Αγορα μηχανης VFR 800 X

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
Καλημέρα στην παρέα από ένα ''νέο'' μέλος με αρκετή όρεξη και κέφι για ταξίδια με μηχανή.

Πολλά χρόνια αναβάτης μηχανής με την τελευταία μου ΣΥΝΤΡΟΦΟ ένα CBF 1000, 2009.και κάνοντας μαζί το 2013 ένα ταξίδι με φίλους στις άλπεις, και από τότε δεν έχω σταματήσει να σκέφτομαι το επόμενο.[δύσκολες εποχές θα μου πεις] την κρίση μου μέσα.

Ψάχνω την νέα μου ΣΥΝΤΡΟΦΟ σκέφτομαι για το vfr 800 x, παρακαλώ τα φώτα σας, δηλ καταναλώσεις service ,κόστος χρήσεις τυχόν προβλήματα π.χ πηνία cbf 1000 ,Ευχαριστώ.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Καλως μας ηρθες!!
Δες το Nc750x 2016.
Το εχω και το χαιρομαι καθε μερα.
Τα κανει ολα κ συμφερει με μεγιστη οικονομια κ αξιοπιστια.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
καλως μας βρηκες φιλε Βιλλ...
αμα δεν εχει τπτ κουσουρια το CBF γιατι να το αλλαξεις?
το βαστας κ τα λεφτα που θα εβαζες για καινουργιο τα κανεις ταξιδια!
 

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
καλημέρα ευχαριστώ τούς φίλους όσον αφορά για το nc 750 x το έχω στα υπόψιν λόγο κόστους και θέλω να το κάνω τεστ, ο μόνος δισταγμός μου είναι το dct θέμα.... καλής λειτουργίας κλπ ,μάλλον τέτοιο θέμα δεν υπάρχει HONDA βλέπεις.το vfr το εχω οδηγήσει ...........φοβερόοοοοοοο,
Όσο Για τον φίλο george το cbf το έδωσα ήθελε κάποια μαζέματα ΚΑΙ προσωπικούς λόγους και έτσι τώρα είμαι χωρίς ρόδα γι αυτό έχω βγει στο ψάξιμο.εποχή που βρήκα θα μου πείτε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το CBF 1000 είναι κατα τη γνώμη μου μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα. Ίσως η καλύτερη All Around μοτοσυκλέτα που έχω οδηγήσει.

Έχει ένα εξαιρετικό μοτέρ, απίστευτη αίσθηση στο τράβηγμα, πολύ καλό στήσιμο, άνετη θέση οδήγησης και άριστα φρένα.

Η σύγκριση με ένα NC 750 είναι τουλάχιστον ατυχής!!!

Κράτα την εξαιρετική σου μοτοσυκλέτα και αν θες να ανανεωθείτς λίγο, ρίχτης ένα χιλιάρικο και φτιάξει αναρτήσεις μπρος-πίσω, σέλα και κάνα άλλο μπιχλιμπίδι!

Αν τώρα σε παίρνει χωρίς να αγχωθείς να πάρεις το VFR 800 μαγκιά σου αλλά μην αδικούμε το CBF 1000!!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Welcome και καλη διαμονη!

Ψάχνω την νέα μου ΣΥΝΤΡΟΦΟ σκέφτομαι για το vfr 800 x, παρακαλώ τα φώτα σας, δηλ καταναλώσεις service ,κόστος χρήσεις τυχόν προβλήματα π.χ πηνία cbf 1000 ,Ευχαριστώ.
Ο VTEC κινητηρας που φοραει το VFR800X Crossrunner στην προηγουμενη εκδοση του που την φοραει το VFR VTEC 2002-2010 εχει κλασικο θεμα με πηνια, βαστανε λιγο παραπανω απο 50Κ χμ σε μεσογειακο/καλιφορνεζικο κλιμα. Δεν ξερω τι πηνια εχουν βαλει στην εξελιξη αυτου του κινητηρα που μπηκε στο Crossrunner και στο VFR800F, ελπιζω πιο ανθεκτικα :rolleyes:, αλλα βοηθαει το γεγονος οτι σ'αυτα τα μηχανακια εχουνε φερει τα ψυγεια μπροστα, οποτε ο κινητηρας δεν πρεπει να ανεβαζει τις θερμοκρασιες που ανεβαζουν τα προηγουμενα ψεκαστα VFR (FI και VTEC) που τα ειχανε στο πλαϊ.

ΥΓ Οπως ειπε ο Βαγγελης @tc-drift απο πανω, το CBF1000 ειναι φοβερο all rounder street μηχανακι, ολα τα VFR ειναι πιο focused και με "χαρακτηρα", πρεπει να δοκιμασεις και να δεις τι θες.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
καλημέρα ευχαριστώ τούς φίλους όσον αφορά για το nc 750 x το έχω στα υπόψιν λόγο κόστους και θέλω να το κάνω τεστ, ο μόνος δισταγμός μου είναι το dct θέμα.... καλής λειτουργίας κλπ ,μάλλον τέτοιο θέμα δεν υπάρχει HONDA βλέπεις.
Υπαρχει κ η επιλογη χωρις dct ;)
 

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
Το CBF 1000 είναι κατα τη γνώμη μου μια εξαιρετική μοτοσυκλέτα. Ίσως η καλύτερη All Around μοτοσυκλέτα που έχω οδηγήσει.

Έχει ένα εξαιρετικό μοτέρ, απίστευτη αίσθηση στο τράβηγμα, πολύ καλό στήσιμο, άνετη θέση οδήγησης και άριστα φρένα.

Η σύγκριση με ένα NC 750 είναι τουλάχιστον ατυχής!!!

Κράτα την εξαιρετική σου μοτοσυκλέτα και αν θες να ανανεωθείτς λίγο, ρίχτης ένα χιλιάρικο και φτιάξει αναρτήσεις μπρος-πίσω, σέλα και κάνα άλλο μπιχλιμπίδι!

Αν τώρα σε παίρνει χωρίς να αγχωθείς να πάρεις το VFR 800 μαγκιά σου αλλά μην αδικούμε το CBF 1000!!
καλημέρα και από μένα φυσικά και δεν συγκρίνω το nc με το vfr το αναφέρω σαν επιλογή λόγο κόστους όχι πως είναι και φτηνή καί όπως ανάφερα και παραπάνω δεν
έχω ποια την μηχανή και είμαι στην διαδικασία αγοράς άλλης , με το cbf δεν είχα κανένα παράπονο εκτός από τα πηνία στα 12000 χλμ και ένα πρόβλημα με τον διακόπτη των φώτων κατά τα άλλα σκυλί.
 

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
Welcome και καλη διαμονη!



Ο VTEC κινητηρας που φοραει το VFR800X Crossrunner στην προηγουμενη εκδοση του που την φοραει το VFR VTEC 2002-2010 εχει κλασικο θεμα με πηνια, βαστανε λιγο παραπανω απο 50Κ χμ σε μεσογειακο/καλιφορνεζικο κλιμα. Δεν ξερω τι πηνια εχουν βαλει στην εξελιξη αυτου του κινητηρα που μπηκε στο Crossrunner και στο VFR800F, ελπιζω πιο ανθεκτικα :rolleyes:, αλλα βοηθαει το γεγονος οτι σ'αυτα τα μηχανακια εχουνε φερει τα ψυγεια μπροστα, οποτε ο κινητηρας δεν πρεπει να ανεβαζει τις θερμοκρασιες που ανεβαζουν τα προηγουμενα ψεκαστα VFR (FI και VTEC) που τα ειχανε στο πλαϊ.

ΥΓ Οπως ειπε ο Βαγγελης @tc-drift απο πανω, το CBF1000 ειναι φοβερο all rounder street μηχανακι, ολα τα VFR ειναι πιο focused και με "χαρακτηρα", πρεπει να δοκιμασεις και να δεις τι θες.
καλημέρα φίλε μου το πρόβλημα με τα πηνία μου το έβγαλε στα 12000.χλμ ελπίζω να μην το έχουν και τα καινούργια .γιατί δεν θα υπάρχει δικαιολογία.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
το πούλησες το CBF.. δεν το είχα καταλάβει..

το NC υποτίθεται είναι οικονομικό αλλά με 9 χιλιάρικα πρέπει να γράφεις πολλά χλμ γι ανα εξοικονομήσεις χρήματα απο βενζίνες. Στα ίδια λεφτά πουλάνε τα καινούργια CBF 1000!

Ότι είναι να πάρεις μονάχα μία λύση υπάρχει, να τα καβαλήσεις αρκετά πριν τα πάρεις, η μοτοσυκλέτα είναι έρωτας και να σου κουμπώσει, όλα τα άλλα θεωρίες!
 

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
το πούλησες το CBF.. δεν το είχα καταλάβει..

το NC υποτίθεται είναι οικονομικό αλλά με 9 χιλιάρικα πρέπει να γράφεις πολλά χλμ γι ανα εξοικονομήσεις χρήματα απο βενζίνες. Στα ίδια λεφτά πουλάνε τα καινούργια CBF 1000!

Ότι είναι να πάρεις μονάχα μία λύση υπάρχει, να τα καβαλήσεις αρκετά πριν τα πάρεις, η μοτοσυκλέτα είναι έρωτας και να σου κουμπώσει, όλα τα άλλα θεωρίες!
Σωστό αυτό που λες φίλε η μηχανή είναι έρωτας γι αυτό θέλω να ερωτευθώ ξανά .Δέν μας πήραν και τα .......χρόνια
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σωστό αυτό που λες φίλε η μηχανή είναι έρωτας γι αυτό θέλω να ερωτευθώ ξανά .Δέν μας πήραν και τα .......χρόνια
Άμα καταφέρεις και ερωτευτείς το NC θα σε παραδεχτώ..

Για μένα αυτή η μηχανή όσο άριστη μηχανολογικά και ΄΄έξυπνη΄΄ είναι με έξυπνο κιβώτιο και μικρή κατανάλωση και χώρο για το κράνος κλπ κλπ όλη απο πάνω μέχρι κάτω μου μυρίζει φορμόλη..

Είναι η νύφη που σου κάνουν προξενιό απο καλό σπίτι, με προίκα και που δεν ζητάει πολλά αλλά....

Που είναι η συγκίνηση, να τη βλέπεις και να σου τρέχουν τα σάλια, να ανοίγεις το γκάζι και να σου φεύγει και μια σταγονίτσα στο σλιπάκι..:roflmao::roflmao:

Εξάλλου γι αυτό καβαλάμε μοτουσλέτες νομίζω, η συγκίνηση και η κ@υλα είναι ο πρώτος λόγος.

Το VFR 800 αν μή τι άλλο είναι μια μοτοσυκλέτα με χαρακτήρα και όμορφη.. Σε αυτή θα έλεγα μέσα με τα χίλια!
 

moyrlos

Μέλος
Όνομα
βασιλης
Μοτό
vfr 800 x
Άμα καταφέρεις και ερωτευτείς το NC θα σε παραδεχτώ..

Για μένα αυτή η μηχανή όσο άριστη μηχανολογικά και ΄΄έξυπνη΄΄ είναι με έξυπνο κιβώτιο και μικρή κατανάλωση και χώρο για το κράνος κλπ κλπ όλη απο πάνω μέχρι κάτω μου μυρίζει φορμόλη..

Είναι η νύφη που σου κάνουν προξενιό απο καλό σπίτι, με προίκα και που δεν ζητάει πολλά αλλά....

Που είναι η συγκίνηση, να τη βλέπεις και να σου τρέχουν τα σάλια, να ανοίγεις το γκάζι και να σου φεύγει και μια σταγονίτσα στο σλιπάκι..:roflmao::roflmao:

Εξάλλου γι αυτό καβαλάμε μοτουσλέτες νομίζω, η συγκίνηση και η κ@υλα είναι ο πρώτος λόγος.

Το VFR 800 αν μή τι άλλο είναι μια μοτοσυκλέτα με χαρακτήρα και όμορφη.. Σε αυτή θα έλεγα μέσα με τα χίλια!
Πως με πιανεις!!!! πως με πιανεις !!!!συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ας ηταν αλλες εποχες και θα σου ελεγα εγω, γιαυτο και ψυριζω τοσο τη μαιμου ελπιζω στο τελος να τα καταφερω και να....παντρευτουμε .το παλευω παντως
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Άμα καταφέρεις και ερωτευτείς το NC θα σε παραδεχτώ..

Για μένα αυτή η μηχανή όσο άριστη μηχανολογικά και ΄΄έξυπνη΄΄ είναι με έξυπνο κιβώτιο και μικρή κατανάλωση και χώρο για το κράνος κλπ κλπ όλη απο πάνω μέχρι κάτω μου μυρίζει φορμόλη..

Είναι η νύφη που σου κάνουν προξενιό απο καλό σπίτι, με προίκα και που δεν ζητάει πολλά αλλά....

Που είναι η συγκίνηση, να τη βλέπεις και να σου τρέχουν τα σάλια, να ανοίγεις το γκάζι και να σου φεύγει και μια σταγονίτσα στο σλιπάκι..:roflmao::roflmao:

Εξάλλου γι αυτό καβαλάμε μοτουσλέτες νομίζω, η συγκίνηση και η κ@υλα είναι ο πρώτος λόγος.

Το VFR 800 αν μή τι άλλο είναι μια μοτοσυκλέτα με χαρακτήρα και όμορφη.. Σε αυτή θα έλεγα μέσα με τα χίλια!
Και ομως ειναι τεσταρισμενο απο φιλο με 100,000χλμ σε βουνα κ ταξιδια τσιτα χωρις να εχει κανει κιχ!

Δεν θα εβγαζε η honda μηχανακι φολα!

Αλλωστε το ονομα του ειναι ΝewConcept .
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
το NC υποτίθεται είναι οικονομικό αλλά με 9 χιλιάρικα πρέπει να γράφεις πολλά χλμ γι ανα εξοικονομήσεις χρήματα απο βενζίνες. Στα ίδια λεφτά πουλάνε τα καινούργια CBF 1000!
7500€ το αγορασα , τον Φεβρουαριο του '16 και

8350€ ειχε με dct .
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
To μηχανακι ειναι πολυ ομορφο και το μοτερ του απο τα καλυτερα..




Αλλωστε το ονομα του ειναι ΝewConcept .
Ναι αλλα ειναι το new συμφωνα με τη Honda και μας προτρεπει να υιοθετησουμε ενα new που δεν ειναι και τοσο ενδιαφερον
Να χαιρομαστε που δεν καιει αντι να λυπομαστε που δεν μας καιει τα πνευμονια κολλημενα στην πλατη
να χαιρομαστε που δεν χαλαει αντι να λυπομαστε που μας χαλαει αρκετα τον διτροχο οδηγικο πυρετο.
Αυτο το new.....μακριαααα.
 
Top Bottom