Ανασφάλιστα οχήματα – Τι ισχύει ;

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Εμένα μου είπε ο Ασφαλιστης μου ότι αν είσαι ανασφάλιστος για να μπορέσουν να στο ασφαλίσουν θα πρέπει να έχεις κ πληρωμένο το παράβολο τον 250 ευρώ αλλιώς δεν θα στο ασφαλίζουν ! Κ εγω τελευταία στιγμή το ασφάλισα 6/6 τωρα περιμένω να δω αν το έφαγα το πρόστιμο η όχι!
 

chaosm

Μέλος
Καλά πες του ασφαλιστη σου να ηρεμήσει λίγο. Δλδ πρόλαβαν και βεβαίωσαν τη παράβαση. Είπαμε. Αλλά Ελλάδα είμαστε. Τρομοκρατία παντού
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Για να σας φουντώσω λιγο, στην Ελβετια μπορεις να εχεις μια πινακιδα και να πληρωνεις τελη και ασφαλεια συν κατι παραπανω (μονο για το πιο μεγαλο σε κυβικα), εφοσον κυκλοφορεις ενα καθε φορα, μεταφεροντας απλα την πινακιδα. :devilish:
 

chaosm

Μέλος
Για να σας φουντώσω λιγο, στην Ελβετια μπορεις να εχεις μια πινακιδα και να πληρωνεις τελη και ασφαλεια συν κατι παραπανω (μονο για το πιο μεγαλο σε κυβικα), εφοσον κυκλοφορεις ενα καθε φορα, μεταφεροντας απλα την πινακιδα. :devilish:
Εσύ μιλάς για κράτος τώρα. Δε μιλάς για μπανανια
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Για να σας φουντώσω λιγο, στην Ελβετια μπορεις να εχεις μια πινακιδα και να πληρωνεις τελη και ασφαλεια συν κατι παραπανω (μονο για το πιο μεγαλο σε κυβικα), εφοσον κυκλοφορεις ενα καθε φορα, μεταφεροντας απλα την πινακιδα. :devilish:
Εγώ θα έλεγα οτι μιλάει για σωστούς και συνειδητοποιημένους πολίτες και όχι για λαμόγια και πονηρηδηδες!Εξαλλου το κάθε κράτος και τον τροπο λειτουργείας του οι πολίτες το διαμορφώνουν!Και το κράτος είναι η εικόνα των πολιτών του!
 

andreas_gs

Μέλος
Παντως αν αυτο το μετρο φοβησει εστω και τους μισους απο αυτους που αποδεδειγμενα κυκλοφορουν ανασφαλιστοι εγω θα ειμαι ευχαριστημενος. Για να σας προλαβω και εγω την μεγαλη μηχανη δεν την κυκλοφορω και την ειχα ανασφαλιστη και με πονο τσεπης τωρα την ασφαλισα για τον φοβο των ιουδαιων!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Δυστηχως το μετρο δεν σκεφτετε ομως τις περιπτωσεις που καποιος εχει πολλες μοτοσυκλετες...ή πολλα οχηματα.
Τι γινετε στην περιπτωση που πχ καποιος ειναι συλλεκτης ?
Καποιος που εχει 6 μοτοσυκλετες ?

Θα μου πειτε αμα εχει 6 μοτο εχει φραγκα κτλ... δεκτον. Στην περιπτωση του συλλεκτη ?

ο απουλητος στολος μιας εταιριας ?

Αρπα κολλα και πασαλοιματα...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
ο απουλητος στολος μιας εταιριας ?

Αρπα κολλα και πασαλοιματα...
Αυτο ελεγα προχθες με εναν εμπορο που ειχε 25 μηχανακια στο ονομα του , μικρα-μεγαλα .ειχε πελαγωσει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυστηχως το μετρο δεν σκεφτετε ομως τις περιπτωσεις που καποιος εχει πολλες μοτοσυκλετες...ή πολλα οχηματα.
Τι γινετε στην περιπτωση που πχ καποιος ειναι συλλεκτης ?
Καποιος που εχει 6 μοτοσυκλετες ?

Θα μου πειτε αμα εχει 6 μοτο εχει φραγκα κτλ... δεκτον. Στην περιπτωση του συλλεκτη ?

ο απουλητος στολος μιας εταιριας ?

Αρπα κολλα και πασαλοιματα...
Ο συλλέκτης έχει την λύση των ιστορικών πινακίδων, με ελάχιστο κόστος!!
Οι δικές μου του 2002....στοιχιζουν 40 ευρω τον χρονο και αν θέλεις να είσαι σε μια λέσχη, υπολογίζεις και 50 μια συνδρομή!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Ο συλλέκτης έχει την λύση των ιστορικών πινακίδων, με ελάχιστο κόστος!!
Οι δικές μου του 2002....στοιχιζουν 40 ευρω τον χρονο και αν θέλεις να είσαι σε μια λέσχη, υπολογίζεις και 50 μια συνδρομή!
Ναι Κωστα σωστα το λες αλλα υπαρχουν και συλλεκτες με ας πουμε πιο προσφατα μοντελα που δεν μπορουν να χαρακτηριστουν ιστορικα.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εσύ μιλάς για κράτος τώρα. Δε μιλάς για μπανανια
Το θέμα είναι πως χώρες όπως η Ελβετία εκτός απο ωραίους νόμους και δίκαιους όπως αυτός στη προκειμένη περίπτωση έχουν και άλλα..

Ας πούμε είσαι στο δρόμο με όριο 50km/h και πας με 52km/h και τρως κλησούλα στο φτερό.. Και πρόστιμα εξοντωτικά. ¨Εχεις μοτοσυκλέτα μεγάλου κυβισμου εκεί και μόνο σε πίστα θα μπορέσεις να την ανοίξεις λίγο, παντού αλλού σε σκίζουν

Έχουμε τα κακά αλλά βολευόμαστε και με τα άλλα εδώ που τα λέμε!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι Κωστα σωστα το λες αλλα υπαρχουν και συλλεκτες με ας πουμε πιο προσφατα μοντελα που δεν μπορουν να χαρακτηριστουν ιστορικα.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Αυτοι....θα πλερω :D
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επιτρέψτε μου να πω, πως αυτό που διαβάζω είναι ένα σωρό εξηγήσεις και δικαιολογίες προκειμένου να μην πληρωθούν ασφάλιστρα για μηχανές που δεν κινούνται και το πως να αποφευχθεί η παράδοση πινακίδων. Συζήτηση που δεν θα γινόταν ποτέ στη προαναφερθείσα Ελβετία (που ο Λευτέρης απέφυγε να μας πει πως στη πραγματικότητα το οικονομικό όφελος για τη μία πινακίδα σε δυο οχήματα είναι πολύ μικρό και τελικά οι περισσότεροι επιλέγουν να έχουν σε κάθε όχημα την πινακίδα του γιατί πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστούν και τα δυο).
Ο νόμος λοιπόν στη "Μπανανία" (όπου Μπανανία η Ελλάδα) προβλέπει παράδοση πινακίδων. Για τον ιδιώτη, για τον έμπορο (δεν καταλαβαίνω γιατί ο έμπορος να έχει 25 μηχανάκια στο όνομα του), για τον υποδειγματικό πολίτη αλλά και για τον συλλέκτη και τελικά σίγουρα και για το λαμόγιο* (ελπίζω να μη σας εκπλήσσει ότι υπάρχουν και τέτοιοι ανάμεσα μας).

*Λόγω του ότι ο κόπος του να παραδώσεις πινακίδες είναι πολύ μικρότερος από τη ζημιά που προκαλεί ένα ανασφάλιστο όχημα στον χτυπημένο και στον οικογενειακό ιστό του και πρακτικά σαφώς μικρότερος από το να νοσηλεύεσαι, να εισπράττεις ψίχουλα από το ταμείο σου όσο αναρρώνεις και να κάνεις μηνύσεις κατά αγνώστων που σε εγκαταλείπουν γιατί συνήθως είναι ανασφάλιστοι και, και, και...

Ε, το ξέρω πως καμιά φορά δεν μας αρέσουν οι νόμοι (τι να κάνουμε όμως). Προτείνω να υποκριθούμε ότι ζούμε στην Ελβετία και να τους εφαρμόζουμε, όπως κάνουν οι Ελβετοί αλλά κυρίως όπως κάνουν οι Έλληνες της Ελβετίας.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ε, το ξέρω πως καμιά φορά δεν μας αρέσουν οι νόμοι (τι να κάνουμε όμως). Προτείνω να υποκριθούμε ότι ζούμε στην Ελβετία και να τους εφαρμόζουμε, όπως κάνουν οι Ελβετοί αλλά κυρίως όπως κάνουν οι Έλληνες της Ελβετίας.
προτεινω να μεινουμε σε αυτο....
και ποιος ξερει...
ισως να ειναι η αρχη ενος καλυτερου αυριο....
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Υποκρινομαι οτι ζω στην Ελβετια φιλος αλλα....

ηρθε μπιλιετακι για παπι που εχει κλαπει απο το ετος 2001.
Να τρεχω εγω τωρα στα υπουργεια και τις εφοριες χανοντας εργατωρες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@geez996 αγαπητέ Γιώργο σίγουρα υπάρχουν πολλά που μας ενοχλούν στη χώρα μας αλλά να είσαι σίγουρος πως υπάρχουν και πολλά σωστά που επίσης μας ενοχλούν (καμιά φορά βέβαια τα θαυμάζουμε όταν υπάρχουν "έξω").
Όμως η δική μου τοποθέτηση δεν αφορά το ατυχές παράδειγμα σου, νομίζω πως είναι σαφές αυτό (παρ' όλα αυτά εύχομαι να έχεις κρατήσει αντίγραφο από τη δήλωση κλοπής ώστε να μην ταλαιπωρηθείς).
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
@geez996 αγαπητέ Γιώργο σίγουρα υπάρχουν πολλά που μας ενοχλούν στη χώρα μας αλλά να είσαι σίγουρος πως υπάρχουν και πολλά σωστά που επίσης μας ενοχλούν (καμιά φορά βέβαια τα θαυμάζουμε όταν υπάρχουν "έξω").
Όμως η δική μου τοποθέτηση δεν αφορά το ατυχές παράδειγμα σου, νομίζω πως είναι σαφές αυτό (παρ' όλα αυτά εύχομαι να έχεις κρατήσει αντίγραφο από τη δήλωση κλοπής ώστε να μην ταλαιπωρηθείς).
Φιλε μου καλε...εχεις δικιο.

Εχουμε την ιδια αποψη αλλα μεσα στην ζοχάδα μου....



Ειμαι τωρα και κανω ανω κατω το γραφειο να βρω εκεινη την δηλωση κλοπης...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ήρθε μπιλιετάκι και σε φίλο για το πρόστιμο ΑΛΛΑ ο συγκεκριμένος έχει καταθέσει πινακίδα απο μήνες..

Συνεπώς θα γίνουν και πολλά πολλά λάθη στις διασταυρώσεις που θα τρέχει ο κοσμάκης.

Αλλά αυτά είναι αναμενόμενα και όσοι έχουν καταθέσει πινακίδα, ή έχει γίνει κλοπή θα μπορέσουν να το δικαιολογήσουν και δεν θα πληρώσουν το πρόστιμο.

Για τους υπόλοιπους ο καιρός γάρ εγγύς δυστυχώς και η πίστη τους πως δεν θα εφαρμοστεί ένας νόμος του κρατους επειδή είμαστε Ελλάδα τελικά δεν θα επαληθευτεί και δυστυχώς και για παιδιά που ξέρω που έχουν και οικονομικές στενότητες και τους φώναζα πως υπάρχει ο νόμος απο χρόνια. Συγκεκριμένα πέρυσι που έφτιαχνα το TTR Και ήταν 2 μήνες σε ακινησία έβγαλα ασφάλεια στο μηχανάκι φοβούμενος πως όταν έρθει η ώρα και τους λείπουν έσοδα θα εφαρμόσουν και αυτόν τον νόμο απότομα για να βάλουν χρήμα στα ταμείαλ. Τώρα πολλοί θα φάνε το πρόστιμο και ίσως κάποιοι και 2 πρόστιμα και 3 αν έχουν και κάποια παλιά μηχανάκια και παρατημένα. Όπως και αυτοκίνητα.

Απο την άλλη στο δια ταυτα δεν νοείται άγνοια νόμου, ο νόμος υπάρχει 3 χρόνια και έχει συζητηθεί πολύ και στα φόρουμ και δεν μας έπιασε προ εκπλήξεως εν τέλει.

Απο την άλλη μια μάστιγα με τα ανασφάλιστα που οι περισσότεροι έχουμε υπάρξει θύματα στο παρελθόν θα πολεμηθεί στη ρίζα της και θα ωφεληθούμε όλοι. Και πιστεύω θα πέσουν και τα ασφάλιστρα ως αποτέλεσμα αυτού.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Ξερουμε τι θα γινει με τα 50αρια?? Αφενος δεν εχουν πινακιδα υπουργειου για να παραδωσεις αφετερου ανηκουν στην τροχαια. Εχω καπου καποτε ενα παρατημενο 50αρι εδω και μια δεκαετια χωρις να εχω ασχοληθει καθολου. Παιζει να εχει σαπισει κιολας!
 
Top Bottom