Αγγελία που χαζεύω σήμερα .

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν υπάρχουν πια τα 890R με τα 12000...

Καλοτάξιδα στους φίλους που ψώνισαν!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Του είπα να το πάρουμε, να το κρατήσει λίγο για να το δοκιμάσει και αν δεν του αρέσει, να το πουλήσουμε.
Όχι, όχι, όχι, δεν του αρέσει σε εμφάνιση, ας είναι όσο καλό θέλει σαν μηχανή.

Πώς εξηγείται στους κάγκουρες να μην αρέσει καθόλου το Z1000SX, ενώ τους αρέσουν το tiger 1050, το TDM και το R1;
Τους καγκουρες η Kawasaki τους είχε τραβήξει με το Z750 :roflmao:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τους καγκουρες η Kawasaki τους είχε τραβήξει με το Z750 :roflmao:
Κλασικά το Z750 είχε και ο γιος μου, αλλά τώρα θέλει μεγαλύτερο.
Του κάνει το Z1000 αλλά όχι το Z1000SX.
Πάντα με μόνο κριτήριο την εμφάνιση και την αποδοχή από τους άλλους κάγκουρες. :D
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Κλασικά το Z750 είχε και ο γιος μου, αλλά τώρα θέλει μεγαλύτερο.
Του κάνει το Z1000 αλλά όχι το Z1000SX.
Πάντα με μόνο κριτήριο την εμφάνιση και την αποδοχή από τους άλλους κάγκουρες. :D
Τουλάχιστον έτσι ξέρεις ότι κυκλοφορεί σε μεταχειρισμένο σε sx έχει σοβαρές πιθανότητες να είναι χαρτί εφόσον δεν το προτιμάει η αγέλη :roflmao:
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Κλασικά το Z750 είχε και ο γιος μου, αλλά τώρα θέλει μεγαλύτερο.
Του κάνει το Z1000 αλλά όχι το Z1000SX.
Πάντα με μόνο κριτήριο την εμφάνιση και την αποδοχή από τους άλλους κάγκουρες. :D
Το z1000 και κατ εμέ το 2003-2005 είναι ένα κακό μηχανάκι. Μ αρέσει πολύ. Έχει μια @ουτανιά πάνω του
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι αυτός ο Argi... Σατανάς.
Να πάω στον γκλίτερ πρίντερ να μου φτιάξει το κοστούμι της φωτό; Λάθος της σελίδας, αλλά δεν είναι και άσχημο (μην ρωτάτε τιμές, είπαμε ό,τι πάρεις 18+ και μόνο όσο διαρκεί το στοκ του 23 γιατί πήραν 900 ευρώ αύξηση για το 24)



το Norden 901 Ε παραμένει το καλύτερο VFM γιατί έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ επάνω αλλά είναι μιά γενιά πίσω η ανάρτηση λένε
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
είναι μιά γενιά πίσω η ανάρτηση
Και την καινούργια ανάρτηση να πάρεις του χρόνου θα είσαι μια γενιά πίσω. Τι α καν'ς, α κατσ'ς α μαλώ'εις?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και την καινούργια ανάρτηση να πάρεις του χρόνου θα είσαι μια γενιά πίσω. Τι α καν'ς, α κατσ'ς α μαλώ'εις?
όχι γιαβρίμ, δεν μαλώνεις ούτε με χονταδιστές, το σάλιο σου χαλάς.

ξαναθυμήθηκα το νήμα με την μετατροπή του 950 σε TL και ρώτησα και για φώτα στον πέρφεκτ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
όχι γιαβρίμ, δεν μαλώνεις ούτε με χονταδιστές, το σάλιο σου χαλάς.

ξαναθυμήθηκα το νήμα με την μετατροπή του 950 σε TL και ρώτησα και για φώτα στον πέρφεκτ.
Η καλύτερη επένδυση τα φώτα, αξίζουν κάθε ευρώ. Το τούμπλες να το κάνεις γιατί η χρήση που κάνεις το απαιτεί.
 

ParisAdv

Μέλος
Όνομα
Paris
Μοτό
VOGE300RALLY
YZF-R6
Να σου πω εγώ τι καταλαβαίνω από όσα βλέπω.

Χρησμός τύπου "θα χαλάσει/όλα χαλάνε".

Γιατί αν κάνεις την προβλεπόμενη συντήρηση και χαλάσει είσαι ανόητος που ακολούθησες τις οδηγίες του κατασκευαστή (μιλάμε τώρα για κόσμο που πέρασε δύο χρόνια σπίτι του ΜΗΝ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΥΠΑΚΟΥΟΣ ΣΕ ΓΑΝΩΣΑ ΣΑΝ ΜΠΡΙΚΙ)
Αν δεν την κάνεις είσαι "μή προβλεπόμενος" και δεν ξέρω τι δικαιολογία θα βρεθεί, δεν είχες σωστές πιέσεις στα ελαστικά και ζόριζες το μοτέρ

Εγώ συμφωνώ στο ότι αν κάνεις χρήση "αυτό που βλέπω στο ίνσταγκραμ" δεν βγαίνει με τα ίδια λάδια. Ομοίως αν έχεις φαγωθεί με τον κάθε τυχαίο με τμαξ, τρανσάλπ εφτάμισο, τάιγκερ, άφρικα, πενφέ κλπ "θα σου δείξω εγώ τι γεύση αφήνει το πορτοκάλι στα δόντια" και ανοίγεις κάθε φανάρι κόφτες ή το πλακώνεις στα ξερόγκαζα για να βρέχεται το μουστάκι από τα δάκρυα όταν τσακίζει η φλούδα μπροστά στο πρόσωπο σου.

Πάει ο οποιοσδήποτε από εμάς να πάρει ένα μεταχειρισμένο με 20-30-40,000 χλμ και... τι ξέρει από όλα αυτά;

Να προσθέσω και κάτι εδώ - η ducati και κάθε ducati δε λεει απλά λάδια 30κ, 30κ ή 1 χρόνο/2 χρόνια και βεβαιως ανα περιοχη - χρηση κ.λ.π. οποτε διαβαζετε το αρχικο εγχειριδιο παντα.. και σαφως δε χαλαει το μοτερ μονο απο ξερογκαζα. Συμφωνω οτι αν θελει καποιος να επενδυσει σε χρόνο κάνει/ ψαχνει/ φροντίζει...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να προσθέσω και κάτι εδώ - η ducati και κάθε ducati δε λεει απλά λάδια 30κ, 30κ ή 1 χρόνο/2 χρόνια και βεβαιως ανα περιοχη - χρηση κ.λ.π. οποτε διαβαζετε το αρχικο εγχειριδιο παντα.. και σαφως δε χαλαει το μοτερ μονο απο ξερογκαζα. Συμφωνω οτι αν θελει καποιος να επενδυσει σε χρόνο κάνει/ ψαχνει/ φροντίζει...
Το κακό (το βλέπουμε και εδώ) είναι ότι το παραμύθι μοτοσικλέτα έχει υπόβαθρο την πανάκριβη συντήρηση. Λάστιχα στο 1/4 της απόστασης που ζητάει ένα αυτοκίνητο, σέρβις στα ίδια επίπεδα ή και πιο πάνω λόγω συχνότητας, αναλώσιμα σε τιμές ΛΟΛ σε σχέση με το μέσο μεσαίο ΙΧ.

Οπότε ο άνθρωπος που με το ζόρι φτάνει το όνειρο, ανακαλύπτει ότι... δεν βγαίνει ο δρόμος του μετά και δυστυχώς πασάρει στον επόμενο την καυτή πατάτα. "Πλήρες βιβλίο σέρβις σε αντιπροσωπεία" χωράει λίγο κουβέντα. Καθόλου τυχαίο παράδειγμα το "τέλειο άψογο" 790R που χαζεύαμε σε αγγελία και τα λάστιχα με τα λινά, σιγά μην έχει φροντίσει τα υπόλοιπα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είναι αυτός ο Argi... Σατανάς.
Να πάω στον γκλίτερ πρίντερ να μου φτιάξει το κοστούμι της φωτό; Λάθος της σελίδας, αλλά δεν είναι και άσχημο (μην ρωτάτε τιμές, είπαμε ό,τι πάρεις 18+ και μόνο όσο διαρκεί το στοκ του 23 γιατί πήραν 900 ευρώ αύξηση για το 24)



το Norden 901 Ε παραμένει το καλύτερο VFM γιατί έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ επάνω αλλά είναι μιά γενιά πίσω η ανάρτηση λένε
Δεν ξέρω τι εννοούν μια γενιά πίσω.

Το απλό Norden φοράει την WP APEX που για μένα είναι μια πολύ μέτρια ανάρτηση χωρίς καλές αποσβέσεις. Την φοράνε στο 390 στο 790 και στο Norden το απλό προφανώς με κάποιες διαφορές στα ελατήρια η και σε κάποια εντόσθια. Έχω οδηγήσει 390 και 790, δεν μου άρεσε.

Αντίθετα το Norden xpedition φοράει την ακριβή σειρά wp xplorer την ίδια με το 890R που είναι άλλο πράγμα. Αν κάποιος πάρει Norden πρέπει να πάρει το xpedition μόνο για την ανάρτηση.
 

ParisAdv

Μέλος
Όνομα
Paris
Μοτό
VOGE300RALLY
YZF-R6
Το κακό (το βλέπουμε και εδώ) είναι ότι το παραμύθι μοτοσικλέτα έχει υπόβαθρο την πανάκριβη συντήρηση. Λάστιχα στο 1/4 της απόστασης που ζητάει ένα αυτοκίνητο, σέρβις στα ίδια επίπεδα ή και πιο πάνω λόγω συχνότητας, αναλώσιμα σε τιμές ΛΟΛ σε σχέση με το μέσο μεσαίο ΙΧ.

Οπότε ο άνθρωπος που με το ζόρι φτάνει το όνειρο, ανακαλύπτει ότι... δεν βγαίνει ο δρόμος του μετά και δυστυχώς πασάρει στον επόμενο την καυτή πατάτα. "Πλήρες βιβλίο σέρβις σε αντιπροσωπεία" χωράει λίγο κουβέντα. Καθόλου τυχαίο παράδειγμα το "τέλειο άψογο" 790R που χαζεύαμε σε αγγελία και τα λάστιχα με τα λινά, σιγά μην έχει φροντίσει τα υπόλοιπα.
Μαζι σου!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το Norden xpedition φοράει την ακριβή σειρά wp xplorer την ίδια με το 890R που είναι άλλο πράγμα. Αν κάποιος πάρει Norden πρέπει να πάρει το xpedition μόνο για την ανάρτηση.
Αν κάποιος πάρει το expedition θα το πάρει γιατί έχει τον πιο πλήρη εξοπλισμό στα χρήματα που ζητάει και στην κατηγορία που είναι, το 890R για να έρθει εκεί είναι σημαντικά πιο ακριβό.

Αν κατάλαβα καλά από την συζήτηση, φοράει το πηρούνι του 890R του 22 ενώ τα μοντέλα 890R 23+ με το νέο μούτρο έχουν άλλα εσωτερικά πιο ποιοτικά και "καλύτερα" στην πίεση στο χώμα.

Για το "ανεβαίνω στο μηχανάκι και ξεχνάω να κατέβω" που θέλω, η λεπτομέρεια ίσως είναι όχι σημαντική.

Σημαντική είναι η αύξηση τιμής για το 2024 όμως γιατί στα 17900 έρχεται στα ίδια με το πολύ καλό F900GSA το οποίο και κερδίζει τον "τουρίστα με περιστασιακό χώμα" λόγω αυτονομίας και εξοπλισμού, έχει και 5ετή εγγύηση (αντί για 4 που θα δίνει η ΚΤΜ).
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Και την καινούργια ανάρτηση να πάρεις του χρόνου θα είσαι μια γενιά πίσω. Τι α καν'ς, α κατσ'ς α μαλώ'εις?
Και του παραχρονου θα είσαι 2 γενιές πίσω γιατί θα πουλιούνται 2000€ κάτω λόγου του 990 adventure!
Αυτή είναι η ktm που λατρεύουμε (άμα θέλετε)
 
Top Bottom