Αναζητηση ασφαλτινου ελαστικου KTM ADV 950/990 ——21-18

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Χρονια πολλα,Χριστος ανεστη και καλο μηνα σε ολους.
Ειμαι στην αναζητηση καθαρα ασφαλτινου ελαστικου,μιας και οι καλοκαιρινες εξορμησεις θα ειναι επαρχιακες,στριφτερες και παιζει και ενα ταξιδι ασφαλτινο τελος καλοκαιριου..
Ας πουμε οτι κινουμε 90-10 για να μην πω 95-5 :p .... σκεφτομαι λοιπον να βαλω το Dunlop trailmax, τον αντικαταστατη του TR91 δηλαδη οπου σε προηγουμενη μοτο ειχα μεινει υπερευχαριστημενος.....

Εχει μεινει κανεις πιο ευχαριστημενος απο αλλο ασφαλτινο λαστιχο?

-Oποιος σχολιασει,θα προτιμουσα να εχει δοκιμασει και το dunlop ωστε να γινει σωστη συγκριση και να καταληξουμε σε σωστο αποτελεσμα..

-Θα προτιμουσα επισης,να απαντησουν οσοι εχουν τροχους 18-21, γιατι οπως ξερουμε το καθε λαστιχο συμπεριφερεται διαφορετικα σε καθε μοτοσυκλετα..

Ευχαριστω!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Για Dunlop δεν ξερω.

Δοκιμασμενη επιλογη ειναι pirelli scorpion trail , και Contninental trial attack

:friendship:
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Σαν τα μαμά δεν έχει κατά την άποψή μου. 70 άσφαλτο 30 χώμα βέβαια τα δίνει αλλά έχουν την καλύτερη συμπεριφορά στην άσφαλτο. Βέβαια τετραγώνιζουν σχετικά εύκολα.

If You Want It Come And Get It
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σαν τα μαμά δεν έχει κατά την άποψή μου. 70 άσφαλτο 30 χώμα βέβαια τα δίνει αλλά έχουν την καλύτερη συμπεριφορά στην άσφαλτο. Βέβαια τετραγώνιζουν σχετικά εύκολα.

If You Want It Come And Get It
γυρω στις 5.500 χλμ εβγαλαν μονο (καγκουρο οδηγηση), εχουν λιγο πελμα ακομα αλλα κανω πατιναζ, εχει τετραγωνισει παρα πολυ το πισω και εχει χαλασει τελειως το μηχανακι, δεν μπορω να το παω βολτα και να πεις οτι θα στριψω χαλαρα...εκει που πας να στριψεις σε ζοριζει το σκαλοπατι να πλαγιασεις....


Για Dunlop δεν ξερω.

Δοκιμασμενη επιλογη ειναι pirelli scorpion trail , και Contninental trial attack

:friendship:
Μηπως εννοεις το conti trail attack?? αν ειχες δοκιμασει και το dunlop tr91 θα με ενδιεφερε η αποψη σου,θα θελα να μαθω απο καποιον που εχει φορεσει και τα δυο γιατι και αυτο μ'αρεσει.. για πες μου δυο 3 πραγματακια για τα continetal.
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Μετα απο 2 ζευγαρια tr91 που εμεινα απολυτα ευχαριστημενος,εβαλα τα trailmax kai ξενερωσα τελειως
Δεν θα τα ξαναεβαζα για κανενα λογο(προσωπικη αποψη παντα).σε λιγο καιρο που θα ξανα αλλαξω
θα γυρισω στα μαμα pirelli η' conti.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μετα απο 2 ζευγαρια tr91 που εμεινα απολυτα ευχαριστημενος,εβαλα τα trailmax kai ξενερωσα τελειως
Δεν θα τα ξαναεβαζα για κανενα λογο(προσωπικη αποψη παντα).σε λιγο καιρο που θα ξανα αλλαξω
θα γυρισω στα μαμα pirelli η' conti.

trailmax εννοεις αυτο που θελω να βαλω τωρα?? το tr91 με τη νεα χαραξη(που ειναι σχεδον ιδια)????
γιατι τοσο χαλια αποψη?? αφου λενε οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το παλιο....μη με μπερδευεις :/ :p
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
γυρω στις 5.500 χλμ εβγαλαν μονο (καγκουρο οδηγηση), εχουν λιγο πελμα ακομα αλλα κανω πατιναζ, εχει τετραγωνισει παρα πολυ το πισω και εχει χαλασει τελειως το μηχανακι, δεν μπορω να το παω βολτα και να πεις οτι θα στριψω χαλαρα...εκει που πας να στριψεις σε ζοριζει το σκαλοπατι να πλαγιασεις....



Μηπως εννοεις το conti trail attack?? αν ειχες δοκιμασει και το dunlop tr91 θα με ενδιεφερε η αποψη σου,θα θελα να μαθω απο καποιον που εχει φορεσει και τα δυο γιατι και αυτο μ'αρεσει.. για πες μου δυο 3 πραγματακια για τα continetal.
Ναι τα TRAIL ATTACK.

Μακραν το καλυτερο ασφαλτινο...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Κανενας αλλος για καθαρα ασφαλτινη αποψη???

Dunlop trailmax tr91 VS conti trail attack ?????

Η να βαλω παλι τα μαμα πιρελια και να αφησω τις δοκιμες?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
τα trailmaxx tr91 αντικατασταθηκαν απο τα trailsmart και εχω ακουσει καλα λογια... οχι για 990 αλλα γενικα καλα λογια..

αμα βαλεις τοοοσο ασφαλτινα θα το μετανιωσεις!!! :mad:
 
Reactions: yns

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
τα trailmaxx tr91 αντικατασταθηκαν απο τα trailsmart και εχω ακουσει καλα λογια... οχι για 990 αλλα γενικα καλα λογια..

αμα βαλεις τοοοσο ασφαλτινα θα το μετανιωσεις!!! :mad:
Γιατι δεν εχεις ακουσει καλα λογια?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εννοουσα οτι εχω ακουσει καλα λογια αλλα οχι για το 990 συγκεκριμενα... γενικα οτι ειναι καλο λαστιχο..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ρε νικο...

για το 990 για τα συγκεκριμενα λαστχα δεν εχω ακουσει τιποτα... ουτε καλα ουτε κακα...

για το vstrom εχω ακουσει καλα λογια για αυτα τα λαστιχα.. και για το αφρικα...

ειναι λιγο περιεργος ο γραπτος λογος!:)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
αααααα, νομιζα οτι δεν καταλαβες οτι στη φωτο ειναι απο 990....τελοσπαντων...
στο βεστρομ ειχα μεινει υπερευχαριστημενος... απλα αλλο το 19/17 κι αλλο21/18 τωρα,αυτο με κολλαει-σκεφτομαι οτι μπορει να συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα γι αυτο προσπαθω να μαζεψω γνωμες απο αυτους που το εχουν ηδη δοκιμασει...
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Επειδη ειστε κωλοπαιδα και δεν βοηθατε το ρισκαρα και παραγγειλα το conti trail attack.......
απο βδομαδα θα ειναι εδω και τα ξαναλεμε..;)
και καλα εκανες.χτες εφερνα ενα 990 με τετοια και ερχοταν πασα δυναμη-βεντουζα λεμε
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
εγώ δυστυχώς δεν σε πρόλαβα για να γράψω για την εμπειρία μου για τα Continental. Στο σύνολο έχω αλλάξει 4 μπροστινά και 5 πίσω. Τα Conti ήταν το δεύτερο ζευγάρι που φόρεσα στο 990 μου. Τα υπόλοιπα όλα ήταν τα Pirelli MT90.
Πραγματικά με αυτά τα λάστιχα (σε σχέση με τα MT 90) στριβει σαν διάολος! Πολύ γρήγορη κορώνα και όντως κολλάνε σε στεγνή άσφαλτο. Δυστυχώς όμως σε βρεγμένη και σε άσφαλτο με λίγο χαλικάκι σε προδίδουν πολύ εύκολα! γι`αυτό θέλει προσοχή. Σε αντίθεση τα MT 90 δεν με έχουν προδώσει ποτέ μέχρι τώρα.
Επίσης αν πιστεύεις πως τα ΜΤ90 τετραγωνίζουν εύκολα τότε με τα Conti μετά από 3.000-4000 θα ξενερώσεις τρελά!

Αν και δεν σε πρόλαβα πριν τα παραγγείλεις δε θα σε απέτρεπα να τα αγοράσεις. Είναι πολύ ωραία λάστιχα και θα τα ευχαριστηθείς και με το παραπάνω όπου βρίσκεις στροφιλίκια. Για`μένα ο λόγος για τον οποίο δεν τα ξαναφόρεσα ήταν επειδή το 990 με αυτά τα λάστιχα χάνει ένα μεγάλο μέρος του χαρακτήρα του.

λίγες μέρες μετά από αυτή τη βόλτα τα πήγα για αλλαγή... :)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
εγώ δυστυχώς δεν σε πρόλαβα για να γράψω για την εμπειρία μου για τα Continental. Στο σύνολο έχω αλλάξει 4 μπροστινά και 5 πίσω. Τα Conti ήταν το δεύτερο ζευγάρι που φόρεσα στο 990 μου. Τα υπόλοιπα όλα ήταν τα Pirelli MT90.
Πραγματικά με αυτά τα λάστιχα (σε σχέση με τα MT 90) στριβει σαν διάολος! Πολύ γρήγορη κορώνα και όντως κολλάνε σε στεγνή άσφαλτο. Δυστυχώς όμως σε βρεγμένη και σε άσφαλτο με λίγο χαλικάκι σε προδίδουν πολύ εύκολα! γι`αυτό θέλει προσοχή. Σε αντίθεση τα MT 90 δεν με έχουν προδώσει ποτέ μέχρι τώρα.
Επίσης αν πιστεύεις πως τα ΜΤ90 τετραγωνίζουν εύκολα τότε με τα Conti μετά από 3.000-4000 θα ξενερώσεις τρελά!

Αν και δεν σε πρόλαβα πριν τα παραγγείλεις δε θα σε απέτρεπα να τα αγοράσεις. Είναι πολύ ωραία λάστιχα και θα τα ευχαριστηθείς και με το παραπάνω όπου βρίσκεις στροφιλίκια. Για`μένα ο λόγος για τον οποίο δεν τα ξαναφόρεσα ήταν επειδή το 990 με αυτά τα λάστιχα χάνει ένα μεγάλο μέρος του χαρακτήρα του.

λίγες μέρες μετά από αυτή τη βόλτα τα πήγα για αλλαγή... :)
Τα MT90 θα ξαναεβαζα με κλειστα ματια αλλα,επειδη καλοκαιριασε και θελω το κατι τις παραπανω απο το μηχανακι στα κλειστα ασφαλτινα κομματια επελεξα αυτο...εννοειται οτι χανω πολλα τα οποια τα κερδιζω αλλου..νταξει,δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα δικα μας...;)
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Δεν το συζητώ πως θα τα ευχαριστηθείς!! Απλά θα τετραγωνίσουν γρηγορότερα και θα σου βγάλουν λιγότερα χιλιόμετρα σε σχέση με τα Pirelli. Εγώ σκέφτομαι να περάσω στα Mitas E07 τα οποιά τα έχω βρει σχεδόν στα 150-160 ευρώ. Νομίζω πως είναι πολύ δελεαστική η τιμή τους. Ξέρω πως θα χάσω λίγο σε άσφαλτο αλλά ευελπιστώ να κάνω σιγά σιγά καμιά βόλτα και στα βουνά μας...
Αναρωτιέμαι όμως και κολλάω... Δεν ξέρω αν αξίζει να πειραματιστώ με τα Mitas E07 γιατί το όλο θέμα γίνεται γι`αυτά τα 100 κωλό-ευρώ που πριν μερικά χρόνια δεν θα τα λογάριαζα μπροστά στην αξιοπιστία των Pirelli.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Δεν το συζητώ πως θα τα ευχαριστηθείς!! Απλά θα τετραγωνίσουν γρηγορότερα και θα σου βγάλουν λιγότερα χιλιόμετρα σε σχέση με τα Pirelli. Εγώ σκέφτομαι να περάσω στα Mitas E07 τα οποιά τα έχω βρει σχεδόν στα 150-160 ευρώ. Νομίζω πως είναι πολύ δελεαστική η τιμή τους. Ξέρω πως θα χάσω λίγο σε άσφαλτο αλλά ευελπιστώ να κάνω σιγά σιγά καμιά βόλτα και στα βουνά μας...
Αναρωτιέμαι όμως και κολλάω... Δεν ξέρω αν αξίζει να πειραματιστώ με τα Mitas E07 γιατί το όλο θέμα γίνεται γι`αυτά τα 100 κωλό-ευρώ που πριν μερικά χρόνια δεν θα τα λογάριαζα μπροστά στην αξιοπιστία των Pirelli.
τρακτερ το 07,το 08 βγαινει για 990?
 
Top Bottom