Βοήθεια επιλογής

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
απο 350cc και πανω σε αεροψυκτο εντουρακι,οντως ειναι δυσκολη περιπτωση να βρει καποιο καλο που δεν θελει ανακατασκευη και συνεπως ενα σκασμο λεφτα
ξερω 2 αριστα αλλα θα πρεπει να βαλει ολη την γοητεια του ο onboard:D για να τους πεισει να του τα πουλησουν
το ttr του tc-drift και το τουτουρι του γατου.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Μπορεί να πετάξω μ@λ@κι@ αλλά δείξτε επιείκεια καθότι άσχετος:D
Κανένα χτ (400-500) δεν κάνει;
Νομίζω πως είναι σχετικά βαριά και αδύναμα αλλά είπα μήπως καλύπτει μια τέτοια χρήση.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
TTR 600....για δες το...βρίσκεις και με μίζα, και με ανάποδο... γενικά τίμιο χωρίς θέματα
και πάει παντού πάρα πολύ καλά.
Σωστα το ειχα ξεχασει!!! Ειναι λιγο βαρουτσικο αλλα ειναι οκ το ttr! Ο γατος δεν εχει ενα τετοιο?
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Εφοσον θελει αεροψυκτο


Αφου θελει μονο αεροψυκτο λοιπον τοτε ψηφιζω το xr400.
Οι λογοι ειναι πολλοι. Ειναι ελαφρυ (125 κιλα γεματο) με στενη σιλουετα και πολυ ωραια συμπεριφορα ακομα και στο μονοπατι.
Ο κινητηρας του ειναι φοβερα αξιοπιστος λογω του πολυ χαμηλου βαθμου αποδοσης παρολα αυτα ειναι αρκετα ροπατος για να σε κινει σβελτα.
Δεν ξερω αν συμφερει να παρεις ενα τετοιο μηχανακι και να ριξεις και κοπο και χρημα για να το κανεις σουπερ...ξερω οτι αν θες αεροψυκτο εντουρο με ελαφρουτσικια αισθηση (αλλιως και το αφρικα καλο δεν ειναι;;) )και δεν εχεις αλλη επιλογη θα μπεις στην διαδικασια να το παρεις και να το στησεις οπως γουσταρεις.
Αν ξερετε καποιο αλλο στην κατηγορια του θυμιστε το μου γιατι δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο.

Ξερω τι επαθε αυτος! Ζηλεψε το Κlr μου και θελει μικρο και παλιο να το πεταει κατω!:pointu:
Πεστα βρε Αποστολη.....σε λιγο ολοι με "Κουλουρια" θα ειναι !!!!
Ο..."Πακι"....των δυο τροχων χαχαχα !!!!!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
XR650L το οποιο εχει τον κινητηρα του Dominator (που εχει μιζα) στο πλαισιο του XR600. Ειναι εξαιρετικο μηχανακι, φοβερα αξιοπιστο οπως το Dommie, με τις πολυ καλες αναρτησεις για all-round χωμα του XR600. Ειναι βεβαια σχετικα ψηλο αλλα αυτο φτιαχνεται λογω pro-link, ειναι επισης βαρουτσικο σαν 650 (157 κιλα γεματο). Αλλα ειναι σπανιο μηχανακι στην Ελλαδα, νομιζω οτι αυτο το μοντελο κυκλοφορησε μονο στην Aμερικη. Αξιζει παντως να το ψαξει κανεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να γράψετε πέντε γραμμές .

Πάμε τώρα , το ΤΤR 600 το είχα παλιά (νομίζω το 1999) ωραίο μηχανάκι αλλά χωρίς μίζα και άμα μουλαρωνε δεν το έβαζες με τίποτα εμπρός.
Το ΤΤ600Ε δεν το είχα σκεφτεί και νομίζω ότι είναι τίμιο !

99% θα πάω για xr400 παρόλο που δεν αξίζει τα χρήματα του αλλά μου αρέσει πολύ !

Το XR650L το είχα σκεφτεί αλλά είναι πολυυυυ μπούγιο και είχα dominator στο παρελθόν όποτε ξέρω και το μοτεράκι του .

Το drz400 που δεν είναι αερόψυκτο μου αρέσει πολύ και θα το επερνα εύκολα , είναι σε καλές τιμές και με ψάξιμο όλο και κάτι καλό θα βρεις , κυκλοφορεί χρόνια , όποτε υπάρχει και το know how , ταξιδεύει και είναι καλό μέσα στην πόλη .

Τα ktm είναι πολύ πολεμικά για αυτά που θέλω να κάνω , το 500 μου αρέσει αλλά παίζει σε αλλά χρήματα με τον ανταγωνισμό μιας και είναι αρκετά φρέσκο .

Το KLR650 είναι πιο πολύ on-off και όχι τόσο enduro , νομίζω ότι είναι υδρόψυκτο , διορθώστε με αν κάνω λάθος , είναι ιδανικό για ταξίδι στην Ελλάδα και να γυρίσεις όλους τους χωματόδρομους ,αλλά έτσι αχρηστεύω το crf1000 .
To crf1000 που έχω τώρα ,τα κάνει όλα αυτά καλά ,αλλά δεν θέλω να το φάω στα βουνά , ούτε να το έχω για παπί μέσα στην πόλη , το θέλω για ταξίδια και σε μεικτό τερειν.
Αντί να πάρω ένα παπί λοιπόν , λέω να πάρω ένα εντουρακι.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάρε ένα ΑΧ 250, αν βρεις.... και θα είσαι σούπερ χωρίς να αχρηστέψεις το CRF ;)

Για να προλάβω αντιδράσεις...

ΔΕΝ είναι εντούρο, αλλά μας έχεις μπερδέψει ο Κωστής:D
Πάει πάντως παντού και μέσα στην πόλη είναι ιδανικό κι οικονομικό σε όλα!

Υπάρχει και το DR 350 - σε αερόψυκτο.... ;)
Βρίσκει κανείς τέτοιο όμως?
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
@Carooly μετά το δεύτερο setup που έκανα στην πίσω ανάρτηση το crf1000 πάει φανταστικά στο χώμα , ο άνθρωπος που μου το ρύθμισε το έχει το αντικείμενο , η εμπρός ανάρτηση είναι πολύ μέτρια και απλά ακολουθεί .
Χαίρομαι που το παρατήρησες μιας και κόβει το μάτι σου !

Όντως ζήλεψα το klr250 και μου έγινε πρόταση να πάρω klx250 με 1000€ σε καλή κατάσταση .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Βρε.....ψευτη....μονο το DR 650...ειπες αλλα μετα σκεφτηκεςτον φιλο σου με το φοβερο Κουλουρι....εμενα δηλαδη....χαχαχα!!!!!!
Περα απο τη πλακα το KLR μπορει να βρεθει με λιγα χιλιομετρα....λιγα χρονια πανω του σε αρκετα καλη κατασταση κ απο προσωπικη εμπειρια μεγαλη επαρκεια σε ανταλακτικα.
Όντως μου τα έχει στείλει σε μήνυμα μαζί με λινκ και με μερικές γυμνές του φωτογραφίες !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και το KLX καλή επιλογή!
Αλλά με 1000, πόσα ακόμα θέλει για να είναι της προκοπής? Αν ξέρεις που πρόκειται να φτάσεις, προχώρα :)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
ΑΨΟΓΟ λέμε ,όχι απλά να τσουλάει ,γιατί ο Κωστης έτσι τα θέλει τα μηχανάκια του.
Δυστυχώς θα βάλω το χέρι στην τσέπη για να το έχω έτσι όπως θέλω , έτσι κάνω σε όλα τα οχήματα , έτσι κάνω και στην δουλειά , θέλω το αποτέλεσμα να είναι άψογο και ας μην αξιοποιήσω ποτέ το 100% .
Γιαυτο άλλωστε δεν θέλω να «φάω» το crf1000 στα βουνά σαν enduro , όχι ότι θα πάθει τίποτα αλλά δεν υπάρχει λόγος , δεν κατασκευάστηκε για αυτό !
Travel enduro και επιδερμικό enduro !

Σε ευχαριστώ και για την πρόταση που μου έκανες !!! Με τιμά ιδιαιτέρος !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πάρε ένα ΑΧ 250

Υπάρχει και το DR 350 - σε αερόψυκτο.... ;)
Βρίσκει κανείς τέτοιο όμως?
AX 250 k serrow 225 δεν παίρνω !

Το dr350 R είναι παλιά μεγάλη αγάπη , το είχα πριν πολλά πολλά χρόνια για ένα μικρό διάστημα και το είχα ερωτευτεί !

Να ξέρεις ότι παίζει δυνατά στις επιλογές !



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Gs650 ,Pegasus και transalp δεν παίρνω γιατί τα θεωρώ πολύ καλά αλλά για πρώτες μοτοσηκλετες ,που μπορούν να κάνουν όλες τις διαδρομές , εγώ θέλω ένα παιχνίδι για το χώμα , ελαφρή , που να το έχω να πηγαίνω και για τις δουλειές γύρω γύρω !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Gs650 ,Pegasus και transalp δεν παίρνω γιατί τα θεωρώ πολύ καλά αλλά για πρώτες μοτοσηκλετες ,που μπορούν να κάνουν όλες τις διαδρομές , εγώ θέλω ένα παιχνίδι για το χώμα , ελαφρή , που να το έχω να πηγαίνω και για τις δουλειές γύρω γύρω !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εσύ θέλεις 3 μηχανάκια και μας "γλεντας" με τα θέλω σου:p
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να γράψετε πέντε γραμμές .

Πάμε τώρα , το ΤΤR 600 το είχα παλιά (νομίζω το 1999) ωραίο μηχανάκι αλλά χωρίς μίζα και άμα μουλαρωνε δεν το έβαζες με τίποτα εμπρός.
Το ΤΤ600Ε δεν το είχα σκεφτεί και νομίζω ότι είναι τίμιο !

99% θα πάω για xr400 παρόλο που δεν αξίζει τα χρήματα του αλλά μου αρέσει πολύ !

Το XR650L το είχα σκεφτεί αλλά είναι πολυυυυ μπούγιο και είχα dominator στο παρελθόν όποτε ξέρω και το μοτεράκι του .

Το drz400 που δεν είναι αερόψυκτο μου αρέσει πολύ και θα το επερνα εύκολα , είναι σε καλές τιμές και με ψάξιμο όλο και κάτι καλό θα βρεις , κυκλοφορεί χρόνια , όποτε υπάρχει και το know how , ταξιδεύει και είναι καλό μέσα στην πόλη .

Τα ktm είναι πολύ πολεμικά για αυτά που θέλω να κάνω , το 500 μου αρέσει αλλά παίζει σε αλλά χρήματα με τον ανταγωνισμό μιας και είναι αρκετά φρέσκο .

Το KLR650 είναι πιο πολύ on-off και όχι τόσο enduro , νομίζω ότι είναι υδρόψυκτο , διορθώστε με αν κάνω λάθος , είναι ιδανικό για ταξίδι στην Ελλάδα και να γυρίσεις όλους τους χωματόδρομους ,αλλά έτσι αχρηστεύω το crf1000 .
To crf1000 που έχω τώρα ,τα κάνει όλα αυτά καλά ,αλλά δεν θέλω να το φάω στα βουνά , ούτε να το έχω για παπί μέσα στην πόλη , το θέλω για ταξίδια και σε μεικτό τερειν.
Αντί να πάρω ένα παπί λοιπόν , λέω να πάρω ένα εντουρακι.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Παντως να ξερεις οτι ενα καλορυθμισμενο xr400 παιρνει πανευκολα μπροστα με την μανιβελα (9,2:1 συμπιεση) και παιρνει και μιζα. Το ειχε ενας φιλος ο οποιος του ειχε βαλει μιζα και ηταν σουπερ το μηχανακι.
 
Top Bottom