Αναζήτηση της επόμενης.

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
νομίζω ειναι λιγο υπερβολικό αυτο που λες.. δλδ ον οφφ κατω απο 1.95 δεν μπορεις να οδηγήσεις..
Μπορεις ολα να τα οδηγησεις.Και διαστημοπλοιο μπορεις θεωρητικα στην αναγκη και στην απογνωση σου να οδηγησεις,αν κατα τυχη σ εχουν παρει επιβατη,και πεθανει ο οδηγος αστροναυτης απο συγκοπη.Δεν θα φτασεις ομως ποτε στην γη ,αλλα στην ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ,αν φτασεις καπου.Πιστευω να εγινα κατανοητος ,περι της αποψης του αυξημενου ρισκου,οταν οι συνθηκες ξεφευγουν απο το ιδανικο,που στην συγκεκριμμενη περιπτωση ειναι,το να ακουμπουν και τα δυο ποδια με ολο το πελμα κατω.Νομιζω οτι ειναι κοινη λογικη,και δεν χρηζει περαιτερω επεξηγησεως.Απο κει και περα ,ο νηματοθετης,μεγαλο ''παιδι''ειναι και ας κανει οτι νομιζει.Εγω μια υποκειμενικη αποψη ειπα στηριζομενος στην πολυχρονη εμπειρια μου,απο μηχανακια ,και συνεπακολουθα ατυχηματα.Φιλε νηματοθετη,κανε μια χαρη στον εαυτο σου ,και κανε πριν αποφασισεις ,τεστ σε οτι θελεις να αγορασεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τον διδασκουν στο ΚΑΤ.
Το ΚΑΤ εγώ νομιζα έχει γεμίσει από ανόητους και άτυχους οχι από κοντούς. Άλλαξαν τα πράγματα?

Άρχισαν να γίνονται θανατηφόρα με τα μηχανακια σταματημένα?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το ΚΑΤ εγώ νομιζα έχει γεμίσει από ανόητους και άτυχους οχι από κοντούς. Άλλαξαν τα πράγματα?

Άρχισαν να γίνονται θανατηφόρα με τα μηχανακια σταματημένα?
:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οταν είσαι 18 χρονώΝΑΙ ,δε σε απασχολεί το ύψος της μοτό ,κι από σκαμνί η πεζοδρόμιο ανεβαίνεις ,κ μετά είσαι μόνο κόφτες.

Οταν είσαι 28 χρονώΝΑΙ ,αρκεί να μπορείς με το ένα γόνατο λυγισμένο στη σέλα ,να πατας το άλλο πόδι κάτω μύτη ,όταν αποφασίσεις να κόψεις από τους κόφτες..

Οταν είσαι 38 χρονώΝΑΙ ,ε...θες να πατάς ,καβάλα ,κ με τις δύο μύτες (έστω) των ποδιώΝαι κάτω.

Οταν είσαι 48 χρονώΝΑΙ ,μισό πέλμα Χ 2 πόδια ,είναι το Limit Down για να μην αγχώνεσαι.

Οταν είσαι 58 χρονώΝΑΙ ,αν ΔΕΝ πατας ΚΑΙ τα δυό ποδάρια χάΜω σταματημένος ,αγχώνεσαι.

Οταν είσαι 68 χρονώΝΑΙ ,αν ΔΕΝ πατας ΚΑΙ τα δυό ποδάρια χάΜω σταματημένος ,με λυγισμένα ταυτόχρονα γόνατα ,αγχώνεσαι.

Οταν είσαι 78 χρονώΝΑΙ ,αν έχεις την ΤΥΧΗ, κ μπορείς να καβαλάς ακόμα ,καβάλα κ σαύρα ,αρκεί να χαίρεσαι ,κ να μην αγχώνεσαι.


Όλα γινονται πιό εύκολα κ λιγότερο αγχωτικά ,όσο ελαφρύτερη είναι η μοτοσυκλέτα.


ΥΓ:
+5 χρόνια πάνω ,ηλικία ανά κατηγορία ,αν καβαλας καθημερινά
+5 ακόμα πάνω ,ηλικία ανά κατηγορία ,αν γυμνάζεσαι σωματικά ,κ μοτο-προπονείσαι συχνά

Αντίστοιχα ,-5 αν είσαι υπέρβαρος ,
κι άλλα -5 αν καβαλάς στη χάση κ στη φέξη κι έχεις μυική ατροφία από την ακινησία.

Το 2ο ενικό ,δεν αναφέρεται σε κάποιον συγκεκριμένα.

Και ΝΑΙ ,δε τα λέω/γράφω φιλοσοφικά ,αλλά συμπερασματικά ,αφού εχω περάσει όλες τις φάσεις ,μέχρι την κατηγορία των 58.

Τις άλλες δυό (68-78) τις φαντάζομαι ελπίζοντας ότι...θα μπορώ να καβαλάω ακόμα...έστω κ "σαύρα".
 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Το ΚΑΤ εγώ νομιζα έχει γεμίσει από ανόητους και άτυχους οχι από κοντούς. Άλλαξαν τα πράγματα?

Άρχισαν να γίνονται θανατηφόρα με τα μηχανακια σταματημένα?
Το ΚΑΤ σε περιπτωση που δεν το ξερεις ,λεγεται ετσι,απ τα αρχικα του ,που σημαινουν Κεντρο ΑΤυχηματων.Ειναι ενα εξειδικευμενο (το πιο εξειδικευμενο στην Ελλαδα) ορθοπεδικο νοσοκομειο,και ΔΕΝ αφορα μονο,θανατηφορα ατυχηματα,αλλα γενικα ατυχηματα ,απο τα πιο απλα εως τα πιο δυσκολα.Και οσο και αν σου φαινεται περιεργο,και σταματημενος αν σου φυγει το μηχανακι λογω ελλειπους στηριξης,μπορεις να παθεις απο μια απλη θλαση ,εως ενα βαρυ καταγμα.Στο λεω γιατι εχω παθει και τα δυο λογω αυτου.Επισης εχω φιλο που σκοτωθηκε επειδη επεσε (χωρις να φοραει κρανος)λογω της ιδιας αιτιας,και το κεφαλι του χτυπησε στο κρασπεδο του πεζοδρομιου,παλι λογω ελλιπους στηριξης.Εξ ου και η ευαισθησια μου στο θεμα.Απο κει και περα ο καθεις κρινει και αποφασιζει.Συμβουλες δινουμε, δεν υποχρεωνουμε κανεναν με το ζορι.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Εγώ θα έριχνα και μια ματιά (ρίχνω ήδη δηλαδή) και στο Rieju Aventura 500
και αυτό εκεί κοντά στα 8000 παίζει καινούριο


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Το φτιαχνει η ΚΟVΕ,το πουλαει με διαφορετικα ονοματα,και το φερνει και ο Γκοργκολης σαν daytona maverick 500 στα 6 χιλιαρικα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μάριε δεν εχω συμβουλές δυστυχώς να σου δώσω, καθότι ονοφας καφετεριακιας μ@λ@κ@ς,αφήνω τους σχετικούς να τα πουνε καλύτερα.
Ένα ομως θα σου πω εδω που άνοιξες το θέμα....

[url=https://imgbb.com/][/URL]
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το ΚΑΤ σε περιπτωση που δεν το ξερεις ,λεγεται ετσι,απ τα αρχικα του ,που σημαινουν Κεντρο ΑΤυχηματων.Ειναι ενα εξειδικευμενο (το πιο εξειδικευμενο στην Ελλαδα) ορθοπεδικο νοσοκομειο,και ΔΕΝ αφορα μονο,θανατηφορα ατυχηματα,αλλα γενικα ατυχηματα ,απο τα πιο απλα εως τα πιο δυσκολα.Και οσο και αν σου φαινεται περιεργο,και σταματημενος αν σου φυγει το μηχανακι λογω ελλειπους στηριξης,μπορεις να παθεις απο μια απλη θλαση ,εως ενα βαρυ καταγμα.Στο λεω γιατι εχω παθει και τα δυο λογω αυτου.Επισης εχω φιλο που σκοτωθηκε επειδη επεσε (χωρις να φοραει κρανος)λογω της ιδιας αιτιας,και το κεφαλι του χτυπησε στο κρασπεδο του πεζοδρομιου,παλι λογω ελλιπους στηριξης.Εξ ου και η ευαισθησια μου στο θεμα.Απο κει και περα ο καθεις κρινει και αποφασιζει.Συμβουλες δινουμε, δεν υποχρεωνουμε κανεναν με το ζορι.
Αντικειμενικά πάντως ο φίλος και λυπάμαι από έλλειψη κρανους πήγε όχι από ελλειπή στήριξη (κατά τη γνώμη μου πάντα). Είτε διμετρος είτε 1.50 στις ικανότητες σου πρέπει να βασίζεται πρώτα και μετά στο ύψος σου. Άσε που άμα κάνεις μια περατζαδα ειδικά εκεί που είσαι στις φρέσκιες ομάδες με τα voge και άλλες παρόμοιες ομάδες με πολλούς νέους αναβάτες η άπειρους θα δεις πως οι περισσότερες κουβέντες είναι τι κάγκελα να βάλω. Πέφτουν κάτω οι μηχανές σαν μύγες σταματημένες ακόμα και από ένα κατέβασμα πεζοδρόμιο. Και από ψηλά παιδιά που πατάνε γεμάτα. Δεν την έχουν άνετα τη μηχανή. Δεν τους βοηθάει οσο ύψος και να έχουν. Πρώτα είναι στο μυαλό αυτά. Από την άλλη βλέπεις αναβάτες σαν τον sfera που πατάει στις μύτες και μπαίνει χώμα με tenere και πάει και μπάλα.

Σε κάθε περίπτωση όπως είπες ο καθένας έχει την γνώμη του και τις εμπειρίες του και σεβαστές.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Μπορεις ολα να τα οδηγησεις.Και διαστημοπλοιο μπορεις θεωρητικα στην αναγκη και στην απογνωση σου να οδηγησεις,αν κατα τυχη σ εχουν παρει επιβατη,και πεθανει ο οδηγος αστροναυτης απο συγκοπη.Δεν θα φτασεις ομως ποτε στην γη ,αλλα στην ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ,αν φτασεις καπου.Πιστευω να εγινα κατανοητος ,περι της αποψης του αυξημενου ρισκου,οταν οι συνθηκες ξεφευγουν απο το ιδανικο,που στην συγκεκριμμενη περιπτωση ειναι,το να ακουμπουν και τα δυο ποδια με ολο το πελμα κατω.Νομιζω οτι ειναι κοινη λογικη,και δεν χρηζει περαιτερω επεξηγησεως.Απο κει και περα ,ο νηματοθετης,μεγαλο ''παιδι''ειναι και ας κανει οτι νομιζει.Εγω μια υποκειμενικη αποψη ειπα στηριζομενος στην πολυχρονη εμπειρια μου,απο μηχανακια ,και συνεπακολουθα ατυχηματα.Φιλε νηματοθετη,κανε μια χαρη στον εαυτο σου ,και κανε πριν αποφασισεις ,τεστ σε οτι θελεις να αγορασεις.
Τωρα αναφέρεις οτι ειναι υποκειμενική η άποψη σου. Προηγουμένως ανεφερες “ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ποδια σου στο εδαφος.ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ». Ε οσο να ναι οι νόμοι δεν ειναι υποκειμενικοί. Μην κοιτάτε την Ελλαδα..

επίσης το ιδανικό το κρίνει ο καθένας με τα δικα του θελω.. εγω προτιμω να εχω πιο ανοιχτές γωνιές στα ποδια κατα την πορεία και ας σημαινει οτι θα πατάω στη μύτη του ενός ποδιού οταν Σταματαω. Την περισσότερη ωρα δεν την περνάω σταματημένος πανω στη μοτό.
Εν παση περιπτώσει ο καθένας οδηγάει και καβαλάει με τα κριτήρια του. Δεν ειναι διαγωνισμός αν θα καβαλήσουμε την πιο ψηλη την πιο κοντή κτλ. σημασία εχει να νιώθεις άνετα με αυτο που κανεις και να ειναι ευχαρίστηση η οδήγηση και οχι άγχος και φόβος.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Αν δεν κανω λαθος τα rieju ειναι ισπανικα και ειναι η πρωην gasgas... Δεν εχει σχέση με kove, maverick κτλ
Ολοι αυτοι,τον κινητηρα απ την Loncin τον παιρνουν,ειναι ο κλωνος της χοντα cb500x που ειχαν τα voge500ds.Tα υπολοιπα ειναι πασπαρτου.Συνηθως ψεκασμος bosch,που συνηθως παει μαζι με τον κινητηρα,λογω γνωστης χαρτογραφησης,φρενα j.huan, ή nissin,και αναρτησεις ή no name κινεζικες ,ή kayaba.


 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ολοι αυτοι,τον κινητηρα απ την Loncin τον παιρνουν,ειναι ο κλωνος της χοντα cb500x που ειχαν τα voge500ds.Tα υπολοιπα ειναι πασπαρτου.Συνηθως ψεκασμος bosch,που συνηθως παει μαζι με τον κινητηρα,λογω γνωστης χαρτογραφησης,φρενα j.huan, ή nissin,και αναρτησεις ή no name κινεζικες ,ή kayaba.


Οκ ο κινητηρας ειναι ίδιος, σαν μάρκα είναι ισπανική και απο οτι κτλβα γίνεται η συναρμολογηση Κίνα και ο έλεγχος Ισπανία, τωρα αν αξιζει τα 2.000€ παραπάνω από το maverick δεν εχω άποψη... και αν ειναι το ιδιο σαν μηχανάκι.. ή καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ape1

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Honda CBF600 2005
Μάριε δεν εχω συμβουλές δυστυχώς να σου δώσω, καθότι ονοφας καφετεριακιας μ@λ@κ@ς,αφήνω τους σχετικούς να τα πουνε καλύτερα.
Ένα ομως θα σου πω εδω που άνοιξες το θέμα....

[url=https://imgbb.com/][/URL]
Μεγάλος εννοείς υψομετρικά ή σε μήκος??
Για να ξέρω αν με παίρνει
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Οκ ο κινητηρας ειναι ίδιος, σαν μάρκα είναι ισπανική και απο οτι κτλβα γίνεται η συναρμολογηση Κίνα και ο έλεγχος Ισπανία, τωρα αν αξιζει τα 2.000€ παραπάνω από το maverick δεν εχω άποψη... και αν ειναι το ιδιο σαν μηχανάκι.. ή καλύτερο.
ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο στον κινητηρα .οι διαφορες ειναι οτι το ριετζου,εχει εξτρα τεποζιτο στην σελλα.,μπροστινο πληρως ρυθμιζομενο,και ακτινικες δαγκανες.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Καλή η κουβέντα,πάρε τώρα ένα xcape,να το κοιτάς κ να γουστάρεις γιατί είναι μακράν το πιο όμορφο της κατηγορίας.
 
Top Bottom