Αναζήτηση μοτό για ότι προκύψει

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
1
Καλημέρα , αναζητώ μηχανή για χρήση καθημερινή 50χλμ δουλειά σπίτι ,να γίνει μια αρχή στο χώμα αλλά να μπορώ να πάω και μια εκδρομή(σπάνια).Πρώην κάτοχος GS1200adv για χρήση μόνο σε ταξίδια και χρήση ρουκέτας (παπί) στην πόλη . Αλλά επειδή βαρέθηκα το τρέχα στο γκαράζ άλλαξε .....κτλ πλέον δεν έχω κάτι . Πούλησα μηχανή ,χάρισα παπί και έμεινα ταπί....
Κοίταζα για κάτι σε ψηλή θέση οδήγησης , έως 500ψψ , κοψιά KTM 640 adv χωρίς να μου κόψει την τσέπη . Έχω δοκιμάσει ΚΤΜ 390,gs310 άλλα χωρίς ακτίνες δεν το θέλω και μου φαίνονται φτωχά . Σε άλλο θέμα που μιλάγαμε μου πρότειναν DRZ 400s (δεν το έχω ψάξει ακόμη) αλλά θέλω να έχει και ABS.Έλεγα να περιμένω το Norden αλλά δε βλέπω φως . Προτιμώ μτχ για αρχή για να κάνω και την αρχή στο χώμα.
Εμπειρία στο χώμα με μηχανή φυσικά και δεν έχω , κάνω αρκετά χρόνια MTB enduro - all mountain ήρεμα πράγματα.

Τα έχω γράψει σα ναυάγιο αλλά τι να κάνω έτσι μου βγήκαν
Ευχαριστώ
Ενα ωραίο μηχανάκι για καθημερινή χρήση, οικονομικό και με αρκετά χωμάτινο προσανατολισμό είναι crf250 Rally, το οποίο μεταχείρω ίσως το βρεις στα 4Κ.
Του λείπει το γκάζι βέβαια, αλλά αν θες γκάζια πας στα πορτοκαλιά με ο, τι αυτό συνεπάγεται.
Το KLR650 είναι επίσης μια τίμια πρόταση το οποίο τα κάνει όλα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η μοναδικη μηχανη για
...χρήση καθημερινή... ,να γίνει μια αρχή στο χώμα αλλά να μπορώ να πάω και μια εκδρομή... χωρίς να μου κόψει την τσέπη... χωρίς ακτίνες δεν το θέλω... θέλω να έχει και ABS...μτχ για αρχή για να κάνω και την αρχή στο χώμα.
νομιζω οτι ειναι μονο το gs650 dakar Δεν νομιζω να υπαρχει αλλο μοντελο που να συνδοιαζει ολα τα παραπανω θελω του συμφορουμιτη (αλλα και πολλων αλλων)
Δυστυχως ειναι πλεον παλιο μοντελο και δυσκολο να βρεις καποιο καλο που να μην το δινουν για χρυσαφι
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Καλημέρα, δεν θέλω να φύγω πάνω από τα 500 κυβικά και αυτά με το ζόρι.Αλλά από ότι βλέπω μόνο καινούργια έχει με ABS στα λίγα κυβικά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
ΚΤΜ 390 adv και δεν μασάει στο χώμα με τους χυτους τροχούς. Αυτή τη στιγμή η καλύτερη επιλογή σε αυτή τη κατηγορία.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Oτι εχουν προτεινει οι προλαλησαντες για αυτη την δουλεια που θελουμε δηλαδη διασχιση χωματινων διαδρομων και φορτωμενος αν χρειαστει ειναι μια χαρα.
Αρκει να επιλεξεις ενα μηχανακι το οποιο σου καθεται καλα σε σενα και να κανεις οσο τον δυνατον περισσοτερα χιλιομετρα χωματινα μπορεις για να παρεις τον αερα στην οδηγηση.
Με οποιο μηχανακι επιλεξεις.
Τα μηχανακια μπορουν και οι αναβατες προσπαθουν.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλημέρα, δεν θέλω να φύγω πάνω από τα 500 κυβικά και αυτά με το ζόρι.Αλλά από ότι βλέπω μόνο καινούργια έχει με ABS στα λίγα κυβικά.
Οοοοοοοχιιιιιιι, δεν καταλαβες, δεν πα να λες εσυ απο το πρωτο ποστ οτι θες μεχρι 500κεκ, αυτο που σου λεμε εμεις θα κανεις. Εδω βαφτισαμε ολοκληρο μοντελο ΚΤΜ , στο δικο σου οριο των 500κεκ θα κωλωσουμε?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Το cb500x ταιριαζει απολυτως σε αυτα που περιγραφεις στο πρωτο ποστ...αλλα μετα λες οτι θες να πηγαινει και καλα χωμα, και να ειναι ανετο, και να κανει και ταξιδια και να ειναι και φτηνο και και...και γενικα δεν υπαρχει αυτο

Πρωτα πρεπει να αποφασισεις αμα θες μια μοτο που να μπορει να περασει με αξιωσεις απο χωμα, η να στεκεται πιο καλα στο δρομο...μετα κοιτας μπατζετ, αλλα αν εχεις αποφασισει αυτο, η επιλογη θα ειναι πιο ευκολη
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Δεν θα κάνω ταξίδια, μόνο αν βγω για κάνα βουνό. Πράγμα που έγραψα θα είναι σπάνιο. Για μεσα στην πόλη δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πως θα είναι. Για να γινει η αρχή στο χώμα και να πηγαίνω στη δουλειά μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν θα κάνω ταξίδια, μόνο αν βγω για κάνα βουνό. Πράγμα που έγραψα θα είναι σπάνιο. Για μεσα στην πόλη δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πως θα είναι. Για να γινει η αρχή στο χώμα και να πηγαίνω στη δουλειά μου.
Ωραια, με ή χωρις ABS? Δλδ καινουργιο ή παλιο?
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Από ότι έχω δει χωρίςabs δεν υπάρχουν σε μτχ και από τα καινούργια το 390 οκ καλό αλλά μου φαίνεται μικρή η διαδρομή και δεν θέλω χυτες. Επειδή κάνω mtb και κάνω και κάνα άλμα και καμιά κατεβασια, πιστεύω ότι και με αυτό θα θέλω να κάνω τη βλακεια μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Από ότι έχω δει χωρίςabs δεν υπάρχουν σε μτχ και από τα καινούργια το 390 οκ καλό αλλά μου φαίνεται μικρή η διαδρομή και δεν θέλω χυτες. Επειδή κάνω mtb και κάνω και κάνα άλμα και καμιά κατεβασια, πιστεύω ότι και με αυτό θα θέλω να κάνω τη βλακεια μου.
Ωραια, αφου θες μεχρι 500, καινουργιο ωστε να εχει ABS, να κανεις χωμα και να πηγαινεις στη δουλεια σου, και γενικα θες ακτινωτες, τοτε εχεις τις εξης 3 επιλογες:

α) ΚΤΜ 390, με τις εξτρα ακτινωτες ζαντες απο τα αξεσουαρ (το κοστος θα ανεβει πολυ)
β) το Versys 300 ετοιμο οπως το θες
γ) Το Royal Enfield Himalayan
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Ωραια, αφου θες μεχρι 500, καινουργιο ωστε να εχει ABS, να κανεις χωμα και να πηγαινεις στη δουλεια σου, και γενικα θες ακτινωτες, τοτε εχεις τις εξης 3 επιλογες:

α) ΚΤΜ 390, με τις εξτρα ακτινωτες ζαντες απο τα αξεσουαρ (το κοστος θα ανεβει πολυ)
β) το Versys 300 ετοιμο οπως το θες
γ) Το Royal Enfield Himalayan
Κοιτάω και μτχ χωρίς ABS. Ναι τα έχω δει και τα τρία από κοντά εκτός του versys με ακτίνες. Άμα πήγαιναν στα καλλιστεία θα έτρωγαν πόρτα.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Τον περιορισμο μεχρι 500κε δεν καταλαβαινω. Δες μονοκυλιδρα 600+, ειναι ολα πιο μικρα σε διαστασεις απο τα μηχανακια τυπου βερσις/390 και με μια σελα ειναι τρομερα ανετα στο δρομο. Δες τα 690εντουρο, μια χαρα και χωμα κανουν,και στο δρομο θα εισαι ανετος παντου, ακομα και εθνικη για κοντινα περασματα
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κοιτάω και μτχ χωρίς ABS. Ναι τα έχω δει και τα τρία από κοντά εκτός του versys με ακτίνες. Άμα πήγαιναν στα καλλιστεία θα έτρωγαν πόρτα.
Ξαναλεω, το Versys βγαινει ΜΟΝΟ ΜΕ ακτινες...

Οκ, αρα δεν σου κανει κανενα απο τα καινουργια. Αρα κοιτας σε μεταχειρισμενο.
Αρα κοιτας σε ΚΛΕ, παλιο τρανσαλπ 400αρι, ισως ΧΤ350.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Καλημέρα, δεν θέλω να φύγω πάνω από τα 500 κυβικά και αυτά με το ζόρι.Αλλά από ότι βλέπω μόνο καινούργια έχει με ABS στα λίγα κυβικά.
Τι να το κάνεις το ABS αν είναι στο χώμα να το βγάζεις?
Με το KLE πας άνετα με 140 στην Εθνική, άνετα δικαβαλος στην πόλη, και στο χώμα με τακουνατα λάστιχα πας παντού.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Τι να το κάνεις το ABS αν είναι στο χώμα να το βγάζεις?
Με το KLE πας άνετα με 140 στην Εθνική, άνετα δικαβαλος στην πόλη, και στο χώμα με τακουνατα λάστιχα πας παντού.
Sorry κιόλας , αλλά πας "άνετα" 140 δικαβαλο ;;;

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
και εγώ 180Km με το τίμιο ξύλο στο Μαρτίνο.
Εσύ μπορείς ?
Σούζη τρως και ψεύδεται κ τρως

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom