Βοήθεια στην επιλογή πρώτου Adventure Bike για... μικρόσωμο

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Να και κατι ακόμη που δεν ηξερα! ωραίος!
Καλορίζικο και καλές βόλτες...είναι πολλά που δεν ξερεις...τωρα που γραφτηκες θα τα μάθεις. δηλαδή ότι για να είσαι adve rider δεν αρκει το μηχανακι οι λάσπες και τα adv trOFFy, αλλά να εχεις αποψη και για την καραντίνα...να υπογράψεις δηλωση μετανοιας που αγόρασες βενζινοκίνητο μηχανάκι που μολύνει τον πλανήτη, ανεβαίνει η θερμοκρασία, λιωνουν οι παγοι ξεχυνονται οι κορωνοιοι και μετά μας κλείνουν μεσα και δεν μπορουμε να πάμε βόλτες...
και το σημαντικότερο... ακολουθείς πιστά το Πουλί aka Phoenix και κάνεις τα αντίθετα από αυτά που σου λέει ο μάνιακ aka gsmaniac ...όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλόταξιδο ,πολύ όμορφο .
Περιμένουμε να ανοίξεις και καινούριο θέμα με την έξτρα περιποίηση κλπ :ckg:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλοτάξιδο, ωραία επιλογή (ήθελα να στο γράψω από τη πρώτη αναφορά που έκανες αλλά γρήγορα ψιλιάστηκα πως θα το χτυπήσεις και καλά έκανες).
Όποτε θέλεις ξαναμιλάμε ή και συναντιόμαστε όλοι μαζί με την σουπιά τον jimmatas που σε έβγαλε ασπροπρόσωπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Ολο λέω θα ανοίξω θέμα αλλά όλο δεν ανοίγω. Που θα πάει.

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχες!
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Ωραίο μηχανάκι. Το έχω παει Πάρνηθα. Λουκούμι και για την πόλη. Πολυεργαλείο. Καλά ταξίδια και ασφαλή.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Καλησπέρα στη παρέα!

Ηταν να γίνει η μεταβίβαση την Παρασκευή και θα το παρουσίαζα τότε -για αυτο δεν εγραφα- αλλά τελικά έγινε σήμερα.

Κατέληξα τελικά σε ενα Kawasaki Super Sherpa του 98 με περίπου 48000 χλμ από μια κοπελίτσα.
Την αγγελία την βρήκε ο jimmatas και τον ευχαριστώ.

Στην αρχή δεν μου άρεσε εμφανισιακά, και το ειχα απορίψει, αλλά το DR650 που ειδα ενώ μαρεσε ηταν χρέπι. Μετά από ψάξιμο στο αμερικα και στο νιουζιλαντ είδα οτι υπάρχει κόσμος που κανει διαδρομές με τα συγκεκριμένα, βαζουν σχάρες κλπ κλπ. Ε δεν ηθελα πολύ για να πειστώ.

Πήγα και το έφερα σήμερα σε αυτή την κατάσταση





Αφου εβγαλα την άσχημη μπαγκαζιέρα, το περασα με ενα υγρό πανι στα κυρίως σημεία του, και έβγαλα μερικά αυτοκόλλητα έγινε έτσι: (σκοτεινή η φώτο αλλά γυρισα πριν κανα μισάωρο από τη βόλτα)





Η μηχανή μου άρεσε πάρα πολύ. Αρκετά ωραία απόκριση, ωραίο στο δρόμο, και το λατρεψα ηδη.

Χρειάζεται λάστιχα βέβαια, ένα μικρό σέρβις με τα κλασικά για καλού κακού και θα ναι πένα.

Μετά έρχονται τα κλασικά χουφτες, τιμονι, περιποίηση πλαστικων κτλ . ισως ανοιξω ξεχωριστό θέμα
:prft::ltg::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλα χιλιομετρα να εχεις! :friendship:

Ανταγωνιστης του ηταν το κατα πολυ υποδεεστερο serrow που για καποιον λογο πουλησε πολυ περισσοτερο στην Ελλαδα
Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο ομως θα πρεπει να ειναι ικανοτατα και τα δυο σε μονοπατια και φυσικα στην ζουγκλα της πολης
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Καλα χιλιομετρα να εχεις! :friendship:

Ανταγωνιστης του ηταν το κατα πολυ υποδεεστερο serrow που για καποιον λογο πουλησε πολυ περισσοτερο στην Ελλαδα
Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο ομως θα πρεπει να ειναι ικανοτατα και τα δυο σε μονοπατια και φυσικα στην ζουγκλα της πολης
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν πούλησε πολλα.

Ειναι αρκετά διασκεδαστικό στην πόλη. Τώρα στο χώμα περισσότερα οταν πάω βολτούλα
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν πούλησε πολλα.

Ειναι αρκετά διασκεδαστικό στην πόλη. Τώρα στο χώμα περισσότερα οταν πάω βολτούλα
η kawa δεν τραβαει στην ελλαδα και φταιει η αντιπροσωπεια
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν γνωριζω τι γινοταν παλια με την αντιπροσωπεια της kawasaki, αλλα απο το δεκαπεντε που εχω ενα, κανενα παραπονο δεν εχω.
Οτι μου εχουν πει, οτι χρονοδιαγραμματα μου εχουν δωσει ειναι μεσα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Την εποχή που την είχε ο Καμμένος μια χαρά πουλούσε, δε ξέρω αν ήταν θέμα Καμμένου ή λόγω του ότι έβγαζε πολλές ωραίες μοτό.
Πάντως και σήμερα η υποστήριξη σε παλιά μοντέλα είναι πολύ καλή.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Καλησπέρα και πάλι...

Μετά από 700 χαρούμενα χιλιόμετρα με τον Σέρπα μου, έχω ένα θεματάκι...

Το είχαμε παρατηρήσει οτι του έλειπαν λάδια και πριν το καλοκαιρινό ταξίδι εγινε μια αλλαγή λαδιών. Η ροδέλα όμως που υπήρχε στην τάπα κάρτερ ήταν ότι να ναι, και δεν υπήρχε διαθέσιμη στην καβασακι η ταπα. Σε διάφορα σημεία στο ταξίδι οταν πάρκαρα, έχανα καμποσες σταγόνες αλλά τίποτε ανησυχητικό. Επιστροφή Αθήνα λοιπόν και καιρός να το αντιμετωπίσω. Τηλέφωνο καβασακι, ακόμη δεν την εχουν. Λεω εντάξει, θα ανοίξω θα βάλω μια παρόμοια ροδέλα και λίγο τεφλόν γιατί μου την έσπαγε να λερώνω το πεζοδρόμιο μου. Βάζω τεφλον, βαζω μια παρόμοια ροδέλα, σταματάει τη πρωτη μέρα, μετά τα ίδια. Σημερα λοιπον πηχα Αχαρναι να πάρω μια τάπα που βρηκα με το ιδιο νούμερο με το μανιουαλ ( η πρώτη εξάδα τουλάχιστον που αναφέρει) και δυο ροδέλες.

Ερχομαι πίσω όλο χαρά, αδειάζω λάδια, κοιτάω τη βίδα μου, πιο μικρή από αυτή που πήρα.


Μάλλον το δευτερο σετ με νούμερα άλλαζε πολλά.
Κοιτάω στη βίδα όμως και βλέπω κομμάτια σπειρώματος, παιρνω τσιμπιδάκι, βγαζω καμια 10αρια από το 'χώρο λαδιού'...

Να είχε helicoil πριν? Με το βάλε βγάλε να χάλασα τελείως τα σπειρώματα;; Δεν ξέρω.

Τι μπορώ να κάνω τώρα; Που μπορώ να το πάω να μου το φτιάξουν; (Υπενθυμίζω ειμαι Αθηνα)

Ευτυχως ξανα βιδωσα τη βίδα και με λίγο πίεση έσφιξε αλλά έχει κλοτσήσει οπότε τουλάχιστον μπορώ να το γεμίσω και να κατέβω σε ενα συνεργείο...

Help...
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Τι σπειρωμα ειναι ?
Σε ποια περιοχη εισαι ?

Γαλάτσι.
Θα σε γελάσω τώρα ακριβως τι σπείρωμα... η ταπα που αγόρασα ήταν 12*15 και δεν έκανε οπότε φαντάζομαι 1-2 νουμερα μικρότερο αν βοηθάω.
 
Top Bottom