Διαρροή (?) πίσω ανάρτησης

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πέρα από το χαβαλέ, μια φορά όντας εγχειρισμένος στο γόνατο κι ανίκανος να καβαλήσω, ακολουθούσα με κουτί τα φιλαράκια που πηγαίναν με τις μηχανές και παρακολουθούσαμε το Ακρόπολις. Όταν "έπηζε" ο δρόμος, παραταγα το Forester και πήδαγα στην Άφρικα που οδηγούσε ο αδερφός μου.

Οσο τους έβλεπα, ειδικά στο χώμα, χαιρόμουν για την Αφρικάνα μου με τις υποδειγματικά ρυθμισμένες WP , που άφηνε μια συνεχή γραμμή ίχνους από τα λάστιχά της, σ' αντίθεση με το Vstrom και το 1200αρι GS του 2004, τα οποία με τις ασφάλτινες κι εργοστασιακές (καλή ώρα σαν τον maniac:D:p:p ) ρυθμίσεις χοροπηδούσαν κι ακούμπαγαν οι τροχοί τους κάθε όποτε ήθελαν στο χώμα...:cool: Σαφώς και το ίχνος τους δεν ήταν συνεχές!!!!
Ρυθμίστε αναρτήσεις και θα πάθετε "πλάκα"!!!;);););)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι δικες μου ειναι ρυθμιζμενες, απο τον φιλο μας...τον λαστιχα.ισως απο τους καλυτερους, στις ρυθμισεις αναρτησεων.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οι δικες μου ειναι ρυθμιζμενες, απο τον φιλο μας...τον λαστιχα.ισως απο τους καλυτερους, στις ρυθμισεις αναρτησεων.
Tότε τι μιλάς μαρή???
Στις ρύθμισε ο Νίκος και πουλάς μούρη????:p:p:p:p:p:p
 

ΠΛΑΤΩΝ

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μοτό
R 1200 GS ADV
Σπέρα... (τρελά κέφια :UH:)

1ο μου post με ζημιά σίγουρα δεν είναι και οτι καλύτερο αλλά επείδή ίσως διαβάσω κάτι ενδιαφέρον ή ακόμα ίσως να διαβάσει κάποιος άλλος κάτι που τον ενδιαφέρει το καταχωρώ!
Λεπόν... φεύγοντας από δουλειά με πιάνει ο σεκιούριτυ και μου λέει:
-κάτι στάζει στο μηχανάκι σου...
-Κανόνισε του λέω να με βάλεις σε έξοδα...
-όχι μου λέει.. Στο είπα γιατί την άλλη φορά μου είπες οτι ένα μηχανάκι χάνει βενζίνη και να'χουμε το νου μας μην καούμε όλοι μαζί.
-Εκείνο ήταν Ιταλός ρε!! του λέω και του εξηγώ οτι έχω ένα μόνιμο θέμα με την τρόμπα του συμπλέκτη και που την πιάνει όποτε γουστάρει να χάνει λαδάκι (από το 2008 κ αντέχει ακόμα) και γελώντας φτάνουμε στο μοτορι (GSA 1200R '06). Βλέπω στάμπα από αγνό παρθένο τηγανέλαιο και την ανάρτηση μούσκεμα.. :friendship:

Λεπόν 2! Έγιναν τα σχετικά τηλέφωνα (moby_gr :secret:), επισκεψη στον φίλο Σάκη στην Καλλιρόης, sms, mms etc και κατέληξα στα εξής, αρκεί η ζημιά να είναι μια τσιμούχα και να θέλει απλά ένα κοινό σερβις η ανάρτηση:
Συνεργείο για λύσιμο ανάρτησης και πακέτο για Γκύζη στον αμορτισερα και ξανα πίσω, ελπίζω κόστος γύρω στα 150€ εκτός αν μου βγάλει κανά γερό χαράτσι απ'το πουθενά..

Βάζω φωτό και επιστρέφω με νεότερα!

Καλή συνέχεια σε όλους,
Aduan



ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ= Επαθα το ιδιο στο gs ADV μου χωρις ESA, στα 3 χρονια και 30000χλμ περιπου και νορμαλ οδηγηση. Το εψαξα και τελικα οι εργοστασιακες SHOWA δεν περνουν επισκευη. Αν επισκευαστει θα ειναι προσωρινη πατεντα και θα ξαναδακρυση. Ειναι κριμα για τετοια μηχανη να σου βαζουν τοσο μουφα αναρτηση που δεν δεχετε service. Τελικα επειδη στο τελος απευθυνθηκα αντιπροσωπεια ( Παναγιωτοπουλος) πιο πολυ για να μαθω για τιμες καινουργιας μαμισιας ,εχοντας δει οτι ολες οι after market ξεπερνουσανε τα 1000 ευρω, -μου την αλλαξανε τζαμπα!!!!!-, εκτος εγγυησης (3ος χρονος), πληρωνοντας μονο 25 ευρω για την εργασια και μου ειπε ο μαστορας οτι η BMW, τις αλλαζει σε τετοιες περιπτωσης δακρυσματος εως 60000χλμ. Σου βγαζουν μια φωτογραφια την αναρτηση και το κοντερ για τα χιλιομετρα, τα στελνουν Γερμανια, και περνας μετα απο μια βδομαδα και σου φορανε την καινουργια μαμα αναρτηση. Πιθανον να υπαρχει μυστικη ανακληση για τις συγκεκριμενες αναρτησεις που γνωριζουν μονο οι αντιπροσωποι!!! Παντως εγω για ερωτηση πηγα, χωρις να κλαφτω και με φτιαξανε απο το πουθενα!!! Αψογος ο Γερακας...
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Καλώς όρισα στο κλαμπ για πρώτη φορά εγώ, για δεύτερη η μηχανή μου.:eek:
R1200Gs 08
03/02/12 30.800χμ (3 χρόνια 6 μήνες) δωρεαν αντικατασταση πισω ανάρτησης στη motion'n style με showa
09/01/14 ~66.000χμ (2 χρόνια 11 μηνες ~35.000 χμ) το πρωί ΠΑΛΙ Τηλέφωνο στη motion'n style, , απάντηση:και να γίνει το αίτημα θα ναι αρνητικό,εγγύηση εχει παρέλθει, , εγγύηση στην εγγύηση δε γίνεται κλπ.Τηλέφωνο στη bmw hellas,
απάντηση:καταχώρηση παραπόνου......:mad::mad::mad::mad::mad::Ερώτηση:
α.Γιατί ξαναβάλαν showa;
β.Γιατί τότε με 3,5 χρόνια ναι και τώρα με ~3 χρόνια και αντίστοιχα χλμ ΟΧΙ ; ΔΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΑΣΤΟΧΙΑ;ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ Ξ Α Ν Α Ε Σ Κ Α Σ Ε

Το antishock,αν το λέω σωστά, αυτη η μαύρο με λίγο κόκκινο τσιμουχα που φαίνεται γύρω από το αμορτισέρ, αν κάνετε ζουμ στη φωτο έχει κάθετη τομή.Σε σας έτσι είναι η κόπηκε κ αυτό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και στις δυο περιπτώσεις έχουν παρέλθει τα 2 χρόνια της εγγύησης.
Τα χλμ δεν παίζουν ρόλο (νομικά κι επισήμως μιλώντας). Το ότι έχουν γίνει αντικαταστάσεις πέραν των 2 ετών και λόγω λίγων χλμ, δεν μπορεί να αποτελέσει και "εθιμικό δίκαιο".... Παρ' όλα αυτά, θα μπορούσες να "τραβηχτείς¨με παράπονο κλπ και ίσως βγάλεις και άκρη, λόγω της κακής προϊστορίας του εργοστασίου με το συγκεκριμένο αναλώσιμο.
Το σημαντικό για σένα και θετικό επίσης, είναι ότι η επισκευή κοστίζει 110€-120€ συν το βάλε βγάλε , όπου επιλέξεις εσύ(Etxra Products Tasoulis, K-Shock κλπ).
Επίσης να σου πω ότι και τα WP παρουσιάζουν ανάλογα θέματα. Μη χαλιέσαι τσάμπα!
Αν σε παίρνει οικονομικά, προχώρα σε μια after market λύση. Είτε διατηρώντας το ESA (γίνεται με Ohlins & Wilbers), είτε καταργώντας το.
Αν επιλέξεις μια κορυφαία ανάρτηση, δεν το έχεις ανάγκη. Προσωπική η τελευταία άποψη και μετά από δοκιμή Ohlins πολύ πρόσφατα:cool:
 
Reactions: n.l

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα πω προσωπική άποψη !!!!!
Πουλα τα εσα και πάρε αφτερ μάρκετ
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Πούλα τη μηχανή θα πρεπε να μου πεις πουλί μου! Μόλις το Σεπτέμβριο άλλαξα διαφορικό, δε βάζω τα συμμαζεματακια, εξτραδακια, εξουσιοδοτημενα σερβισάκια,σε μόλις ενάμιση χρόνο στην κατοχή μου.Ειπαμε τα γούστα πληρώνονται, οι μηχανές είναι τρύπιο πορτοφόλι αλλά όχι κ να δουλεύω για ένα όνομα(bmw) και για να το κάνω αξιόπιστο μη με προδώσει στο ταξίδι. Είχα κ πιο "ταπεινά" μηχανάκια που στάθηκαν ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ σε μικρά κ μεγαλύτερα ταξιδάκια ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πούλα τη μηχανή θα πρεπε να μου πεις πουλί μου! Μόλις το Σεπτέμβριο άλλαξα διαφορικό, δε βάζω τα συμμαζεματακια, εξτραδακια, εξουσιοδοτημενα σερβισάκια,σε μόλις ενάμιση χρόνο στην κατοχή μου.Ειπαμε τα γούστα πληρώνονται, οι μηχανές είναι τρύπιο πορτοφόλι αλλά όχι κ να δουλεύω για ένα όνομα(bmw) και για να το κάνω αξιόπιστο μη με προδώσει στο ταξίδι. Είχα κ πιο "ταπεινά" μηχανάκια που στάθηκαν ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ σε μικρά κ μεγαλύτερα ταξιδάκια ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις....
Δεν έχεις κι άδικο σ' αυτό.
Αλλά είναι και λαχείο...
Υπάρχουν και πολλά μηχανάκια που δε ζήτησαν τίποτα απ' όλα αυτά. Σε GS αναφέρομαι πάντα.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Το ξέρω ότι πολλά μηχανάκια δε ζήτησαν τίποτα και μπράβο. Το θέμα τύχης δεν ήξερα ότι παίζει τόοοσο πολύ στα συγκεκριμένα. Αν το ξερα θα το παιζα το λαχείο που λες...αν το πιανα ξέρετε, αν το χανα δε θα ταν μερικές χιλιάδες ευρώ όπως τώρα:rolleyes:
Σαν τον ΠΑΟΚ είναι αυτό το μηχανάκι (έτσι για να το ελαφρυνουμε λίγο)....Όσο με πληγώνει τόσο με πορώνει:cool::cool::cool::cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν θα δεις το ποστ το γράφω, η μηχανή ~66.000χμ η ανάρτηση ~35.000 χμ. Κ η πρώτη στα 30.800 έσκασε
Τζακ ποτ. ...φίλος.
Δεν υπάρχει δικαιολογία για την bmw.
Καλά ξεμπερδεματα. ......
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μην μάσας!!!!
Πήγαινε το κόντρα !!!
Χαλάει ! Φτιάχνεις !!!
Κάποια στιγμή θα κερδίσεις !!!
Πες μου και κάτι σλλο
Την έχεις πάρει καινούργια ;;;


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 
Reactions: n.l

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Και κάτι άλλο θεωρώ οτι όλες οι μηχανές χαλάνε είτε ειναι καινούργιες είτε παλιές σε όλες τις μάρκες
Απλά οι χρήστες δεν τα λένε όλα !!!!
Δηλαδή εννοώ τις βλάβες !!!και κατα ποσό φταίει το μηχανάκι η ο χρήστης
Διότι ο καθένας μας ξέρει ακριβώς πως συμπεριφέρετε στην μοτοσυκλέτα του


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 
Reactions: n.l

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Στα 65.000 μου εσκασε μετα απο μερικως χωματινο γυρο Κρητης, φτιαχτηκε στο Kshock κι εχει ξανασκασει αλλες 2 φορες (η μια σε ταξιδι που εβγαλε 3000χλμ σκασμενη) στα 3000 και η αλλη τωρα μετα απο 1000χλμ , φυσικα μου τα καλυπτει το μαγαζι (Το φτιαξιμο γιατι το βαλε βγαλε και τα πανω κατω φυσικα εγω, ευτυχως που το βαλε βγαλε το κανω μονος μου σε ενα φιλικο μαγαζι και τα στελνω με καραβι και με εχουν βοηθησει και καλα φιλαρακια απο δω για να τα πανε στο Κshock) αν δεν φτιαχτει καλα την τριτη και φαρμακερη φορα :thumbsdown: θα παρω τα 100 ευρουδακια μου πισω και θα βαλω Wilbers :yew:
 
Reactions: n.l

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Και κάτι άλλο θεωρώ οτι όλες οι μηχανές χαλάνε...
Το να μη χαλάνε οι αναρτήσεις είναι το μόνο εύκολο. Ας μην αναφέρουμε παράδειγμα από τέτοια μηχανάκια. Απλά η bmw στο θέμα των αναρτήσεων (ένα από τα πιο σημαντικά κομμάτια) ήθελε να την βγάλει φτηνά και έβαλε δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας.
 
Reactions: n.l

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Φίλε όπως σου λέει ο Στέργιος μη σκάς.Πήγαινε να την επισκευάσεις με 100 € γιατί με 35.000 χλμ η ανάρτηση δεν είναι για πέταμα.Αν σκοπεύεις να κρατήσεις τη μοτό βάλε στο μέλλον μία after market ανάρτηση πλήρης επισκευαζόμενη και κάνε τη ζωή σου πιο εύκολη.Η μηχανή είναι να σε κάνει να γελάς και όχι να σκας...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Φίλε όπως σου λέει ο Στέργιος μη σκάς.Πήγαινε να την επισκευάσεις με 100 € γιατί με 35.000 χλμ η ανάρτηση δεν είναι για πέταμα.Αν σκοπεύεις να κρατήσεις τη μοτό βάλε στο μέλλον μία after market ανάρτηση πλήρης επισκευαζόμενη και κάνε τη ζωή σου πιο εύκολη.Η μηχανή είναι να σε κάνει να γελάς και όχι να σκας...
100 ευρω κι ενα λαγοποδαρο στο χερι, μηπως και κρατησει η επισκευη :wacky: :arghh:
 
Top Bottom