Αναζητηση ασφαλτινου ελαστικου KTM ADV 950/990 ——21-18

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Απ οτι καταλαβες νικο πρεπει να βαλεις 16αρι μπροστα... δεν μας αφορουν τα ασφαλτινα λαστιχα εδω... χαχαχα :friend:



Υγ* τωρα που λειπουν οι περισσοτεροι bmwδακηδες για το τροφυ μιληστε αφοβα για 9Χ0!!!!!!!!!:p
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μαζι με τα λαστιχα θα μπουν και αλυσιδογραναζα... 17-42 εχω μεχρι στιγμης γιατι ετσι αγορασα την μηχανη πριν 1μιση χρονο..
Στις διαδρομες που κανω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα με το γραναζωμα ουτε εχω σκεφτει ποτε οτι θα το ηθελα λιγο πιο σβελτο ουτε τιποτα που να εχει σχεση με αυτο..ειμαι ευχαριστημενος....ο μονος λογος να βαλω 16αρι μπροστα ειναι αν μου πει καποιος οτι σηκωνεται σουζα πιο ευκολα με 3η :p
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Βάλε 16αρι να το δοκιμασεις και μετά αποφασίζεις ποιο θα κρατήσεις. Για τα μηχανάκια μας το 16-42 είναι το καλύτερο..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Βάλε 16αρι να το δοκιμασεις και μετά αποφασίζεις ποιο θα κρατήσεις. Για τα μηχανάκια μας το 16-42 είναι το καλύτερο..
To θεμα ειναι οτι στα ανοιχτα κομματια ειμαι ευχαριστημενος και δικαβαλος,τραβαει μια χαρα,δεν θα θελω να κοντυνει...
Τι βασικα πλεονεκτηματα εχει το 16αρι απο το 17αρι ας πουμε?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εμένα με το 16αρι πάντως βγάζει περισσότερα σε τελικές. Δεν ξερω αν είναι μλκια και τελειως άκυρο με τους νόμους της φυσικής αυτό που λέω. Παντως με το 16αρι έχω δει 221 ενώ με το 17αρι με πολύ ζορισμα έφτασα τα 215. Ίσως τώρα να υπήρχαν κάποιοι παράγοντες (π.χ άνεμος) που να έπαιξαν τον ρόλο τους. Παντως πάνω από τα 180-190 με το 16αρι το ένιωθα πιο δυνατό.
Οχι πως αυτές είναι ταχύτητες για τα μηχανάκια μας. Απλά θέλω να σου πω πως σε όλο το φάσμα της λειτουργίας το 16αρι αποδίδει καλύτερα (ή τουλάχιστον στις δικές μου δοκιμές αυτά ήταν τα αποτελέσματα).
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
δεν ειναι μαλακια... εχει πιο πολυ δυναμη για να φορτωσει με 6η ολο το στροφομετρο.. Νικο θα εχει λιγο περισσοτερη δυναμη που αυτο δεν σημαινει οτι θα γινει πυραυλος... απλα θα βαλεις μια σχεση πανω και θα συνεχισεις..

πχ σε ορεινο στροφιλικι δεν θα χρειαζεται πολλα ανεβοκατεβασματα... ειναι πιο ελαστικη η λειτουργεια του μοτερ...
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
To θεμα ειναι οτι στα ανοιχτα κομματια ειμαι ευχαριστημενος και δικαβαλος,τραβαει μια χαρα,δεν θα θελω να κοντυνει...
Τι βασικα πλεονεκτηματα εχει το 16αρι απο το 17αρι ας πουμε?
Σου εχουν απαντησει...ηδη ολοι οι παραπανω...αν δεν πειστηκες ακομη...ακου την μαμα...ktm...που το εφαρμοσε η ιδια στα μεταγενεστερα 990...;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κι εμένα με πείσατε... ΑΝ το κράταγα θα έβαζα 16άρι. Αλλά θα το βάλω στο επόμενο του χρόνου (αν δεν έχει ήδη).
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Νικολάκι πολύ καλά θα κάνεις να βάλεις 16 όπως γράφουν τα παιδιά(είναι ιδανικό για την μεγαλόνησο το 16-42).Αν ξεκινήσεις περισσότερο χώμα προτείνω 16-44,βέβαια εγώ δεν ταξίδευα και πάνω απο 130-140 αλλά το γκάζι του ήταν πολύ πιο ερωτεύσιμο;):friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Με μπερδεψες λιγο...τι δεν θα κρατησεις??
Λόγω του κόστους του εξοπλισμού που πρέπει να προμηθευτώ για το ιατρείο και της έλλειψης χρόνου που αναγκαστικά θα προκύψει, καλύτερα να το χαρεί κάποιος άλλος τυχερός. :(
Η αγγελία θα μπει στο fb του φόρουμ.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γιαννη επειδη ψαχνει φιλος και δεν εχω φειςμπουκ, μου στελνεις σε πμ χλμ εξτρα και τιμη?? Ευχαριστω πολυ!!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Λόγω του κόστους του εξοπλισμού που πρέπει να προμηθευτώ για το ιατρείο και της έλλειψης χρόνου που αναγκαστικά θα προκύψει, καλύτερα να το χαρεί κάποιος άλλος τυχερός. :(
Η αγγελία θα μπει στο fb του φόρουμ.

_________________
Ντακάρετε-φον
Mε το καλο το νεο ξεκινημα λοιπον ;)
δε πιστευω να σε δω το αλλο εξαμηνο με κανενα 800 παλι.. :p
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Mε το καλο το νεο ξεκινημα λοιπον ;)
δε πιστευω να σε δω το αλλο εξαμηνο με κανενα 800 παλι.. :p
Μπααααα.....
:D

Γιαννη επειδη ψαχνει φιλος και δεν εχω φειςμπουκ, μου στελνεις σε πμ χλμ εξτρα και τιμη?? Ευχαριστω πολυ!!
Έχεις PM.
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
Γεια σου @Nick_990 τώρα που τελειώνει ο Αυγουστος θα μας πεις τι λένε τα conti ;

Προσωπικά πιστεύω το Pirelli ΜΤ90 είναι γάντι για την μοτοσυκλέτα αν θελει καποιος να διατηρήσει τον on-off χαρακτήρα. ΄Τώρα αν θες κάτι σε ΠΙΟ ον και ΠΙΟ οφ θες 2 γρανάζια 2 ζευγάρια ζαντολάστιχα ή εντέλει 2 μηχανές...

Τα Mitas E 08 τα έχει δοκιμάσει κανείς; φαίνονται πιο κοντα στο MT90 και αν είναι να θες κάθε 5000χλμ λάστιχα ίσως αξίζει (@StepaS ) . Που τα θες δηλαδή γιατί νορμαλ αυτά τα πράγματα δεν τα πας εκτός αν βαλεις traction control
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Γεια σου @Nick_990

Προσωπικά πιστεύω το Pirelli ΜΤ90 είναι γάντι για την μοτοσυκλέτα αν θελει καποιος να διατηρήσει τον on-off χαρακτήρα. ΄Τώρα αν θες κάτι σε ΠΙΟ ον και ΠΙΟ οφ θες 2 γρανάζια 2 ζευγάρια ζαντολάστιχα ή εντέλει 2 μηχανές...

Τα Mitas E 08 τα έχει δοκιμάσει κανείς; φαίνονται πιο κοντα στο MT90 και αν είναι να θες κάθε 5000χλμ λάστιχα ίσως αξίζει (@StepaS ) . Που τα θες δηλαδή γιατί νορμαλ αυτά τα πράγματα δεν τα πας εκτός αν βαλεις traction control
+Το μηχανάκι μπαίνει μόνο του στις στροφές...
+απίστευτο κράτημα

- τελειώνουν πολύ γρήγορα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alanis

Μέλος
Όνομα
Lefteris
Μοτό
KTM990ADV S
+Το μηχανάκι μπαίνει μόνο του στις στροφές...
+απίστευτο κράτημα

- τελειώνουν πολύ γρήγορα


Sent from my iPhone using Tapatalk
ευχαριστώ φιλε. Δεν εμφανιζόταν καλά το μηνυμά μου το διόρθωσα, αυτό ηθελα τις εντυπώσεις σου.
 
Top Bottom