Αλπικές λίμνες - Συζήτηση/Εξοπλισμός

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σωστο κ αυτο, αρα με 200 γεννητριες ολα καλα:p
Και να μείνεις από ανορθωτή εκεί πάνω...:roflmao:
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
ΣΚΗΝΗ MINIMA 2 SL - PoloCenter αυτή ας πούμε είναι η πιο ελαφριά 2 ατόμων που θα βρεις..
Και η επόμενη που θα πάρω εγώ...
Με μια γρήγορη ματιά τη βρήκα 219 εδώ CAMP Minima 2 SL hiking tent (από 322 στο polocenter)

Xάλασε η θερμοκολληση φέτος...
Μετά από πόσο καιρό/χρήση χάλασε; Δε φτιάχνεται;;;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλησπέρα
Παλιά υπήρχαν 2 καταστήματα που έφτιαχναν σκηνές , τώρα δεν έχουν υλικά .
Χάλασε μετά από 15 χρόνια+ , φουλ χρήση , σε χιόνια , υπόσκαφα , πολύ βροχή και λάσπη .
με κάτω από 2 κιλά την κουβαλάς παντού .θα έπαιρνα ξανά την ίδια απλά βρήκα μια τρελή προσφορά σε salewa και πηρα αυτη . την δοκιμασα προσφατα και ειναι μια χαρα , σε 10 μερες θα κανω ενα 4ημερο καμπ και θα γραψω σχετικα .

Στο τροφι που την δοκίμασα , με καλό sleeping bag, εγω εβραζα μεσα και οι πιο πολυ τουρτουριζαν .
Ότι πληρώνεις , παίρνεις .

Θα προτιμούσα να έχει εφευρεθεί και μια σκηνή με ηχομόνωση , για τι στο τροφι έμαθα τα απαντα του crf300 απο τον πωλητη της καρδιας μας konkost
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Για να αρχίσω να κάνω ένα μπούσουλα μπορείτε να μου προτείνετε εξοπλισμό που χρησιμοποιείτε;

Με ενδιαφέρει να κάνω καλές αγορές, όχι οπωσδήποτε τις πιο ακριβές εννοειται. Δε θα πάω ποτέ στο Εβερεστ αλλά ούτε θέλω να ψάχνω του χρόνου ξανά.......

Σκηνή
Η CAMP Minima 2 SL hiking ή κάτι αντίστοιχο, σύμφωνα με αυτά που μου είπατε και ότι διάβασα με υπερκαλύπτει, νομίζω.

Δάπεδο σκηνής
Κάτι τέτοιο κάνει? Μουσαμάς Γενικής Χρήσης | www.lightgear.gr

Στρώμα - τρόμπα
????

Sleeping bag
????

Άλλο ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο, όπως φακός, μπατόν κτλ
????
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σκηνή
Η CAMP Minima 2 SL hiking ή κάτι αντίστοιχο, σύμφωνα με αυτά που μου είπατε και ότι διάβασα με υπερκαλύπτει, νομίζω.

Δάπεδο σκηνής
Κάτι τέτοιο κάνει? Μουσαμάς Γενικής Χρήσης | www.lightgear.gr
Κάνει, μου αρέσει περισσότερο το ελαιόπανο, διαπνέον και στη βροχή βοηθά

Στρώμα - τρόμπα
Φουσκωτό στρώμα για Trekking - MT500 air L - 180 x 52 cm - 1 άτομο
Εξαιρετικό και σε καλή τιμή. Τρόμπα δεν έχεις αναγκη γeμίζει με το στόμα με 10-15 φυσηματα. Το ίδιο κατάστημα έχει και φουσκωτά μαξιλάρια με ύφασμα για να μη κολλάει η μούρη σου και να πλένεται

Sleeping bag
https://www.skroutz.gr/s/3822147/Snugpak-Sleeping-Bag-Μονό-3-Εποχών-Sleeper-Lite-Olive.html#reviews
έχω το συγκεκριμένο, συνθετικός πολυ καλος και ζεστός. Μειονέκτημα ο όγκος του

Άλλο ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο, όπως φακός πχ
Φακός κεφαλής (πολύ χρησιμός γιατί μπορείς να κάνεις πράγματα και να εχεις τα χέρια σου ελέυθερα), σουγίας και σετ με κατσαρολικα εάν θες να φτάξεις να φας και δεν θα κουβαλάς έτοιμα. Επίσης πετσέτες από μικροίνες ιδανικές αφού κρατάνε πολύ νερό ελάχιστος όγκος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σκηνή αυτή πού σου πρότεινα ή ferrino light tent 2 πού έχει το πλεονέκτημα ότι στήνεται και με βροχή ή κάποια 2 ατόμων της salewa . Προσέχεις το βάρος και αποφεύγεις προσφορές τύπου 50% από μεγάλα μαγαζιά γιατί συνήθως αφορά παλιά κομμάτια με λίγη ζωή υλικών ακόμα. Την έπαθα και έμαθα με τον δύσκολο τρόπο ( στο οροπέδιο των μουσών μου διαλύθηκε το έξω κάλυμμα). Υπνοσακος πουπουλενιος με comfort θερμοκρασία +1 -+5 .Εγώ έχω αυτόν https://www.tradeinn.com/f/13870/138703627/marmot-never-winter-Υπνόσακος.jpgΤο πούπουλο έχει το μισό όγκο και βάρος για την ίδια θερμοκρασία συγκριτικά με ένα συνθετικό . Εγώ την καλύτερη τιμή για αυτό που έχω την βρήκα Ελλάδα (250 €) . Υπόστρωμα έχω φουσκωτό thermarest πάχους 3.8 εκ αλλά αρκετά βαρύ (790γρ) με τιμή αγοράς 90 ευρώ. Η συγκεκριμένη εταιρεία είναι η πιο παλιά στα υποστρώματα και δεν την αλλάζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Η ferrino light tent 2 δεν είναι 3 εποχών όμως... Kardabix
Συγνώμη δεν το πρόσεξα... αλλά μη δίνεις και πολύ σημασία σε αυτό. Το βασικό είναι να έχει καλό εξαερισμό για να μην συσσωρεύει υδρατμούς που στάζουν πάνω σου το βράδυ. Εγώ προσωπικά μόνο αν φοβάμαι για βροχή στήνω αντίσκηνο αλλιώς την πέφτω σε παγκάκια , τραπέζια κλπ...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Τον εξοπλισμό υποθέτω θα τον φορτώνεις στην μηχανή και μετά στην πλάτη .. οπότε αναγκαστικά θα πρέπει σε όλα να μετράς πρώτα το βάρος και μετά τον όγκο. Εγώ όταν άρχισα να κουβαλάω στην πλάτη κατάλαβα πόσο ρόλο παίζει το βάρος και μετά το εφάρμοσα και στην μηχανή.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
οπότε αναγκαστικά θα πρέπει σε όλα να μετράς πρώτα το βάρος και μετά τον όγκο.
Ναι ναι ναι και τα δύο, γιατί και το trident μια σταλιά μηχανάκι είναι
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Natassa καταλαβαίνω ότι θέλεις να κάνεις καλές αγορές,και καλά κάνεις, όμως νομίζω ότι είναι υπερβολή να πάρεις μια τοπ σκηνή για μια τόσο περιστασιακή χρήση,ναι μεν σε μεγάλο υψόμετρο, αλλά καλοκαίρι .
Ούτε κουμάντο στην τσέπη σου θέλω να κάνω, ούτε δανεικά μου ζήτησες, ούτε και ποσοστά παίρνω απι κανένα μαγαζί, καταλαβαίνεις πως το εννοώ.
Μπορείς να βρείς αξιοπρεπεστατες σκηνές (και γενικά εξοπλισμό) στα μισά λεφτά και πιθανόν και λιγότερα.
Όπως ειπώθηκε παραπάνω,το decathlon έχει φοβερές σκηνές,σε πολύ νορμάλ τιμές.
Το μόνο αρνητικό τους ,πως είναι ζεστές για το ελληνικό καλοκαίρι,που στην περίπτωση σου/μας ,για χρήση ορεινή,γίνεται θετικό!
Ακόμα και οι φθηνές τους σκηνές,μια τέτοια έχω κι εγώ,είναι πολύ καλές.
Και έχει και πιο εξειδικευμένες για πεζοπορία αν θέλεις να είναι ακόμα ελαφρύτερη.
Αφού θα παίξει κουβαλημα,θα πάρεις δύο ατόμων μάλλον για να χωράνε και κάποια πράγματα μέσα.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Natassa καταλαβαίνω ότι θέλεις να κάνεις καλές αγορές,και καλά κάνεις, όμως νομίζω ότι είναι υπερβολή να πάρεις μια τοπ σκηνή για μια τόσο περιστασιακή χρήση,ναι μεν σε μεγάλο υψόμετρο, αλλά καλοκαίρι .
Ούτε κουμάντο στην τσέπη σου θέλω να κάνω, ούτε δανεικά μου ζήτησες, ούτε και ποσοστά παίρνω απι κανένα μαγαζί, καταλαβαίνεις πως το εννοώ.
Έχω κάνει ελευθερο καμπινγκ σε θάλασσες (με δανεικά πραγματα πάντα), δεν έχω κάνει σε βουνό και την ίδια ακριβώς έρευνα έκανα ένα μήνα πριν πάθω το ατύχημα το 2019 - αλλά με πρόλαβε η ζωή. Δεν έχω καμιά μηχανή να κόβει λεφτά. Ένα μισθό έχω και με αυτό καλύπτω όλα μου τα έξοδα διαβίωσης, δεν τα έχω για πέταμα, ούτε περισσεύουν, αλλά είμαι της πεποίθησης καλά πράγματα μία φορα, γιατί τα φθηνα στο τέλος τα πληρώνεις πιο ακριβά. Έρευνα κάνω προς το παρόν, όταν φτάσω στο προκείμενο τα λεμε... Αυτά.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχω κάνει ελευθερο καμπινγκ σε θάλασσες (με δανεικά πραγματα πάντα), δεν έχω κάνει σε βουνό και την ίδια ακριβώς έρευνα έκανα ένα μήνα πριν πάθω το ατύχημα το 2019 - αλλά με πρόλαβε η ζωή. Δεν έχω καμιά μηχανή να κόβει λεφτά. Ένα μισθό έχω και με αυτό καλύπτω όλα μου τα έξοδα διαβίωσης, δεν τα έχω για πέταμα, ούτε περισσεύουν, αλλά είμαι της πεποίθησης καλά πράγματα μία φορα, γιατί τα φθηνα στο τέλος τα πληρώνεις πιο ακριβά. Έρευνα κάνω προς το παρόν, όταν φτάσω στο προκείμενο τα λεμε... Αυτά.
Έχει μια δόση αλήθειας αυτό που λες για το θέμα ακριβού/φθηνού, όμως υπάρχει και η μέση λύση!
Επίσης κάποιες φορές πληρώνεις μάρκετινγκ, πληρώνεις φίρμα κλπ.
Όταν η χρήση δεν είναι τόσο ζορικη,να πας ορεινά,εκτός καλοκαιριού πχ,η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται τόσο εξειδικευμένη σκηνή πχ.
Να έχει σωστή αδιαβροχοποιηση σίγουρα και ανάλογα τις ανάγκες του καθένα,να έχει και τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά.
Όταν με το καλό έρθει η ώρα για ψώνια,το συζητάμε λοιπόν! :)
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Παιδιά στα ορειβατικά η μάρκα είναι ακριβή αλλά συνήθως αξίζει κάθε σεντ γιατί έχει τεχνογνωσία από πίσω που την αντιλαμβανεσαι συνήθως στην ανάγκη. Εγώ δεν έχω μετανοιώσει για καμία αγορά που οταν γινόταν φαινόταν ακριβή.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Νατασσα εγώ θα σου κάνω μια άλλη πρόταση , πριν πάρεις την minima sl , επειδή είναι περίεργη στο στήσιμο , θα σου πρότεινα να περάσεις μια μέρα από το γραφείο στο κέντρο ή να στείλεις κάποιον , να σου δώσω την παλιά μου να παίξεις και να δεις να σε βολεύει στο στήσιμο (να πας σε ενα κηπο και να κανεις δοκιμες) , πριν σπρώξεις το χρήμα σου .

Η δίκη μου επιλογή για σκηνή είναι αυτή Η Πρόταση μου είναι καλύτερη από την δίκη σου , ψάξε λίγο την τιμή και θα βρεις καλύτερη προσφορά , εγώ έβαλα την πρώτη αναζήτησή .

Για υπνόσακο θα σου πω άλλη μέρα
 
Top Bottom