Ελαστικά On-Off για Στρώμα

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Καλησπέρα Ομάδα,

Αρχικά, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη καθώς το θέμα ελαστικά έχει πολυσυζητηθεί, παρόλα αυτά βασίζομαι στην κατανόησή σας μιας και είμαι αρκετά νέος στον κόσμο των "Adventure" μοτοσυκλετών μιας και προέρχομαι από supersport (έως τώρα έψαχνα ελαστικά που θα ήταν βέλτιστα σε χρήση δρόμου αλλά ΚΑΙ πίστας).

Μπαίνοντας στο ψητό, είμαι σε αναζήτηση ελαστικών για το V Stromάκι μου. Τώρα φοράει τα Bridgestone A-41 (έτσι το πήρα), από τα οποία γενικά ήμουν ικανοποιημένος μέχρι τώρα (έχω κάνει 5,000χλμ και δεν γνωρίζω πόσα είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης). Παρόλα αυτά, παρατηρώ αρκετή αστάθεια και ασάφεια στο βρεγμένο ή ολισθηρό οδόστρωμα. (Να σημειώσω ότι τα λάστιχα είναι του 2017 επομένως έτσι κι αλλιώς θα αλλαχθούν, ήταν και είναι στο πρόγραμμα).

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αυτή η απαράδεκτη συμπεριφορά στο βρεγμένο οφείλεται στην πολυκαιρία του ελαστικού (ξεραμένα). Διαβάζοντας όμως κριτικές, παρατηρώ ότι ίσως η συμπεριφορά σε ολισθηρό οδόστρωμα να είναι μια γενική αδυναμία του εν λόγω ελαστικού.

Ως εκ τούτου, ψάχνω εναλλακτικές. Η χρήση που κάνω είναι κυρίως άσφαλτος (καθημερινά από και προς τη δουλειά βρέξει χιονίσει καθώς και ταξίδια χρόνου επιτρέποντως). Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να βγω και λίγο στο χώμα (πατημένο μονοπάτι).

Οποιαδήποτε συμβολή σας είναι ανεκτίμητη :)
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Δεν ξέρω.... Για την χρήση που λες θα έβαζα ένα μικτό λάστιχο.
Ένα MICHELIN ANAKEE ADVENTURE, ένα DUNLOP TRAILMAX, ένα METZELER TOURANCE, ένα PIRELLI MT60, ή ένα PIRELLI MT90
ή θα πήγαινα σε κάτι με ελαφρώς χωμάτινο προσανατολισμό, όπως CONTINENTAL ESCAPE, ή METZELER SAHARA ...

Σε μπέρδεψα? :)
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δεν ξέρω.... Για την χρήση που λες θα έβαζα ένα μικτό λάστιχο.
Ένα MICHELIN ANAKEE ADVENTURE, ένα DUNLOP TRAILMAX, ένα METZELER TOURANCE, ένα PIRELLI MT60, ή ένα PIRELLI MT90
ή θα πήγαινα σε κάτι με ελαφρώς χωμάτινο προσανατολισμό, όπως CONTINENTAL ESCAPE, ή METZELER SAHARA ...

Σε μπέρδεψα? :)
μόνο το 3 πρώτα βγαίνουν για βστρομ.
ολα πανε σε πατημένο χωμα
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Δεν ξέρω.... Για την χρήση που λες θα έβαζα ένα μικτό λάστιχο.
Ένα MICHELIN ANAKEE ADVENTURE, ένα DUNLOP TRAILMAX, ένα METZELER TOURANCE, ένα PIRELLI MT60, ή ένα PIRELLI MT90
ή θα πήγαινα σε κάτι με ελαφρώς χωμάτινο προσανατολισμό, όπως CONTINENTAL ESCAPE, ή METZELER SAHARA ...

Σε μπέρδεψα? :)
Αγαπητέ, η αλήθεια έιναι ότι τα πρώτα τρία είναι αυτά που σκέφτομαι σαν εναλλακτική. Επομένως οποιαδήποτε σχετική εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ!
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Ειχα στο TA τα tourance. Ειχα γραψει πολλα χιλιομετρα με αυτα, αλλα δεν θυμαμαι ποσα. Σίγουρα πάνω από 10.000 με όλες τις καιρικές συνθήκες εκτός από στρωμένο χιόνι. Και εθνική και επαρχιακό στροφιλικι (ανεβοκατέβαινα Στενή) και Αθήνα. Δεν είχα κανένα παράπονο. Ζεσταινοντουσαν σχετικά γρήγορα και άντεχαν την πίεση σε στροφές και φρένα. Αν ήθελα λάστιχα για δρόμο νομίζω αυτά θα έβαζα πάλι. Πριν η μηχανήείχε τα anekee 3 τα οποία αρκούσαν να ζεσταθούν και δεν βόλευαν καθόλου για την πόλη.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Με ένα anakee adventure θα είσαι μια χαρά.

Τα Bridgestone τα Α41 όντως λένε δεν είναι πολυ καλά στο βρεγμένο αλλά και λάστιχο του 2017 δουλεμένο ότι και να ναι καλά δεν θα δούλευε
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα πρότεινα τα Pirelli Scorpion Rally STR μιας και βγαίνουν για τις διαστάσεις σου.
Η άποψή μου είναι ότι στη βροχή είναι εξαιρετικό - τουλάχιστον στο δικό μου μηχανάκι - και κάνεις και το χώμα σου όποτε θέλεις...
Και βεντούζα στην στεγνή... ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ειχα στο TA τα tourance. Ειχα γραψει πολλα χιλιομετρα με αυτα, αλλα δεν θυμαμαι ποσα. Σίγουρα πάνω από 10.000 με όλες τις καιρικές συνθήκες εκτός από στρωμένο χιόνι. Και εθνική και επαρχιακό στροφιλικι (ανεβοκατέβαινα Στενή) και Αθήνα. Δεν είχα κανένα παράπονο. Ζεσταινοντουσαν σχετικά γρήγορα και άντεχαν την πίεση σε στροφές και φρένα. Αν ήθελα λάστιχα για δρόμο νομίζω αυτά θα έβαζα πάλι. Πριν η μηχανήείχε τα anekee 3 τα οποία αρκούσαν να ζεσταθούν και δεν βόλευαν καθόλου για την πόλη.
Κοιτα να δεις τωρα ποσο υποκειμενικη ειναι η γνωμη για τα λαστιχα
Εχω βαλει δυο φορες τα tourance αλλα μονο στον πισω τροχο (μπροστα ειχα αφησει το χωματινο) Λοιπον δεν ξερω αν εφταιγε που ηταν ελαφρως μεταχειρσμενα (δεν το νομιζω) αλλα και τις δυο φορες ...ε ρε κατι παντιλικιααα! Το καταευχαριστηθηκα! Συν 10 αλογα το τρανσαλπ! :D
Οταν ομως ζεσταινονταν (μετα απο πολλαααα χλμ) οκ μια χαρα ηταν (και το τρανσαλπ ξαναψοφαγε :roflmao: )

Πηγαν και τις δυο φορες στην ανακυκλωση ενω ειχαν ακομα μπολικο ψωμι (πραγμα που δεν συνηθιζω... )
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αγαπητέ, η αλήθεια έιναι ότι τα πρώτα τρία είναι αυτά που σκέφτομαι σαν εναλλακτική. Επομένως οποιαδήποτε σχετική εμπειρία θα με βοηθούσε πολύ!
METZELER TOURANCE: Για μένα ότι πιο άχρηστο φόρεσα... Ξεκόλλησε ένα από τα τακούνια χωρίς λόγο και αιτία στα 2500km. Αντικαταστάθηκε στην ''εγγύηση'' και το καινούργιο απέκτησε ρηγματώσεις μέσα στους 3 μήνες. Αλλάχτηκαν με DUNLOP TRAILMAX τα οποία ήταν παραπάνω από τίμια. Έβγαλαν περίπου 10000km με τα 2000 από αυτά σε χώμα.
Αυτά σε ένα Transalp που είχα. Σήμερα φοράω MICHELIN ANAKEE ADVENTURE στο varadero με τα οποία είμαι ευχαριστημένος. Αντέχουν στο φόρτωμα και δεν φθείρονται εύκολα, αλλά νομίζω γλιστράνε κάπως στο βρεγμένο και στο όριο όταν τα πιέσεις...
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας. Νομίζω ότι το θέμα καλό "ελαστικό" είναι όντως υποκειμενικό καθώς συνδέεται άρρηκτα με την χρήση αλλά και την μοτοσυκλέτα στην οποία εφαρμόζει. Για τα Tourance η αλήθεια είναι πως ενώ τα είχα στο μυαλό μου σαν πολύ καλή επιλογή, μπαίνοντας και διαβάζοντας βλέπω πολύ διφορούμενες απόψεις (love or hate)!

Όσον αφορά τα Anakee Adventure, τα σκέφτομαι σοβαρά. Όχι ότι γι αυτά δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αλλά όντας χρόνια χρήστης Michelin και Pirelli (σε super-sport/street μοτοσυκλέτες) μπορώ να πω ότι δεν απογοητεύτηκα ποτέ.

Τέλος, τα Pirelli Scorpion Rally STR. Αγαπητέ thenos Θανάση, δεν τα είχα υπόψιν μου. Από την περιγραφή σου φαίνονται ιδανικά! Αξίζουν λες τα παραπάνω ευρώ συγκριτικά με Anakee Adventure? Άραγε να έχουν διάρκεια ζωής 10-15 χιλ χλμ?
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
θα σου πρότεινα και το dunlop mission... ο λαστιχάς μου το θεωρεί καταπληκτικό λάστιχο για όλες τις δουλειές

αλλιώς θα κοιτούσα Pirelli Scorpion Rally STR
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Τέλος, τα Pirelli Scorpion Rally STR. Αγαπητέ thenos Θανάση, δεν τα είχα υπόψιν μου. Από την περιγραφή σου φαίνονται ιδανικά! Αξίζουν λες τα παραπάνω ευρώ συγκριτικά με Anakee Adventure? Άραγε να έχουν διάρκεια ζωής 10-15 χιλ χλμ?
Μάριε λέω την άποψή μου για αυτό που έχω δοκιμάσει.
Τα anakee adventure δεν τα έχω φορέσει ακόμα.
Θεωρώ εφικτό το όριο των 10000km με το pirelli str σε αυτή τη μοτοσικλέτα...
Εδώ ο Μάνος rodouma έβγαλε 10000 +km με Michelin anakee wild σε CRF1000...:wacky:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κοιτα να δεις τωρα ποσο υποκειμενικη ειναι η γνωμη για τα λαστιχα
Εχω βαλει δυο φορες τα tourance αλλα μονο στον πισω τροχο (μπροστα ειχα αφησει το χωματινο) Λοιπον δεν ξερω αν εφταιγε που ηταν ελαφρως μεταχειρσμενα (δεν το νομιζω) αλλα και τις δυο φορες ...ε ρε κατι παντιλικιααα! Το καταευχαριστηθηκα! Συν 10 αλογα το τρανσαλπ! :D
Οταν ομως ζεσταινονταν (μετα απο πολλαααα χλμ) οκ μια χαρα ηταν (και το τρανσαλπ ξαναψοφαγε :roflmao: )

Πηγαν και τις δυο φορες στην ανακυκλωση ενω ειχαν ακομα μπολικο ψωμι (πραγμα που δεν συνηθιζω... )
Το έχω ακούσει και από άλλους αυτό. Πάντως τους είχα πιεί το αίμα τότε. Έκανα σκέψου 1000 χλμ την εβδομάδα και με μεγάλες ταχύτητες γιατί δούλευα σε μεγάλες αποστάσεις σε μικρή χρονική απόσταση. Αλλά αν το λες (όπως και ο Παντελής) αυτό θα ήταν ίσως καλύτερα να τα αποφύγει για το στρομ που είναι και πιο νευρικό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μακριά από tourance σε βαριά μηχανακια
Φεύγει το πέλμα και γεμίζει ράγισματα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μιάς και έχω το στρωματάκι το L8, θα σου πω την δικιά μου άποψη, αυτή την στιγμή φορώ τα MICHELIN ANAKEE ADVENTURE, είναι μάλλον για αυτό που θές. Τα έχω σχεδόν 9000 χλμ και αντέχουν ακόμα, σχεδόν μόνιμα φορτωμένο 3βαλιτσο και το καλοκαίρι με συνοδηγό. Προσοχή μόνο για στεγνό χώμα, καθώς το μπροστινό είναι άθλιο ακόμα και στην πιο ρηχή λασπούλα. Σε στεγνό καλοκαιρινό χώμα έχω περάσει με αυτά και μέτριου επιπέδου χωμάτινη διαδρομή με φυτευτή πέτρα, μεγάλες κλίσεις κλπ. αντέχουν και αποδίδουν σε ήρεμη χρήση διάσχισης, μην σκεφτείς τίποτα άλλο. Επίσης στην άσφαλτο μόλις ζεσταθούν καλά σε στροφιλίκια δεν θα έχεις κάποιο σημαντικό θέμα και σχετικά εύκολα θα δεις το πίσω ειδικά να το τερματίζεις στα άκρα. Σε καλή άσφαλτο με νερό δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, στις υπόλοιπες γυαλιστερές κανένα δεν κρατάει..... εκεί θέλει μάζεμα το χέρι.
Επειδή επιθυμώ κάτι παραπάνω σε χώμα η επόμενη αγορά μου θα είναι μάλλον το ΤΚC70/70Rock.
Στο δικό σου έχω δοκιμάσει, και το φοράνε αρκετοί με στρώματα το MICHELIN ROAD 5 TRAIL, όπου στην άσφαλτο είναι εξαιρετικό με την ελάχιστη και ήπια χρήση όμως σε χώμα.
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Μιάς και έχω το στρωματάκι το L8, θα σου πω την δικιά μου άποψη, αυτή την στιγμή φορώ τα MICHELIN ANAKEE ADVENTURE, είναι μάλλον για αυτό που θές. Τα έχω σχεδόν 9000 χλμ και αντέχουν ακόμα, σχεδόν μόνιμα φορτωμένο 3βαλιτσο και το καλοκαίρι με συνοδηγό. Προσοχή μόνο για στεγνό χώμα, καθώς το μπροστινό είναι άθλιο ακόμα και στην πιο ρηχή λασπούλα. Σε στεγνό καλοκαιρινό χώμα έχω περάσει με αυτά και μέτριου επιπέδου χωμάτινη διαδρομή με φυτευτή πέτρα, μεγάλες κλίσεις κλπ. αντέχουν και αποδίδουν σε ήρεμη χρήση διάσχισης, μην σκεφτείς τίποτα άλλο. Επίσης στην άσφαλτο μόλις ζεσταθούν καλά σε στροφιλίκια δεν θα έχεις κάποιο σημαντικό θέμα και σχετικά εύκολα θα δεις το πίσω ειδικά να το τερματίζεις στα άκρα. Σε καλή άσφαλτο με νερό δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, στις υπόλοιπες γυαλιστερές κανένα δεν κρατάει..... εκεί θέλει μάζεμα το χέρι.
Επειδή επιθυμώ κάτι παραπάνω σε χώμα η επόμενη αγορά μου θα είναι μάλλον το ΤΚC70/70Rock.
Στο δικό σου έχω δοκιμάσει, και το φοράνε αρκετοί με στρώματα το MICHELIN ROAD 5 TRAIL, όπου στην άσφαλτο είναι εξαιρετικό με την ελάχιστη και ήπια χρήση όμως σε χώμα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αναλυτικότατος. Προσανατολιζομαι κι εγώ μεταξύ αυτών και των Scorpion Rally STR που ανέφερε ο σύντροφος thenos παραπάνω. Κλίνω η αλήθεια είναι προς τα Pirelli μιας και δεν έχω ξαναδοκιμασει κάτι αντίστοιχο και μου φαίνεται αξίζει τη δοκιμή. Παρόλα αυτά σε ένα τοπικό κατάστημα που τηλεφώνησα μου είπε δεν τα έχει αλλά έχει τα Karoo STR που μου είπε είναι παραπλήσια(????). Διάβασα εδώ σε ένα αντίστοιχο τοπικ το review του φίλτατου Aldebaran και μου φάνηκαν καλά τα σχόλια του. Οπότε έχω σχηματίσει μια κλίμακα επιθυμίας, με πρώτο το Pirelli, δευτερο το Karoo, τρίτο το Anakee. Θα ψάξω να δω τιμές και διαθεσιμότητες και είδωμεν...

Υ.Γ.: Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια συντροχοι!!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
θα σου πρότεινα και το dunlop mission... ο λαστιχάς μου το θεωρεί καταπληκτικό λάστιχο για όλες τις δουλειές

αλλιώς θα κοιτούσα Pirelli Scorpion Rally STR
θα σου πρότεινα και το dunlop mission... ο λαστιχάς μου το θεωρεί καταπληκτικό λάστιχο για όλες τις δουλειές

αλλιώς θα κοιτούσα Pirelli Scorpion Rally STR
πρέπει να είναι εξαιρετικό το mission και με πολύ καλές επιδόσεις και εκτός δρόμου αν και δεν του φαίνεται με την πρώτη όψη
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Καλημέρα στην παρέα!

Λοιπόν, μιας και κατασταλλάξαμε κάπως στα επιθυμητά ελαστικά έχει αρχίσει η αναζήτηση για διαθεσιμότητες. Όπως είπα και παραπάνω, βρήκα τα Karoo STR άμεσα διαθέσιμα σε ένα τοπικό κατάστημα και μόλις μίλησα με τον προμηθευτεί τον οποίο χρησιμοποιώ όλα τα μοτοσυκλετιστικά μου χρόνια για αλλαγές ελαστικών και μου είπε ότι περιμένει παραλλαβή για τα Pirelli Scorpion Rally STR στις 17 Δεκέμβρη.

Γνώμες μεταξύ των δυο? Αξίζει η αναμονή?

Για να είμαι ειλικρινής, μιας και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Metzeler, λέω να περιμένω τα Pirelli. Το μόνο που με φοβίζει είναι μην μου λέει 17 Δεκέμβρη και τελικά έρθουν σε κάνα δίμηνο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα αε καλύπτει και η τιμή βάλε όποιο θες απο τα 2. Ουσιαστικά πάνω κάτω ίδια λάστιχα είναι. Metzeler, Pirelli ίδια εταιρεία είναι .

Το λεω γιατί είναι απο τα ακριβά λάστιχα. Και εν τέλει επειδή όπως τα λες θα είσαι 99.99% άσφαλτο δεν βρίσκω προσωπικά κάποιον λόγο να βάλεις αυτα τα λάστιχα.

Βάλε ένα Dunlop Meridian ξέρω γω να σε δει ο Θεός, να έχεις το 100% στην άσφαλτο και μια σιάσχιση χωματόδρομου που θα κάνεις κάποια στιγμή την κάνεις και με σλίκ!
 

Doudo

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM LC8-950 Adventure '04
YAMAHA XT-1200Z Super-Tenere '14
Βάλε τα Anakee Adventure ή τα Meridian!
Για λίγο χώμα που σε ενδιαφέρει είναι μια χαρά.
Άσφαλτο, μετά τα Bridgestone του 2017 που είχες, θα σου φαίνονται σαν να οδηγάς σε πίστα.
Μην χαλάσεις την κύλιση στην άσφαλτο και το κράτημα στο βρεγμένο, βάζοντας τα STR ή τα Mission. Γνώμη μου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom