Διαρροή (?) πίσω ανάρτησης

zarcous

Μέλος
Όνομα
Aduan
Μοτό
R1200 GSA
Σπέρα... (τρελά κέφια :UH:)

1ο μου post με ζημιά σίγουρα δεν είναι και οτι καλύτερο αλλά επείδή ίσως διαβάσω κάτι ενδιαφέρον ή ακόμα ίσως να διαβάσει κάποιος άλλος κάτι που τον ενδιαφέρει το καταχωρώ!
Λεπόν... φεύγοντας από δουλειά με πιάνει ο σεκιούριτυ και μου λέει:
-κάτι στάζει στο μηχανάκι σου...
-Κανόνισε του λέω να με βάλεις σε έξοδα...
-όχι μου λέει.. Στο είπα γιατί την άλλη φορά μου είπες οτι ένα μηχανάκι χάνει βενζίνη και να'χουμε το νου μας μην καούμε όλοι μαζί.
-Εκείνο ήταν Ιταλός ρε!! του λέω και του εξηγώ οτι έχω ένα μόνιμο θέμα με την τρόμπα του συμπλέκτη και που την πιάνει όποτε γουστάρει να χάνει λαδάκι (από το 2008 κ αντέχει ακόμα) και γελώντας φτάνουμε στο μοτορι (GSA 1200R '06). Βλέπω στάμπα από αγνό παρθένο τηγανέλαιο και την ανάρτηση μούσκεμα.. :friendship:

Λεπόν 2! Έγιναν τα σχετικά τηλέφωνα (moby_gr :secret:), επισκεψη στον φίλο Σάκη στην Καλλιρόης, sms, mms etc και κατέληξα στα εξής, αρκεί η ζημιά να είναι μια τσιμούχα και να θέλει απλά ένα κοινό σερβις η ανάρτηση:
Συνεργείο για λύσιμο ανάρτησης και πακέτο για Γκύζη στον αμορτισερα και ξανα πίσω, ελπίζω κόστος γύρω στα 150€ εκτός αν μου βγάλει κανά γερό χαράτσι απ'το πουθενά..

Βάζω φωτό και επιστρέφω με νεότερα!

Καλή συνέχεια σε όλους,
Aduan


 
Τελευταία επεξεργασία:

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Έκανα edit.. Τώρα πρέπει να είναι οκ.
Το εβαλες σαν "rar" (Συμπιεσμενο αρχειο).. Βαλτο καλυτερα σ'εναν "image hoster" (like, photobucket.com κλπ..) να ειμαστε ολοι πιο καλα.. ;)
 

zarcous

Μέλος
Όνομα
Aduan
Μοτό
R1200 GSA
Το εβαλες σαν "rar" (Συμπιεσμενο αρχειο).. Βαλτο καλυτερα σ'εναν "image hoster" (like, photobucket.com κλπ..) να ειμαστε ολοι πιο καλα.. ;)
Better..?? γιατί είναι τεραστιες γαμωτ...? τεσπα..
 

zarcous

Μέλος
Όνομα
Aduan
Μοτό
R1200 GSA
Η ερώτηση είναι: απο φυσιολογική φθορά την έπαθα? 72.000χλμ btw
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ειναι τελειως φυσιολογικο οπως και το κοστος επισκευης.
Εφ'οσον δεν εχει esa σκεψου την αγορα μιας ολοκληρης aftermarket επισημα επισκευαζομενης.
Στο λεω γιατι αυτη που βλεπω στη φωτο ειναι μαλλον Showa πρωτης τοποθετησης
και δεν ειναι και η πρωτη ποιοτητα.
Αν επανω της βλεπεις αυτοκολλητο που γραφει WP τοτε αλλαζει το πραγμα
διοτι αυτες ειναι επισημα επισκευαζομενες κι αξιζει να την παλεψεις μεχρι τα διπλα χιλιομετρα απο οσα εχεις τωρα.
 

zarcous

Μέλος
Όνομα
Aduan
Μοτό
R1200 GSA
Καλημερες!! :)

Ειναι οπως τα λες το μαμα αμορτισερ. Θα'θελα πολυ να παω σε ohlins και ειδικα wp δεδομενου οτι ειχα KTM και γνωριζω τι εστι WP αλλα το κοστος ειναι μεγαλο..

Μακαρι η επισκευη να κρατησει 30Κ-40Κ χλμ. Σκοπος ειναι να παω καποια στιγμη στο νεο μοντελο!!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Φιλε aduan η αναρτηση σου επισκευαζεται στο k Shοck αθηνα, και γινεται σαν καινουρια με περιπου 120 ευρω
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εγω θα εκανα και μια αναζητηση για αγορα μεταχειρισμενης αντι για επισκευη. Ειδικα αν σκεφτεσαι να μην κρατησεις και πολυ την μηχανη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδια οι wp μπορει να ειναι κορυφαιες, ειδικα στα ΚΤΜ σαν πρωτης τοποθετησης και οι after market φυσικα. Αυτες που εχουμε στα μηχανακια μας ειναι μετριες. Μπορει να αντεχουν πολυ περισσοτερο απο showa, αλλα ειναι "ξερες" στις αντιδρασεις τους. Ειδικα στα λιγα χλμ. Στα πολλα ειναι οκ. Δεν αφηνουν ταλαντωσεις και ψαρεματα. Ομως αν καποιος ειναι να δωσει χρηματα για νεες ας επιλεξει κατι αλλο. Wilbers, Ohlins......
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κανε μια επισκευη και εισαι ΟΚ! Αν παρεις μεταχειρισμενη δεν ξερεις απο που κραταει η σκουφια της (χρηση του προηγουμενου), αλλωστε και οι WP στα ΚΤΜ καθε 40-50.00 χλμ θελουν service δλδ αυτο ακριβως που θα σου κανουν στην δικια σου, ανοιγμα αλλαγη λαδακια τσιμουχες κλπ :ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια φτηνή λύση ειναι σερβις σε αυτή και ένα ελατήριο χιΙπερπρο
Κσι θα σε βγει για παρα πολυ καιρο και θα έχεις ανάρτηση !!!!
Το ίδιο μπορείς να κανείς και μπροστα αργότερα
 

zarcous

Μέλος
Όνομα
Aduan
Μοτό
R1200 GSA
Αυτο με την αγορα ελατηριου μαζι με το σερβις πολυ με ψηνει..!! Το hyper pro σε συγκριση με το μαμα ελατηριο γνωριζουμε αν ειναι πιο σκληρο η τουλαχιστον πως συμπεριφερεται μεσα στην πολη γιατι το μηχανακι το καβαλαω ολο το χρονο για ολες τις μετακινησεις μεσα στην πολη. Δεν εργαζομαι με αυτο (σε γραφειο ειμαι).

Επισης ενα update σχετικα με τη διαρροη. Σημερα ειδα οτι το σποιλερ του αμορτισερ βραχηκε ακομα πιο ψηλα. Αυτο με προβληματιζει λιγο.. Θα επανελθω με φωτο. Επισης επειδη ειχα μια μινι πτωση προσφατα, εκανα κουβεντα με φιλο μηχανικο κ τον ρωτησα αν κατα τη γνωμη του η πτωση μπορει να επαιξε το ρολο της. Ενδεχομενως μου ειπε αν δεχτηκε πλαγια δυναμη κατα την πτωση το εμβολο του αμορτισερ να ξεχειλωσε ελαχιστα την τσιμουχα και να προκληθηκε το θεματακι...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτο με την αγορα ελατηριου μαζι με το σερβις πολυ με ψηνει..!! Το hyper pro σε συγκριση με το μαμα ελατηριο γνωριζουμε αν ειναι πιο σκληρο η τουλαχιστον πως συμπεριφερεται μεσα στην πολη γιατι το μηχανακι το καβαλαω ολο το χρονο για ολες τις μετακινησεις μεσα στην πολη. Δεν εργαζομαι με αυτο (σε γραφειο ειμαι).

Επισης ενα update σχετικα με τη διαρροη. Σημερα ειδα οτι το σποιλερ του αμορτισερ βραχηκε ακομα πιο ψηλα. Αυτο με προβληματιζει λιγο.. Θα επανελθω με φωτο. Επισης επειδη ειχα μια μινι πτωση προσφατα, εκανα κουβεντα με φιλο μηχανικο κ τον ρωτησα αν κατα τη γνωμη του η πτωση μπορει να επαιξε το ρολο της. Ενδεχομενως μου ειπε αν δεχτηκε πλαγια δυναμη κατα την πτωση το εμβολο του αμορτισερ να ξεχειλωσε ελαχιστα την τσιμουχα και να προκληθηκε το θεματακι...

Κι έγινε όλο αυτό, χωρίς να στραβώσει το ψαλίδι από την άρθρωσή του?????


Λέω εγώ τώρα, που δεν είμαι μηχανικός....
 

Kamikaze

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
R1150GS
Το ελατήριο μπορεί να γίνει πιο σκληρό ή πιο μαλακό, ανάλογα τις επιθυμίες σου. Εκτός των hyper pro, μπορείς να βάλεις &wp ή όποιας εταιρίας αρέσκεσαι. Από προσωπική εμπειρία σου λέω πως η wp δεν είναι κορυφαία εταιρία σε after market αναρτήσεις.

Στάλθηκε από το HTC Sensation Z710e μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Επισης ενα update σχετικα με τη διαρροη. Σημερα ειδα οτι το σποιλερ του αμορτισερ βραχηκε ακομα πιο ψηλα. Αυτο με προβληματιζει λιγο..
αυτο ειναι λογικο....σε λιγο θα δεις κηλιδα κατω μεγαλη....εκει εχει χασει πια ολο το λαδι......
Θα επανελθω με φωτο. Επισης επειδη ειχα μια μινι πτωση προσφατα, εκανα κουβεντα με φιλο μηχανικο κ τον ρωτησα αν κατα τη γνωμη του η πτωση μπορει να επαιξε το ρολο της. Ενδεχομενως μου ειπε αν δεχτηκε πλαγια δυναμη κατα την πτωση το εμβολο του αμορτισερ να ξεχειλωσε ελαχιστα την τσιμουχα και να προκληθηκε το θεματακι...
καλα ποιος τα λεει αυτα ρε παιδια.......???:confused::banghead:
δλδ ελεος πια με την παραπληροφορηση
.....ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗ ΦΘΟΡΑ ....το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι σερβις και ελατηριο hyper pro
 

zarcous

Μέλος
Όνομα
Aduan
Μοτό
R1200 GSA
Οκ το ξεχναμε αυτο με τις πλαγιες δυναμεις. Ουτως η αλλως το αποτελεσμα ειναι οτι εχω ζημια..
Φιλε commander κηλιδα ειδα χτες οποτε να υποθεσω οτι πλεον στηριζομαι μονο στο ελατηριο;; Η αναρτηση δηλαδη ειναι διακοσμητικη;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
[quote="zarcous, post: 18127, member: 111"]Οκ το ξεχναμε αυτο με τις πλαγιες δυναμεις. Ουτως η αλλως το αποτελεσμα ειναι οτι εχω ζημια..
Φιλε commander κηλιδα ειδα χτες οποτε να υποθεσω οτι πλεον στηριζομαι μονο στο ελατηριο;; Η αναρτηση δηλαδη ειναι διακοσμητικη;;[/quote]


Έτσι!!! αυτά δεν υπάρχουν , ούτε μία στο εκατομμύριο;)

Ζημιά δεν είναι, φυσιολογική φθορά είναι! Άφθαρτο εξάρτημα, απλά δεν υφίσταται. Ειδικά τσιμούχες των αμορτισέρ.

Το αμορτισέρ σου δεν αποσβαίνει πλέον, εφόσον έχασε μέρος των υγρών κι εφόσον η διαρροή υφίσταται . Οπότε υπάρχει το ελατήριο (αυτό σε στηρίζει πάντα, έτσι κι αλλιώς) που δεν ελέγχεται από το αμορτισέρ, οπότε ταλαντώνεται ανεξέλεγκτα.

Σημείωση: Το αμορτισέρ, μόνο αποσβένει τις ταλαντώσεις του ελατηρίου!!!! ΔΕΝ στηρίζει, ούτε υποβοηθά τη στήριξη. Αυτό το κάνει αποκλειστικά το ελατήριο!!!! (εξαιρείται η ανάρτηση ενός και μόνο οχήματος , όπου το αμορτισέρ υποβοηθά στην στήριξη, αλλά είναι άσχετο με το θέμα μας).
 
Top Bottom