Αναζητηση ασφαλτινου ελαστικου KTM ADV 950/990 ——21-18

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παιδια δεν εχω αποψη για χωματινα λαστιχα μιας και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε...το σκεπτικο μου ειναι οτι μεχρι σεπτεμβρ που θα φαγωθει το πισω , το μπροστα θα ειναι καλο και να το βγαλω να βαλω ενα ζευγαρι χωματινα και την ανοιξη ξαναβαζω το conti μπροστα και ενα καινουργιο κοντι πισω ;) :p
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Καλορίζικα τα conti και καλόστριφτα.

Τα φορούσε πρώτης τοποθέτησης το 1190 (conti trail attack 2-ελπίζω να μιλάμε για τα ίδια) και το λάστιχο πραγματικά σε στεγνό ήταν βεντούζα.
Τα άλλαξα πριν από 2.000 χλμ και έκανα τη μαλακία να μην τα ξαναβάλω, ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο βλέπεις. Έβαλα τα dunlop roadsmart 2 και έχω ξενερώσει τη ζωή μου. Τα conti κλάσεις ανώτερα...
Στην επόμενη αλλαγή θα τα ξαναβάλω σίγουρα.

Το μόνο μου θέμα με τα conti είναι οτι στα πολλά χιλιόμετρα (πάνω από 230) είχα έντονο τρέμουλο στο τιμόνι, πράγμα το οποίο το αντιμετώπισαν και άλλοι με το ίδιο μηχανάκι και λάστιχο. Από τη μέρα που τα άλλαξα το τρέμουλο εξαφανίστηκε αλλά λέω μακάρι να τα είχα βάλει πάλι πάνω για το κράτημά τους στο επαρχιακό.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καλορίζικα τα conti και καλόστριφτα.

Τα φορούσε πρώτης τοποθέτησης το 1190 (conti trail attack 2-ελπίζω να μιλάμε για τα ίδια) και το λάστιχο πραγματικά σε στεγνό ήταν βεντούζα.
Τα άλλαξα πριν από 2.000 χλμ και έκανα τη μαλακία να μην τα ξαναβάλω, ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο βλέπεις. Έβαλα τα dunlop roadsmart 2 και έχω ξενερώσει τη ζωή μου. Τα conti κλάσεις ανώτερα...
Στην επόμενη αλλαγή θα τα ξαναβάλω σίγουρα.

Το μόνο μου θέμα με τα conti είναι οτι στα πολλά χιλιόμετρα (πάνω από 230) είχα έντονο τρέμουλο στο τιμόνι, πράγμα το οποίο το αντιμετώπισαν και άλλοι με το ίδιο μηχανάκι και λάστιχο. Από τη μέρα που τα άλλαξα το τρέμουλο εξαφανίστηκε αλλά λέω μακάρι να τα είχα βάλει πάλι πάνω για το κράτημά τους στο επαρχιακό.
Απο διαρκεια τι λενε περιπου?? ποσα χλμ εβγαλες και με τι οδηγηση???
Οσο αφορα το τρεμουλο δεν εχω προβλημα.. :p
Δεν παει πανω απο 215 το 990 και δεν υπαρχει και λογος για παραπανω..(οχι πως θα με χαλουσανε βεβαια) :p
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Απο διαρκεια τι λενε περιπου?? ποσα χλμ εβγαλες και με τι οδηγηση???
Οσο αφορα το τρεμουλο δεν εχω προβλημα.. :p
Δεν παει πανω απο 215 το 990 και δεν υπαρχει και λογος για παραπανω..(οχι πως θα με χαλουσανε βεβαια) :p
αμα σου πω οτι ειδε φιλος πριν ενα μηνα 235 και αφου λεμε για λαστιχα,δεν ψαρευαν καθολου..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
αμα σου πω οτι ειδε φιλος πριν ενα μηνα 235 και αφου λεμε για λαστιχα,δεν ψαρευαν καθολου..
17-42 εχω τωρα και μονο τελικα acrapovic, ο φιλος σου με τι τα ειδε? εχει κανει βελτιωσεις και ηταν σε κατηφορα? :p
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
17-42 εχω τωρα και μονο τελικα acrapovic, ο φιλος σου με τι τα ειδε? εχει κανει βελτιωσεις και ηταν σε κατηφορα? :p
φιλε και εγω δεν το πιστευα....μου το ειπε και μουλτακιας 1200αρης που ηταν μαζι του.προγραμμα ακραπα-17-42 και vpower racing,σε ισιωμα....anyway,αλλο καπελο.....παντως τα conti δεν ψαρευαν
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Απο διαρκεια τι λενε περιπου?? ποσα χλμ εβγαλες και με τι οδηγηση???
Οσο αφορα το τρεμουλο δεν εχω προβλημα.. :p
Δεν παει πανω απο 215 το 990 και δεν υπαρχει και λογος για παραπανω..(οχι πως θα με χαλουσανε βεβαια) :p
Τα αλλαξα στις 15.000 χλμ αλλα μετα τις 13.000 ειχαν χασει πολυ σε αποδοση...
Χρηση 70% επαρχιακο και 30% εθνικη. Με το traction control μονιμα ενεργοποιημενο και χωρις πολλα καγκουριλικια...Χωρις traction δε θα εβγαζαν ουτε 5.000 εκτιμω.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Τα αλλαξα στις 15.000 χλμ αλλα μετα τις 13.000 ειχαν χασει πολυ σε αποδοση...
Χρηση 70% επαρχιακο και 30% εθνικη. Με το traction control μονιμα ενεργοποιημενο και χωρις πολλα καγκουριλικια...Χωρις traction δε θα εβγαζαν ουτε 5.000 εκτιμω.
xaxaxxaaxaxa...5000?? ισα ισα να φτασω μεχρι αυγουστο :p χαχαχααχαχαχ
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Αν το προσεξεις λιγο θα βγαλει 10.000...εννοω αν δεν το μπαντιλικιαζεις, γιατι εκει τρωει πολυ πελμα.
Βεβαια με τους διαβολους που καβαλαμε αντε μετα να πας ηρεμα...
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
δοκιμασε continental TKC 70 και θα με θυμηθεις....
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Βασικά άσχετο με το θέμα...
Αλλά γιατί 17-42????? Δοκιμασατε το 16-42 και δεν σας άρεσε;;;
Εγώ τα δοκιμασα και θεωρω πως το 17αρι μπροστά δεν προσφέρει τίποτα. Ούτε καν στις τελικές. Δοκιμασμένο και σε μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό... δεν μου έριξε ούτε την κατανάλωση παρόλο που έκανε τη μηχανή να δουλεύει 500 στροφές κάτω στις ταχύτητες 120-160.

Στα χαμηλά και εντός πόλης το 17αρι είναι λάθος κατά τη γνώμη μου.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Χεχεχεχε... Κι εγώ έχει 2-3 βδομάδες που σε εντόπισα αλλά δεν είπα κουβέντα. Σκέφτηκα πως θα σε σκαλωσω μέσα σε κάποιο θέμα. :-D
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εβαλα κι εγω 16αρι μπροστα και πιστευω οτι αν κινησε ΚΑΙ εντος πολης ειναι μονοδρομος... αν πηγαινεις ΚΑΙ χωμα ειναι μονοδρομος παλι.. επισης μπορεις να βαλεις μια 2α και να πηγαινεις σιγα... πραγμα που με το 17αρι δεν γινονταν... εχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα δηλαδη εισαι με τριτη και κοβεις αρκετα δεν χρειαζεται καν να κατεβασεις... εχω ενα αγχος βεβαια για το ταξιδι ποσες στροφες πανω θα ειμαι (μηπως ζοριζεται) και τι θα γινει με την καταναλωση...
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
τιποτα δεν παθαινει με το 16αρι! απο την αλλη ομως σε εθνικη με ποσο θες να πας ? το σημαντικοτερο σε ταξιδι ειναι μην "συντονιζει" η μηχανη, δηλαδη θελει το ανοιξε κλεισε το γκαζι ...
Η καταναλωση στα 950/990 ειναι κατι που πιστευω πως απο την στιγμη που εισαι κατοχος ,το ξερεις ...
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
έχω την εντύπωση πως τα 950 (και ίσως τα πρώτα 990) έχουν μαμά γρανάζωμα 17-42 και μετά το έκαναν 16-42.

Προσωπικά, αντικατέστησα το 16-42 με το ανάλογο 17-45 και όταν πάω χώμα αλλάζω το μπροστινό σε 16.

Με το 16-42 η 6η στις 3000 στροφές έχει 130km/hr και με το το 16/45 125.

17/42 δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εβαλα κι εγω 16αρι μπροστα και πιστευω οτι αν κινησε ΚΑΙ εντος πολης ειναι μονοδρομος... αν πηγαινεις ΚΑΙ χωμα ειναι μονοδρομος παλι.. επισης μπορεις να βαλεις μια 2α και να πηγαινεις σιγα... πραγμα που με το 17αρι δεν γινονταν... εχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα δηλαδη εισαι με τριτη και κοβεις αρκετα δεν χρειαζεται καν να κατεβασεις... εχω ενα αγχος βεβαια για το ταξιδι ποσες στροφες πανω θα ειμαι (μηπως ζοριζεται) και τι θα γινει με την καταναλωση...
Σου το λέω με απόλυτη σιγουριά πως σε χαλαρή πορεία σε αυτοκινητόδρομους δουλεύει 500 στροφές πάνω από αυτό που δουλεύει με 17αρι και στην κατανάλωση δεν έχει καμία διαφορά.

Εάν κινήσε σε επαρχιακό δίκτυο που κατά μέσο όρο θα πηγαίνεις 80-90 τοτε προσωπικά νομίζω πως το 17αρι ζοριζει τη μηχανή γιατί σε αυτά τα χιλιόμετρα η μηχανή σκορτσαρει με 6η... Οπότε πας αναγκαστικά με 5η. Πριν από 4 χρόνια είχα αναγκαστεί να βγάλω όλη τη Βουλγαρία χωρις να βάλω 6η. Από τότε δεν το ξαναεβαλα το 17αρι.

(Το δικό μου είναι μοντέλο 2009 και έχοντας οδηγήσει κι άλλα 990 προηγούμενης χρονιάς είδα πως σαν απόδοση και λειτουργίας γενικότερα υπήρχαν διάφορες. Οπότε αυτό για τα γρανάζια ίσως έχει μία κάποια διαφορά ανάμεσα στα μοντελα.)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Πλακα κανεις... χθες ανεβαινα την αλεξανδρας με 5η... οταν εφτασα στο φαναρι κατεβαζα κατεβαζα... μωρε λεω... μεσα στην πολη εχει τρελη διαφορα και στο οτι η μηχανη παρι χαλαρα και στην καταναλωση... χθες γεμισα...
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
(Το δικό μου είναι μοντέλο 2009 και έχοντας οδηγήσει κι άλλα 990 προηγούμενης χρονιάς είδα πως σαν απόδοση και λειτουργίας γενικότερα υπήρχαν διάφορες. Οπότε αυτό για τα γρανάζια ίσως έχει μία κάποια διαφορά ανάμεσα στα μοντελα.)
09 και μετά έχουν 16.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
09 και μετά έχουν 16.
Έτσι ακριβώς...
Εγώ δοκιμαστηκά για ένα μεγάλο ταξίδι έβαλα 17άρι και με το που επέστρεψα το έβγαλα χωρίς δεύτερη σκέψη... Το 16-45 που αναφέρει ο "gaslion" παραπάνω νομίζω πως εντός πόλης θα είναι ασύμφορο για το πίσω λάστιχο!! :yew::yew::yew::yew::yew:
 
Top Bottom