Αναζητηση στολής για χωματινες ανησυχιες

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ερωτηση προτου επενδυσω και εγω για καλοκαιρινο εξοπλισμο. Εχω επιλεξει να παρω και εγω θωρακα + jersey και "στρωματα" ενδυσης αναλογα τις συνθηκες.
Η ερωτηση ειναι η εξης, θωρακας με προστασιες ωμων μονο (επιαγκωνιδες εξτρα) η θωρακας/μπλουζα που εχει και επιαγκωνιδες?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστή ερώτηση, επίσης το σκληρά/μαλακά.

Έχω δει κάποια που μοιάζουν με φουτεράκι προστασίες πλάτη/στήθος/ώμοι/αγκώνες-πήχεις τα οποία φαίνονται αρκετά άνετα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η καλύτερη επιλογή πλέον είναι ο θώρακας που φοριέται σαν μπλούζα, που τα περιέχει όλα.
Για το δικό μας τύπο εξορμίσεων είναι επαρκής.

Εγώ δεν ήξερα πριν από 2 χρόνια και αγόρασα αυτόν Θώρακας ACERBIS COSMO 2.0_17178.319 XXL μαύρο-κόκκινο | Moto Market - Online Κατάστημα για τον Αναβάτη και τη Μοτοσικλέτα ο οποίος η αλήθεια είναι ότι είναι σχετικά άβολος, γι αυτό και τον είχα φορέσει σπάνια. Εάν θα αγόραζα τώρα θα πήγαινα εδώ Προστασία ACERBIS X-FIT PRO 21650.090 μαύρο | Moto Market - Online Κατάστημα για τον Αναβάτη και τη Μοτοσικλέτα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η καλύτερη επιλογή πλέον είναι ο θώρακας που φοριέται σαν μπλούζα, που τα περιέχει όλα.
Για το δικό μας τύπο εξορμίσεων είναι επαρκής.

Εγώ δεν ήξερα πριν από 2 χρόνια και αγόρασα αυτόν Θώρακας ACERBIS COSMO 2.0_17178.319 XXL μαύρο-κόκκινο | Moto Market - Online Κατάστημα για τον Αναβάτη και τη Μοτοσικλέτα ο οποίος η αλήθεια είναι ότι είναι σχετικά άβολος, γι αυτό και τον είχα φορέσει σπάνια. Εάν θα αγόραζα τώρα θα πήγαινα εδώ Προστασία ACERBIS X-FIT PRO 21650.090 μαύρο | Moto Market - Online Κατάστημα για τον Αναβάτη και τη Μοτοσικλέτα
Νομίζω ότι ο δεύτερος Γιάννη δεν μπορεί να φτάσει πουθενά την προστασία που παρέχει ο πρώτος λόγω των αφρώδη προστατευτικών... ;)
Και ένα επιπλέον προσόν του πρώτου είναι η προστασία της κλείδας που δεν υπάρχει στον δεύτερο.
Ο δεύτερος φυσικά είναι πιο εύκολο να φορεθεί με ένα εντουρομπουφάν ενω ο πρώτος με μία μπλούζα enduro-Motocross απέξω...
Επίσης με το δεύτερο είσαι πολύ πιο ευέλικτος στις κινήσεις σε σχέση με τον πρώτο.
Έχω δυο τέτοιους πανομοιότυπους και η αλήθεια είναι ότι με το δεύτερο ο οποίος μοιάζει με τον acerbis του δεύτερου link δεν αισθάνομαι και τόσο ασφαλής...
Ο πρώτος είναι με σκληρά προστατευτικά παντού...
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Νομίζω ότι ο δεύτερος Γιάννη δεν μπορεί να φτάσει πουθενά την προστασία που παρέχει ο πρώτος λόγω των αφρώδη προστατευτικών... ;)
Και ένα επιπλέον προσόν του πρώτου είναι η προστασία της κλείδας που δεν υπάρχει στον δεύτερο.
Ο δεύτερος φυσικά είναι πιο εύκολο να φορεθεί με ένα εντουρομπουφάν ενω ο πρώτος με μία μπλούζα enduro-Motocross απέξω...
Επίσης με το δεύτερο είσαι πολύ πιο ευέλικτος στις κινήσεις σε σχέση με τον πρώτο.
Έχω δυο τέτοιους πανομοιότυπους και η αλήθεια είναι ότι με το δεύτερο ο οποίος μοιάζει με τον acerbis του δεύτερου link δεν αισθάνομαι και τόσο ασφαλής...
Ο πρώτος είναι με σκληρά προστατευτικά παντού...
ωραια....μπλεχτηκα περισσοτερο τωρα!! :ha
Να δοκιμασω εστω σε μαγαζι και τους 2 και να αποφασισω η να παω αναλογα με το ποση προστασια προσφερει ο καθενας?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ωραια....μπλεχτηκα περισσοτερο τωρα!! :ha
Να δοκιμασω εστω σε μαγαζι και τους 2 και να αποφασισω η να παω αναλογα με το ποση προστασια προσφερει ο καθενας?
Κοίτα...και οι δύο προστατεύουν.
Το θέμα είναι εσύ τι απαιτήσεις έχεις.
Πολλοί έρχονται σε βόλτες φορώντας μόνο ένα μπουφάν με τις προστασίες σε ώμους και αγκώνες και πλάτη που έχει ενσωματωμένες... ;)
Εσύ αποφασίζεις...
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Με καλυψατε πληρως! Θα το ψαξω λιγο περισσοτερο να δω τι θελω και τι με βολευει και θα κανω την αγορα.
Thanks!
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Για να είσαι άνετος στις κινήσεις και με πλήρης προστασία θώρακα πάρε σαν το παρακάτω + επιαγκωνίδες + ζώνη μέσης, από πάνω ένα μπουφάν enduro (ένα νούμερο μεγαλύτερο, χωρίς προστασίες και με αφαιρούμενα μανίκια).
Σημαντικό ο θώρακας να έχει και πλευρικές προστασίες για τα πλευρά
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι σκέψεις του άσχετου τώρα.

Το "άβολο κατά την χρήση" είναι αυτό που απλά δεν θα φοράς, όπως είπε και ο Γιάννης πιο πάνω. Τα σκληρά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα είναι "βολικά" όταν θα σκύψεις να σηκώσεις το μηχανάκι σου, ας πούμε, δεν θα φας τον θώρακα στο σαγόνι; Κατά την οδήγηση το καταλαβαίνω ότι δεν θα ενοχλούν διαλεγμένα στο σωστό μεγεθος, αυτό έλειπε.

Κοιτάζω ας πούμε αυτό που είναι level 2 μπρος πίσω






Στην ίδια (περίπου) τιμή έχει και σε άλλες μάρκες, είτε ένα κομμάτι είτε πολλά ξεχωριστά όπως ήδη γράφτηκε. Στο πέσιμο το είπαμε, το σκληρό είναι (προβλέψιμα) ασφαλές. Στην οδήγηση το ίδιο. Σε οτιδήποτε άλλο, σήκωμα, βοήθεια σε άλλον τύπου σπρώξιμο/τράβηγμα (εντάξει δεν μιλάμε για τα παθήματα του σκληρού καριόλη στο τρόφυ που έκαναν κάμελ τρόφυ στις ανηφόρες με τα χέρια, εκεί θα βγάλεις ό,τι και αν φοράς), στο διάλειμμα για καφέ κλπ... Βγάλε/βάλε;

Για την κλείδα, τα braces αφρού με κανένα 50ρικο (με ιμάντες που περνάνε κάτω από τα χέρια για σταθερότητα) δεν είναι επαρκή;
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Όχι, ο θώρακας με τα σκληρά προστατευτικά δεν σηκώνεται με τις κινήσεις, εκτός αν είσαι ο Οβελίξ, φαντάσου πόσες κινήσεις κάνει ένας αναβάτης σε αγώνα εντουρο που διαρκεί 6 ώρες, από την εμπειρία μου ο θώρακας με δίχτυ είναι πιο άβολος γιατί τα έχει όλα μαζί και το ένα τραβάει το άλλο στις κινήσεις και η φόρμα του δεν ταιριάζει σε όλους τους σωματότυπους, επιπλέον έχει υποδεέστερη καλυψη.
Δεν το βολεύτικα πότε και κανένας στην παρέα δεν έχει θώρακα δίχτυ.
Προσωπικά φοράω ποδηλατικό μπλουζάκι (για αποβολή ιδρώτα), θώρακα, από πάνω εντουρομπλούζα (ένα νούμερο μεγαλύτερη) και αν κάνει κρύο εντουρομπουφάν (και αυτό ένα νούμερο μεγαλύτερο).
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για πάμε στα κάτω άκρα μία.

Βρακάκι με προστασίες στην λεκάνη το προτείνουν αρκετοί έξω.

Επιγονατίδες:
Έχω ένα ζευγάρι "κλασικές" ασέρμπις νομίζω με τα λάστιχα και τα βέλκρο, εντάξει με τα χρόνια λίγο έχουν χαλαρώσει τα λάστιχα και ίσως θέλουν αντικατάσταση (πρέπει να τις βρω πρώτα). Γενικότερα δεν τις έχω βάλει πολλές ώρες αλλά φαντάζομαι οι σχετικά στενές λωρίδες στήριξης έχουν πιθανότητα είτε να "ρίχνουν" την επιγονατίδα σε όρθια οδήγηση (βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι θα την πιάνει και η μπότα) είτε αν είναι σφιχτές για να μην πέφτουν να ενοχλεί κόβοντας κυκλοφορία, το ερώτημα είναι αυτού του τύπου ξανά ή τις καλτσοεπιγονατίδες; Δεν θυμάμαι ποιός είχε εδώ και τις πούλησε γιατί δεν τις βολεύτηκε, ήταν θέμα νούμερου, ήταν θέμα κακής εφαρμογής στο πόδι, κάτι άλλο;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Για όσους έχουμε στομαχάκι ζακέτες δεν κάνουν, ο θώρακας είναι σαφώς καλύτερος σε προστασία και πιο ΑΝΕΤΟΣ.

Από εκεί και πέρα αν το βάλε/βγάλε αποτελεί σιχτίρι, για On/Off-αδες και μόνο το χειμώνα ένα καλό μπουφάν με σωστές προστασίες παντού κάνει δουλίτσα (αγκώνες, ώμους, πλάτη, στήθος).
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Είδα ένα LEATT της γνωστής εταιρίας με τα neck brace στα 159 ευρώ το οποίο είναι απλώς μαύρο και λέω να κατέβω να το δω από κοντά (ευκαιρία και για μετακίνηση τύπου Α στην πολεοδομία στην Συγγρού :p έμαθα ότι εξυπηρετούν πάλι, αλληλούια)
Το Leatt το έχω ... πολύ ωραία εφαρμογή και εργονομία , με φερμουάρ αερισμού και τσέπες για μικροπράγματα στους μηρούς αλλά πολύ λεπτο ... σε πτώση και σουρσιμο γίνεται φυτίλι εύκολα ...
Το fox νομίζω ισως να ήταν καλύτερη επιλογή ανάμεσα στα δυο LEGION LT EX PANT | krd.gr



Άλλη μια πρόταση σε αυτή την κατηγορία και τιμη είναι και η Thor
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Kανα καλο μαγαζι για δοκιμες και γκαμα απο τετοια πραματα του διαβολου υπαρχει στην πρωτευουσα;γιατι ιντερνετικα οσο και να ψαξεις σταματαει να χει νοημα μετα απο καποια στιγμη.προτεινετε κανενα να περασω για καμια δοκιμη.
Ο προβληματισμος μου ειναι αλλος...εχω καταληξει σε θωρακα...απλα επιαγκωνιδες και επιγονατιδες δεν μπορω να καταληξω.αυτες που ειναι με κνημη και γενικα οι μεγαλες με αρθρωσεις ειναι τοσο αβολες.εχετε κατι πιο ευκαμπτο και μικρο να αγκαλιαζουν μονο αγκωνα και γονατο να προτεινετε;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το Leatt το έχω ... πολύ ωραία εφαρμογή και εργονομία , με φερμουάρ αερισμού και τσέπες για μικροπράγματα στους μηρούς αλλά πολύ λεπτο ... σε πτώση και σουρσιμο γίνεται φυτίλι εύκολα ...
Το fox νομίζω ισως να ήταν καλύτερη επιλογή ανάμεσα στα δυο LEGION LT EX PANT | krd.gr



Άλλη μια πρόταση σε αυτή την κατηγορία και τιμη είναι και η Thor
The plot thickens γιατί αυτά δεν έχουν αερισμό από ότι βλέπω, οπότε... Εν τω μεταξύ και το klim που λέει ο onroad γράφουν ότι είναι ζεστό αλλά φαντάζομαι ότι με 35+ βαθμούς απλά δεν πας για εντουροβόλτα. Το άλλο αστείο είναι με τα νούμερα γιατί βλέπω στα τζιν μου ότι γράφουν 40 και είναι άνετα στην μέση, τα νούμερα της klim λένε ότι ίσως θέλω 42 το οποίο δεν υπάρχει σε μακρύ ούτε fc-moto, διαβάζω και ότι τα νούμερα της klim δεν έχουν σχέση με οτιδήποτε μπορεί κάποιος να γνωρίζει "κανονικά" οπότε χωρίς δοκιμή δεν. Υπό διευρεύνηση...

Όπως και το θέμα "ζακέτα" VS κομμάτια, θέλει δοκιμή.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
amyroukai και λοιποί ρίξτε μια ματιά και στο Fly racing patrol.
Είναι τύπου free style. Φαρδύ. Μπορεί να μπει πάνω από οποιαδήποτε μπότα.
Έχει έξι σημεία εξαερισμού μπροστά (τρία και τρία) και 4 πίσω
Και γενικά είναι πολύ τρανσφορμερ
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
amyroukai και λοιποί ρίξτε μια ματιά και στο Fly racing patrol.
Είναι τύπου free style. Φαρδύ. Μπορεί να μπει πάνω από οποιαδήποτε μπότα.
Έχει έξι σημεία εξαερισμού μπροστά (τρία και τρία) και 4 πίσω
Και γενικά είναι πολύ τρανσφορμερ
ωραίο φαίνεται, αν έχεις ιδέα και για μαγαζί γιατί στο αμερικάνικο site αν και έχει φόρμα αναζήτησης, δεν έχει εκτός Αμερικής και το ψαχτήρι δεν μου βγάζει αποτέλέσματα από Ελλάδα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
να ρωτησω αυτα τα παντελονια πως ειναι στις πολλες ζεστες και στα πολλα κρυα?
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
να ρωτησω αυτα τα παντελονια πως ειναι στις πολλες ζεστες και στα πολλα κρυα?
στις πολλές ζέστες κορντούρα και έντονη άσκηση τώρα τι ρωτάς, και γυμνός να είσαι υποφέρεις.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
ωραίο φαίνεται, αν έχεις ιδέα και για μαγαζί γιατί στο αμερικάνικο site αν και έχει φόρμα αναζήτησης, δεν έχει εκτός Αμερικής και το ψαχτήρι δεν μου βγάζει αποτέλέσματα από Ελλάδα
Τζωρτζοπουλος και tripper.gr
 
Top Bottom