Αναζήτηση adventure μεσαίας κατηγορίας

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
"Αξίζει, 'φίλε' μου ,να Ζήσεις ένα Όνειρο
κι ας είναι ,η Φωτιά του να σε Κάψει..."

Μεγάλη κουβέντα πραγματικά. Τα λέει όλα. Μακάρι να το έβλεπαν όλοι έτσι στη ζωή γενικότερα. Θα ήμασταν πιο γεμάτοι εσωτερικά σαν άνθρωποι και όχι με τις μούρες κρεμασμένες όλοι.

Εν τω μεταξύ για να συνεχίσω το φιλοσοφικό της υπόθεσης μόλις το διάβασα μου ήρθε ο μεγάλος Θανάσης στο μυαλό που λέει

" Όσες και αν χτίζουν φυλακές και αν ο κλειός στενεύει, ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει "

Πάρτε εν ολίγης ΚΤΜ, BMW, Aprilia κτλ κτλ ευρωπαϊκά όσοι τα ληγουρεύεστε και αφήστε τη φυλακή του Ιάπωνα που δεν χαλάει πίσω !
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάρτε εν ολίγης ΚΤΜ, BMW, Aprilia κτλ κτλ ευρωπαϊκά όσοι τα ληγουρεύεστε και αφήστε τη φυλακή του Ιάπωνα που δεν χαλάει πίσω !
Μεγάλη κουβέντα πραγματικά.

Να σου χαλάσει το μηχανάκι και να το κάνεις Πρες παπιέ γιατί δεν έχεις λεφτά και χρόνο να το φτιάξεις.

Την κατάληξη την έχουμε δει με πολλαπλά και πανταχόθεν βιασμένα δίτροχα.

Κόψτε κάτι από τα όνειρα και βάλτε πορτοφόλια κάτω, μην σκοτώνετε μηχανάκια απλά για την μαγκιά του "είχα ταδεδεινασουξουμουξου, γαμουσε".

Η τέλος πάντων αν αποφασίσετε ότι ρημαδιό όλα αρκεί να γράψει η άδεια το ονοματάκι, η τιμή στην αγγελία να είναι αντίστοιχη, όχι "συλλεκτικό σκραπ μόνο δια γνώστες".


Για να τα λέμε όλα-όλα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Μεγάλη κουβέντα πραγματικά.

Να σου χαλάσει το μηχανάκι και να το κάνεις Πρες παπιέ γιατί δεν έχεις λεφτά και χρόνο να το φτιάξεις.

Την κατάληξη την έχουμε δει με πολλαπλά και πανταχόθεν βιασμένα δίτροχα.

Κόψτε κάτι από τα όνειρα και βάλτε πορτοφόλια κάτω, μην σκοτώνετε μηχανάκια απλά για την μαγκιά του "είχα ταδεδεινασουξουμουξου, γαμουσε".

Η τέλος πάντων αν αποφασίσετε ότι ρημαδιό όλα αρκεί να γράψει η άδεια το ονοματάκι, η τιμή στην αγγελία να είναι αντίστοιχη, όχι "συλλεκτικό σκραπ μόνο δια γνώστες".


Για να τα λέμε όλα-όλα.
[url=https://ibb.co/XJFF0bc][/URL]
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ούτε οι φυλακές των Ιαπώνων χαλάνε;;;;
Αυτό δεν το ήξερα!!!! :laugh:
Μα τι χώρα είναι αυτή;;;; :ha
Η μόνη φυλακή που κανείς ποτέ δεν είχε δραπετεύσει, ούτε καν είχε προσπαθήσει να δραπετεύσει, είναι η Ρωσική και πριν Σοβιετική φυλακή στον παγωμένο Αρκτικό πού ήταν φυλακισμένος ο Ναβάλνι. :D
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η μόνη φυλακή που κανείς ποτέ δεν είχε δραπετεύσει, ούτε καν είχε προσπαθήσει να δραπετεύσει, είναι η Ρωσική και πριν Σοβιετική φυλακή στον παγωμένο Αρκτικό πού ήταν φυλακισμένος ο Ναβάλνι. :D
Για την "black dolphin" μάλλον λες,ναι;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Όχι λέει για τα γκιούλαγκ αλλά έχουν δραπετεύσει στο παρελθόν 3 εκ των οποίων ο ένας Αμερικανός δημοσιογράφος αν δεν κάνω λάθος.
Έχει γυριστεί και ταινία με τον Πάτρικ Σουέιζι.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Τα μεταξωτά βρακιά,θέλουν και επιδέξιους κώλους,έλεγε η γιαγιά μου.Κοινως,κάνε στην ζωή σου όσο γουστάρεις τον μάγκα,κάνε την επιλογή σου,την καβλα σου, άλλα να υφίσταται και τις συνέπειες των επιλογών σου σαν αετός,όχι σαν κλαψιαρικη κοτούλα μετά, ζητώντας δικαιολογίες.ΝΟΜΟΣ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μεγάλη κουβέντα πραγματικά.

Να σου χαλάσει το μηχανάκι και να το κάνεις Πρες παπιέ γιατί δεν έχεις λεφτά και χρόνο να το φτιάξεις.

Την κατάληξη την έχουμε δει με πολλαπλά και πανταχόθεν βιασμένα δίτροχα.

Κόψτε κάτι από τα όνειρα και βάλτε πορτοφόλια κάτω, μην σκοτώνετε μηχανάκια απλά για την μαγκιά του "είχα ταδεδεινασουξουμουξου, γαμουσε".

Η τέλος πάντων αν αποφασίσετε ότι ρημαδιό όλα αρκεί να γράψει η άδεια το ονοματάκι, η τιμή στην αγγελία να είναι αντίστοιχη, όχι "συλλεκτικό σκραπ μόνο δια γνώστες".


Για να τα λέμε όλα-όλα.
Επίσης αφού τα λέμε όλα μερικές φορές αδυνατούμε να καταλάβουμε κρίνοντας εκ ιδίων τα αλλότρια πως καθένας έχει σηκωμαρες μόνο βάσει ατομικών κριτηρίων.

Κάποιος γνήσια και τίμια λαμβάνει απόλαυση και ευτυχία από την ξεγνοιασιά και την ανεμελιά περισσότερο ενδεχομένως από μια παθιαρα αλλά απαιτητική μοτοσυκλέτα . Δηλαδή ένα nc750x ας πούμε που καιει 3.5 λίτρα και δε σπάει δε χαλάει με τίποτα για αρκετούς είναι το καλύτερο δώρο σε όχημα. Με αυτό φτιαχνιονται.

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δεν θέλουν όλοι να κάνουν από φωτιές σε πυρηνική έκρηξη αρκεί να έχουν προλάβει να βουτήξουν λίγο το μπισκότο στο γάλα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης αφού τα λέμε όλα μερικές φορές αδυνατούμε να καταλάβουμε κρίνοντας εκ ιδίων τα αλλότρια πως καθένας έχει σηκωμαρες μόνο βάσει ατομικών κριτηρίων.

Κάποιος γνήσια και τίμια λαμβάνει απόλαυση και ευτυχία από την ξεγνοιασιά και την ανεμελιά περισσότερο ενδεχομένως από μια παθιαρα αλλά απαιτητική μοτοσυκλέτα . Δηλαδή ένα nc750x ας πούμε που καιει 3.5 λίτρα και δε σπάει δε χαλάει με τίποτα για αρκετούς είναι το καλύτερο δώρο σε όχημα. Με αυτό φτιαχνιονται.

Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Δεν θέλουν όλοι να κάνουν από φωτιές σε πυρηνική έκρηξη αρκεί να έχουν προλάβει να βουτήξουν λίγο το μπισκότο στο γάλα.
Βαγγέλη ωραία τα λες, απλά μιλάς για άλλο ζήτημα.

Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό το

έχω λεφτά να κάνω το κομμάτι μου και θα κρατάω το 950 μου "χαρτί" όσο και αν στοιχίσει γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ

και το


τα μάζεψα ψίχουλο-ψίχουλο να πάρω 950 και στην πρώτη στραβή ξεκινάνε πασαλείμματα και μόλις γίνει τόσο χάλια που δεν μαζεύεται αγγελία "6000 ευρώ μοναδικό κομμάτι" πράγμα που είναι το πιο συχνό όπως μαθαίνει ο επόμενος.

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς που πήρα ένα γρατζουνισμένο μεν ΟΚ μηχανικά δε 950, την φάση με την αντλία την θεωρώ ενοχλητική μεν, φτηνή και εύκολη επισκευή δε. Έκατσε πάνω σε πρόβλημα υγείας οπότε έμεινε άφτιαχτο, αλλά δεν είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω (έστω, πληρώνοντας κάποιον μηχανικό), ούτε καθηλώθηκε από βλάβη (μιά χαρά βολτάρει και έτσι αποδεδειγμένα). Οπότε εξ ιδίων κρίνω ότι ένα ΚΑΛΟ 950 (ή 990 τελευταίας γενιάς όπως αυτό του Θένου) είναι εμπειρία που αν μπορείς να την ζήσεις καλό είναι να την βάλεις στο bucket list και το είπα πιο νωρίς στο νήμα.

Και όπου γράφω 950 βάλτε οτιδήποτε άλλο είναι "μηχανάκι στόχος", κάλλιστα μπορεί κάποιος να χρεπιάσει μιά Άφρικα, ένα Τ7 κλπ αν πασαλείβει τα πάντα επάνω του γιατί "τζαπάν δεν έχει ανάγκη".
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βαγγέλη ωραία τα λες, απλά μιλάς για άλλο ζήτημα.

Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό το

έχω λεφτά να κάνω το κομμάτι μου και θα κρατάω το 950 μου "χαρτί" όσο και αν στοιχίσει γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ

και το


τα μάζεψα ψίχουλο-ψίχουλο να πάρω 950 και στην πρώτη στραβή ξεκινάνε πασαλείμματα και μόλις γίνει τόσο χάλια που δεν μαζεύεται αγγελία "6000 ευρώ μοναδικό κομμάτι" πράγμα που είναι το πιο συχνό όπως μαθαίνει ο επόμενος.

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς που πήρα ένα γρατζουνισμένο μεν ΟΚ μηχανικά δε 950, την φάση με την αντλία την θεωρώ ενοχλητική μεν, φτηνή και εύκολη επισκευή δε. Έκατσε πάνω σε πρόβλημα υγείας οπότε έμεινε άφτιαχτο, αλλά δεν είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω (έστω, πληρώνοντας κάποιον μηχανικό), ούτε καθηλώθηκε από βλάβη (μιά χαρά βολτάρει και έτσι αποδεδειγμένα). Οπότε εξ ιδίων κρίνω ότι ένα ΚΑΛΟ 950 (ή 990 τελευταίας γενιάς όπως αυτό του Θένου) είναι εμπειρία που αν μπορείς να την ζήσεις καλό είναι να την βάλεις στο bucket list και το είπα πιο νωρίς στο νήμα.

Και όπου γράφω 950 βάλτε οτιδήποτε άλλο είναι "μηχανάκι στόχος", κάλλιστα μπορεί κάποιος να χρεπιάσει μιά Άφρικα, ένα Τ7 κλπ αν πασαλείβει τα πάντα επάνω του γιατί "τζαπάν δεν έχει ανάγκη".
Δεν διαφωνώ απλά αυτό που παίρνεις εσύ από το 950 δεν είναι αυτό που επιθυμούν όλοι αυτό απλά τονίζω. Το peace of mind,η χαμηλή κατανάλωση, η εύκολη συντήρηση είναι πάνω σε προτεραιότητες πολλών ανθρώπων από την ίδια την οδηγική απόλαυση που πραγματικά σε πολλούς απλά δεν υπάρχει καν σαν κριτήριο επιλογής.
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Η οδηγική απόλαυση,όπως πολύ συχνά υπερτονίζεται στα διάφορα φόρα, είναι κι αυτή σχετική,και καθορίζεται και από τον βαθμό εξοικείωσης του καθενός στην γρήγορη η αγωνιστική οδήγηση.Για μένα ας πούμε που είμαι "κουλαδι" σ αυτή την ηλικία,για πολλούς νεώτερους εδώ μέσα, οδηγική απόλαυση νοείται,η ήσυχη βόλτα με μέσες ταχύτητες,που δεν υπερβαίνουν πολύ τον μέσο όρο κίνησης της περιρρεουσας κυκλοφορίας,με την σιγουριά ότι μηχανολογικως,θα πάω την βόλτα μου και θα γυρίσω σπίτι μου,χωρίς την βοήθεια της "οδικής βοήθειας" λόγω βλάβης ειδικά "χαζοβλαβης" if you know what i mean.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν διαφωνώ απλά αυτό που παίρνεις εσύ από το 950 δεν είναι αυτό που επιθυμούν όλοι αυτό απλά τονίζω. Το peace of mind,η χαμηλή κατανάλωση, η εύκολη συντήρηση είναι πάνω σε προτεραιότητες πολλών ανθρώπων από την ίδια την οδηγική απόλαυση που πραγματικά σε πολλούς απλά δεν υπάρχει καν σαν κριτήριο επιλογής.
Πάλι συζητάς για άλλο θέμα. Το CB500 ας πούμε δεν είναι τυχαία ψηλά στις πωλήσεις. Και μάλλον δεν νοιάζεται και πολύς κόσμος για "οδηγική απόλαυση" όσο και αν γκρινιάζει ο ΚΚ από πριν γεννηθώ για το θέμα.

Το σχόλιο που έκανα ήταν επειδή έγραψε ο συνονόματος πιο πάνω ότι συναίσθημα πάνω από όλα, φωτιά στα υπόλοιπα. Όσο δουλεύει το μηχανάκι ισχύει, μόλις ο λογαριασμός χτυπήσει την πόρτα αλλάζει το τροπάριο ανάλογα του αν έχεις να πληρώσεις ή όχι.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Πάλι συζητάς για άλλο θέμα. Το CB500 ας πούμε δεν είναι τυχαία ψηλά στις πωλήσεις. Και μάλλον δεν νοιάζεται και πολύς κόσμος για "οδηγική απόλαυση" όσο και αν γκρινιάζει ο ΚΚ από πριν γεννηθώ για το θέμα.

Το σχόλιο που έκανα ήταν επειδή έγραψε ο συνονόματος πιο πάνω ότι συναίσθημα πάνω από όλα, φωτιά στα υπόλοιπα. Όσο δουλεύει το μηχανάκι ισχύει, μόλις ο λογαριασμός χτυπήσει την πόρτα αλλάζει το τροπάριο ανάλογα του αν έχεις να πληρώσεις ή όχι.
Δεν διαφωνώ σε αυτο που λες και προφανώς τα σχόλια μου εχουν και στοιχεία χιούμορ. Προφανώς πρεπει να υπάρχει στο πισω μερος του μυαλού μας οτι θα ερθει κάποιο απρόοπτο πιθανώς έξοδο. Το κόστος ειναι σημαντικός παράγοντας σε ολα. Απλά αυτο ισχύει για ολα τα μηχανάκια. Το δε σπάει δεν χαλάει του Ιάπωνα ισχύει επι το πλείστον αλλα οταν κατι χαλάσει ποσο κανει να φτιαχτεί δεν το συζητάμε συχνα εκει. Εναν αισθητήρα άλλαξα στο Kawasaki οσο το εχω το οποιο ηταν ενα καλώδιο με ενα ματάκι για να διαβάζει τι ταχύτητα υπαρχει στο κιβώτιο. 170 ευρω. Μην πουμε για χοντα μεριά ανταλλακτικά.. Εγω πιστευω πως ολα χαλάνε καποια στιγμη. Κατι πρεπει να δώσεις παραπάνω απο αυτα που υπολόγιζες εκτος και αν παιρνεις συνεχεια καινουριο να εισαι εντός εγγύησης.
επισης να τονίσω επειδη στον γραπτό λογο μπορει καποια πραγματα να παρεξηγηθούν όπως τα γράφω, κουβεντα κανουμε με με όλους χωρις παρεξηγήσεις για τις απόψεις κανενός ειδικα των τεκμηριωμένων απόψεων. Και Εννοειται δεν θα καταλήξουμε ποτε πουθενα. Θα ηταν βαρετό εξάλλου!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πάλι συζητάς για άλλο θέμα. Το CB500 ας πούμε δεν είναι τυχαία ψηλά στις πωλήσεις. Και μάλλον δεν νοιάζεται και πολύς κόσμος για "οδηγική απόλαυση" όσο και αν γκρινιάζει ο ΚΚ από πριν γεννηθώ για το θέμα.

Το σχόλιο που έκανα ήταν επειδή έγραψε ο συνονόματος πιο πάνω ότι συναίσθημα πάνω από όλα, φωτιά στα υπόλοιπα. Όσο δουλεύει το μηχανάκι ισχύει, μόλις ο λογαριασμός χτυπήσει την πόρτα αλλάζει το τροπάριο ανάλογα του αν έχεις να πληρώσεις ή όχι.
Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις πως μιλάω για άλλο θέμα. Ο φίλος από πάνω λέει συναίσθημα πάνω απ' όλα και φωτιά στα υπόλοιπα. Για κάποιους ισχύει. Δεν θα χαλαστουν ενδεχομένως αν πάθουν και αβαρίες επειδή η απόλαυση που παίρνουν υπερισχύει της ενδεχόμενης ταλαιπωρίας από ένα πιο ειδικό μηχάνημα. Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι πως κάποιο θέλουν το ακριβώς αντίθετο. Εσύ τώρα λες πως κάποιοι ξεκινάνε για συναίσθημα και στη πορεια χαλιονται από τις αβαρίες η δεν είχαν υπολογίσει χρηματικά τις απαιτήσεις. Οκ, μέρος της συζήτησης είναι ολα. Είναι κάτι εκτός θέματος?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις πως μιλάω για άλλο θέμα. Ο φίλος από πάνω λέει συναίσθημα πάνω απ' όλα και φωτιά στα υπόλοιπα. Για κάποιους ισχύει. Δεν θα χαλαστουν ενδεχομένως αν πάθουν και αβαρίες επειδή η απόλαυση που παίρνουν υπερισχύει της ενδεχόμενης ταλαιπωρίας από ένα πιο ειδικό μηχάνημα. Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι πως κάποιο θέλουν το ακριβώς αντίθετο. Εσύ τώρα λες πως κάποιοι ξεκινάνε για συναίσθημα και στη πορεια χαλιονται από τις αβαρίες η δεν είχαν υπολογίσει χρηματικά τις απαιτήσεις. Οκ, μέρος της συζήτησης είναι ολα. Είναι κάτι εκτός θέματος?
Πάλι πας αλλού την συζήτηση...

Άλλο πράγμα το εκτός θέματος, άλλο πράγμα το να συζητάμε διαφορετικά πράγματα.

Ξανά, τα δικά μου σχόλια ήταν πάνω στο "η τάβλα πληρώνεται" το οποίο πολύς κόσμος λέει, λίγοι πληρώνουν και συνήθως ψάχνουν το κορόιδο.

Αυτά που γράφεις απαντώντας είναι όλα εντός θέματος του νήματος γενικά και ισχύουν όπως τα γράφεις, είναι άσχετα με αυτά που σχολίασα.
 
Top Bottom