελπίζω θετική..
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Αν διαβάζει ο Πάνος, έκανα μερικά τηλέφωνα στην Μισελέν, δεν έχουν παρουσία ούτε εκεί ούτε στην Γεωργία. Πιο κοντινό σημείο η Τραπεζούντα της Τουρκίας στα 750 χλμ από εκεί που είσαι.
Περιμένω απάντηση και από φίλους Τούρκους μοτοσυκλετιστές μήπως ξέρουν κάτι για Γεωργία.
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Πάνο το έψαξα μπας και σου στείλουμε από εδώ αλλά από 2 courier μου είπαν ότι Τσετσενία δεν παίζει αποστολή σε ιδιώτη λόγω πολύ αυστηρών περιορισμών στα τελωνεία, μπορεί να κάνεις και 20 μέρες να το βγάλεις από το τελωνείο και τα χρήματα είναι γεια σας.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Πάνο, σου παραθέτω την κουβέντα, ελπίζω να βρείς ευκολότερη άκρη.

Φίλος στο Γκρόζνυ της τσετσενίας έχει ανάγκη από πίσω λάστιχο 130/80-17 τρακτερωτό. Πιθανόν να μπορεί να φτάσει μέχρι την Γεωργία αλλά δεν βλέπω να μπορεί να φτάσει Τουρκία όπως προγραμμάτιζε. Υπάρχει κάποια πληροφορία για Γεωργία; Ποιό θα ήταν το πρώτο σημείο στην Τουρκία που θα μπορούσε να έχει ένα λάστιχο;

το κοντινότερο σημείο της Τουρκίας είναι Batum από την Γεωργία

μπορεί να το πάρει από το Batum


Γιασεμή, μπορείς να μου βρεις κάποια διεύθυνση και τηλέφωνο;
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον.. Τελικά εδώ λάστιχο δεν έβαλα ουτε το κινέζικο ουτε ένα μεταχειρισμένο που βρέθηκε πάλι street.. Ο λόγος οτι αυτά δεν είναι για σαμπρέλα και εμένα είναι.. Λάστιχο αμα θέλω θα μου βρουν μόνο απο Μόσχα σε δυό με τέσσερις μέρες.. Δεν μπορώ όμως να κάτσω εδώ και να περιμένω.. Ρισκαρω και αύριο μπαίνω Γεωργία.. Μου έδωσαν ότι γνωριμία έχουν και οτι πληροφορία με μηχανοβιους για οτι χρειαστεί.. Μου ειπαν οτι εκεί θα βρω ποιό εύκολα γιατί είναι ποιο κοντά με Ευρώπη, ενώ αυτοι μόνο μέσο Μόσχας μπορούν.. Οπότε ξεκινω αύριο για σύνορα με Γεωργία.. Η πρώτη πόλη μετα τα σύνορα είναι η kazbegi στάση εκεί οπου έχουμε το πρώτο κονε.. Βλέποντας και κάνοντας..
 
Top Bottom