Αναζήτηση adventure μεσαίας κατηγορίας

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Αρχίζω τα συμπαθώ !! Το τρανσαλπ πιο πολύ βσκ
Βεβαια στην τιμή πρεπει να προστεθει και το ποσό για μια εξάτμιση γιατί η εργοστασιακή είναι εκτρωμα...
Βαζεις μια sc-project και ανεβαίνεις κατηγορία...
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Για καποιον που θελει τουριστικου τυπου adv και οχι hardcore χωματα και μονοπατια αλλά και ένα καθημερινο μηχανακι και ασφαλτινα ταξιδια, νομίζω ότι είναι η πιο καλή λύση. Πιστευω η επομενη εκδοση θα εχει και cruise control και μαλλον τη μασκα με τα διαιρουμενα φωτα που εχει το nx500. Αμα δεν αυξηθει και η τιμή θα είναι ιδανική λύση για καποιον που θελει πολυχρηστικο εργαλείο.
Ισχύει , αναφέρεις την χρήση που κάνουν - κάνουμε οι περισσότεροι δλδ .
Μακάρι να το αλλάξουν λίγο γιατί αυτό που μου την χάλασε παραπάνω ήταν ότι μοιάζει με cb 500 η nc 750 , δώστου λίγο χαρακτήρα έλεος .
Άμα μπει και cruise control θανε πένα
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Βεβαια στην τιμή πρεπει να προστεθει και το ποσό για μια εξάτμιση γιατί η εργοστασιακή είναι εκτρωμα...
Βαζεις μια sc-project και ανεβαίνεις κατηγορία...
Καλά αυτά τα κανείς σιγά σιγά
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Ισχύει , αναφέρεις την χρήση που κάνουν - κάνουμε οι περισσότεροι δλδ .
Μακάρι να το αλλάξουν λίγο γιατί αυτό που μου την χάλασε παραπάνω ήταν ότι μοιάζει με cb 500 η nc 750 , δώστου λίγο χαρακτήρα έλεος .
Άμα μπει και cruise control θανε πένα
Μοιάζει με την παλιά μάσκα του cbx500...ίσως θα επρεπε να σχεδιάσουν κατι διαφορετικό για να μη φαίνεται σαν ενα μεγαλυτερο cbx...Αλλά η μάσκα του NX500 είναι καλύτερη...
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Μοιάζει με την παλιά μάσκα του cbx500...ίσως θα επρεπε να σχεδιάσουν κατι διαφορετικό για να μη φαίνεται σαν ενα μεγαλυτερο cbx...Αλλά η μάσκα του NX500 είναι καλύτερη...
Ακριβώς αυτό ,


Υπάρχουν και πιο ριζοσπαστικες επιλογές...
καλά εδω γ@μ@ει
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Τελικα πουλαει καθόλου το μηχανακι ή το εφαγε η μαρμαγκα,απο το πολύ μπουλινγκ.?Εχουμε τιποτα στατιστικα??
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Εμενα το τρανσαλπ δεν με συγκινεί. Ειναι πολυ χοντα για τα γούστα μου. Δεν θελω να μπω καν στην διαδικασία να το οδηγήσω. Το θεωρω οχημα που ειναι διεκπεραιωτικό και οχι για να βγάλει κάποιο συναίσθημα. Οτι ηταν και το παλιο απλα με πιο σύγχρονη λογική. Όπως και στο παλιότερο μοντελο θα πηγαινα σε αφρικα απο χοντα μεριά.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εμενα το τρανσαλπ δεν με συγκινεί. Ειναι πολυ χοντα για τα γούστα μου. Δεν θελω να μπω καν στην διαδικασία να το οδηγήσω. Το θεωρω οχημα που ειναι διεκπεραιωτικό και οχι για να βγάλει κάποιο συναίσθημα. Οτι ηταν και το παλιο απλα με πιο σύγχρονη λογική. Όπως και στο παλιότερο μοντελο θα πηγαινα σε αφρικα απο χοντα μεριά.
Παρε ένα περτικαλι να νοιώσεις χαρά και ευτυχία ανάμεσα στα σκέλια σου,και όταν το βαρεθείς η σου βγάλει το λάδι :p, θα ξέρεις ακριβώς τι θες μετά. Σε κάθε περίπτωση θα τα δεις όλα με άλλη οπτική γωνία νομίζω, δε ξέρω, μάλλον.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Εγω από τα βίντεο που εχω δει εχω καταλάβει ότι δεν ισχύει το διεκπεραιωτικό, ναι οκ δεν ειναι 890 R αλλά τελικά πόσοι θα το πάνε το R στα όρια του; Καποια στιγμή στο μέλλον και λόγω τιμής θα το δοκιμάσω...στο τέλος τα πολεμικά μηχανάκια θέλουν και πολεμικούς αναβάτες...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το αδικείς λίγο.

Αν εξαιρέσουμε την τιμή και το δούμε σαν μοτοσυκλέτα καθαρά, δεν έχει τίποτα κακό επάνω του, κάθε άλλο.

Μόλις βάλεις τα νούμερα δίπλα, ο ανταγωνισμός δίνει πιο πολλά.

Αν είσαι χονταδιστής ξέρεις ότι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, αλλά δεν σε νοιάζει. Αν έχεις ένα Χ ποσό και θες το "καλύτερο" μηχανάκι για τα λεφτά, θα πας αλλού.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το μοτέρ του πάντως από τα ριβιου φαίνεται να μην είναι βαρετό ! Αντίθετος ια έλεγα , ίσως βαρετό στο κάνει η εμφάνιση του , δεν σε προϊδεάζει
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ξεφυγε πολύ το πράγμα εκεί.



Και εδώ πολύ ωραία η σειρά όλη με 690,700,701 αλλά πάμε πολύ στο χωμάτινο. Αυτή την κατηγορία την κοιτούσα πριν 15 χρόνια και τώρα σαν δεύτερο αργότερα.



Ομολογώ ότι τα σχόλια σου ορισμένες φορές μπορεί να τα γράφεις και με κάποιο κώδικα προγραμματισμού. χρειάστηκα να το διαβάσω δυο τρεις φορές για να καταλάβω. :p


Οι ψήφοι πάνε τουαρεγκ περισσότερο. Και η λογική αυτό λέει. Τι θα γίνει όμως μετά το πέρας της εγγύησης σκέφτομαι. Πολλά ηλεκτρονικά τα οποία από την μία τα θέλουμε από την άλλη βλέποντας πως λειτουργούν τα προιόντα τεχνολογίας τα τελευταία χρόνια αναρωτιέμαι το χρόνο ζωής και το κόστος αντικατάστασης τους. Αντίθετα στο τενερέ μου αρέσει που το έχουν κρατήσει πιο απλό. Συν του ότι έχουν ένα αρκετά καλό κινητήρα που είναι αυτό που ακριβώς μου αρέσει σαν λειτουργία και μου αρκεί. Δεν έχει τα ξεσπάσματα του ΚΤΜ προφανώς αλλά είναι ικανοποιητικό. Και ανάμεσα στα δύο (Τενερε - τουαρεγκ) από άποψη μοτέρ η διαφορά δεν είναι χαοτική.
Σόρρυ που θα στο χαλάσω αλλά η διαφορά των δύο μοτέρ είναι μεγάλη.δεν ξέρω αν έχεις εικόνα κ από τα δύο.οδηγα τα κ θα δεις
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Σόρρυ που θα στο χαλάσω αλλά η διαφορά των δύο μοτέρ είναι μεγάλη.δεν ξέρω αν έχεις εικόνα κ από τα δύο.οδηγα τα κ θα δεις
Αν δεν παινεσεις το σπιτι σου ...θα πεσει να σε πλακωσει ,ελεγε ο παππουλης μου.;)
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Το μοτέρ του πάντως από τα ριβιου φαίνεται να μην είναι βαρετό ! Αντίθετος ια έλεγα , ίσως βαρετό στο κάνει η εμφάνιση του , δεν σε προϊδεάζει
Αυτο ακριβως. Δεν μου κανει νεανικό μηχανάκι. Ενώ θα μπορούσε να ειναι με το μοτέρ που εχει. Το οποιο πρεπει να εχει πιο Στρίτ χαρακτήρα και οχι τοσο χωμάτινο.

Σόρρυ που θα στο χαλάσω αλλά η διαφορά των δύο μοτέρ είναι μεγάλη.δεν ξέρω αν έχεις εικόνα κ από τα δύο.οδηγα τα κ θα δεις
απο τα νούμερα αυτο περίμενα να δω αλλα οδηγώντας τα δεν ένιωσα πολλες διάφορες. Βεβαια το τουαρεγκ ίσως χρειαζόταν να μπω σε προγραμμα user ώστε να ανοίξω καποια απο τα ηλεκτρονικά; Δεν ξερω. Παντως στο explore mode αν το λέω καλα δεν μου εκανε τόση διαφορα στα χαμηλο μεσαία. Ψηλα άρπαζε περισσότερο απο τενερε. Δεν ξερω αν εχει κρυφές χαρες που πρεπει να το αγορασεις για να τις ανακαλύψεις !:p
 

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Εμενα το τρανσαλπ δεν με συγκινεί. Ειναι πολυ χοντα για τα γούστα μου. Δεν θελω να μπω καν στην διαδικασία να το οδηγήσω. Το θεωρω οχημα που ειναι διεκπεραιωτικό και οχι για να βγάλει κάποιο συναίσθημα. Οτι ηταν και το παλιο απλα με πιο σύγχρονη λογική. Όπως και στο παλιότερο μοντελο θα πηγαινα σε αφρικα απο χοντα μεριά.
Αν θελήσεις να μπεις στη διαδικασία κι όποιος ενδιαφέρεται να δοκιμάσει gourmet transalp προσφέρεται.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Αν θελήσεις να μπεις στη διαδικασία κι όποιος ενδιαφέρεται να δοκιμάσει gourmet transalp προσφέρεται.
Μην το δίνεις ετσι για δοκιμές.. ζήτα εστω κανα κιλό προβατίνα κέρασμα!
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αυτο ακριβως. Δεν μου κανει νεανικό μηχανάκι. Ενώ θα μπορούσε να ειναι με το μοτέρ που εχει. Το οποιο πρεπει να εχει πιο Στρίτ χαρακτήρα και οχι τοσο χωμάτινο.



απο τα νούμερα αυτο περίμενα να δω αλλα οδηγώντας τα δεν ένιωσα πολλες διάφορες. Βεβαια το τουαρεγκ ίσως χρειαζόταν να μπω σε προγραμμα user ώστε να ανοίξω καποια απο τα ηλεκτρονικά; Δεν ξερω. Παντως στο explore mode αν το λέω καλα δεν μου εκανε τόση διαφορα στα χαμηλο μεσαία. Ψηλα άρπαζε περισσότερο απο τενερε. Δεν ξερω αν εχει κρυφές χαρες που πρεπει να το αγορασεις για να τις ανακαλύψεις !:p
Στο explore mode η απόκριση του γκαζιού είναι στην θέση 2 , θα πρέπει να μπεις στο individual mode και να την επιλέξεις στην θέση 1 , επίσης αν απενεργοποιήσεις πλήρως το TC δίνει κιαλο
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Εμενα το τρανσαλπ δεν με συγκινεί. Ειναι πολυ χοντα για τα γούστα μου. Δεν θελω να μπω καν στην διαδικασία να το οδηγήσω. Το θεωρω οχημα που ειναι διεκπεραιωτικό και οχι για να βγάλει κάποιο συναίσθημα. Οτι ηταν και το παλιο απλα με πιο σύγχρονη λογική. Όπως και στο παλιότερο μοντελο θα πηγαινα σε αφρικα απο χοντα μεριά.
Φίλε Γιάννη μια πιο διαλλακτική στάση θεωρώ θα σε βοηθούσε πιο εύκολα να επιλέξεις το επόμενο κατάλληλο για εσένα.
Δεν μιλώ για συμβιβασμό αλλά για το να μην απορρίψεις κάτι από το όνομα,τον τίτλο η την εμφάνιση.

Γράφεις:
Δεν σε συγκινεί..
Διεκπαιρεωτικό..
Δεν θα βγάλει συναίστημα..

Με το ίδιο σκεπτικό,κάποιο άλλο που δεν έχεις καβαλήσει θα σου φαίνεται κατάλληλο.
Γιατί;Επειδή το λένε άλλοι;Επειδή έχει όνομα;Επειδή έχει εμφάνιση;
Να βοηθήσω θέλω.Ελπιζω να γίνεται αντιληπτό.

Θά σου πρότεινα να δεχθείς με ανοιχτό μυαλό την προσφορά του φίλου Asxetos κι αν σου φανεί λίγο ή αδιάφορο σε σχέση με αυτό που έχεις τότε ΟΚ.
Δεν είναι για εσένα το transalp..

:friendship:
 
Top Bottom