Αγορά μηχανής μεσαίου κυβισμού

Στελ

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
Daytona Sprinter 125
Χαίρετε! Εδώ και 8 χρόνια οδηγώ παπί μέσα στην Αθήνα αλλά και λίγο εκτός όμως μάλλον ήρθε η ώρα να πάρω μηχανή. Πλέον καθημερινά θα χρειάζεται να κάνω 140 χιλιόμετρα στην εθνική οδό για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου. Αυτό σημαίνει 3.000 χιλιόμετρα το μήνα, 36.000 χιλιόμετρα το χρόνο.... Δεν είμαι 100% σίγουρος ακόμα αν θα πάρω μηχανή γιατί σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να έπαιρνα ένα αμάξι για πιο άνεση και να κράταγα το παπί ή απλά να έπαιρνα τρένο. :p

Αν αξίζει να πάρω μηχανή ως πιο ευέλικτη, σβέλτη και ίσως πιο οικονομική από το αμάξι σκεφτόμουν κάτι σε μεταχειρισμένη μεσαίου κυβισμού που να είναι αξιόπιστη, οικονομική και να μπορει να μπει λίγο χώμα στις διακοπές. Απ'όσο έχω ψάξει και συζητήσει με ένα φίλο μηχανόβιο νομίζω πως η ιδανική μηχανή για την περίπτωση μου θα ήταν μια Honda NC-750X με DCT όμως μεταχειρισμένη πωλείται στα 6000+. Το μπάτζετ μου για 1η μηχανή είναι μέχρι 3500 οπότε σκεφτόμουν για Kawasaki Versys 650. Κοίταζα και προς BMW F650GS ως ακόμα μιο φθήνη λύση για 1η μηχανή αλλά διάβαζα για διάφορα προβλήματα και επίσης σκέφτομαι ότι η BMW θα έχει πιο ακριβά σέρβις,ανταλλακτικά κλπ.

Εσείς τι λέτε? Τι ταιριάζει στην περίπτωσή μου?
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να πάρεις αυτοκίνητο!
Θα έρθουν μέρες με πολύ κρύο, με βροχή, με κρύο και βροχή, με χιόνια! Επίσης θα έρθουν μέρες που θα είσαι πολύ κουρασμένος απ'τη δουλειά, ή άυπνος από το σπίτι!
Θα είναι πολύ επικίνδυνο να σε πάρει ο ύπνος την ώρα που οδηγάς. Θα έχεις πεσμένα αντανακλαστικά επίσης!!!
Το έχουν δοκιμάσει και άλλοι αυτό με μηχανή, αλλά καθημερινα 140 χλμ θα σε κουράσουν, και πολύ γρήγορα μάλιστα! Όλοι σε αυτοκίνητο το γύρισαν!!!

Βάλε τη λογική να δουλέψει και άσε τους "ηρωισμούς" για άλλες περιπτώσεις!
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!!!!!!!!
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
140 χλμ είναι λόγος μετακόμισης όχι αγοράς μηχανής ...τουλάχιστον για μας στην επαρχία!!
Θα πάω κι εγώ στο μικρό οικονομικό στα καύσιμα αυτοκίνητο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
36000 χιλιόμετρα το χρόνο.

Για το αυτοκίνητο είναι τα 2/3 της ζωής των ελαστικών. Μηχανή θες δύο ζευγάρια. Για το αυτοκίνητο είναι ένα σέρβις, για την μηχανή επτά αλλαγές λαδιών αν είσαι λίγο περίεργος ή τρεις αν πας με το πλάνο του μέσου Ιάπωνα και ένα μεγάλο σέρβις. τακάκια πιθανώς όχι, δεν ξέρω πως οδηγείς.

Γενικά αυτοκίνητο πολύ πιο φθηνό. Αφήνω στην άκρη το θέμα καφέ, μουσικής, σνακ, κλιματισμού.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
3500 ευρώ ....τι αυτοκίνητο μπορεί να πάρει και να μην θέλει μαζεματα?
Αν μέσα στα 140 χλμ είναι ώρες αιχμής στον κηφισσο, μιλάμε για πολλές ώρες ζωής εντελώς χαμένες.
Θέλει σκέψη το πράμα...γενικά.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
3500 ευρώ ....τι αυτοκίνητο μπορεί να πάρει και να μην θέλει μαζεματα?
Αν μέσα στα 140 χλμ είναι ώρες αιχμής στον κηφισσο, μιλάμε για πολλές ώρες ζωής εντελώς χαμένες.
Θέλει σκέψη το πράμα...γενικά.
Μια γρήγορη επιλογή, και χωρίς να θέλει τίποτα μαζεματα: Chevrolet matiz.
Με τρία χιλιάρικα είναι αρχηγός!!!
Λύσεις υπάρχουν.
Η μηχανή δεν είναι πανάκεια!!!!!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τόσα χλμ καθημερινά με μοτοσυκλέτα? Και εθνική? Με κρύα βροχές κλπ.

Νομίζω ένα αμαξάκι με lpg θα ήταν πιο σοφό αν υποθέσουμε ότι η διαδρομή σου δεν έχει πολύ κίνηση
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
+1 για αυτοκίνητο. Κάτι στα 1200-1300 κυβικά με υγραέριο θα ηταν ιδανικό (πχ opel corsa, seat ibiza κλπ). Πιο λιγα έξοδα σε καύσιμα και ΠΟΛΥ λιγότερα σε σέρβις και αναλώσιμα. Επίσης 140χμ σε βροχή ή σε παγωνιά κάθε μέρα δεν είναι καλύτερο. Ακόμα και το καλοκαίρι με τους καύσωνες τα τοσα χιλιόμετρα δεν είναι ιδανικά.
 

Στελ

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
Daytona Sprinter 125
Υπολογιζω να βρίσκομαι στον Κηφισό καπου 7:15-7:45 και 15:30-16:00. Θέλω να ξοδεύω όσο το δυνατόν λίγοτερο χρόνο στο πήγαινε-ελα οπότε αν ο Κηφισός έχει κίνηση εκείνες τις ώρες μάλλον δε θα πάρω αμάξι. Αν είναι κακός καιρός θα πηγαινοέρχομαι με το τρένο. Ευχαριστώ μέχρι στιγμής για τις απαντήσεις σας. Πολύ λογικό το βρίσκω να μου προτείνετε αμάξι.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εκτος απ τους λογους που αναφερουν οι παραπανω το πιο βασικο ειναι οτι πρεπει να την Γουσταρεις τρελα την μηχανη για να κανεις 140χλμ σπιτι δουλεια ,εσυ θελεις ανεση απ οτι σε κοβω .Παρε ενα αμαξακι,με 3500 βρισκεις καλα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπολογιζω να βρίσκομαι στον Κηφισό καπου 7:15-7:45 και 15:30-16:00. Θέλω να ξοδεύω όσο το δυνατόν λίγοτερο χρόνο στο πήγαινε-ελα οπότε αν ο Κηφισός έχει κίνηση εκείνες τις ώρες μάλλον δε θα πάρω αμάξι. Αν είναι κακός καιρός θα πηγαινοέρχομαι με το τρένο. Ευχαριστώ μέχρι στιγμής για τις απαντήσεις σας. Πολύ λογικό το βρίσκω να μου προτείνετε αμάξι.
Τις ώρες που αναφέρεις στην κίνηση του Κηφισσού, θα χρειάζεσαι μισό μεροκαμματο για πήγαινε έλα.
Έχεις μπλέξει φίλε.
Τρένο....δαγκωτο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οι ώρες που λες για Κηφισό είναι προσκύνημα. Πάρε μια μοτοσυκλέτα να τη παλεύεις και όταν έχει κωλο καιρό παίρνεις τραίνο αφού έχεις την επιλογή.

Στα 3500 ευρό θα έλεγα να πάρεις ένα bandit 650S που θα βρεις πένα, μπορείς να ταξιδεύεις με 140 για πλάκα να κάνεις 300.000χλμ με αυτό το μοτέρ και σε τέτοιες ταχύτητες καίει 5 λίτρα με 5.5. Και ειναι απόλαυση για ανοιχτό δρόμο και ταξίδι. Προτίμησε μοντέλα 2008+ υωροψυκτα με abs φυσικά.

Και ένα καλό τουριστικό λαστιχάκι να σου βγάζει 20.000χλμ και θα σαι κομπλέ.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τρένο... αφού σε βολεύει και μηχανή για βόλτες
Στο τραίνο, άμα είσαι κομμάτια, ρίχνεις και έναν γρήγορο υπνακο. Δοκιμασμένο και αυτό!!!!! Άλλος σε πάει, άλλος σε φέρνει!!!
Ξεκούραστα και με ασφάλεια!!!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Έχεις πολλες επιλογες.
Bandit οπως αναφέρθηκε , gs 1150 /1100 ,cbf 600, Fazer κ.α
Να αποφύγεις μονοκύλινδρο όπως το f650 που ανέφερες ,θα σε κουράσει πολύ γρηγορα

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Λοιπόν 3500 για αμάξι χωρίς μαζεματα, ένα fiat panda 169 1.2 έτοιμο με. Υγραεριο. Το αμαξι αυτό έχει φτιαχτεί για να καίει αέριο οπότε βγάζει 500000χλμ χωρίς κανένα προβλημα με το αέριο. Ανταλλακτικά τσάμπα, προβληματα ελάχιστα, γνωστά και με μικρό κόστος επισκευής και εθνική με 120 με το αέριο θα καις βαριά 6 ευρώ τα εκατω. My two cents
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση κι εγω.
Μετα το καλοκαιρι πηγαινω στο εργοστασιο της Μανδρας με 60χλμ ημερησίως και σε ωρες αιχμης.
Με καποιο μικρο μονοκυλινδρο κατι γινεται. Με μεσαίου κυβισμου ανεβαινουν τα εξοδα +130€ μηνιαιως.
Γερη σπαζοκεφαλια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση κι εγω.
Μετα το καλοκαιρι πηγαινω στο εργοστασιο της Μανδρας με 60χλμ ημερησίως και σε ωρες αιχμης.
Με καποιο μικρο μονοκυλινδρο κατι γινεται. Με μεσαίου κυβισμου ανεβαινουν τα εξοδα +130€ μηνιαιως.
Γερη σπαζοκεφαλια.
Με 4 χιλιάρικα babaj dominar 400 με τον κινητήρα 390 της ktm κούτα με εγγύηση. Παίρνει ωραίες ζελατίνες, είναι ωραίο στο δρόμο και ταξιδεύει με 120-130 άνετα.

Καίει 3.5 με 4 λίτρα.

Τωρα σε μεταχειρισμένα πολλές επιλογές. Ένα 2κυλινδρο σε σειρά πάντως μεσαίου κυβισμού σε τέτοιες διαδρομές θα κάψει 4 το πολύ 4.5 λίτρα δεν είναι κάτι τραγικό να ψάξεις. Για μονοκυλινδρο σώνει και καλά. Και ένα 4Κ τύπου bandit 5 με 5.5 λίτρα.
 
Top Bottom