Ανασφάλιστα οχήματα – Τι ισχύει ;

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ξερουμε τι θα γινει με τα 50αρια?? Αφενος δεν εχουν πινακιδα υπουργειου για να παραδωσεις αφετερου ανηκουν στην τροχαια. Εχω καπου καποτε ενα παρατημενο 50αρι εδω και μια δεκαετια χωρις να εχω ασχοληθει καθολου. Παιζει να εχει σαπισει κιολας!
και στα 50αρια καταθετεις αδεια κυκλοφοριας προς ακινησια η οριστικη διαγραφη στην τροχαια
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι ότι μιας και ανήκουν στη τροχαία τα 50αρια και δεν εχουν τέλη κυκλοφορίας αλλά ανανέωση άδειας αν γνωρίζει κανείς τι θα συμβεί με αυτά. Πρέπει να υπάρχουν άπειρα παρατημένα 50αρια στην Ελλάδα!
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως είναι ότι μιας και ανήκουν στη τροχαία τα 50αρια και δεν εχουν τέλη κυκλοφορίας αλλά ανανέωση άδειας αν γνωρίζει κανείς τι θα συμβεί με αυτά. Πρέπει να υπάρχουν άπειρα παρατημένα 50αρια στην Ελλάδα!
δεν ξερω,εχω ενα 50αρι στο σαλονι του σπιτιου μου για ντεκορ και δεν εχω παραδωσει την αδεια στην τροχαια
απ οτι μου ειπαν ασφαλιστες,περιμενω το ραβασακι..
 

Geo_K

Μέλος
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
George
Μοτό
BMW R 1200GS
Παιδες αρχισαν να στελνουν τα ραβασακια...
Οποτε ψαχτειτε οσοι δεν τα εχετε ασφαλισει..
δυο φιλοιμου ειπαν οτι απο το βραδυ τους εστειλαν τα προστιμα..
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
ηρθε και σε μενα και ειμαι χαρουμενος:cry: που θα συνησφερω και εγω σε τουτη τη χωρα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εντυπωσιακό.....οταν θέλει να λειτουργήσει το κράτος γρηγορα:eek:
Ε οχι και γρηγορα
Εδω και 3 χρονια αν δεν κανω λαθος επρεπε να ειχε γινει η διασταυρωση Κατι σαν το γεφυρι της Αρτας ειχε καταντησει το ολο ζητημα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τσοντα απο τη δευτερα στις εφοριες! Απ οτι φαινεται πρεπει να εχουν στειλει απειρα λαθος ραβασακια για οχηματα κλεμμενα,με κατατεθειμενες πινακιδες κλπ. Καμια σοβαρη διασταυρωση δεν εγινε για ακομα μια φορα προχειροδουλειες.

Φανταζομαι ομως και φρικη που θα φαει κοσμακης με παρατημμενα αυτοκινητα,εγκαταλειμενα μηχανακια, διαλυμενα μεσα σε κουτες,σκουριασμενα σε αποθηκες... καποιοι εχουν παραπανω απο ενα.δυο,τρια τεσσερα παλια μηχανακια. Αλλος μπορει να τα πηρε για αναπαλαιωση και να τα πεταξε σε μια γωνια.

Θα μου πεις και τα τελη κυκλοφοριας. Ενταξει πολλοι δεν πληρωνουν ουτε αυτα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είχα ακούσει ότι το μαγειρευαν από το 2012....
Και πάλι γρήγορα φαινεται:hh:
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Τα ραβασακια της εφοριας πανε γρηγοροτερα και απο τις μπλουζες :pointu:
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Σε φίλο σήμερα του ήρθε μήνυμα για ανασφάλιστα μηχανάκι ενώ έχει ασφάλεια κανονικά... Δεν θα βρούμε εύκολα άκρη

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Σε φίλο σήμερα του ήρθε μήνυμα για ανασφάλιστα μηχανάκι ενώ έχει ασφάλεια κανονικά... Δεν θα βρούμε εύκολα άκρη

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε αυτη την περιπτωση παιρνει τηλ. την ασφαλιστικη του και ζητα το λογο να το λυσουν.
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Μιάς και μου ήρθε κι' εμένα το ραβασάκι γιά μοτοσυκλέττα που βρίσκεται σε ακινησία από το '10
θα προσπαθήσω να μάθω ποιός υπογράφει το μέιλ που στάλθηκε γιά να τον μυνήσω γιά απάτη και
ότι άλλο......
Καθώς και κάθε συνυπεύθυνο από τον υπουργό, τον διοικητή της ανεξ. αρχής τον διευθυντή της αρμόδιας
δου και πάει λέγοντας

Οχι πώς περιμένω κάνα δίκαιο αποτέλεσμα, έτσι γιά το γαμώτο........
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Πέρα από το τι πρέπει να γίνει διαδικαστικά στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν είναι σωστό ή αν όχι κλπ κλπ.
Επειδή θίχτηκε το τι θεωρείται σωστό και το οχι, και έγινε και σύγκριση με την χώρα που αγαπούν οι λίγοι που απολαμβανουν αυτα που παραγουν οι πολλοι κλπ κλπ κλπ μη ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι νόμοι στην Μπανανία που ζούμε Αλλά και σε όλο το σάπιο σύστημα που εχει επικρατησεί επι της γης, είναι καθαρα εισπρακτικόυ χαρακτήρα και σκοπο εχουν να γονατησουν της εργατικη ταξη.

Είναι για να συνεχίσουν να πλουτίζουν οι μεγαλες ασφαλιστικες εταιριες.

Όλοι έχουμε το δικαίωμα να έχουμε στην διάθεσή μας όσα οχήματα θέλουμε. Με 20.000 που κάποιοι παιρνουν μια μοτοσυκλέτα η ένα αυτοκίνητο, κάποιος άλλος μπορεί να πάρει 20 μοτοσυκλέτες. Γιατί αγαπάει την μοτοσυκλέτα που είναι χόμπυ του και θέλει να απολαύσει όλες τις εκδοχές.
Να κυκλοφορεί με σκούτερ, να κάνει εντουρο, τραβελ εντουρο, να μπαίνει πιστα, να ταξιδεύει κλπ κλπ κλπ.

Έχει δύο χέρια και δύο ποδιά.
Οοοοοοολα μαζι δεν μπορεί να τα οδηγήσει.

Αν λοιπόν αυτοί που έχουν την εξουσία και τα τσιράκια τους που μας κυβερνάνε ήθελαν να μην υπάρχουν ανασφάλιστα οχήματα για τους αρνητικους λογους που είπε ο Στέφανος παραπάνω, ας βάλουν να ασφαλίζεται ο αναβάτης/οδηγός και όχι το όχημα.

Ξανάλεω όλα μαζί δε μπορώ να τα κυκλοφορισω. Άρα δε μπορώ να προκαλέσω ατύχημα με ολα μαζί. Αν είμαι ασφαλισμένος εγώ ο αναβάτης, ότι ατύχημα τυχόν προκαλέσω θα είναι καλυμένο.

Καλο ειναι να το εχουμε στο μυαλο μας και να μη μας φενεται λογικο το να πληρωνουμε 4-5 ασφαλιες καθε οικογενια επειδη εχει 2-3 μηχανακια και 2 αυτοκηνητα για να καλυψει τις αναγκες μετακηνησης της αλλα και το δηκαιομα να διασκεδαζει.
 
Top Bottom